Процедура розірвання шлюбу в Україні
Процедуру розірвання шлюбу в Україні передбачено цивільним процесуальним та сімейним законодавством України. Як уже говорилося в попередніх розділах, процедура розлучення відрізняється через те, відбувається розірвання шлюбу в органі РАЦСу або ж шлюборозлучний процес відбувається в судовому порядку.
Працюючи у сфері розірвання шлюбу в Україні вже не перший рік юрист з розлучень в Україні часто стикався з ситуацією, коли люди зверталися до суду з вимогою розривати шлюб при тому, що, як виявляється, інший з подружжя зовсім не заперечує проти розлучення. І звичайно такій особі відмовляли в судовому порядку розірвати шлюб.
Сама ж процедура розлучення через РАЦС, як правило, у більшості подружжя не викликає будь-яких питань і труднощів. З метою зареєструвати розірвання шлюбу достатньо прийти до відділу РАЦСу за місцем проживання подружжя (одного з них) та заповнити заяву на розлучення, яка також має просту форму та заповнення такої заяви про розірвання шлюбу займе менше 30 хвилин Вашого часу. Варто зауважити, що звертатися до РАЦСу, який колись зареєстрував Ваш шлюб зовсім не обов’язково, оскільки за великим рахунком Ви могли укласти шлюб і за кордоном.
Сьогодні заява на розлучення заповнюється в електронній формі самим співробітником РАЦСу згідно з даними, які Ви надали. Після того, як заява буде заповнена, вона видруковуватися і Вам необхідно ознайомиться з її змістом і наша Вам порада, ретельно перевіряйте кожну літеру в заяві на розлучення, щоб уникнути неприємностей перед тим, як ставити свій підпис. Процедура розірвання шлюбу через РАЦС здійснюється через 1 місяць після подання заяви на розлучення. За цей час ви можете відкликати заяву. Але якщо цього не станеться, Ви приходите в той же РАЦС для реєстрації розірвання шлюбу.
Процедура розлучення в РАЦСі може бути відкладена з поважної причини, яку слід повідомити органам РАЦСу заздалегідь.
У день реєстрації розлучення Ви отримаєте Свідоцтво про розірвання шлюбу. У випадку, якщо один із подружжя був відсутній при процедурі розірвання шлюбу в РАЦСі, він зможе отримати свідоцтво про розлучення в іншому органі ДРАЦС (який був зазначений при подачі заяви про реєстрацію розлучення без його фактичної присутності).
Процедура розірвання шлюбу в РАЦСі з особою, визнаною недієздатною або зниклою безвісти відбувається в присутності чоловіка, який подав заяву на розлучення та відповідне рішення суду, що набрало законної сили.
Процедура розлучення через суд відбувається у всіх інших випадках, крім тих, що дозволяють звернутися до РАЦСу. За фактом Ви не помилитеся, якщо підете до суду з позовною заявою на розлучення, коли інша половинка відмовляється добровільно розлучається в органі ДРАЦС. Ну і природно наявність дитини автоматично стає причиною, через яку процедура розірвання шлюбу відбуватиметься у суді.
Що взагалі відбувається з документами, поданими вами до канцелярії суду або надісланими поштою після їх отримання працівниками суду? Ця заява на розлучення реєструється і за допомогою автоматизованої системи документообігу в суді випадково визначається суддя, якому і передається Ваша справа про розірвання шлюбу. Як тільки стане ясно, що поданий вами пакет документів відповідає всім правилам процесуального та сімейного законодавства України, відкривається провадження та може бути призначене попереднє судове засідання, на яке викликаються сторони процесу розірвання шлюбу. Однак не лякайтеся, якщо такого не станеться, оскільки необхідність попереднього слухання визначається у кожному випадку окремо судом під час розірвання шлюбу.
Далі процедура розірвання шлюбу у суді приблизно зрозуміла. Сторони отримують повістки-повідомлення про проведення відкритого судового засідання із зазначенням дати та часу його проведення. Далі сторони можуть подавати заперечення, зустрічні позови, пов’язані з процесом розлучення в суді або різноманітних заяв і клопотань. Шлюб розривається судом у разі встановлення фактичних обставин справи, з’ясування взаємовідносин між подружжям, яке на думку судді свідчить про неможливість збереження сім’ї, а продовження сімейного союзу може суперечити інтересам сторін та дітей.
Процедура розірвання шлюбу через суд закінчується винесенням остаточного судового рішення про задоволення позову про розірвання шлюбу або відмову у ньому. Рішення суду про розлучення набуває чинності з моменту закінчення строку на його оскарження до вищої інстанції (30 днів).
На цьому етапі процедура розірвання шлюбу через суд за загальним правилом закінчується, крім випадків подальшого оскарження рішення суду про розлучення. Якою є процедура оскарження рішень суду про розірвання шлюбу у разі потреби, Ви можете дізнатися, проконсультувавшись з юристом з розлучень в Україні.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Отримання повторно документів у РАГСі, Укладання шлюбу у РАГСі між громадянами України, Підстави припинення шлюбу, Довідка про сімейний стан в Україні, До якого суду подавати на розлучення, Свідоцтво про розлучення на підставі рішення суду, Свідоцтво про розлучення на підставі рішення суду.
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua: