Компенсація за майно при розлученні

Грошова компенсація за майно при розлученні

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya.com.ua! У статті «Компенсація за майно при розлученні» я Вам розповім про грошову компенсацію за майно при розлученні в Україні, в яких випадках вона виплачується, способи отримання та визначення її розміру. Також розглянемо як скласти угоду про виплату грошової компенсації за майно, як стягнути грошову компенсацію через суд - порядок дій, необхідні документи, розмір судового збору, особливості судової практики та терміни виплати грошової компенсації за майно при розлученні, а також що робити, якщо відповідач не виплачує компенсацію?

Грошова компенсація за майно при розлученні в Україні

Грошова компенсація за майно при розлученні в Україні

Не так вже й легко чоловікові і дружині поділити порівну майно, яке має різну вартість або не може бути поділено на частини. Тому законом передбачено поняття грошової компенсації – як спосіб справедливо розподілити спільне майно між співвласниками.

Виплата грошової компенсації часто застосовується в разі, якщо подружжя вдаються до досудової домовленості, наприклад, один з подружжя хоче отримати майно, інший – згоден на грошовий еквівалент. Якщо ж подружжя не можуть домовитися самі, вони можуть ініціювати судовий розгляд, в результаті якого відбувається оцінка вартості майна, його розподіл між подружжям, розрахунок розміру компенсації.

Таким чином, виплата грошової компенсації – це сучасний, універсальний і розумний спосіб поділити між подружжям, яке розлучається майно, нажите спільними зусиллями.

У даній статті ми розглянемо, в яких випадках виплачується грошова компенсація, як вона розраховується, в якому порядку стягується.

В яких випадках виплачується грошова компенсація за майно?

В яких випадках виплачується грошова компенсація за майно?

Як правило, до виплати грошової компенсації подружжя вдаються в тих випадках, коли в спільній власності знаходиться так зване неподільне майно або майно, поділ якого не може бути рівноцінним.

Законодавство України чітко визначає, яке майно є спільним і має бути поділене в разі розлучення, а яке є особистим і не підлягає розлучення.

Згідно з положеннями сімейного законодавства, поділу підлягає все майно, придбане під час шлюбу. Це може бути:

  • нерухомість,
  • транспортні засоби,
  • рухоме майно (техніка, меблі, предмети побуту),
  • грошові кошти (готівкові кошти, банківські вклади, заощадження),
  • майнові права та зобов’язання,
  • борги.

Не підлягає розподілу між подружжям (а значить і не передбачає виплати грошової компенсації) таке майно:

  1. Особисте майно, яке було придбано чоловіком або дружиною до вступу в шлюб або після розлучення;
  2. Майно, яке було отримано одним з подружжя в подарунок або спадок;
  3. Грошові кошти (безготівкові і готівкові), внесені подружжям на банківський рахунок на ім’я неповнолітньої дитини;
  4. Майно, яке потрібно для задоволення потреб неповнолітніх дітей;

Стягнення грошової компенсації неможливо також в тому випадку, якщо чоловік і жінка не перебували в шлюбі, а проживали спільно в так званому “цивільному шлюбі”. Сімейним законодавством не регламентуються майнові права і обов’язки, що випливають з таких відносин.

Зв’язатися з адвокатом

 

Способи отримання грошової компенсації

Способи отримання грошової компенсації

Розглянемо, які варіанти існують на практиці:

  • Питання розподілу майна та виплати грошової компенсації при нерівномірному поділі може бути вирішене подружжям самостійно – шляхом укладення між чоловіком і дружиною шлюбного договору або угоди про розподіл спільного подружнього власності. Письмовий документ може містити будь-які добровільно досягнуті домовленості: положення про розмір часток (частки можуть бути як рівними, так і нерівними), про розподіл майна згідно часткам, про розмір грошової компенсації, про натуральній формі компенсації тощо.
  • При неможливості мирним, добровільним шляхом вирішити питання поділу майна і виплати грошової компенсації, питання вирішується в судовому порядку. За загальним правилом, передбаченим сімейним законодавством, частки подружжя вважаються рівними. Але якщо поділити майно порівну неможливо, суд вдається до призначення грошової компенсації: той з подружжя, кому переходить все майно або його велика частина, зобов’язаний виплатити другому чоловікові грошову суму, еквівалентну відсутньої його частці.

Таким чином, якщо подружжя не домовилися про порядок поділу майна і розмір грошової компенсації, спір передається на розгляд до суду. Для розрахунку виплати суд призначає оціночну експертизу спільного майна – і на основі результатів оцінки, приймає рішення про порядок поділу подружньої власності та присудження одному з подружжя компенсації.

Чоловік втрачає право власності на майно, за яке він отримав відшкодування, і вже не може вимагати права користування, володіння, розпорядження ним.

Крім компенсації в грошовій формі чинне законодавство не перешкоджає присудження (в судовому або добровільному порядку) інших способів усунення невідповідності часткою, наприклад:

  • Надання послуг одним членом подружжя іншому;
  • Виконання роботи одним з подружжя на користь іншого;
  • Поступка права тимчасового користування майном;
  • Передача в якості компенсації одним з подружжя рівноцінного особистого майна.

Якщо подружжя домовляться на таку форму компенсації – вона і буде. Наприклад, чоловік зобов’язується добудувати будинок для подружжя з дитиною, а натомість отримає сімейний автомобіль. Або подружжя зроблять обмін майном: замість грошей дружина віддасть чоловікові садовий будиночок в селі і ноутбук, а чоловік відмовиться від частки в спільній квартирі. Варіантів багато. Найголовніше, щоб вони влаштовували подружжя, а не порушували права одного з них. Тоді ні в кого не виникне питань з розподілу з компенсацією.

Визначення розміру грошової компенсації

Визначення розміру грошової компенсації

Розмір компенсаційної грошової виплати може бути визначений одним із способів:

  1. За домовленістю між чоловіком і дружиною.
  2. За рішенням суду.

Однак, перш ніж розрахувати розмір виплати, потрібно виконати оцінку вартості подружнього майна, яке підлягає поділу. Експерт проводить огляд, вивчає документи, аналізує ринок – в результаті чого складає звіт про вартість майна з урахуванням зносу або зроблених поліпшень. Якщо кожен з подружжя провів оцінку, результати якої істотно відрізняються, доведеться звертатися до суду за проведенням судової експертизи.

Після проведення оцінки, все поділене майо ділиться на рівні частини, а майно, яке не може бути поділене – переходить у власність одного з подружжя. Після цього залишається визначити, кому з подружжя дісталася велика частина – йому і призначається грошова компенсація. Розмір компенсації – половина різниці у вартості майна, отриманого кожним з подружжя.

Приклад

Загальна вартість сімейного майна (автомобіль, побутова техніка) – 800 тисяч грн.. У власність чоловіка переходить автомобіль вартістю 500 тисяч грн., у власність дружини – меблі та техніка для дому сумарною вартістю 300 тисяч грн.. Різниця в розмірі часток становить 200 тисяч грн., розмір компенсації, яку чоловік повинен виплатити дружині дорівнює половині цієї суми – 100 тисяч грн..

Якщо сума компенсації невисока, вона може бути призначена судом і без узгодження з одержувачем і платником, якщо ж мова йде про велику суму, вона обов’язково узгоджується судом зі сторонами. Суд враховує також зацікавленість кожного з подружжя в отриманні того чи іншого майна – ступінь такої зацікавленості визначається індивідуально, відповідно до обставин справи та оцінки цих обставин судом.

Зв’язатися з адвокатом

 

Як скласти угоду про виплату грошової компенсації за майно?

Як скласти угоду про виплату грошової компенсації за майно?

Якщо чоловік і дружина вирішили поділити спільну власність мирно і самостійно, їм слід укласти угоду, що передбачає виконання таких дій:

  1. Якщо між подружжям відсутні розбіжності з приводу оцінки вартості майна та розміру компенсаційної виплати, вони можуть відразу приступити до складання письмового документа (самостійно або із залученням компетентного юриста), після чого – завірити документ в нотаріальному порядку;
  2. Якщо між подружжям виникає спір щодо вартості спільно нажитого майна і, як наслідок – розміру компенсаційної виплати, їм потрібно спершу звернутися до експерта, який зробить оцінку його вартості, після чого подружжя зможуть розрахувати розмір виплати, яку належить мати при нерівному розподілі майна. Всі досягнуті домовленості також вносяться в письмовий документ, який підлягає нотаріальному посвідченню та подальшому виконанню.

Приклад

Юрій та Галина вирішують долю спільного майна. Подружжя нажили у шлюбі автомобіль, квартиру, меблі, техніку і садовий будиночок за містом. У подружжя був знайомий оцінювач, якого вони і привернули для оцінки майна. Згідно зі звітом, вийшло наступне:

  • Автомобіль марки Volvo – 350 000 грн.;
  • 2-кімнатна квартира в Харкові – 2,5 млн грн;
  • Меблі і техніка – в цілому 140 000 грн.;
  • Садовий будиночок – 850 000 грн..

Юрій залишає собі автомобіль, садовий будиночок і половину меблів. Галині дістається квартира і половина меблів з технікою. Різниця – 1,3 млн, а загальна сума виплати другому чоловікові 650 000 грн.. Саме такий розмір компенсації виплатить Галина на користь Юрія при поділі майна.

Як стягнути грошову компенсацію через суд?

Як стягнути грошову компенсацію через суд?

Незважаючи на те, що позасудовий спосіб поділу подружньої власності вважається кращим (в силу оперативності, грошової доступності та можливості самостійно вибрати спосіб і порядок розподілу майнових благ), звернення в суд як і раніше залишається затребуваним і поширеним способом вирішити майновий спір. До суду подружжя може звернутися також в тому випадку, якщо між ними було укладено угоду про розподіл подружньої власності або шлюбний договір, але умови домовленостей не були виконані добровільно.

Суд призначає проведення експертної оцінки подружньої власності, за результатами якої здійснює поділ майна і визначає розмір грошової компенсації, а також строк, протягом якого вона повинна бути виплачена, з урахуванням матеріального становища сторін.

Судове рішення, винесене за результатами розгляду, підлягає обов’язковому виконанню. У разі невиконання – сторони мають право звернутися в Державну виконавчу службу України та ініціювати примусове виконання рішення суду.

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Поділ гаража при розлученні, Спільно нажите майно, Заява на розлучення з поділом майна, Поділ майна подружжя, Поділ однокімнатної квартири при розлученні, Позовна заява про поділ майна після розлучення.

Зв’язатися з адвокатом

 

Порядок дій при виплаті грошової компенсації за майно при розлученні

Порядок дій при виплаті грошової компенсації за майно при розлученні

Отже, в разі неможливості самостійного вирішення подружжям майнового спору, він передається на розгляд в суд згідно з правилами підсудності.

Порядок дій буде приблизно такий:

  • Чоловік, зацікавлений в поділі подружнього власності, готує і подає в суд позов про розподіл майна і виплати компенсації, докладаючи до нього підтверджуючі документи;
  • Суд, який розглядає позовну заяву, вивчає подані документи, вислуховує доводи сторін, призначає проведення експертної оцінки для визначення ринкової вартості майна. Оплата послуг експерта покладається на позивача;
  • Звіт про оцінку вартості майна служить підставою для розрахунку компенсаційної виплати, покладеної до виплати тому з подружжя, розмір частки якого під час розподілу виявився менше, ніж у другого чоловіка;
  • Суд виносить рішення, в якому вказує порядок поділу подружньої власності, розмір грошової компенсації, строк і порядок її виплати.

Позов

Позовна заява складається в суворій відповідності з процесуальним законом. Форма і зміст позовної заяви має бути наступною:

  • «Шапка» документа:
  • Назва, адреса суду;
  • П.І.Б. позивача і відповідача, адреси, контактні дані;
  • Ціна позову (половина вартості спірного майна (еквівалентна грошова сума), на яку претендує позивач);
  • Назва документа: «Позовна заява про поділ спільного подружнього власності та виплату компенсації»;
  • Виклад обставин справи:
  • Дата, місце реєстрації та розірвання шлюбу;
  • Відомості про неповнолітніх дітей (П.І.Б., дата народження, місце проживання);
  • Перелік спірного майна з докладним описом кожного майнового об’єкта та зазначенням дати придбання, права власності (особиста, спільна), оціночної вартості;
  • Посилання на норми сімейного та цивільно-процесуального законодавства;
  • Прохання до суду: поділити спільну подружню власність (вказати, яким чином: яке майно повинно перейти у власність позивача, яке – у власність відповідача), призначити виплату грошової компенсації при нерівному поділі;
  • Перелік документів, які додаються до позову;
  • Дата;
  • Підпис.

Документи для виплати грошової компенсації за майно

Документи для виплати грошової компенсації за майно

До позову повинні додаватися такі документи:

  • копії позовної заяви для суду і другої сторони;
  • копії свідоцтва про шлюб, рішення суду про розірвання шлюбу, свідоцтва про народження дітей;
  • квитанція, що підтверджує оплату судового збору за подачу позову;
  • правовстановлюючі, технічні документи на майно, яке підлягає поділу;
  • оціночні документи, що підтверджують вартість майна, яке підлягає поділу.
Зв’язатися з адвокатом

 

Судовий збір за виплату грошової компенсації за майно при розлученні

Судовий збір за виплату грошової компенсації за майно при розлученні

Судовий збір за подачу позову про розподіл майна подружжя розраховується на основі ціни позову за формулою, встановленою Законом України “Про судовий збір”. Чим вище вартість спірного майна, тим вище розмір судового збору. Однак, законом встановлений мінімальний і максимальний розмір судового збору.

Реквізити для оплати можна отримати в канцелярії суду, куди подається позов. Здійснити платіж можна через касу пошти або банку, банківський термінал самообслуговування, сервіс інтернет-банкінгу Приват24. Квитанція про оплату судового збору обов’язково повинна додаватися до позовної заяви, в іншому випадку позов буде залишений без руху.

Терміни виплати грошової компенсації за майно при розлученні

Терміни виплати грошової компенсації за майно при розлученні

Провести поділ подружньої власності (і призначити компенсаційну виплату при нерівному розмір часток) можна під час шлюбу, в шлюборозлучному процесі, після розлучення.

Закон встановлює строк позовної давності для поділу майна меж у розлученого подружжя – протягом 3 років і він починається з моменту, коли один із співвласників майна дізнався про порушення його майнових прав.

Подружжя нерідко ставлять запитання про тривалість судового розгляду. Але дати однозначну відповідь на це питання не можна – в деяких випадках судовий процес закінчується за два місяці, в інших – затягуються на півроку і довше. Добре, якщо чоловік і жінка готові до досягнення компромісу в судовому процесі (наприклад, шляхом укладення мирової угоди) – тоді рішення суду буде винесено швидше.

Зв’язатися з адвокатом

 

Судова практика при виплаті грошової компенсації при розлученні

Судова практика при виплаті грошової компенсації при розлученні

Перш ніж звертатися до суду, подружжю варто обговорити (обміркувати) і ґрунтовно зважити всі «ЗА» і «ПРОТИ» судового розгляду – витрати часу, грошей, людських ресурсів. І якщо кінцевого результату – рішення про розподіл подружньої власності та оптимальної суми грошової компенсації – можна досягти без суду, краще зробити самостійні дії. Але якщо без суду не обійтися, підготовка до судового розгляду повинна бути максимальною – грамотне складання позовної заяви, повний пакет документації, продумана правова позиція. Якщо Вам необхідна юридична підтримка, звертайтеся за консультацією до юристів нашого порталу.

Не буде зайвим також ознайомитися з прикладами судової практики по подібних справ. Такі наочні приклади можна подивитися на сайті Єдиний державний реєстр судових рішень.

Нижче також пропонуються приклади розгляду справ про розподіл майна і призначення компенсаційної виплати.

Приклад

Протягом подружнього життя чоловік і дружина жили в квартирі, яка була придбана батьками чоловіка для молодого подружжя. Але оскільки договір дарування квартири не оформлявся, квартира фактично і юридично належала батькам чоловіка. Тому при розлученні поділ нерухомості не здійснювався. Не здійснювався і поділ іншого майна, у власності чоловіка залишилися всі предмети побуту – меблі, побутова техніка – які належали подружжю, оскільки дитина залишилася проживати з батьком. Суд зобов’язав чоловіка виплатити дружині половину вартості всього спільно нажитого майна.

Що робити, якщо відповідач не виплачує компенсацію?

Що робити, якщо відповідач не виплачує компенсацію?

У рішенні суду про призначення компенсаційної виплати обов’язково встановлюється порядок і строк, протягом якого відповідач повинен перерахувати позивачеві грошову суму. Компенсаційна виплата може бути одноразовою, а може виплачуватися частинами (в такому випадку крайнім строком виплати чергового платежу буде останній день місяця).

Якщо відповідач не виконує рішення суду добровільно, потрібно звернутися в суд, який прийняв рішення, і отримати виконавчий лист. З цим документом потрібно йти в Державну виконавчу службу та ініціювати виконавче провадження щодо примусового стягнення компенсаційної виплати.

Висновок за статтею:

  • Спільне майно подружжя при розлученні має ділитися порівну.
  • Якщо це неможливо, чоловік виплачує грошову компенсацію дружині, або навпаки. Подружжя можуть домовитися і про іншу форму, наприклад – надання послуг або передача особистих речей.
  • Розмір компенсації залежить від оцінки майна.
  • Подружжя можуть скласти шлюбний договір або угода про поділ майна – договірної порядок. Можна взагалі не проводити оцінку, а домовитися на словах. Якщо компроміс не знайдено, питання з компенсацією буде вирішувати суд.
  • Позовна давність при подачі позову про розподіл майна – 3 роки з моменту порушення прав чоловіка.
  • Позовна заява подається до суду за місцем проживання відповідача або за місцезнаходженням спірного майна. Витрати на судову оцінку несе позивач.
  • Суд видає рішення, де визначає розмір компенсації і періодичність виплат. Виконавчий лист відноситься до органів Державної виконавчої служби.

Розділ майна завжди пов’язаний з особистими інтересами чоловіка. Далеко не всіх влаштовує розмір компенсації. Трапляється, що в шлюбі були вкладені особисті кошти дружини, а під час розподілу майна їх не врахували. Та й документи не завжди зберігаються. Або чоловік не може виплатити компенсацію – у нього просто немає грошей. Виникає необхідність написати заяву про відстрочення / розстрочення платежів. Судовий порядок вимагає дотримуватися процесуальні строки, оформляти позовні вимоги, проводити оцінку, враховувати підсудність і багато іншого. Не у всіх подружжя є зайвий час і сили на вирішення ситуації. Юристи нашого сайту готові надати  консультацію. З неї ви дізнаєтеся про розподіл майна, розрахунку компенсації, складанні заяв, позовів та угод, оцінку майна. Дзвоніть за телефонами або залишайте питання в чаті.

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Компенсація за майно при розлученні» на сайті rozirvannya.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.

 

 

Інформація про нашу компанію

 

Компенсація за майно при розлученні

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

  1. Розподіл квартири при розлученні
  2. Поділ кредиту після розлучення
  3. Поділ материнського капіталу при розлученні
  4. Поділ майна подружжя
  5. Поділ однокімнатної квартири при розлученні
  6. Позовна заява про поділ майна після розлучення
Оцініть статтю
( 3 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар