- Як подати на поділ майна після розлучення в Україні?
- Що можна поділити, а що не можна?
- Коли ділити спільне майно?
- Коли подавати позов на поділ майна?
- Процедура подачі позову
- Який суд розглядає поділ майна при розлученні?
- Подача документів в суд
- Судовий збір за поділ майна при розлученні
- Судовий розгляд і судове рішення щодо поділу майна при розлученні
- Мирова угода про поділ майна при розлученні
- Виконавче провадження щодо поділу майна при розлученні
Як подати на поділ майна після розлучення в Україні?
Подача позовної заяви іноді стає останнім рішучим кроком для тих подружжя, які намагалися, але не змогли прийти до компромісу щодо розподілу спільної власності. Найчастіше цей процес пов’язаний з безліччю непорозумінь і суперечок – кому що належить, кому що дістанеться. І тільки суд може розставити крапки над «i».
Перш, ніж починати довгий і клопіткий судовий процес, подружжю потрібно проаналізувати ситуацію, оцінити свої шанси на благополучний результат справи, продумати свої дії, довідатися про процесуальних процедурах. Ця стаття присвячена усіх актуальних питань подачі позову на поділ спільної власності.
Що можна поділити, а що не можна?
Під час сімейного життя чоловіком і дружиною купується багато різного майна. Перш за все необхідно з’ясувати, яке майно можна поділити, а яке не підлягає поділу.
Сімейний кодекс України визначає, що все придбане чоловіком і дружиною в період шлюбу є спільною власністю. Це і зарплати / пенсії / стипендії, квартири і будинки, транспортні засоби, грошові заощадження, предмети домашнього побуту. Не має значення, хто придбав майно, чиї гроші були для цього витрачені, на чиє ім’я було зареєстровано майно – все воно є загальним і підлягає розподілу.
Винятком є тільки особиста власність – вона не ділиться. До особистої власності належить все куплене до укладення шлюбу, а також все дароване і успадковане майно, навіть якщо дарування або процедура спадкування відбулося в період шлюбу. Чи не діляться також особисті речі (одяг і взуття, гігієнічні приналежності і так далі).
Чи не ділиться також те майно, яке було придбано для неповнолітніх дітей (іграшки, одяг, навчальне приладдя, спортивний інвентар).
Що ж стосується боргів, які виникли в період спільного життя, то вони також діляться порівну. Про це читайте в статті «Розділ боргів при розлученні подружжя».
Коли ділити спільне майно?
Сімейним правом не встановлені вимоги щодо строку поділу спільного майна. Поділити майно можна як під час розлучення, так і після закінчення шлюборозлучної процедури.
Але, як підтверджує практика, краще зробити це якомога швидше. І на те є вагомі причини:
- По-перше, чим більше часу проходить після розлучення, тим менш переконливими стають будь-які докази: втрачаються чеки або квитанції, свідки забувають важливі деталі своїх свідчень, змінюються життєві обставини і слабшають доводи.
- По-друге, інфляція, знос, амортизація. Під час розлучення оцінюється ринкова вартість майна. Чим більше часу проходить після цього, тим сильніше воно втрачає в ціні.
- По-третє, строки давності. Через 3 роки після розірвання шлюбу пред’явлення майнових претензій до чоловіка буде утруднено.
- По-четверте, тривалість судового процесу поділу майна становить кілька місяців, а при умисному затягуванні – ще довше. Чим довше відкладається питання поділу майна, тим більше часу пройде до рішення майнового спору.
- По-п’яте, є ризик несумлінної поведінки чоловіка (наприклад, здійснення незаконних операцій із загальним майном до його поділу). Сумлінна поведінка чоловіка теж може зіграти проти нього (наприклад, суд може не врахувати погашення кредиту, виконане після розлучення до поділу майна і боргових зобов’язань).
Коли подавати позов на поділ майна?
Зрозуміло, що не варто сильно затягувати з початком процесу поділу. Але які тимчасові рамки передбачені законом для цього?
У сімейному законодавстві встановлено строк позовної давності для подачі позову про розподіл подружнього власності – 3 роки (Сімейний кодекс України). Правда, тут не уточнюється, з якого моменту починається перебіг строку давності. Зате стаття 9 Сімейного кодексу України, присвячена строкам, відсилає нас до норм цивільного законодавства, зокрема, до Цивільного кодексу України, згідно з якою протягом строку, протягом якого можна заявити вимогу про розподіл подружнього власності, починається з моменту, коли позивач дізнається про порушення своїх прав відповідачем. Також на це вказує постанова Пленуму Верховного Суду України.
Таким чином, трирічний строк позовної давності починає відлік не з дня розлучення, а з дня, коли один співвласник дізнався про порушення його прав з боку іншого. Це може статися і через багато років після розлучення, якщо на те будуть причини.
Чи можна подати позов на поділ майна після розлучення?
Отже, закон дозволяє звертатися до суду з позовом про поділ майна …
- під час шлюбу;
- одночасно з процесом розлучення;
- після розлучення, причому навіть не відразу, а через багато років після розірвання шлюбу, якщо соб людний 3-річний строк позовної давності.
Нерідко трапляється так, що чоловік і жінка за взаємною згодою розлучаються через ДРАЦС – ця процедура швидше і простіше, ніж розірвання шлюбу в суді. І вже після розлучення, часом через тривалий строк, ділять майно, нажите за час подружнього життя. Іноді подружжя після розлучення продовжують мирно користуватися нажитим у шлюбі майном (житловим приміщенням, авто, меблями і технікою, земельною ділянкою та дачним будиночком), і причиною поділу майна після розлучення може стати зловживання або порушення прав одного із співвласників з боку другого співвласника.
Приклад
Подружня пара Гордієнко багато років прожили в шлюбі, за цей час побудували будинок, в якому проживали разом з дорослими дітьми. Коли стався розлучення, колишнє подружжя не зверталися до суду за поділом майна, а справили його самостійно, «на словах», оскільки продовжували разом жити в будинку і користуватися всім, чим володіли спільно. І тільки коли колишній чоловік вирішив поїхати, а що належить йому половину будинку – здати в оренду своїм родичам, між співвласниками виникла спір і стала очевидною необхідність поділу спільної власності.
Як уже згадувалося вище, подати позов про розподіл майна потрібно не пізніше, ніж через 3 роки після того, як позивачу стало відомо про порушення його прав на спільну власність.
Закон не забороняє звернення до суду з позовом про поділ подружнього власності і після 3-річного строку. Але і не гарантує, що позовну заяву, подану так пізно без поважних причин, буде прийнято і розглянуто судом.
Можливість поділу майна після розлучення, якщо пройшло вже більше 3 років, залежить від того, якими є підстави і причини такого кроку. Якщо більш ніж через 3 роки позивач дізнався про порушення його майнових прав з боку співвласника, колишнього чоловіка або дружини, то строк позовної давності починається саме з моменту, коли він дізнався про таких протиправних діях. Але якщо ніяких порушень його майнових прав не було, підстав для продовження минулого 3-річного строку позовної давності у нього немає.
Приклад
Подружжя Антонович розлучилися, але продовжували разом користуватися дачною ділянкою, купленим під час шлюбу і оформленим на ім’я чоловіка. За умови дотримання правил спільного користування дачною ділянкою, ділити його через 3 і більше років – немає підстав. Інша справа, якщо чоловік вирішив продати оформлений на його ім’я дачну ділянку без врахування інтересів колишньої дружини, яка є співвласником подружнього власності. У цей момент – можна і потрібно звертатися з позовом до суду.
Процедура подачі позову
Отже, з чого ж почати процедуру подачі позову? Звернення до суду із заявою про розподіл майна необхідно, якщо подружжя не змогло домовитися і поділити нажите за взаємною згодою. Судовий порядок передбачає:
- Подачу заяви про поділ майна.
- Пред’явлення претензій.
- Подання доказів.
- Судовий розгляд.
- Винесення судового акта з докладним зазначенням, кому і яке майно передається.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Розподіл квартири при розлученні, Поділ кредиту після розлучення, Поділ материнського капіталу при розлученні, Поділ однокімнатної квартири при розлученні, Позовна заява про поділ майна після розлучення, Компенсація за майно при розлученні, Поділ гаража при розлученні.
Який суд розглядає поділ майна при розлученні?
Справа про розподіл подружнього майна розглядає або районний (міський) суд, або суд.
У СУДІ розглядається позов, ціна якого не перевищує 50 тисяч грн.. Позови з ціною понад 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян розглядає районний (міський) суд.
Справа про розподіл подружнього майна буде підсудна районному (міському) суду і в тому випадку, якщо ціна позову становить менше 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але позов містить і інші позовні вимоги, які підлягають розгляду в цьому суді (про розірвання шлюбу, про визначення місця проживання дитини , про стягнення аліментів).
Ціна позову – вартість спільного подружнього майна, на яке претендує позивач під час розподілу в суді. Ціна позову також включає грошові суми, що підлягають стягненню і зазначені в позовній заяві – аліменти, неустойка (штраф, пеня), заборгованість.
За загальним правилом позов про розподіл подружнього майна подається за місцем проживання відповідача. Подати заяву за своїм місцем проживання можна в тому випадку, якщо крім вимоги про поділ майна позов містить вимоги про розірвання шлюбу або стягнення аліментів (див. «Розлучення по місцю проживання позивача«).
Подача документів в суд
Від того, наскільки юридично правильним, повним і докладним буде позовна заява, наскільки аргументованими будуть доводи і переконливі докази, залежить результат його розгляду.
Як правильно скласти позовну заяву?
- Так звана «шапка» складається з найменування суду, даних позивача і відповідача (П.І.Б., місце проживання), а також ціни позову;
- Потім слід назва документа – «Позовна заява про поділ спільної власності подружжя»;
- Основна частина позову включає дані про:
- дату і місце укладення та розірвання шлюбу;
- неповнолітніх дітей, народжених у шлюбі;
- відбувався раніше поділ майна, чи було укладено Шлюбний договір або Угода про розподіл спільної власності;
- перелік майна, що представляє собою предмет спору (найменування, місце розташування, технічні характеристики, відмінні риси, дата і місце придбання, право власності – особистої або спільної);
- Посилання на норми законодавства про порядок поділу спільної власності (Сімейний кодекс України);
- Позовні вимоги про поділ спільної власності:
- поділити майно в рівних або нерівних частках з обґрунтуванням причин нерівності часткою – проживання з неповнолітніми дітьми, непрацездатність;
- перелік майна, яке позивач має намір отримати в свою власність і майна, яке він пропонує передати у власність відповідача;
- сума компенсації, якщо майно не може бути поділено порівну в натурі;
- Дата подачі позову;
- Підпис позивача.
Крім позовної заяви необхідно буде подати:
- паспорт;
- документи про укладення та розірвання шлюбу;
- документи про народження спільних дітей;
- документи, що підтверджують наявність спільного майна: копії технічних паспортів на автомобілі, виписки з ЕГРН на нерухоме майно, договори купівлі-продажу або підряду, чеки та квитанції;
- документи, що підтверджують виняток майна зі складу загального;
- інші документи;
- квитанція про оплату державного мита. Розрахунок розміру державного мита здійснюється на основі ціни позову (загальної вартості спільного майна).
Судовий збір за поділ майна при розлученні
При подачі позову про розподіл подружнього майна сплачується судовий збір. До позовної заяви обов’язково додається документ, що підтверджує її оплату. Через відсутність такого підтверджуючого документа позов залишиться без руху, і якщо у встановлений строк чек або квитанція про оплату судового збору НЕ буде прикладено, суд поверне позовну заяву.
Розмір судового збору розраховується виходячи з ціни позову – вартості майна і суми стягуються грошових коштів, на яку претендує позивач при розлученні (як правило, половина загальної вартості майна). Формула, за якою розраховується держмито, викладена в Законі України Про Судовий збір. Вона складається з фіксованої суми та процентной ставки.
Оскільки розмір судового збору може виявитися досить значним, можлива відстрочка платежу, розстрочка або зменшення розміру судового збору.
Судовий розгляд і судове рішення щодо поділу майна при розлученні
В ході розгляду справи суд вислуховує доводи сторін, розглядає надані докази, при необхідності – забезпечує захист майна за допомогою накладення арешту і заборони на відчуження майна, призначає незалежну оцінку всієї власності подружжя або певної її частини.
Існує склалася судова практика розгляду позовів про розподіл подружнього власності, заснована на нормах сімейного законодавства (Сімейний кодекс України). У переважній більшості випадків суд ділить все порівну. А якщо поділ порівну неможливий, то чоловік, якому дістається велика частина, повинен виплатити грошову компенсацію другому чоловікові, що залишився з меншою частиною.
У виняткових випадках можливий нерівний поділ. Один з подружжя може отримати більшу частину в таких випадках, як одноосібне виховання та утримання спільних неповнолітніх дітей, несумлінне і нецільове витрачання коштів сімейного бюджету другим чоловіком.
Визначаючи, яке майно дістанеться кожному з подружжя, суд враховує такі фактори як рід діяльності, умови життя, місце роботи, рівень доходів, стан здоров’я і так далі.
Приклад
Через два роки після розлучення громадянка Орлова звернулася до суду з позовом про поділ автомобіля. Автомобіль був придбаний в кредит її колишнім чоловіком, громадянином Васильєвим ще до шлюбу, але під час подружнього життя залишок кредиту виплачувався за рахунок коштів сімейного бюджету. Крім того, після ДТП було потрібно відновлення автомобіля, на що також були витрачені сімейні кошти. Після розлучення подружжя домовилося про спільне користування автомобілем, але оскільки через рік Васильєв переїхав в іншу область, виконання домовленості стало неможливим. Пізніше Орлова дізналася про безперешкодного продажу автомобіля, оформленого на ім’я колишнього чоловіка і звернулася до суду з позовом про поділ майна. Розглянувши позов, вивчивши подані позивачем документи (кредитний договір, виписки з банку і квитанції, адміністративний протокол, експертна оцінка ушкоджень авто, квитанції про покупку запчастин, договір про проведення ТО і ремонту автомобіля), суд прийняв рішення зобов’язати Васильєва виплатити колишній дружині половину вирученої від продажу автомобіля грошової суми.
Мирова угода про поділ майна при розлученні
Навіть під час судового розгляду у подружжя залишається шанс зробити поділ спільної власності на свій розсуд. Вони можуть укласти укласти мирову угоду – до моменту, поки суддя не покине зал суду, щоб прийняти остаточне рішення в нарадчій кімнаті. Якщо суд переконається в тому, що мирова угода укладена добровільно, його умови не обмежують майнові права чоловіка або дружини, він стверджує його своїм рішенням.
Виконавче провадження щодо поділу майна при розлученні
Якщо розподіл майна відбувалося одночасно з розірванням шлюбу, подружжю необхідно зареєструвати цей акт в органах РАГС і отримати свідоцтво про розлучення.
Далі їм належить вступити в права власності щодо присудженого майна і зареєструвати право на нерухоме майно. У разі перешкоди одного з подружжя до виконання рішення суду, необхідно звернутися за примусовим стягненням майна.
Основні моменти:
- Після розлучення подружжя може поділити спільне майно.
- Особисте майно поділу не підлягає, за винятком ряду випадків, наприклад – якщо в квартирі дружини був зроблений ремонт силами і за рахунок особистих коштів чоловіка.
- Позовна заява про поділ майна можна подати в будь-який час: до шлюбу, в ході розлучення або після нього. Ключовим моментом є строк позовної давності. Чоловік, який дізнався про порушення своїх прав, може подати позов протягом 3 років.
- Подібні справи розбирають в світовому чи районному суді.
- Ціна позову – це сума майна, яке підлягає поділу. Перед зверненням до суду потрібно провести оцінку спільно нажитих активів.
- Позивачем виступає чоловік або дружина, а відповідачем – другий чоловік.
- Суд має право поділити майно порівну або в нерівних пропорціях. Наприклад, якщо дружина залишиться з малолітніми дітьми – їй покладена велика частка (не завжди).
- Подружжя можуть укласти мирову угоду в залі суду.
Розділ майна стосується двох осіб – чоловіка і дружини. Логічно, що в ході розглядів можуть виникати складнощі: відсутність компромісу, явне обмеження прав партнера, приховування майна і інші моменти. Якщо їх не вирішувати – буде складно. Якщо діяти у відриві від законодавства – ще складніше. Звернення до суду не гарантує, що поділ майна пройде гладко. Найчастіше подружжя не може оформити позовну заяву, порушують процесуальні строки, не знають про порядок участі в засіданні … Якщо ви зіткнулися з поділом майна після розлучення, зверніться до юристів нашого порталу. Вони дадуть відповідь на ваші питання і дадуть оцінку вашим діям. Вивчивши ситуацію з різних сторін, ви будете знати – куди звертатися, що вказувати в позові, скільки коштує його подача, на що зробити акцент, які потрібні документи? Юридичні консультації безкоштовні – звертайтеся в чаті або по телефону.
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:
- Поділ однокімнатної квартири при розлученні
- Позовна заява про поділ майна після розлучення
- Компенсація за майно при розлученні
- Поділ гаража при розлученні
- Спільно нажите майно
- Заява на розлучення з поділом майна