З ким житимуть діти у разі розлучення в Україні?
Після розлучення суд частіше залишає дітей із матерями, але з кожним роком дедалі більше випадків, коли батьки хочуть залишити їх при собі. Обидва варіанти будуть розглянуті на судовому засіданні, і якщо обидва батьки вимагатимуть дитину. Уточнюються багато обставин, у зв’язку з якими закріплюється його місце проживання після розлучення.
Враховується, хто з батьків може дати спадкоємцям можливість вести гідний спосіб життя, хто має житлову площу, яка відповідає всім вимогам комфорту, хто має постійну роботу та гарний дохід. Проте насамперед враховуються побажання самих батьків.
Коли батько та мати вимагають дитину, суд запитує їхню думку, з ким вони хочуть залишитись. Але тільки якщо дитині більше десяти років.
Якщо батько не бажає брати участь у вихованні своїх дітей, вони залишаються з матір’ю після розлучення. І навпаки, якщо чоловік вживає алкоголь чи наркотики, чи постійно працює, неповнолітні діти можуть залишитися з батьком.
Життя після розлучення інше, діти переважно змушені переїжджати, міняти школу та міняти друзів. Страх перед невідомістю замінює звичайне життя. Це тяжко для всіх, тому суд насамперед враховуватиме рішення та інтереси дитини.
Угода дітей, чи можна розв’язувати проблему мирним шляхом?
До початку розлучення подружня пара може погодити місце проживання дітей, утримання, дні та час відвідування, а також інші питання, що стосуються дітей разом. Усі угоди можна описати у документі під назвою «Угода про дітей». Таку угоду складає сімейний юрист.
Дитячий договір розглядається у суді на першому слуханні справи про розірвання шлюбу. Суд насамперед контролює та регулює захист прав та інтересів дітей. Отже, якщо суддя побачить у створеному документі невідповідності, що порушують права дитини, угоду буде переглянуто. А питання про те, з ким житимуть діти після розлучення батьків, суд вирішить самостійно. Якщо все оформлено правильно, подружжя розлучається і прийме документ за основу.
Найчастіше діти залишаються з мамою, але батькові не забороняється їх відвідувати, брати участь у вихованні, розвитку та відпочинку. Якщо батьки ставляться один до одного належним чином, мати не має нічого проти, щоб батько брав із собою дітей на вихідні чи гуляв. Розлучення відбувається між подружжям, діти не повинні забувати обох батьків, які б стосунки не зберігалися між ними після розлучення.
Насправді поширюється нормальне виховання: вихованням активно займаються обоє батьків, а кожен чоловік – свого часу. Наприклад, дитина живе з одним з батьків по буднях, а з іншим – у вихідні. Або ви можете залишити його з чоловіком на весь тиждень та на другий забрати до себе додому. Влаштовуючи таким чином переживання колишнього подружжя та приділяючи дітям максимум уваги з боку обох батьків, цей варіант має шанс.
Офіційна сторона проблеми – подання позову до суду
Під час подання позову про розлучення до суду можна попросити розглянути питання, де проживають діти і як батьки спілкуватимуться з ними після розлучення. Або такий позов можна подати до суду окремо.
Місце проживання дітей визначається за згодою батьків. У випадках, коли подружжя не досягло домовленостей один з одним або коли інтереси дітей порушуються, суд залишає за собою право прийняти рішення:
- З ким житиме дитина після розлучення;
- Хто і в якому розмірі платить аліменти;
- Як часто і «у якому форматі» дитина спілкуватиметься з батьками.
Суд може звернутися до органів опіки з проханням допомогти у з’ясуванні обставин обох батьків. Ці органи також займаються питанням про те, з ким залишаться неповнолітні діти, доки суд не винесе рішення та рішення не набуде чинності.
Після набрання рішенням суду законної сили батьки мають виконувати обов’язки, встановлені судом. Однак, коли хтось із колишнього подружжя перешкоджає іншому виконувати свої зобов’язання або не виконувати їх (наприклад, коли колишня дружина не дозволяє своєму чоловікові бачитися з дитиною або колишній чоловік не платить аліменти), будь-хто може звернутися з проханням про допомогу у розгляді скарги.
Державні виконавці розглянуть вашу заяву про порушення та вживуть заходів. Вони націлені на виконання обов’язків другого з батьків щодо освіти дітей, виплати аліментів та інших питань, які необхідно виконати.
Якщо один із законних подружжів через деякий час захоче забрати дитину собі, суд може переглянути своє рішення. Для цього вам необхідно подати позовну заяву, щоб вказати місце проживання дитини та надати докази для дискредитації другого чоловіка або представити вас як відповідального батька, який краще підходить для його виховання.
Ухвалення рішення судом
Якщо дитині ще немає десяти років, вона не може вплинути на рішення суду. Суд виходить із його інтересів і намагається залишити його з батьками, з якими йому краще. Суд враховує зв’язок дитини із батьками. Запитує, кого він любить більше, батька чи матір.
Батьки мають право довести суду, чому дитина чи молода людина почувається краще. Наприклад, місце проживання батька може бути зручно розташоване стосовно школи, дитячого садка, різних ділянок та районів. Або поруч живуть бабуся та дідусь, здатні доглядати його та виховувати його. Ви також можете згадати той факт, що у нього є друзі, і той факт, що коли він переїжджає, у нього будуть відніматися їхні друзі. Також розкажіть у суді про те, як ви плануєте провести вихідні, розвиватися та розважати свою дитину.
Якщо батько хоче залишити дітей при собі після розлучення, йому необхідно мати квартиру та гарну постійну роботу зі стабільним доходом. Проте, фінансова безпека не гарантує, що вони залишаться з вами. При цьому суд бере до уваги педагогічні навички батьків, їхні звички, стан здоров’я, вік та ставлення дітей до вас.
Якщо суд може відмовити
Суд враховує спосіб життя батьків. Якщо батько хоче забрати дітей із собою, якщо він матеріально забезпечений і може забезпечити їм комфортне життя, але при цьому постійно знаходиться далеко від дому та повністю присвятив себе роботі, суд, ймовірно, не залишить їх йому. Рішення дитини залишитися з батьком неможливе, навіть якщо батько вживає алкоголь, наркотики або грає в азартні ігри. Якщо у батька погане здоров’я або його вік наближається до старості, то дитина, швидше за все, проживатиме з матір’ю.
Якщо мати постійно працює, страждає на алкогольну та наркотичну залежність, якщо її квартира не підходить для створення комфортних умов, діти можуть залишитися з батьком.
Під час суду не слід робити репутацію надмірно хвалебною промовою. Також нема потреби наклепувати, судити та наклепувати на колишнього чоловіка. Суд може перевірити вашу інформацію, запитавши вашу дитину. Навіть якщо йому не виповнилося десять років, суд все одно прислухається до думки чоловічка. А після досягнення десятирічного віку суд зобов’язаний розглядати своє рішення з усіх питань, що стосуються його особистих інтересів.
Часто в залі суду виникають конфлікти між колишнім подружжям, у якому бере участь дитина, і намагаються нею маніпулювати. Щоб уникнути психологічного тиску з боку його батьків, суд може поговорити з ним без їхньої присутності, щоб дізнатися його думку про ситуацію.
Якщо мати дітей психічно неврівноважена, загрожує самогубством, діти перейдуть до батька, то й буде. Якщо після розлучення у батька раптово виникне почуття любові та ніжності до своїх дітей, навіть якщо він раніше не брав участь у їхньому житті, суд теж не прийме цього до уваги.
Суд обирає адекватного, спокійного батька, який не тільки після розлучення завжди дбає про своїх спадкоємців, намагається вберегти їх від стресу та захистити психіку дитини.
Рішення дитини у разі розлучення батьків
З десяти років діти мають право виступати в суді та висловлювати свою думку. Суд зобов’язаний розглянути рішення дітей, якщо воно не суперечить їхнім правам.
Звичайно, при вирішенні питання про те, з ким із батьків житимуть діти після розлучення, суд врахує їхні інтереси. Вони майже завжди залишаються з батьками, які дають дітям можливість вести комфортне життя, пропонують добре розслабитися та мають правильне виховання, розвиток та навчання.
Але навіть дитина старша за десять років має право вплинути на рішення суду. Йому може сподобатися перспектива не жити зі своїм батьком, коли з’явиться нова сім’я після розлучення. Навіть якщо він доброзичливий, люблячий, фінансово багатий батько. Молода мати, зведений брат або сестри можуть ввести дитину в стан стресу.
Навіть із матір’ю. Якщо в неї новий чоловік і дитина дуже прив’язаний до свого батька, який також його дуже любить, дитина може захотіти залишитися з батьком після розлучення. Суд врахує його прохання. А якщо виконати його неможливо, то не зайвим буде влаштувати спільне проведення вихідних, свят чи інших днів.
Іноді суд відмовляє у задоволенні позову батька, який бажає поспілкуватися зі спадкоємцем після розлучення. Це відбувається, коли батько був помічений у ситуаціях насильства, жорстокого поводження, жорстокого поводження, приниження людської гідності та експлуатації дітей.
Якщо в сім’ї є кілька дітей, суд рідко ділить їх між обома батьками. Брати і сестри, які ростуть разом протягом усього життя, будуть відчувати емоційні труднощі, коли сім’я розділена на дві частини.
Важливо, щоб ви продемонстрували суду цінність як батька. Стверджують, що з дітьми все гаразд. Намагайтеся вирішити все мирно, не граючи почуттями та емоціями.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Підстави припинення шлюбу, Довідка про сімейний стан в Україні, До якого суду подавати на розлучення, Свідоцтво про розлучення на підставі рішення суду, Свідоцтво про розлучення на підставі рішення суду, Розірвання шлюбу неповнолітніх, Розлучення до досягнення дитини одного року.
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua: