Як дізнатися, чи подана заява на розлучення в Україні?
Найбільш цивілізованим способом розірвати шлюб, уникнувши інтриг і маніпуляцій, є спільне звернення дружини та чоловіка в державну установу, розгляд справи про розірвання шлюбу в присутності двох подружжя та оприлюднення результату одночасно їм двом. Але в житті трапляється і по-іншому. Наприклад, один з подружжя навіть не знає про те, що інший член подружжя подав подати на розлучення. Або загрозлива фраза «розлучаємося!» звучить в родині так часто, що вже й не сприймається всерйоз, чи змушує жити в постійних підозри, змушує весь час перестраховуватися.
Так чи інакше, у людини може виникнути питання – як вірогідно дізнатися, що дружина або чоловік подали документи на розлучення? І чи можна розлучитися так, що про це не буде відомо іншій людині?
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Розлучення з чоловіком при наявності дітей, Отримати свідоцтво про розлучення, Як дізнатися розлучений чоловік чи ні, Поміняти прізвище після розлучення, Розлучення із засудженим, Розлучення по довіреності, Як розлучитися заочно, Визнання шлюбу недійсним, Розлучення в односторонньому порядку з дітьми та без.
Способи подати на розлучення
Перш за все, потрібно розуміти, якою є процедура подачі на розірвання шлюбу.
Згідно з сімейним законодавства, існує два способи розірвати шлюб:
- адміністративний;
- Судовий.
Особливості адміністративного розлучення (через ДРАЦС)
Обов’язковою умовою для адміністративного розлучення є взаємна згода дружини і чоловіка розірвати шлюб. Процедура розірвання шлюбу через орган ДРАЦС передбачає спільне заповнення і подання подружжям заяви про розлучення. Якщо один з подружжя не може бути присутнім при подачі спільної заяви, його підпис на документі, що знаменує добровільну згоду, повинна бути завірена в нотаріальному порядку.
Незгода одного з подружжя розлучатися робить всі спроби розірвати шлюб через поодинці ДРАЦС неможливими – заява просто не буде прийнято.
Однак потрібно розглянути й ті виняткові випадки, коли закон дозволяє чоловікові розривати шлюб в односторонньому порядку, не отримуючи згоди другого з подружжя. Це можливо в тому випадку, якщо:
- Чоловік недієздатний (що встановлено рішенням суду);
- Чоловік пропав безвісти або визнаний померлим (що встановлено рішенням суду).
Одностороннє розірвання шлюбу неможливе, якщо чоловік живий, знаходиться на волі і перебуває в повному фізичному і психічному здоров’ї.
Але навіть якщо перераховані вище обставини мають місце, чоловік (або його опікун) буде сповіщений про те, що заяву про розлучення подано. Протягом 3 днів з моменту прийняття заяви про розлучення, орган ДРАЦС направляє відповідне повідомлення:
- опікунові недієздатної дружини,
- що керує майном зниклого безвісти або визнаного померлим з подружжя.
… і повідомляє про те, що надійшла заява, про дату і місце майбутньої процедури розірвання шлюбу (через 30 днів після прийняття заяви), а також просить відповісти, яке прізвище буде носити чоловік після розлучення.
Таким чином, навіть у разі одностороннього розірвання шлюбу, чоловік не залишиться необізнаним про те, що йому належить розлучення.
Особливості розлучення в суді
Розірвання шлюбу в суді, на відміну від адміністративного розлучення, має на увазі можливість подання позовної заяви лише одним з подружжя, не чекаючи згоди другого з подружжя. Навіть якщо один із подружжя не згоден розлучатися, позов все одно буде прийнятий до розгляду, в результаті чого по ньому буде винесено рішення.
Подаючи позов про розірвання шлюбу позивач зобов’язаний надати кілька примірників документів (один з яких буде спрямований відповідачу) і вказати контактні дані відповідача. Прийнявши позов, суд зобов’язаний сповістити сторін, направивши їм повістки з даними про дату, час і місце проведення судового засідання. У призначений час судове засідання відбудеться, подружжя буде розірвано.
У будь-якому випадку, шлюб не може бути розірваний одним з подружжя без відома другого чоловіка.
Що робити, якщо повістка не приходить?
Причин тому може бути декілька:
- Позов не прийнятий судом через процесуальні причини (неправильно оформлений позов, не вистачає документів, порушені правила підсудності тощо.);
- Позивач вказав неправильну адресу і документи не дійшли до адресата.
Відповідач може і не чекати, поки йому прийде повістка і пакет документації. Він може звернутися до судового органу за власним місцем проживання або за місцем проживання позивача (якщо з чоловіком-позивачем проживають неповнолітні діти, він має право подати позов за власним місцем проживання). Зробити це можна як телефоном, так і при особистому візиті, що, звичайно, краще. Судова канцелярія надасть всю інформацію про те, чи було подано позовну заяву про розірвання шлюбу, як її було винесено судом, чи призначено судове засідання по даній справі.
Таким чином, чоловік-відповідач, щодо якого подано позов про розірвання шлюбу, буде належним чином повідомлений про це. Але відповідальність за достовірність і точність зазначених в позові контактних даних покладається на позивача. Як правило, розшук відповідача відбувається тільки в тому випадку, якщо одночасно з розлученням стягуються аліменти. В інших випадках неявка відповідача на три поспіль судових засідання – може стати підставою для винесення рішення заочно.
Якщо сталася помилка або права чоловіка були навмисно порушені, в результаті чого рішення про розлучення було винесено судом за відсутності відповідача, що не повідомленого про дату, час і місця судового засідання, він може оскаржити таке рішення і відновити власні права на безпосередню участь в шлюборозлучному процесі. Так, розлучення все одно відбудеться, якщо чоловік-позивач на цьому наполягатиме, тим не менш, у відповідача є можливість подати зустрічний позов або просити суд відкласти судове засідання на 1-3 місяці для примирення з чоловіком або дружиною.
Що ще потрібно знати про процедуру розлучення?
- У законодавстві України не передбачена можливість «таємного» розлучення без відома чоловіка і дружини. Орган ДРАЦС або суд обов’язково повідомляє подружжя про майбутню процедуру із зазначенням дати, часу, місця її проведення – аж до публікації в місцевій газеті;
- Розлучення повинне бути законним. Розірваний шлюб реєструється органом ДРАЦС, відомості про нього вносяться до книги реєстрації актів цивільного стану. Без відома подружжя це неможливо;
- Розлучення через суд може відбутися тільки за місцем проживання чоловіка або дружини. Якщо подружжя зареєстровані в різних країнах або населених пунктах, за загальним правилом, позов подається за місцем проживання чоловіка-відповідача. Але якщо у позивача є неповнолітні діти, йому дозволено подавати позов за своїм місцем проживання.
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:
- Документи для розлучення через РАЦС
- Розірвання шлюбу в органах РАЦСу
- Розлучення з громадянином України
- Розлучення з іноземцем
- Як подати заяву та документи на розлучення?
- Причини розлучення в позовній заяві
- Розлучитися з дружиною без згоди
- Розлучитися з чоловіком без згоди
- Розлучення через РАЦС з дітьми
- Розлучитися з дружиною, якщо є неповнолітні діти