Розподіл квартири при розлученні

Розподіл квартири при розлученні
Зміст
 1. Розподіл квартири при розлученні в Україні
 2. Кому дістанеться спільна квартира після розлучення?
 3. Особливості та нюанси поділу квартири при розлученні
 4. Розділ приватизованої квартири при розлученні
 5. Розділ муніципальної квартири при розлученні
 6. Як поділити квартиру при розлученні, якщо квартира оформлена на чоловіка?
 7. Як поділити квартиру при розлученні, якщо квартира оформлена на дружину?
 8. Розділ квартири при наявності дітей при розлученні
 9. Як поділити квартиру при розлученні?
 10. Врегулювання житлового питання мирним шляхом
 11. Судовий порядок розподілу квартири при розлученні
 12. Порядок поділу квартири при розлученні
 13. Позовна заява про поділ квартири при розлученні
 14. Документи для поділу квартири при розлученні
 15. Судовий збір за поділ квартири при розлученні
 16. Куди подавати позов про поділ квартири при розлученні?
 17. Терміни розподілу квартири при розлученні
 18. Процедура поділу квартири при розлученні
 19. Судова практика щодо поділу квартири при розлученні
 20. Допомога юриста при розподілі квартири при розлученні

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya.com.ua! У статті «Розподіл квартири при розлученні» я Вам розповім про порядок і особливості розподілу квартири при розлученні в Україні - приватизованої чи муніципальної, кому дістанеться спільна квартира після розлучення, як поділити квартиру при розлученні, якщо квартира оформлена на чоловіка або на дружину, про позовну заяву, терміни, процедуру та необхідні документи для поділу квартири при розлученні. Розглянемо питання з розділу квартири при наявності дітей при розлученні, шляхи врегулювання житлового питання мирним шляхом та у судовому порядку.

Розподіл квартири при розлученні в Україні

Розподіл квартири при розлученні в Україні

Нічого дивного немає в тому, з якою серйозністю колишні сімейні пари підходять до поділу квартири після розлучення. Адже ціна питання – усталений побут, спосіб життя і звички, соціальні зв’язки, безпосередньо пов’язані з місцем постійного проживання.

Питання розподілу квартири дуже багатогранний. Ця стаття допоможе Вам розібратися в загальних принципах, правилах і способах поділу загальної житлової нерухомості.

Кому дістанеться спільна квартира після розлучення?

Кому дістанеться спільна квартира після розлучення?

Якщо квартира була придбана в шлюбі, вона належить подружжю на правах спільної власності, незалежно від того, за чиї гроші була куплена і на чиє ім’я була оформлена.

Згідно сімейному законодавству, частки подружжя в спільному майні є рівними (Сімейний кодекс України). Це означає, що при розлученні подружжя має право претендувати на половину спільного майна, в тому числі – квартири.

У виняткових випадках суд може відступити від принципу рівності, і зберегти повне право власності на квартиру за одним з подружжя, якщо:

 • Квартира була придбана чоловіком або дружиною в період подільного проживання. Наприклад, якщо чоловік і жінка фактично припинили сімейні відносини, але юридично залишалися в шлюбі, нерухомість, яка була одного з них під час подільного проживання, не є спільним майном, підлягає розподілу при розлученні.
 • Квартира була придбана в шлюбі, але на особисті кошти одного з подружжя. Наприклад, чоловік або дружина придбали квартиру за гроші, виручені від продажу власного майна. В цьому випадку квартира теж визнається власністю того чоловіка, за чиї гроші була придбана.

Однак для того, щоб суд відступив від принципу рівності часток подружжя, будуть потрібні виняткові обставини, вагомі доводи і суттєві докази.

Зв’язатися з адвокатом

 

Особливості та нюанси поділу квартири при розлученні

Особливості та нюанси поділу квартири при розлученні

Поділ приватизованої квартири
Особливість розділу приватизованої квартири між подружжям полягає в тому, що такий розділ регулюється не тільки сімейним, але і цивільним законодавством.

Згідно Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду”, громадянам гарантовано право на приватизацію житлової нерухомості. Житло переходить у спільну часткову власність осіб, які проживають разом, мають право на приватизацію і згодні стати власниками житла шляхом приватизації. Так, якщо чоловік і жінка разом приватизували квартиру під час подружнього життя, вона належить їм на праві спільної часткової власності. Найсприятливіший для розділу варіант – приватизувати житло на обох подружжя ще під час шлюбу. Незважаючи на те, що більшість подружжя не мають наміру розлучатися в момент спільної приватизації житла, юридична грамотність дозволить знизити ризик втрати житла в майбутньому. Якщо квартира була приватизована на чоловіка і дружину, вони мають рівні права – кожен стає власником частки. Виділити частки можна як на етапі приватизації, вказавши їх в реєстраційному свідоцтві, так і згодом, в процесі поділу майна – в судовому порядку або шляхом досягнення письмової угоди.

Але якщо з тих чи інших причин квартира була приватизована тільки одним із подружжя, а інший – відмовився від приватизації, то власником житла буде тільки один, інший же позбавляється права власності. Таке житло не підлягає поділу, навіть якщо було придбано під час шлюбу. Таке майно відповідно до п. 4 ч. 1 статті 57 Сімейного кодекса України є особистою приватною власністю дружини, чоловіка. Адже, житло, набуте чоловіком або дружиною за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду”.

Не підлягає поділу також квартира, яка була приватизована одним з подружжя до вступу в шлюб. Така квартира (частка в квартирі) належить йому або їй на праві особистої власності і не підлягає розподілу відповідно до пункту 1 статті 57 Сімейного кодекса України. Приватизація, як і дарування, є безоплатною угодою.

Досить часто в суд з вимогою про поділ квартири звертається дружина, яка проживала в приватизованій квартирі чоловіка, але не була співвласником квартири. Право на поділ квартири не купується на підставі спільного проживання. Але в ряді випадків така дружина може претендувати на тимчасове або постійне проживання в житловому приміщенні. За загальним правилом, згідно житловим законодавством, особа, яка не є власником житлового приміщення і перестало бути членом сім’ї власника (наприклад, при розлученні) втрачає право користування житлом.

Розділ приватизованої квартири при розлученні

Розділ приватизованої квартири при розлученні

Особливість поділу приватизованої квартири між подружжям полягає в тому, що такий поділ регулюється не тільки сімейним, але і цивільним законодавством.

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Згідно ЗУ «Про приватизацію житлового фонду України », громадянам гарантовано право на приватизацію житлової нерухомості. Житло переходить у спільну часткову власність осіб, які проживають разом, мають право на приватизацію і згодні стати власниками житла шляхом приватизації. Так, якщо чоловік і жінка разом приватизували квартиру під час подружнього життя, вона належить їм на праві спільної часткової власності.

Найсприятливіший для поділу варіант – приватизувати житло на обох подружжя ще під час шлюбу. Незважаючи на те, що більшість подружжя не мають наміру розлучатися в момент спільної приватизації житла, юридична грамотність дозволить знизити ризик втрати житла в майбутньому. Якщо квартира була приватизована на чоловіка і дружину, вони мають рівні права – кожен стає власником частки. Виділити частки можна як на етапі приватизації, вказавши їх в реєстраційному свідоцтві або виписки з ЕГРН, так і згодом, в процесі поділу майна – в судовому порядку або шляхом досягнення письмової угоди.

Але якщо з тих чи інших причин квартира була приватизована тільки одним чоловіком, а другий – відмовився від приватизації, то власником житла буде тільки один чоловік, другий же позбавляється права власності. Таке житло не підлягає поділу, навіть якщо було придбано під час шлюбу (див. «Розділ приватизованої квартири при розлученні подружжя«).

Не підлягає поділу також квартира, яка була приватизована одним з подружжя до вступу в шлюб. Така квартира (частка в квартирі) належить йому на праві особистої власності і не підлягає розподілу відповідно Сімейного кодексу України. Приватизація, як і дарування, є безоплатною угодою.

Досить часто в суд з вимогою про поділ квартири звертається чоловік, який проживав на приватизованій квартирі чоловіка, але не був співвласником квартири. Право на поділ квартири не купується на підставі спільного проживання. Але в ряді випадків цей чоловік може претендувати на тимчасове або постійне проживання в житловому приміщенні. За загальним правилом, згідно житловим законодавством, особа, яка не є власником житлового приміщення і перестало бути членом сім’ї власника (наприклад, при розлученні) втрачає право користування житлом – ЖК України.

Однак в процесі поділу нерухомого майна а суд може прийняти рішення про збереження права проживання в квартирі на певний строк, в тому числі, назавжди. Як правило, для такого рішення є певні підстави, наприклад: колишній чоловік власника приватизованої квартири не має іншого житла, не може забезпечити себе іншим житлом через матеріального становища або інших обставин. Більш того, суд може зобов’язати власника квартири забезпечити колишнього чоловіка і членів сім’ї, (наприклад дітей) іншим житлом. А нові правила з 6 лютого 2022 року і зовсім зобов’язують платником аліментів забезпечувати житлом своїх дітей, наприклад – оплачувати іпотеку або з’їм житлового приміщення (Сімейний кодекс України).

В яких випадках право користування житловим приміщенням для колишнього чоловіка припиняється? Після закінчення строку, встановленого судом, за добровільною згодою подружжя, після припинення дії тих обставин, які слугували підставою для збереження права користування житлом (наприклад, чоловік, у якого не було іншого житла, придбав власну квартиру).

Приклад

Громадянка Дмитрова Валентина звернулася до суду з позовом про поділ квартири. Вона повідомила, що квартира була приватизована її чоловіком, Дмітровим Олександром під час шлюбу і спільного проживання. Сама позивачка від приватизації відмовилася, оскільки розраховувала незабаром отримати спадок. Але оскільки її право на спадщину було оскаржене, вона залишилася без житла, у зв’язку з чим просила суд поділити спірну квартиру. Позивачка посилалась на положення сімейного законодавства про те, що нерухомість, набута за час шлюбу, є спільною і підлягає розподілу. Суд відмовив Дмитрова Валентині в задоволенні позову, оскільки її відмова від участі в приватизації став причиною втрати права власності на нерухоме майно. Але оскільки позивачка не мала іншого житла, суд зобов’язав відповідача, Дмитрова Олександра, надати їй право проживання в квартирі.

Зв’язатися з адвокатом

 

Розділ муніципальної квартири при розлученні

Розділ муніципальної квартири при розлученні

Муніципальна квартира – це житлове приміщення, яке знаходиться у власності муніципального органу, який діє на території населеного пункту.

Згідно зі статтею 38 Сімейного кодексу України, між подружжям допускається тільки поділ спільного подружнього майна, повний перелік якого визначено Сімейного кодексу України. Оскільки муніципальна квартира не може перебувати в спільній подружній власності (принаймі, до приватизації відповідно до ЗУ «Про приватизацію житлового фонду України »), вона ніяк не може бути поділена між чоловіком і дружиною при розлученні.

Детальніше про розподіл муніципальної квартири Ви можете прочитати в статті «Як ділиться неприватизована квартира при розлученні».

Приклад

Петриченко Іван, який був наймачем муніципальної квартири, після розлучення зажадав виселення з житлового приміщення колишньої дружини, Петриченко Анни. Петриченко Анна звернулася до суду з позовом про надання їй права користування житловим приміщенням разом з колишнім чоловіком, оскільки іншого житла у неї немає. Суд, розглянувши обставини справи, задовольнив позов, зобов’язавши відповідача надати колишній дружині право проживання в квартирі.

Як поділити квартиру при розлученні, якщо квартира оформлена на чоловіка?

Як поділити квартиру при розлученні, якщо квартира оформлена на чоловіка?

Згідно Сімейного кодексу України, квартира, придбана чоловіком і дружиною під час шлюбу, вважається спільною незалежно від того, на чиї кошти вона була придбана, на чиє ім’я (чоловіка або дружини) була зареєстрована. Так, навіть якщо правовстановлюючі і реєстраційні документи на квартиру оформлені на чоловіка, вона вважається спільною власністю чоловіка і дружини, якщо придбана в шлюбі.

Однак з цього правила є винятки. Квартира буде належати особисто чоловікові, якщо вона була йому подарована або перейшла у спадок. Якщо вона була куплена в шлюбі, але за особисті кошти чоловіка (наприклад, виручені від продажу іншого особистого майна – автомобіля, рідної домівки, дошлюбного бізнесу тощо.), поділу з дружиною така нерухомість теж не підлягає (див. «Ділиться чи подарована або успадкована квартира при розлученні «).

Але якщо чоловік наполягає на праві особистої власності лише на тій підставі, що квартира була куплена на зароблені ним гроші, в той час як дружина перебувала в декретній відпустці і не працювала, він не правий. Згідно Сімейного кодексу України, якщо дружина з поважних причин не мала доходу (а догляд за дитиною – це поважна причина), це не позбавляє її права власності на нерухомість, куплену на доходи чоловіка в шлюбі.

Приклад

Громадянка Лісова Олена пред’явила до суду позов про розподіл житла з чоловіком, Лісовим Володимиром, який купив квартиру і зареєстрував на власне ім’я. Відповідач пояснив, що гроші заробив на квартиру сам, в той час як дружина перебувала в декреті у зв’язку з вагітністю та доглядом за дитиною. Крім того, позивач стверджував, що до моменту покупки квартири він не проживав з позивачкою, оскільки працював за кордоном, а вона жила з батьками, стало бути, сімейні відносини між ними не підтримувалися. Суд задовольнив позов Лісовий Олени, визнав квартиру, придбану на зароблені чоловіком гроші – спільної, і зобов’язав відповідача поділити квартиру з дружиною в рівних частках.

Зв’язатися з адвокатом

 

Як поділити квартиру при розлученні, якщо квартира оформлена на дружину?

Як поділити квартиру при розлученні, якщо квартира оформлена на дружину?

Аналогічно до описаних вище правил – якщо квартира оформлена на дружину, але придбана під час подружнього життя, вона вважається спільною власністю чоловіка і дружини. Виняток – особиста власність дружини (всі, що куплено до шлюбу або на особисті гроші – в шлюбі, а також спадок і подарунки, отримані в шлюбі), яка не підлягає розподілу між подружжям (див. «Як ділиться майно при розлученні, якщо дружина власник ? «)

Але в деяких випадках трудовий або грошовий внесок чоловіка в поліпшення житлових умов може стати підставою для поділу особистої власності дружини – в силу ст В яких випадках право користування житловим приміщенням для колишнього чоловіка припиняється? Після закінчення строку, встановленого судом, за добровільною згодою подружжя, після припинення дії тих обставин, які слугували підставою для збереження права користування житлом (наприклад, чоловік, у якого не було іншого житла, придбав власну квартиру).

Приклад

Громадянка Дмитрова Валентина звернулася до суду з позовом про поділ квартири. Вона повідомила, що квартира була приватизована її чоловіком, Дмітровим Олександром під час шлюбу і спільного проживання. Сама позивачка від приватизації відмовилася, оскільки розраховувала незабаром отримати спадок. Але оскільки її право на спадщину було оскаржене, вона залишилася без житла, у зв’язку з чим просила суд поділити спірну квартиру. Позивачка посилалась на положення сімейного законодавства про те, що нерухомість, набута за час шлюбу, є спільною і підлягає розподілу. Суд відмовив Дмитрова Валентині в задоволенні позову, оскільки її відмова від участі в приватизації став причиною втрати права власності на нерухоме майно. Але оскільки позивачка не мала іншого житла, суд зобов’язав відповідача, Дмитрова Олександра, надати їй право проживання в квартирі.

Розділ квартири при наявності дітей при розлученні

Розділ квартири при наявності дітей при розлученні

У правозастосовчій практиці виникає безліч суперечок щодо поділу квартири між чоловіком і дружиною при наявності неповнолітніх дітей.

Сімейний адвокат
Бабіч Сергій Анатолійович
Бабіч Сергій Анатолійович
кандидат юридичних наук
Згідно Сімейного кодексу України визначено принцип подільності майна дітей і батьків. Батьки не має права заявляти претензії на те, що належить дітям, так само як і діти не можуть претендувати на те, що належить батькам. Частка дитини в нерухомості - не є сумісною власністю батьків і не ділиться між ними при розлученні.

 

Але якщо нерухоме майно не належить дитині, у нього зберігається право користування майном батьків навіть після розлучення. Якщо в процесі поділу майна між чоловіком і дружиною дитина залишається без житла, це є порушенням його прав. Тому в процесі підготовки подружнього угоди або судового розгляду по поділу житлового приміщення обов’язково бере участь орган опіки та піклування.

Чи може частка одного з подружжя у спільній квартирі бути збільшена за рахунок частки другого з подружжя з тієї причини, що після розлучення діти залишаться проживати з ним? За загальним правилом – немає. Квартира, що належить подружжю на праві спільної сумісної власності, повинна бути поділена між ними порівну навіть при наявності дітей. У більшості випадків суд так і надходить – ділить квартиру надвоє, без урахування того, де і з ким будуть проживати діти. Це аргументується тим, що діти не можуть претендувати на власність батьків (отримати власність батьків дитина може у спадок або за договором дарування).

Але Сімейний кодекс України визначає кілька підстав відступити від принципу рівності часток чоловіка і дружини. Серед них – наявність спільних неповнолітніх дітей. У деяких випадках можна акцентувати увагу суду на зазначеній нормі сімейного законодавства. Той з подружжя, з яким після розлучення будуть проживати діти (або проживають – якщо розлучення вже відбувся), може звернутися до суду з проханням відступити від принципу рівності часток на користь дітей. Прохання має бути аргументована, необхідність збільшити частку квартири в інтересах дітей – обгрунтована. Тому, звертаючись до суду з таким проханням слід грунтовно підготувати докази. Суд зробить поділ квартири на свій розсуд, в залежності від обставин. Збільшити частку одного з подружжя і зменшити частку іншого – право, а не обов’язок суду.

Зв’язатися з адвокатом

 

До речі, визначити частки подружжя у спільній квартирі можливо і без суду. Адже поділ майна при розлученні може здійснюватися і за домовленістю між чоловіком і дружиною – в будь-яких пропорціях. Як? Читайте далі.

Як поділити квартиру при розлученні?

Як поділити квартиру при розлученні?

Розподіл квартири при розлученні може відбуватися наступними способами:

 • мирним шляхом-при досягненні подружжям згоди про розподіл спільного майна, в тому числі, квартири;
 • в суде- при наявності спору між подружжям про поділ квартири.

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Поділ материнського капіталу при розлученні, Поділ майна подружжя, Поділ однокімнатної квартири при розлученні, Позовна заява про поділ майна після розлучення, Компенсація за майно при розлученні, Поділ гаража при розлученні, Спільно нажите майно, Заява на розлучення з поділом майна.

Врегулювання житлового питання мирним шляхом

Врегулювання житлового питання мирним шляхом

Мирний спосіб передбачає як усні домовленості між подружжям, так і складання письмового документа – угоди про розподіл квартири.

Наприклад, чоловік і дружина можуть усно домовитися про те, що:

 1. загальна квартира буде продана, а виручені від продажу гроші – поділені порівну;
 2. буде проведений обмін загальною квартири на дві квартири;
 3. частка квартири одного з подружжя буде продана іншому.

Подружжя має право укласти письмову угоду про те, як буде поділена квартира. Наприклад, якщо частки не визначені, подружжя може самостійно визначити розмір частки кожного з них, причому, не обов’язково порівну. Якщо частки визначені, подружжя може передбачити порядок користування частками, виділ часток в натурі, викуп або обмін часткою.

Якщо угода подружжя про поділ квартири затверджено в судовому порядку, воно набуває чинності судового рішення і називається мировою угодою.

Зв’язатися з адвокатом

 

Судовий порядок розподілу квартири при розлученні

Судовий порядок розподілу квартири при розлученні

Порядок дій
Якщо мирний і добровільне дозвіл «квартирного питання» між подружжям неможливо, доводиться вдаватися до судової процедури. Порядок дій буде таким:

 1. Підготовка позовної заяви;
 2. Збір документів, які підтверджують зазначені в позові обставини і доводять справедливість позовних вимог;
 3. Оцінка вартості спірної квартири;
 4. Розрахунок і оплата судового збору за подачу позову;
 5. Подача позову;
 6. Участь в судових засіданнях;
 7. Виконання або оскарження судового рішення;
 8. Державна реєстрація змін до реєстру права власності.

Порядок поділу квартири при розлученні

Порядок поділу квартири при розлученні

Якщо мирний і добровільне дозвіл «квартирного питання» між подружжям неможливо, доводиться вдаватися до судової процедури. Порядок дій буде таким:

 • Підготовка позовної заяви;
 • Збір документів, які підтверджують зазначені в позові обставини і доводять справедливість позовних вимог;
 • Оцінка вартості спірної квартири;
 • Розрахунок і оплата державного мита за подачу позову;
 • Подача позову;
 • Участь в судових засіданнях;
 • Виконання або оскарження судового рішення;
 • Державна реєстрація змін в реєстрі права власності.
Зв’язатися з адвокатом

 

Позовна заява про поділ квартири при розлученні

Позовна заява про поділ квартири при розлученні

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Вимога до суду про розподіл квартири (а також іншої спільного подружнього власності) можна заявити в рамках позовної заяви про розірвання шлюбу, якщо поділ житлового приміщення безпосередньо пов’язаний з розлученням подружжя. Однак юристи у цивільних і сімейних справах рекомендують подавати в суд два окремих позову, особливо в тому випадку, якщо подружжя зацікавлені розлучитися як можна швидше, адже процедура поділу житла може зажадати набагато більше часу, ніж процедура розірвання шлюбу. До того ж закон не забороняє ділити спільну власність не тільки одночасно з розлученням, а й до, і після розлучення.

Як правильно підготувати позовну заяву? Позов – офіційний документ, який не може складатися в довільній формі і містити відомості, які не стосуються предмета спору. Форма і зміст позову повинні відповідати нормам цивільно-процесуального законодавства (Цивільний процесуальний кодекс України).

Стандартне позовну заяву складається з наступних частин:

 • «Шапка»
 • реквізити суду (найменування, місцезнаходження);
 • реквізити сторін (П.І.Б., паспортні дані, місце проживання, телефон);
 • ціна позову;
 • Описова частина позову:
 • Тема: «Позовна заява про поділ квартири»;
 • Відомості про сторони, про реєстрацію та розірвання шлюбу між ними, про народження дітей, про спільне або подільне місце проживання;
 • Відомості про квартиру, яка підлягає розподілу (адреса, площа, кількість кімнат, інші відмінні риси, дата і підстава набуття квартири – покупка, отримання у спадок, іпотека, приватизація, право власності на квартиру – приватне, спільне);
 • Відомості про причини спору, порушеннях майнових прав, про правових позиціях сторін;
 • Відомості про неможливість досудового врегулювання майнового спору;
 • Посилання на законодавчі акти (Цивільний кодекс України, Сімейний кодекс України), згідно з якими подається позовна заява, пред’являються позовні вимоги;
 • Перелік додатків;
 • Дата;
 • Підпис позивача (представника позивача).
Зв’язатися з адвокатом

 

Документи для поділу квартири при розлученні

Документи для поділу квартири при розлученні

Не менш важливою частиною підготовки до судового процесу, ніж складання юридично грамотного позову, є збір документів, які послужать переконливою аргументацією позовних вимог і доказом всіх зазначених в позові обставин.

Отже, до позовної заяви обов’язково повинні бути додані такі документи:

 • Копії позовної заяви;
 • Копії паспортів сторін;
 • Копія свідоцтв про укладення / розірвання шлюбу, народження дітей;
 • Довідка про склад сім’ї за місцем проживання;
 • Копія шлюбного договору, угоди про розподіл спільної власності (якщо він полягав між сторонами);
 • Правовстановлюючий документ (договір купівлі-продажу, дарування квартири, свідоцтво про приватизацію, спадщині);
 • Реєстраційний документ: свідоцтво про реєстрацію права власності на квартиру або виписка з ЕГРН нового зразка;
 • Технічні документи (паспорт, план квартири);
 • Оціночні документи;
 • Документи, які підтверджують право на поділ квартири. Залежно від обставин, це можуть бути договори, квитанції, фотографії, виписки з банківських рахунків, інші документи, які підтверджують описані в позові обставини;
 • Документ, який підтверджує дозвіл органу опіки, якщо в поділі квартири беруть участь неповнолітні діти;
 • Квитанція про оплату судового збору.

Всі документи додаються до позовної заяви. Кількість копій – за кількістю учасників судової процедури.

Судовий збір за поділ квартири при розлученні

Судовий збір за поділ квартири при розлученні

Розрахунок судового збору, яку слід сплатити при подачі позовної заяви – ще один важливий етап підготовки до судового розгляду. Часто громадяни стикаються з труднощами у зв’язку з розрахунком суми.

Відповідно до Закону України Про Судовий збір, сума судового збору залежить від ціни позову (вартості частки квартири, на яку претендує позивач).

Щоб зробити правильний розрахунок держмита, перш за все, потрібно знати повну оціночну вартість квартири, яка підлягає розподілу. Відомості про вартість спірної квартири містяться в кадастрових або інвентаризаційних документах, а також в експертному звіті про ринкову вартість нерухомості, який можна замовити в незалежній експертній компанії. Проведення оцінки вартості спірної нерухомості і оплата судового збору – обов’язок позивача. Документи, які підтверджують вартість спірного нерухомого майна, а також квитанцію про оплату судового збору – потрібно докласти до позову.

Як видно з наведеної формули, складно назвати приблизний розмір мита при поділі спільної квартири. Все залежить від того, яким буде оціночна вартість квартири. Якщо в позові заявлені додаткові позовні вимоги (наприклад, про розлучення і розподіл квартири), держмито оплачується за кожне позовну вимогу окремо.

Зверніть увагу! Відповідно до Закону України Про Судовий збір, за подачу позову або заяву додаткових позовних вимог, що не підлягають оцінці.

Куди подавати позов про поділ квартири при розлученні?

Куди подавати позов про поділ квартири при розлученні?

Як правило, ціна позову про розподіл квартири набагато вище 50 тисяч грн., адже ціна нерухомості завжди досить висока. В такому випадку, справу має розглядати не світова, а міський або районний суд. Позов подається до суду за місцем знаходження нерухомості (Цивільний процесуальний кодекс України).

Зв’язатися з адвокатом

 

Терміни розподілу квартири при розлученні

Терміни розподілу квартири при розлученні

Багато хто думає, що поділ квартири відбувається одночасно з розірванням шлюбу між подружжям, проте це не так. Вище згадувалося, подружжя може поділити спільну власність навіть в шлюбі, а також під час шлюборозлучного процесу або після розірвання шлюбу. Крім того, вони можуть залишатися співвласниками нерухомого майна незалежно від того, є вони подружжям чи ні.

Стандартний строк позовної давності з майнових спорів становить 3 роки і починає обчислюватися з моменту, коли сторона дізналася про порушення її майнових прав.

Що ж стосується тривалості судової процедури поділу квартири, то в СУДІ вона триває 1 місяць, в міському та районному суді – 2 місяці. Цей стандартний процесуальний строк може бути продовжений судом за різними підставами. На жаль, нерідко судовий розгляд по поділу житла затягується на тривалий строк.

Процедура поділу квартири при розлученні

Процедура поділу квартири при розлученні

Після того, як позовну заяву прийнято судової канцелярією, суд призначає дату і час першого засідання. Всім учасникам процесу розсилу ється відповідне повідомлення, а також копії позовної заяви та документів. Нове правило з 1 жовтня 2022 року – повідомлення про подачу позову на адресу відповідача тепер повинен розсилати сам позивач. Раніше цим займався суд.

До початку першого судового засідання ведеться підготовча робота суду.

Сімейний адвокат
Дьяченко Владислав Денисович
Дьяченко Владислав Денисович
Сімейний юрист
Під час судового засідання суд розглядає позов та додані до нього документи, з’ясовує обставини справи, заслуховує свідчення позивача і відповідача, третіх осіб, при необхідності - запрошує свідків, оцінює всі представлені докази і свідчення учасників процесу. Суд пропонує сторонам досягти згоди по предмету спору і укласти мирову угоду - якщо угода буде затверджено судом, воно набуває юридичної сили судовим рішенням. Якщо сторони не можуть дійти згоди, суд виносить рішення про порядок поділу спірної квартири на свій розсуд. Рішення суду підлягає обов’язковому виконанню сторонами.
Зв’язатися з адвокатом

Якщо судовим рішенням вносяться зміни в права власності чоловіка і дружини на нерухоме майно, ці зміни підлягають обов’язковій державній реєстрації в органах.

Судова практика щодо поділу квартири при розлученні

Судова практика щодо поділу квартири при розлученні

Судова практика налічує тисячі різноманітних випадків, в яких подружжю доводиться звертатися до суду для поділу нерухомості.

Залежно від обставин, судове рішення може бути прийнято як на користь позивача, який вимагає поділу спільної нерухомості, так і на користь відповідача, якщо квартира належить виключно йому. Із загальних правил, передбачених сімейним законодавством, можливі винятки. Наприклад, якщо житло було придбано одним з подружжя під час ще не розірваного шлюбу, але при подільному проживанні і фактичне припинення подружніх відносин, суд може визнати право власності на житло за тим чоловіком, який її придбав.

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Якщо Ви з чоловіком тривалий час не живете разом, то цілком можливо довести неподільність придбаної Вами квартири. І навпаки - особиста власність (житлове приміщення, куплене до шлюбу, отримане в подарунок або у спадок в шлюбі) в ряді випадків може бути визнано спільним. Наприклад, якщо за довгі роки подружнього життя це житло було значно покращено (в ньому було зроблене перепланування, ремонт) за допомогою трудових і грошових вкладень з боку другого чоловіка, який не є власником житла. У таких виняткових випадках вкрай важливо, щоб позовна заява була переконливим, доказова база - сильної і безперечною. Бажано, щоб сторона, яка претендує на поділ квартири, заручилася професійної юридичною підтримкою.

Як правило, судовий процес завершується справедливим поділом спільного майна між подружжям – квартира, придбана в шлюбі, ділиться на рівні частки, але в ряді випадків частка одного з подружжя може бути збільшена або зменшена. Наприклад, якщо з одним з подружжя, як правило – з матір’ю, після розлучення будуть проживати діти, вона може просити суд збільшити свою частку, а якщо один із подружжя під час сімейних відносин виявляв безвідповідальність у витрачанні спільних коштів, з неповажних причин не працював, суд може зменшити його частку в спільній власності. Однак це не відноситься до жінок, які не працювали, а займалися веденням домашнього господарства, доглядом за маленькими дітьми (Сімейний кодекс України).

Що ж до способів поділу житла, то суд може прийняти рішення:

 • Про продаж житла і поділі вирученої грошової суми;
 • Про передачу квартири одному з подружжя, з зобов’язанням виплатити грошову компенсацію другому чоловікові (наприклад, якщо з першим чоловіком залишаються жити діти, а інший член подружжя має приватне житло і не заперечує проти такого способу поділу).

Резюме вищесказаного:

 1. Закон визначає, що при розлученні подружжя їх спільне майно ділиться порівну.
 2. Особисте майно чоловіка і дружини поділу не підлягає. Воно залишається у того, хто ним володів до шлюбу.
 3. Якщо обоє з подружжя брали участь в приватизації, квартира буде поділена порівну. Якщо брав участь один, а другий відмовився – квартира залишиться у першого. Проживання дружини (чоловіка) в приватизованій квартирі під час шлюбу припиняє таке право при розлученні – потрібно буде з’їхати. Інакше питання вирішується в судовому порядку.
 4. Неприватизована (муніципальна) квартира не підлягає поділу. Вона у власності у держави, подружжя на неї не претендують, але проживати після розлучення зможуть обидва.
 5. Успадковане, подароване або приватизоване до шлюбу житло – це особиста власність чоловіка або дружини. Друга сторона на неї не претендує. Виняток – якщо в ході шлюбу один із подружжя вніс істотні зміни в квартиру. Наприклад, за свої гроші зробив ремонт, вклав трудові зусилля. Тоді можна звернутися до суду з вимогою виділити частку в такій квартирі. Якщо суд визнає такі вкладення вагомими – є шанс на поділ квартири.
 6. Діти не претендують на майно батька і матері при розлученні. Втім, чоловік з дитиною може розраховувати на збільшення своєї частки. Для цього потрібно просити суд виділити нерівні частки – на тій підставі, що з матір’ю залишиться жити дитина.
 7. Майно можна поділити одним із способів: мирно або через суд.
 8. Якщо подружжя домовляться, вони можуть скласти угоду про розподіл квартири і / або шлюбний контракт. Всі питання вирішуються за столом переговорів, а угода затверджується у нотаріуса.
 9. Якщо присутні суперечки, питання вирішується в судовому порядку. Звертатися потрібно в районний суд (частіше) або в світовій (рідше). Позивач сплачує держмито, прикладає документи і подає позовну заяву.
 10. Суд може винести наступні рішення: зобов’язати продати квартиру, залишити її одному (а другого – компенсацію) або поділити на частки. Подружжя можуть і далі жити в квартирі, не вдаючись до її поділу. І так аж до порушення майнових прав когось із них. Позовна давність у таких справах – 3 роки.
Зв’язатися з адвокатом

 

Допомога юриста при розподілі квартири при розлученні

Допомога юриста при розподілі квартири при розлученні

Кращим способом вирішення спору завжди залишається мирний позасудовий спосіб – складання шлюбного угоди. Але якщо судового провадження не уникнути, заручитися підтримкою кваліфікованого юриста, фахівця з сімейних і цивільних справах. На нашому порталі надається  консультація юриста або адвоката – ми допоможемо Вам спрогнозувати, як може завершитися судовий розгляд по поділу житла, яку правову позицію варто зайняти, які дії слід зробити. Також Ви можете розраховувати на компетентну допомогу при підготовці позову, документів, на юридичний супровід під час судових засідань та інші послуги.

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Розподіл квартири при розлученні» на сайті rozirvannya.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.

Інформація про нашу компанію

Розподіл квартири при розлученні

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

 1. Поділ кредиту після розлучення
 2. Поділ материнського капіталу при розлученні
 3. Поділ майна подружжя
 4. Поділ однокімнатної квартири при розлученні
 5. Позовна заява про поділ майна після розлучення
 6. Компенсація за майно при розлученні
 7. Поділ гаража при розлученні
Оцініть статтю
( 3 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар