- Розлучення з маленькою дитиною до одного року в Україні
- Чи можна розлучитися, якщо дитині немає одного року: особливості, обмеження?
- Як подати на розлучення з маленькою дитиною?
- Як подати на розлучення з маленькою дитиною через ДРАЦС?
- Як розлучитися з маленькою дитиною через суд?
- Порядок дій при розлученні з маленькою дитиною
- Документи для розлучення з дитиною до одного року
- Позовна заява на розлучення з маленькою дитиною
- Вартість розлучення з маленькою дитиною
- Терміни розлучення з маленькою дитиною
- Судова практика при розлученні з маленькою дитиною
- Складнощі при розлученні з маленькими дітьми
- Права та обов’язки батьків після розлучення
- З ким залишиться дитина після розлучення?
- Аліменти та розлучення
- Підсумки
Розлучення з маленькою дитиною до одного року в Україні
Шлюборозлучний процес – це подія особистісного, матеріального, правового характеру, при якому порушуються права і обов’язки чоловіка і дружини, при чому не тільки по відношенню один до одного, але і по відношенню до дітей. Закон України захищає права неповнолітніх дітей і детально регламентує процедуру розлучення між подружжям, у яких є діти.
Підстави, порядок, правові наслідки розірвання шлюбу регламентуються Сімейним і Цивільно-процесуальними кодексами України. А в разі розлучення між чоловіком і дружиною, у яких є дитина до 1 року, потрібно враховувати положення Сімейного кодексу України, згідно з якою чоловік не може розлучитися з дружиною без її згоди протягом усього строку вагітності на першому році життя новонародженої дитини.
Важливість застосування цієї норми закону легко пояснити вразливістю жінки в складний для неї період вагітності, післяпологовий період, період догляду за немовлям першого року життя – з точки зору матеріальної, моральної, фізичної залежності і потреби в підтримці і допомозі з боку близької людини, в даному випадку , чоловіка.
Однак дана законодавча норма не виключає можливість розірвання шлюбу в період вагітності дружини і першого року після народження дитини. І в даній статті ми розглянемо, на яких підставах, в якому порядку чоловік і дружина можуть розлучитися не дивлячись на наявність новонародженої дитини до 1 року.
Чи можна розлучитися, якщо дитині немає одного року: особливості, обмеження?
Отже, Сімейний кодекс України передбачає заборону на розірвання шлюбу за наявності в сім’ї дитини до 1 року, якщо ініціатива виходить від чоловіка і дружина не згодна на розлучення. Але якщо дружина згодна, шлюб може бути розірваний до досягнення однорічного віку дитиною. Можливо також розірвання шлюбу з ініціативи дружини.
З аналізу даної норми сімейного законодавства стає зрозуміло, що закон покликаний захищати інтереси матері і маленької дитини.
Отже, обмеження на розірвання шлюбу, якщо дитині немає 1 року, такі:
- Шлюб не може бути розірвати з ініціативи чоловіка, якщо дружина не згодна.
- Якщо дружина згодна, ініційований чоловіком розлучення можливий.
У чоловіка, який має намір розірвати шлюб, є два варіанти: або почекати, поки дитині виповниться рік, або отримати письмову згоду дружини. Якщо спільне проживання батьків неможливо або нестерпно, батька і чоловіка досить виконувати обов’язок по утриманню матері і дитини. Те ж саме йому доведеться робити і в разі розірвання шлюбу – нерідко в судовому шлюборозлучному процесі розглядається питання фінансового утримання дитини і матері, яка перебуває у відпустці 3 роки після пологів (Сімейний кодекс України).
- Ініціатором розлучення може бути дружина – на жінку, матір дитини до 1 року не поширюється заборона на розлучення.
Якщо дружина змушена розлучатися у зв’язку з такими складними життєвими обставинами, як пияцтво, наркотична залежність, насильство з боку чоловіка, бажано пред’явити в суді докази, в такому випадку заходи для примирення подружжя застосовуватися не будуть, і дружина отримає розлучення. Але якщо розлучення з маленькою дитиною викликаний не настільки складними, критичними обставинами, юристи радять почекати з розлученням до моменту досягнення дитиною 1 року. По-перше, протягом цього строку у неї зберігається право проживання в житловому приміщенні, що належить чоловікові, по-друге, судова процедура розлучення з дитиною після року не викличе таких труднощів.
Особливістю судової шлюборозлучної процедури при наявності дитини віком до одного року є участь органу пеки та піклування, яким контролюється захист прав неповнолітньої дитини. В іншому судова процедура розлучення – стандартна, порядок прийняття рішення про розірвання шлюбу – як і за іншими шлюборозлучних справ.
Як подати на розлучення з маленькою дитиною?
Щоб тема розлучення при наявності маленької дитини була повністю вичерпана, потрібно розглянути всі передбачені законом способи розірвання шлюбу.
Згідно Сімейного кодексу України, розлучення можливий:
- в адміністративному порядку
- в судовому порядку.
Як відомо, розлучення між подружжям при наявності спільних неповнолітніх дітей відбувається виключно через суд, і як ми вже розглянули вище, для розлучення з дитиною віком до 1 року обов’язкова згода подружжя або ініціатива, яка виходить від дружини і матері. Але в деяких випадках маленька дитина – не перешкода для розлучення в адміністративному порядку (через ДРАЦС).
Як подати на розлучення з маленькою дитиною через ДРАЦС?
Розірвати шлюб з маленькою дитиною через ДРАЦС можна у випадках, передбачених Сімейний кодекс України. Ініціатором може бути будь-хто і з подружжя (дружина або чоловік), якщо інший член подружжя:
- Недієздатний, що підтверджено рішенням суду;
- Рішенням суду визнано загиблими або зниклими безвісти;
- Засуджений до позбавлення волі від 3 років;
Якщо має місце одне з перерахованих вище обставин, зацікавлений в розлученні подружжя повинен звернутися до органу РАЦС із заповненим бланком заяви встановленого зразка, пред’явити документи, якими підтверджуються обставини, сплатити держмито за реквізитами ДРАЦС в розмірі 350 грн.. Через 1 місяць після подачі заяви відбувається розірвання шлюбу (внесення даних в книги реєстрації, видача свідоцтва про розлучення). Участь зацікавленого чоловіка на шлюборозлучної процедурі обов’язкове.
Таким чином, наявність маленької дитини не перешкоджає розлучення через ДРАЦС за наявності обставин, які передбачені Сімейним кодексом України. При цьому ініціатором розлучення може виступати як батько, так і мати. Якщо після адміністративного розлучення між батьками виникнуть суперечки, пов’язані з утриманням, вихованням дитини, дозволити їх можна вже в судовому порядку.
Приклад
Громадянка Глазова Н. вирішила подати на розлучення після того, як її чоловік Глазов В. був визнаний недієздатним. При зверненні до органу РАЦС вона подала заяву встановленого зразка, а також документи: паспорт, свідоцтво про одруження, яке набрало законної сили судове рішення про визнання її чоловіка, громадянина Глазова В. недієздатним. Шлюб був розірваний незважаючи на те, що спільного дитині подружжя ще не виповнився 1 рік.
Як розлучитися з маленькою дитиною через суд?
Набагато частіше, ніж ДРАЦС, справи про розірвання шлюбу між подружжям з маленькою дитиною розглядає суд. Судова шлюборозлучна процедура з дітьми більш складна і специфічна, оскільки зачіпає інтереси подружжя-батьків і дітей.
Згідно Цивільного процесуального кодексу України, в залежності від предмета спору, позов про розлучення може бути поданий:
- в суд;
- в міський чи районний суд
за місцем проживання відповідача або позивача (як виняток), якщо з ним проживає неповнолітня дитина (Цивільний процесуальний кодекс України), що дуже зручно для мами з немовлям, якщо саме вона є ініціатором розлучення.
Беручи позовну заяву про розірвання шлюбу, суд враховує законодавчу заборону на розлучення з ініціативи чоловіка, якщо дружина хоче зберегти шлюб протягом вагітності і першого року життя новонародженої дитини. При чому ця заборона діє також в тих випадках, коли дитина народжується мертвою або вмирає до досягнення однорічного віку. Якщо дружина не дає згоди на розлучення, суд не приймає подану чоловіком позовну заяву і припиняє судочинство у справі (Цивільний процесуальний кодекс України). Але це, звичайно, не є перешкодою для повторного подання в суд з позову про розірвання шлюбу – після того, як обставини, передбачені Сімейним кодексом України, відпадуть.
Порядок дій при розлученні з маленькою дитиною
Чоловік, який має намір розірвати шлюб, виконує такі послідовні дії:
- Підготовка позову;
- Підготовка документів;
- Оплата мита за подачу позову;
- Подача позову і документів до суду.
Суд приймає заяву, проводить підготовчі роботи, призначає попереднє засідання, а потім і основне судове засідання і веде розгляд у справі (за участю представника органу опіки та піклування відповідно до Сімейного кодексу України), що завершується винесенням рішення.
Як правило, такі складні справи, як розлучення подружжя з маленькою дитиною, не розглядаються протягом одного судового засідання. Нерідко суд вживає заходів для примирення батьків, відкладаючи наступне судове засідання на строк від 1 до 3 місяців (Сімейний кодекс України), але якщо розлучення відбувається за взаємною згодою подружжя, це не обов’язково.
Після розгляду судом виноситься рішення, резолютивна частина якого оголошується подружній парі на останньому судовому засіданні, а через 5 днів – видається «на руки» повний документ для звернення в ДРАЦС – проведення державної реєстрації розірвання шлюбу та одержання свідчень про розлучення. Зробити це можна ще через 30 днів – після набрання рішенням суду законної сили, якщо жоден з подружжя не захоче оскаржити його. На цьому етапі, що розлучається подружжя знову доведеться сплатити державне мито за проведення реєстраційної процедури.
Документи для розлучення з дитиною до одного року
Дружині і мамі дитини у віці до 1 року, з ініціативи якої відбувається розлучення, або подружній парі, що досягла згоди про розірвання шлюбу, потрібно подати в суд документи:
- позовну заяву, складену згідно Цивільного процесуального кодексу України (кількість примірників – за кількістю учасників процесу);
- копії паспортів подружжя;
- свідоцтво про шлюб;
- свідоцтва про народження спільних дітей дитини (неповнолітніх на момент подачі позову);
- квитанцію на оплату держмита.
Якщо позов подається чоловіком, до перерахованих вище документів необхідно додати письмову згоду дружини на розлучення.
Якщо розлучення відбувається з ініціативи чоловіка і дружини, незайвим буде прикласти до нього готове угоду про аліменти і угоду батьків про місце проживання дитини після розлучення. Наявність таких документів значно прискорить судовий розгляд, але якщо ці питання не будуть вирішені батьками добровільно і заздалегідь, вони будуть вирішуватися судом у шлюборозлучному процесі.
Позовна заява на розлучення з маленькою дитиною
Позовна заява оформляється за загальними правилами, передбаченими Цивільним процесуальним кодексом України. У ньому обов’язково повинні бути вказані такі дані:
- Назва, місце розташування судового органу;
- П.І.Б. позивача і відповідача, місце проживання, контакти;
- Відомості про шлюб (дата, місце одруження);
- Відомості про дітей (П.І.Б., дата народження, місце проживання);
- Обставини сімейного життя, мотиви і причини розірвання шлюбу;
- Відомості про згоду дружини на розлучення, якщо позивач – чоловік;
- Відомості про наявність суперечок або згоди подружжя щодо місця проживання, аліментного утримання, виховання дітей;
- Прохання до суду про розірвання шлюбу;
- Додаткові прохання до суду: про стягнення аліментів, про вибір місця проживання дитини;
- Перелік додатків;
- підпис;
- Дата подачі позову.
Нижче Ви можете завантажити зразок позовної заяви про розірвання шлюбу при наявності маленької дитини до 1 року, і використовувати його для підготовки власного позову. Якщо в процесі підготовки позову і документів Вам буде потрібно кваліфікована допомога, зателефонуйте за телефоном гарячої лінії або напишіть повідомлення нашого юриста або адвоката – консультація надається.
Вартість розлучення з маленькою дитиною
Шлюборозлучний процес в суді – це процедура, за проведення якої справляється судовий збір. Згідно Закону України Про Судовий збір. Якщо одночасно з позовними вимогами про розлучення заявляються додаткові позовні вимоги (про вибір місця проживання дитини, призначення аліментного змісту дитині і дружині на час декретної відпустки), оплачується додатковий судобвий збір.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Процедура розлучення, Розлучення під час вагітності, Оформити розлучення в іншому місті, Розлучення онлайн, Розлучення з дитиною до трьох років, Розлучення без згоди одного з подружжя, Розлучення без свідоцтва про шлюб, Подати заяву на розлучення, Підсудність справ про розірвання шлюбу.
Терміни розлучення з маленькою дитиною
Термін розгляду справи про розлучення з маленькою дитиною в СУДІ – 1 місяць, в районному чи міському (при виникненні суперечок про дітей) – 2 місяці. Однак цей встановлений процесуальним законом строк може бути продовжений з технічних і організаційних причин, а також через наміри суду примирити подружжя, призначивши для цього додатковий строк – 1-3 місяці. Ще 1 місяць після винесення судового рішення надається сторонам для його оскарження, після чого воно набере законної сили.
Справи про розлучення між подружжям, у яких є маленька дитина, вважаються складними. Аналіз судової практики показує, що для розгляду справи батькам доводиться не менше 3 разів відвідувати судові засідання, за умови, що з документами у них повний порядок, а при найменших складнощі, при виникненні додаткових суперечок і взаємних претензій, строк розлучення може значно затягнутися.
Судова практика при розлученні з маленькою дитиною
Народження дитини часто стає непереборною випробуванням для сім’ї, і розірвання шлюбу ще до досягнення дитиною 1 року – не рідкість для судової практики.
Законом встановлено заборону на розлучення з дружиною на першому році життя спільну дитину, але не заборонений розлучення, якщо його ініціатором виступає дружина – і це свого роду лазівка для подружжя, які не бажають чекати, поки дитині виповниться 1 рік. Але навіть якщо суд розірве шлюб між батьками, це не дозволить їм зняти з себе відповідальність за утримання і виховання спільну дитину. Крім того, на чоловіка може бути покладено додатковий обов’язок – надання матеріальної підтримки дружині протягом усього строку її вимушеного безробіття – до досягнення дитиною 3 років.
Дати оцінку ситуації і спрогнозувати можливий перебіг подій Вам допоможе досвідчений юрист. На нашому порталі Ви можете отримати консультацію юриста або адвоката – напишіть в чат або зателефонуйте за телефоном гарячої лінії.
Складнощі при розлученні з маленькими дітьми
Якщо подружжя вирішило розлучитися з спільнної згоди, складнощів виникати не повинно. Але якщо в судовому засіданні буде з’ясовано, що виражене «на папері» згоду на самому ділі – результат маніпуляції і насильства, справу доведеться розглядати більш пильно і детально.
Якщо позов подає чоловік, можуть також виникнути складності зі спробами «відсудити» дитини у дружини і позбавити її батьківських прав, щоб не не містити дитини і мати. У таких випадках суд також детально вивчає докази, представлені в суд кожним з подружжя – документи, свідчення свідків, аудіо- та відеозаписи.
Якщо позов подає дружина, посилаючись на неприпустиму поведінку чоловіка, суд буде оцінювати пред’явлені докази, тому жінці слід подбати про підготовку переконливою доказової бази, що підтверджує неможливість збереження сім’ї та спільного проживання. В іншому випадку, особливо, якщо чоловік не згоден розривати шлюб, а доказів його тижнів остойного поведінки не буде, суд призначить 1-3 місячний строк для примирення подружжя і збереження сім’ї.
Права та обов’язки батьків після розлучення
Згідно Сімейного кодексу України, мати і батько наділені правами і несуть рівні обов’язки по вихованню, матеріального забезпечення, освіті неповнолітніх дітей. І розлучення між батьками не може бути причиною для невиконання цих обов’язків.
Як правило, кажучи про батьківські обов’язки, ми маємо на увазі виплату аліментів, але участь батька і матері в житті спільну дитину не повинно обмежуватися виплатою грошових сум, а має включати і регулярні зустрічі, спілкування, виховання, допомога в отриманні освіти, всебічного фізичного і психічного розвитку, здоров’я і отримання медичного обслуговування.
Є у батьків також і рівні права: проводити з дитиною час, брати участь в його житті, знати про стан його здоров’я, вирішувати питання, пов’язані з його освітою та медичним обслуговуванням, давати чи не давати згоду на поїздки дитини за кордон.
Якщо один з батьків ухиляється від виконання своїх обов’язків по відношенню до дитини або перешкоджає другого з батьків у виконанні обов’язків і реалізації батьківських прав, питання має вирішуватися судом з залученням органу опіки та піклування, а рішення суду – виконуватися в примусовому порядку.
З ким залишиться дитина після розлучення?
У шлюборозлучному процесі подружжя з дітьми судом часто розглядаються супутні питання, наприклад, про те, з ким із батьків буде жити дитина, яким буде порядок його зустрічей, проведення часу і спілкування з кожним з батьків.
Всі ці питання батьки можуть вирішити самостійно, ще до звернення в суд, підготувавши письмова угода (Сімейний кодекс України). Суд розгляне представлений документ, вивчить його на предмет дотримання прав дитини, і, якщо не виявить порушень, затвердить своїм рішенням. Якщо батьки не зможуть досягти згоди, питання визначення місця проживання маленької дитини буде вирішуватися судом.
Треба визнати, що в переважній більшості таких випадків дитина дитячого віку залишається проживати з матір’ю – на увазі сильної біологічної і психологічного взаємозв’язку між нею і дитиною, проте в залежності від обставин можливі й інші варіанти вирішення спору. Прогноз щодо результату судового процесу допоможе зробити досвідчений юрист.
Аліменти та розлучення
Відповідно до Сімейного кодексу України і ТК України, той з батьків, який проживає окремо від дитини – батько або мати, повинен виплачувати аліменти:
- на утримання спільного дитини до 18 років, що проживає з кожним з батьків,
- на утримання цього другого з батьків, який не працює у зв’язку з доглядом за дитиною до 3 років.
Розміри аліментних платежів можуть бути визначені у вигляді постійної, зафіксованої суми або процентного ставки від заробітної плати батька (Сімейний кодекс України), проте в залежності від обставин можуть бути збільшені або зменшені судом. Розміри аліментних виплат на чоловіка, що забезпечує догляд за дитиною до 3 років, визначаються тільки в зафіксованої сумі – або подружжям самостійно, або в судовому порядку, в залежності від матеріального становища подружжя.
Підсумки
Підіб’ємо підсумки розглянутої теми про можливість розлучення між чоловіком і дружиною, якщо у них є спільна дитина у віці до 1 року, і порядку проведення такої шлюборозлучної процедури:
- Розірвання шлюбу можливо і в адміністративному (Сімейний кодекс України), і в судовому порядку.
- Закон забороняє чоловікові ініціювати розлучення з дружиною, поки спільному дитині не виповниться 1 рік;
- Якщо дружина згодна розлучитися з чоловіком, наявність маленької дитини не стане для цього перешкодою;
- Закон дозволяє дружині ініціювати розлучення з чоловіком не дивлячись на наявність маленької дитини;
- Після розлучення батько, з яким залишається дитина (як правило, дружина), має право вимагати виплати аліментів на утримання дитини (до 18 років) і на власне утримання (до 3 років).
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua: