Процедура розлучення

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya.com.ua! У статті «Процедура розлучення» я розповім Вам про те, як подати на розлучення в Україні – всі подробиці процедури, про розлучення через РАГС, про розлучення в суді, про те, які документи потрібні для розлучення, про те, що робити з дітьми після розлучення, та як поділити майно.

Як подати на розлучення в Україні – всі подробиці процедури

У тому випадку, якщо сімейна єдність неможлива, подружжя знайдуть вихід через розлучення. Проте є офіційні підстави для розлучення, передбачені законодавством:

  • смерть подружжя або офіційне розкриття цього факту судом;
  • один із подружжя офіційно оголошений зниклим безвісти чи померлим;
  • один із подружжя визнаний недієздатним;
  • один із подружжя або обоє хочуть розірвати шлюб.

Можна навіть в односторонньому порядку розірвати шлюб, якщо прохання подає одна людина.

Зв’язатися з адвокатом

Розлучення через орган ДРАЦС

Оформити розлучення в органі ДРАЦС набагато зручніше, ніж у суді. Однак для цього мають бути виконані дві вимоги: подружжя має, як правило, домовитися про розірвання шлюбу, і у них не має бути неповнолітніх дітей. Таке трапляється нечасто, тому здебільшого питання розлучення вирішуються через суд.

Якщо вимог дотримуються, складається письмова заява, яка потім подається до РАЦСу. Буває, що хтось з подружжя неспроможен з’явитися і подати заяву з поважної причини – за станом здоров’я, відсутності у відрядженні, армії тощо. Все можна оформити без його присутності. Однак у цьому випадку підпис відсутнього має бути засвідчений нотаріусом.

У органі ДРАЦС не ставлять запитань про причини розірвання шлюбу та не проводять обговорення про збереження шлюбу. Однак існує період в один місяць, протягом якого подружжя може відкликати своє прохання про розлучення. Якщо після місяця рішення не змінилося, то до установи повинен з’явитися один із подружжя. Там буде проведено розлучення та парам видадуть свідоцтво про розірвання шлюбу.

Розлучення в суді

Якщо сім’ю не вдається врятувати та ситуація не дозволяє розглянути справу про розлучення в органі ДРАЦС, заява подається до суду. Це відбувається, якщо є дитина віком до 18 років, подружжя не може розділити спільно нажите майно за взаємною згодою, і якщо одна зі сторін відмовляється розлучатися. Ці питання вирішує суд на підставі Сімейного кодексу.

Якщо один із подружжя намагається врятувати шлюб, сім’ї дається термін до 6 місяців на вирішення проблем. Якщо пара не примиряється, суддя вирішує розірвати шлюб, навіть якщо інша сторона не погоджується.

У Сімейному кодексі є пункт, який не дозволяє розлучитися з вагітною жінкою або за наявності дитини віком до одного року. У цьому випадку розлучення можливе лише після досягнення дитиною 1 річного віку.

Зв’язатися з адвокатом

Які документи потрібні для розлучення?

Якщо у пари немає взаємних претензій до придбаного майна і вони не мають разом дітей, достатньо надати в РАЦС такі документи:

  1. Паспорти та ІПН подружжя;
  2. Свідоцтво про шлюб;
  3. Заяву, заповнену за зразком;
  4. Квитанції про сплату державного мита.

Подружжя заповнює заяву в РАЦСі. Також там зазначено, яке прізвище вони хотіли б мати після розлучення. І якщо пара не передумала, шлюб буде розірваний за місяць.

Якщо чоловік визнаний недієздатним, опікун ухвалить рішення про розлучення, представивши всі необхідні документи. Якщо особа буде визнана зниклою безвісти, до документів буде додано відповідне рішення суду.

Якщо справу буде передано до суду, потрібен наступний перелік:

  • Копія позовної заяви про розлучення;
  • Квитанція про сплату судового збору;
  • Свідоцтво про шлюб;
  • Свідоцтва про народження дітей.
Зв’язатися з адвокатом

Розлучення – що робити з дітьми

Якщо в сім’ї є діти, які ще не досягли повноліття, позов про розлучення може бути поданий лише до суду. За бажанням ви можете клопотати про виплату аліментів як після розлучення, так і на час шлюбу. Однак для цього ви повинні надати докази того, що батько не проживав у сім’ї та/або не надав її належним чином.

За згодою батьків до суду подається нотаріально засвідчений документ. А також кому та в якому розмірі виплачуються аліменти. Якщо один з пари не погоджується, термін розлучення може бути продовжений.

Зв’язатися з адвокатом

Як поділити майно?

Власність вважається загальною на період шлюбу. За винятком подарунка одному з подружжя. За згодою подружжя складається договір про розподіл майна, який засвідчується нотаріально.

У разі виникнення спору буде створено претензію, в якій будуть записані всі деталі придбання нерухомості. Воно ділиться порівну між подружжям, якщо немає інших причин (діти, шлюбний договір і т. д.).

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Закон про розлучення (законодавство), Швидке розлучення в Україні, Рішення суду про розірвання шлюбу, Розірвання шлюбу неповнолітніх, Реєстрація розірвання шлюбу, Розірвання шлюбу в суді, Зміна прізвища після розлучення.

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Процедура розлучення» на сайті rozirvannya.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.

Інформація про нашу компанію

Процедура розлучення

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

  1. Розірвання шлюбу в РАГСі
  2. Юрист з розлучення в Україні
  3. Розлучення до досягнення дитини одного року
  4. Апостиль на рішенні суду про розірвання шлюбу
  5. Реєстрація розірвання шлюбу
  6. Розірвання шлюбу з іноземцем
Оцініть статтю
( 3 оцінки, середнє 4.67 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар