Процедура реєстрації рішення суду в органах РАЦС
Посилаючись на норми Сімейного кодексу України можна зробити висновок, що остаточним документом, що засвідчує розлучення, є судове рішення про розірвання шлюбу за умови, що розлучення відбувалося в судовому порядку. Шлюб припиняється у день набрання судом рішення в законну силу.
На даному етапі шлюборозлучного процесу подружжя вважає, що шлюб розірваний і вони мають право вступити в повторний шлюб. Однак на практиці для завершення процедури розлучення необхідно, щоб органи РАЦС також були повідомлені належним чином про припинення шлюбу.
Відповідно до законодавства, суд надсилає копію судового рішення до територіального органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем укладання шлюбу. У день отримання такого судового рішення РАГС вносить відомості про розлучення на паперовий носій актового запису про шлюб, а також до електронного реєстру актів цивільного стану.
Втім, слід розуміти, що державні органи не завжди сумлінно виконують свою роботу, найчастіше порушуються встановлені законодавством строки або втрачаються необхідні документи.
Для того щоб бути впевненим, що відмітку про розлучення внесено до Державного реєстру, варто все ж таки особисто пред’явити судове рішення про розлучення за місцем реєстрації шлюбу. Вам необхідно буде заповнити відповідну заяву та додати ксерокопію судового рішення.
Подібна процедура передбачається та у разі коли актуальним стає питання – як зареєструвати факт розірвання шлюбу в Україні, якщо розлучення було за кордоном? (На сторінку як зареєструвати факт розірвання шлюбу в Україні, якщо розлучення було за кордоном?). Однак тут слід пам’ятати, що для проставлення відмітки про розлучення в актовому записі про шлюб, складений в Україні, документ, що підтверджує розлучення, має бути відповідним чином легалізований.
Терміни проставлення відмітки про розлучення
Проставлення відмітки про розлучення на підставі судового рішення регламентовано Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні.
У Правилах передбачено три варіанти проставлення позначки:
- коли суд направив судове рішення до органу РАЦС за місцем укладання шлюбу;
- коли чоловік/дружина особисто звернулися до РАЦСу з рішенням суду про розлучення;
- коли суд направив судове рішення щодо територіальної належності до районного відділу РАЦС.
Якщо суд направив судове рішення до органу РАГС за місцем укладання шлюбу, то відомості про розлучення вносяться в день отримання такого рішення. На лицьовій стороні першого примірника актового запису про шлюб проставляється відмітка – “Шлюб розірваний” із зазначенням дати та номера судового рішення, також вказується найменування суду, який виніс рішення. Аналогічні відомості вносяться до актового запису про шлюб в електронному реєстрі.
Не пізніше наступного робочого дня відомості про розлучення у вигляді повідомлення направляються до архіву, де зберігається другий примірник актового запису про шлюб.
У разі, якщо чоловік/дружина мають можливість особисто звернутися до РАГС з рішенням суду про розлучення за місцем укладання шлюбу, процедура проставлення позначки здійснюється в день звернення на підставі заяви та ксерокопії судового рішення.
Найчастіше, виходячи з норм законодавства, суд надсилає судове рішення щодо територіальної належності до районного відділу РАЦС, який не є місцем реєстрації шлюбу і тоді слід перенаправити це рішення для проставлення відмітки про розлучення за місцем складання актового запису про шлюб. Орган РАЦС надсилає судове рішення про розлучення у день одержання.
Отримання рішення суду про розлучення адвокатом
Отримання рішення суду про розлучення адвокатом є однією з найактуальніших послуг, до яких дедалі частіше вдаються громадяни України. Така ситуація складається у зв’язку із службовим навантаженням канцелярій судів.
У цьому питанні сімейний адвокат має певну перевагу у зв’язку з правами наданими Законом України Про адвокатуру та адвокатську діяльність. Адвокат уповноважений звернутися із запитом про отримання копій документів до державних органів, органів місцевого самоврядування, установ, а також щодо фізичних осіб за договором про надання правової допомоги.
Адвокат має можливість витребувати судове рішення, винесене будь-яким судом України.
Найчастіше поновлення судового рішення про розлучення пов’язане з втратою документа. Проте дедалі частіше звертаються громадяни у зв’язку з відмовою Міністерства юстиції України щодо апостиля на судовому рішенні про розлучення.
У такій ситуації адвокатом враховуються викладені Міністерством юстиції України вимоги до рішення суду та складається заява до суду про направлення копії рішення суду для подальшої його апостилізації.
Як отримати витяг з реєстру після розлучення в суді?
Витяг з реєстру з відміткою про розлучення – документ, в якому містяться відомості про укладення шлюбу в РАЦС між громадянами України (на сторінку укладення шлюбу в РАЦС між громадянами України) та про розлучення. Цей документ формується у Державному реєстрі на підставі заяви, яка подається до органів державної реєстрації.
Офіційна назва документа – витяг з Державного реєстру актів громадянського стану громадян про підтвердження дошлюбного прізвища.
Найбільш поширене питання громадян – навіщо отримувати витяг, якщо можна поновити свідоцтво про шлюб?
Проте слід розуміти, що згідно з Правилами державної реєстрації, після припинення шлюбу шляхом розлучення, повторне свідоцтво про шлюб не видається. Єдиним підтверджуючим документом про шлюб є витяг.
По суті, виписка використовується для:
- підтвердження родового (дівочого) прізвища;
- підтвердження відомостей про шлюб;
- підтвердження того, що шлюб припинено на підставі розлучення.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Отримання повторно документів у РАГСі, Укладання шлюбу у РАГСі між громадянами України, Підстави припинення шлюбу, Довідка про сімейний стан в Україні, До якого суду подавати на розлучення.
Звертайтесь до адвоката з розлучення Скрябіна Олексія Миколайовича зручним способом і шлюборозлучний процес пройде швидко і комфортно для Вас!
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua: