Як отримати свідоцтво про розлучення на підставі рішення суду?
Як відомо, документом, що підтверджує розлучення до РАГС (ст. 106, 107 Сімейного кодексу України), є свідоцтво про розлучення. Якщо розлучення (ст. 109, 110 Сімейного кодексу України) відбувається у судовому порядку, подружжю видається судове рішення.
Проте, до набрання чинності ЗУ Про державну реєстрацію актів цивільного стану від 01.07.2010 року, був інший порядок реєстрації розлучення, який передбачав додаткову видачу свідоцтва про розлучення на підставі судового рішення.
На підставі отриманого судового рішення подружжю необхідно було звернутися до РАГС за місцем реєстрації проживання та отримати свідоцтво про розлучення. Для цього необхідно:
- заповнити заяву;
- додати оригінал судового рішення;
- сплатити державне мито (якщо його встановлено згідно з рішенням суду).
Відповідно до чинного сімейного законодавства, дана процедура зберігається тільки в тому випадку, якщо подружжя бажає розірвати шлюб і отримати свідоцтво про розлучення на підставі судового рішення, яке набуло законної сили після 27.07.2010 р. Судові рішення про розлучення, що набрали чинності після 27.07. 2010 р. не передбачають отримання свідоцтва про розлучення в органах РАГС.
Як подати на розлучення без свідоцтва про шлюб?
Незалежно від того, якими компетентними органами розглядатиметься питання розірвання шлюбу, оригінал свідоцтва про шлюб є обов’язковим документом при поданні заяви на розлучення.
Якщо документ пошкоджено або зовсім втрачено, відновленням займаються органи РАГС.
Якщо розлучення відбуватиметься за процедурою, передбаченою ст. 106 СК (взаємна згода подружжя за відсутності дітей), то дані актового запису про шлюб перевіряються за допомогою Державного реєстру та відновлювати свідоцтво про шлюб не обов’язково.
При зверненні до досвідченого сімейного адвоката щодо розлучення в суді, за відсутності свідоцтва про шлюб, відновлення документів відбувається без присутності клієнта.
Якщо Ви розриваєте шлюб у судових органах, не вдаючись до правової допомоги юристів, отримати повторне свідоцтво про шлюб слід в органах РАЦС. До позовної/спільної заяви на розлучення додається копія свідоцтва про шлюб обов’язково.
Відповідаючи на запитання – як розірвати шлюб в Україні, укладений за кордоном (на сторінку як розірвати шлюб в Україні, укладений за кордоном), слід зазначити, що процедура розлучення ідентична, за винятком того, що свідоцтво про шлюб має бути легалізоване, перекладено українською мову та скріплено підписом та печаткою нотаріуса України.
Чи забирають свідоцтво про шлюб при розлученні?
При поданні заяви на розлучення подружжя у яких немає дітей до органів РАЦС, оригінал свідоцтва про розлучення вилучається з метою запобігання подвійному розлученню в іншому відділі РАЦС. Після державної реєстрації розлучення, подружжю повертається свідоцтво про шлюб із позначкою на звороті бланка свідоцтва про те, що шлюб розірвано.
При поданні позовної чи спільної заяви до суду, подружжя надає лише копії всіх документів, засвідчені належним чином.
Відповідно, компетентні органи у питаннях розірвання шлюбу, ні під час подання заяви, ні при видачі свідоцтва про розлучення/судового рішення, свідоцтво про шлюб не забирають.
Розлучення без свідоцтва на підставі рішення суду
Виходячи із норм чинного законодавства, розлучення у судовому порядку засвідчується судовим рішенням.
Судове рішення про розлучення набирає законної сили через 30 календарних днів після його винесення.
З моменту набрання чинності рішенням суду, шлюб вважається розірваним. Для внесення даних про розлучення в актовий запис про шлюб канцелярія суду надсилає копію судового рішення до територіального відділу РАГС за місцем свого перебування.
Після того, як відомості про розлучення внесені до Державного реєстру, подружжя може отримати витяг про державну реєстрацію шлюбу з позначкою про те, що шлюб розірвано на підставі судового рішення. У виписці також зазначається найменування суду, який виніс рішення про розлучення, номер справи, номер провадження, дату набрання рішенням суду законної сили та дату внесення такої позначки.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Отримання повторно документів у РАГСі, Укладання шлюбу у РАГСі між громадянами України, Підстави припинення шлюбу, Довідка про сімейний стан в Україні, До якого суду подавати на розлучення.
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua: