Скільки триває розірвання шлюбу

Скільки триває розірвання шлюбу

Терміни розірвання шлюбу

Через скільки розводять після подачі заяви? Скільки триває розлучення в Україні?

Через скільки розводять після подачі заяви? Скільки триває розлучення в Україні?

Зі зрозумілих причин розірвання шлюбу – процедура і триваліша, і складніша, ніж одруження. Законом передбачена спеціальна процедура розлучення, причому в залежності від конкретних обставин вона може відрізнятися. На питання про те, скільки триває розлучення, теж не можна дати однозначної відповіді. Наприклад, розлучення можливе в органах ДРАЦС і в судових органах, при цьому порядок подачі документів, хід шлюборозлучної процедури, вартість і, звичайно, строки – все це має відмінні риси в кожному конкретному випадку.

Скільки триває розлучення через ДРАЦС?

Скільки триває розлучення через ДРАЦС?

Найшвидший і простий розлучення – в органі ДРАЦС. Вся процедура розірвання шлюбного союзу займає рівно 1 місяць. Але чому не всі подружні пари можуть скористатися можливістю так легко і швидко розірвати шлюб? Тому що законом встановлені певні обмеження.

Згідно З сімейним кодексу України, розлучитися через органи ДРАЦС можуть тільки подружжя:

  • які разом згодні на розлучення;
  • у яких немає спільних неповнолітніх дітей (допускається розлучення через ДРАЦС, якщо діти не спільні (від попередніх шлюбів) або повнолітні).

У законі немає вказівки на те, що суперечки про поділ спільно нажитих матеріальних цінностей перешкоджають розлучення через ДРАЦС. Згідно Сімейного кодексу України, будь-які суперечки, які виникають між дружиною і чоловіком у зв’язку з розлученням (крім суперечок про неповнолітніх дітей) можуть бути розглянуті в суді незалежно від розлучення. Це означає, що, якщо чоловік і жінка хочуть розлучитися, але не можуть поділити кредит або квартиру – для розірвання шлюбу їм не обов’язково йти в суд. Якщо дітей немає, вони можуть протягом 1 місяця розлучитися в ДРАЦС, а потім (або паралельно) вирішувати всі спірні питання в суді. ДРАЦС не вирішує суперечки між подружжям – це справа судових органів.

Про розподіл спільного майна після розлучення читайте в статті «Протягом якого часу після розлучення можна поділити майно».

Таким чином, строк розлучення бездітної подружньої пари, за умови взаємної згоди – 1 місяць.

Відлік зазначеного строку починається з моменту подачі жінкою і чоловіком спільної заяви про розірвання шлюбу. Рівно через 30 днів після прийняття заяви пара повинна повторно відвідати орган ДРАЦС – підтвердити намір розлучитися, взяти участь в реєстраційній процедурі, поставити підписи. З цього моменту шлюб вважається розірваним.

На жаль, відсоток таких узгоджених розлучень між бездітними подружніми парами – невисокий. По-перше, наявність дитини виключає можливість адміністративного розлучення. По-друге, нерідко виникають розбіжності, пов’язані з небажанням чоловіка або дружини розлучатися, що змушує йти в суд. А це затягує шлюборозлучний процес.

Зв’язатися з адвокатом

Скільки триває розлучення через суд?

Скільки триває розлучення через суд?

Отже, в силу певних обставин, подружні пари змушені йти до суду.

Розлучення відбувається в судовому порядку за таких причин (або при поєднанні декількох причин):

  • небажання дружини або чоловіка з розлученням (а також ухилення від участі в шлюборозлучній процедурі при відсутності вираженого протесту або незгоди);
  • наявність спільних дітей у віці до 18 років;
  • суперечка про розподіл спільної або особистої власності (як уже згадувалося вище, ця обставина не є самостійною причиною для розлучення через суд, але не виключено одночасно з розлученням вирішення майнових суперечок між подружжям).

Залежно від того, в яких конкретних обставин відбувається розлучення, залежить і тривалість судового процесу розлучення. Тільки вивчивши ситуацію і ознайомившись з усіма істотними деталями справи, можна приблизно спрогнозувати, скільки часу пройде з моменту подачі позову до моменту отримання рішення суду. Якщо Вам потрібна порада, Ви можете проконсультуватися з юристами нашого сайту.

Розглянемо, як впливають на тривалість судового процесу розлучення ті чи інші життєві обставини.

Скільки триває розлучення, якщо є діти?

Скільки триває розлучення, якщо є діти?

Найпоширеніша причина, по якій розлучатися чоловікові і дружині доводиться йти в суд, є наявність дитини. Оскільки неповнолітні діти – одна з найбільш уразливих і незахищених соціальних груп, судові органи стежать за дотриманням законних прав, в тому числі, під час розлучення батьків.

Розглядаючи справу про розлучення подружжя з дітьми, суд одночасно розв’язувати питання:

  1. Де буде жити дитина? Хто з батьків – мама або тато – буде жити разом з дитиною?
  2. Як будуть розподілені батьківські обов’язки щодо матеріального утримання дитини?
  3. Яким чином батько, який проживає окремо з дитиною, буде брати участь у вихованні дитини?

Розв’язання цих питань може виявитися для подружньої пари гранично складним, болючим і тривалим процесом. Між чоловіком і дружиною можуть виникати суперечки щодо того, з ким буде жити дитина, які грошові суми повинні надходити на утримання дитини, а також як батьки будуть його виховувати. Розв’язання цих питань може продовжити строк розлучення на 1-3 місяці. Якщо буде потрібно проведення психологічної або генетичної експертизи, тривалість процесу може затягнутися ще на кілька місяців.

Але в найсприятливіших випадках чоловік і дружина йдуть до суду вже з готовим рішенням всіх перерахованих вище питань: закон дозволяє їм завчасно скласти і підписати спеціальну угоду, в якій передбачити найважливіші питання про дітей.

Якщо суд, розглянувши угоду, не знайде в ньому положень, які порушують дитячі права або суперечать закону, він затвердить його одночасно з прийняттям рішення про розлучення. Це дозволить значно скоротити тривалість шлюборозлучної процедури та отримати розлучення за 2 місяці (включаючи 1 місяць набрання судовим рішенням чинності).

Зв’язатися з адвокатом

У якому суді можна розлучитися, якщо є діти?

У якому суді можна розлучитися, якщо є діти?

  • У районному / міському / міськрайонному якщо між подружжям, яке розлучається виникли суперечки про дітей, які потребують судового втручання;

Таким чином, наявність дітей підвищує строк розірвання шлюбу. Але якщо між батьками досягнуто взаєморозуміння, якщо ще до початку судового розгляду досягнуті та викладені в письмовому вигляді всі домовленості про дітей, процес піде швидше і легше.

Якщо у одного або двох з подружжя є дитина, народжена в іншому шлюбі, це не позначиться на строкі розірвання подружніх відносин, так само як і наявність дорослих, повнолітніх спільних дітей.

Скільки триває розлучення, якщо немає дітей?

Скільки триває розлучення, якщо немає дітей?

Якщо подружня пара бездітна, то основною причиною, по якій доводиться звертатися до судового органу, а не в орган ДРАЦС, є небажання чоловіка або дружини розлучатися. Необхідною умовою адміністративного розлучення є бажання подружжя і подача спільної заяви. Якщо чоловік або дружина не хоче розлучення, ухиляється від відвідування органу ДРАЦС, не згоден підписувати і подавати спільну заяву, без суду розлучитися не вийде.

При відсутності інших суперечок і взаємних претензій (наприклад, про розподіл майна), які можуть затягнути розгляд, розлучення можна отримати за 2 місяці (включаючи 1 місяць на вступ рішення суду в силу) – з моменту подачі позову.

Адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук, професор
Але треба мати на увазі, що саме такі шлюборозлучні справи, в яких чоловік або дружина противиться розлучення, найчастіше і затягуються на 1-3 місяці. Справа в тому, що законом передбачено наступне: той чоловік, який не хоче розлучатися, має право попросити суд не виносити позитивне рішення відразу і відкласти судовий розгляд на 1-3 місяці. За цей час чоловік-відповідач може спробувати врятувати подружні стосунки і відмовити чоловіка-позивача від розлучення.

Як правило, суд йде назустріч такому клопотанню і призначає строк для примирення, якщо:

  • чоловік-відповідач емоційно переживає розрив подружніх відносин;
  • чоловік-позивач не вказав поважні причини для розлучення з що підтверджує документами;
  • чоловік-позивач прямо не вказав у позові, що примирення з відповідачем і збереження шлюбу неможливо, і не підтвердив цього в судовому засіданні;
  • розлучення ускладнене (або викликане) складними тимчасовими обставинами: хвороба подружжя, дітей, смерть близьких родичів, втрата роботи або інші матеріальні складнощі.

Розгляд справи відкладається. Строк для примирення не може перевищувати 6 місяців (Сімейний кодекс України). Розлучення може відбутися тільки після закінчення зазначеного строку.

Якщо ж чоловік-відповідач не вимагає відкласти розгляд, і не чинить опору розірвання шлюбу, суд розгляне справу в межах процесуальних строків.

Зв’язатися з адвокатом

Поділ спільної власності при розлученні

Поділ спільної власності при розлученні

Якщо одночасно з розлученням доводиться вирішувати спір про спільну власність, справа підсудна:

  • суду за місцезнаходженням даного майна – якщо одночасно з розлученням вирішується спір про спільну власність.

Згідно З цивільним процесуального кодексу України, тривалість розлучення в суді – 2 місяці.

Після винесення судом рішення у справі, проходить ще 30 днів, перш ніж воно набуде чинності. Але якщо справа ускладнюється поділом цінного майна, великих грошових сум або боргових зобов’язань, процедура може затягнутися.

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Причини розлучення в позовній заяві, Розлучитися з дружиною без згоди, Розлучитися з чоловіком без згоди, Розлучення через РАЦС з дітьми, Розлучитися з дружиною, якщо є неповнолітні діти, Розлучення з чоловіком при наявності дітей, Отримати свідоцтво про розлучення, Як дізнатися розлучений чоловік чи ні, Поміняти прізвище після розлучення.

Підсумки. Строки розлучення (відповідно до закону та виходячи з судової практики)

Підсумки. Строки розлучення (відповідно до закону та виходячи з судової практики)

Отже, в наведеній нижче таблиці Ви можете ознайомитися з приблизними строками розлучення в різних обставинах:

  • Строк розлучення (згідно з законом);
  • Якщо є суперечки про дітей;
  • Якщо відбувається поділ спільної власності;
  • Якщо призначається строк для примирення.

Набрання законної сили:

  • ДРАЦС – 1 місяць;
  • суд – 2 місяці.
Зв’язатися з адвокатом

Що ще впливає на тривалість процесу розлучення?

Що ще впливає на тривалість процесу розлучення?

Крім перерахованих вище причин (спори про дітей і матеріальних цінностях), на тривалість шлюборозлучної процедури можуть вплинути й інші фактори.

Один з них – умисне ухилення однієї зі сторін від відвідування судових засідань в призначений час. Як правило, пропускаючи судові засідання, чоловік керується зовсім не бажанням зберегти сім’ю, а іншими інтересами, наприклад, бажанням виселенню з квартири, приховуванням матеріальних цінностей та ін. Якщо відповідач, який був належним чином повідомлений, але не з’явився на судове засідання без поважних причин, суд переносить засідання. Однак таке перенесення допускається не більше трьох разів, після чого суд має право винести заочне рішення. Не завжди суд йде на цей крок – заочне рішення легко оскаржити, пред’явивши документальне підтвердження поважних причин пропуску (відрядження, лікарняний лист). І тоді розгляд справи почнеться заново. Не завжди можливо і належним чином повідомити відповідача про дату і місце судового засідання, особливо, якщо чоловік-позивач точно не знає, де той знаходиться.

Розшук відповідача за допомогою органів внутрішніх справ проводиться тільки в разі, якщо одночасно з розлученням порушується питання стягнення з відповідача аліментів на позивача або на спільних з позивачем неповнолітніх дітей. В такому випадку виноситься заочне рішення про розлучення, а справа про аліменти виділяється в окреме провадження.

Якщо справа про розлучення ускладнена додатковими суперечками, може виникнути необхідність в проведенні експертизи. Наприклад, психологічної експертизи прихильності дитини до мами та тата, технічної експертизи для розв’язання питання про розподіл спільного житлового будинку або земельної ділянки. Розлучення неминуче затягнеться.

І, врешті-решт, кожен з подружжя має право оскарження судового рішення протягом 30 днів з моменту його прийняття і оприлюднення. В такому випадку, пройде ще:

1 місяць – на подачу апеляційної скарги;

1 місяць – на підготовку справи та передачу до суду апеляційної інстанції;

2 місяці та більше – на розгляд апеляційної скарги.

Якщо рішення суду першої інстанції буде скасовано, розгляд справи розпочнеться спочатку.

Чи не повинні впливати на тривалість судового процесу такі чинники, як технічна робота судової канцелярії, поштова пересилка позовів, документів, повідомлень для сторін.

Як скоротити строк розлучення? Поради юриста

Місячний строк адміністративного розлучення (в ДРАЦС) скоротити неможливо. Мінімальний (2 місяці) строк розгляду справи в СУДІ – також. Зате можна не допустити, щоб тривалість шлюборозлучної процедури затягувалася ще довше.

Що можна порадити чоловікові:

  • Відповідально поставитися до підготовки позовної заяви (неправильно складена позовна заява повертається позивачеві для виправлення помилок);
  • Зібрати повний пакет документів (нестача будь-якої довідки також може застопорити рух судової «машини»);
  • Заручитися підтримкою юриста, щоб вчасно реагувати на будь-які зміни в ході судового процесу (клопотання, зустрічні позови, відводи тощо.);
  • Сумлінно ставитися до судового процесу, приходити на засідання, попереджати про пропуски з поважних причин, не чинити перешкод до розгляду справи.

Якщо розлучення зачіпає інтереси неповнолітніх дітей, найкращим способом розлучитися швидко і спокійно, буде підготовка батьківської угоди:

  1. Про місце проживання дітей;
  2. Про утримання дітей батьками, які проживають окремо;
  3. Про виховання дітей – з графіком і правилами зустрічей.
Сімейний адвокат
Бабіч Сергій Анатолійович
Бабіч Сергій Анатолійович
кандидат юридичних наук
Питання адвокату
Як скоротити потенційно довгий і складний процес розлучення з поділом майна:
Бабіч Сергій Анатолійович
1. Якщо подружня пара бездітна, розлучатися можна через ДРАЦС, а потім без поспіху ділити спільну власність в суді. Це допускається Сімейним кодексом України ;
2. Наскільки це можливо, постаратися ще до суду вирішити суперечку і самостійно досягти згоди, виклавши домовленості про розподіл спільної власності в письмовому документі, який прикласти до позову. Якщо суд не побачить в угоді нічого протизаконного, він затвердить його;
3. Укласти мирову угоду під час судового розгляду. Це можна зробити в будь-який момент, до того, як суд віддалиться в нарадчу кімнату - тим самим також можна значно скоротити судову процедуру.
Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Скільки триває розірвання шлюбу» була для Вас цікавою і Ви дізналися щось корисне для себе, то ставте лайк цій статті, а також підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб не пропустити нові відео.
Інформація про нашу компанію

 

Скільки триває розірвання шлюбу

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

  1. Позовна заява про розірвання шлюбу через суд
  2. Строк розлучення через суд
  3. Документи для розлучення через РАЦС
  4. Розірвання шлюбу в органах РАЦСу
  5. Розлучення з громадянином України
  6. Розлучення з іноземцем
  7. Як подати заяву та документи на розлучення?
Оцініть статтю
( 2 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар