- Відмова від усиновленої дитини після розлучення в Україні
- Права дитини, яка усиновлена
- Чи можна відмовитися від усиновленої дитини після розлучення
- Причини відмови від усиновленої дитини після розлучення
- Підстави для відмови від дитини, яка усиновлена
- Хто має право просити суд про скасування усиновлення?
- Як скасувати усиновлення після розлучення?
- Позовна заява на відмову від усиновленої дитини після розлучення
- Як правильно скласти позов на відмову від усиновленої дитини після розлучення?
- Документи для відмови від усиновленої дитини після розлучення
- Процедура відмови від усиновленої дитини
- Терміни відмови від усиновленої дитини після розлучення
- Витрати на відмову від усиновленої дитини після розлучення
- Правові наслідки відмови від усиновленої дитини після розлучення
- Судова практика відмови від усиновленої дитини після розлучення
Відмова від усиновленої дитини після розлучення в Україні
На жаль, розпадаються навіть ті сім’ї, які пройшли через випробування і труднощі, наприклад, спільне усиновлення та виховання дитини. Як правило, після розлучення усиновлена дитина залишається з одним з батьків. І нерідко другий батько задається питанням: як зняти з себе батьківські зобов’язання перед нерідним сином або дочкою? Особливо, якщо після розлучення він створив нову сім’ю, і завів власних, рідних дітей.
Права дитини, яка усиновлена
Батьківські права та обов’язки поширюються на всіх дітей – рідних і усиновлених – в рівній мірі, і в повній мірі зберігаються після розлучення.
Дитина, яка була усиновлена, наділений тими ж правами, що і дитина, яка народжена в цій родині. І ці права зберігаються після розлучення усиновителів:
- право на матеріальне забезпечення;
- право на виховання;
- право на захист, зокрема, від дискримінації або обмеження на підставі факту усиновлення;
- право на взаємини з усиновителями;
- інші права, передбачені Сімейним кодексом України.
Таким чином, правовий статус усиновлених сина або дочки абсолютно аналогічний правовим статусом дитини, народженої в шлюбі або ж поза шлюбом.
Чи можна відмовитися від усиновленої дитини після розлучення
Оскільки скасування усиновлення – не окремий випадок, сімейним законодавством України передбачено:
- особливості процедури;
- законні підстави для скасування усиновлення;
- вичерпний перелік осіб, які мають право ініціювати процедуру скасування усиновлення;
- правові наслідки відмови від дитини, яка усиновлена - для самої дитини і усиновителів;
- випадки, в яких скасування усиновлення неможливе.
Причини відмови від усиновленої дитини після розлучення
Причини, за якими усиновителі ухвалюють таке рішення, можуть бути різними:
Дитина була усиновлена за бажанням одного з подружжя, або викликане обставинами, які стосуються тільки одного з подружжя. Другий чоловік прагне зняти з себе моральні і матеріальні зобов’язання.
Наприклад, через нездатність дружини завагітніти або виносити власну дитину, подружня пара прийняла рішення про усиновлення, але після розлучення чоловік відмовився від «чужого» дитини.
Дитина була усиновлена за взаємним бажанням подружньої пари, але після розлучення життєві обставини чоловіка або дружини змінилися. Розпад сім’ї – складне випробування.
Наприклад, після розлучення дружина зрозуміла, що не зможе сама виховувати усиновлену дитину, не отримуючи ніякої підтримки від колишнього чоловіка, який взяв новий шлюб.
Усиновителі не змогли досягти взаєморозуміння зі «складним» дитиною. А після розлучення виховувати усиновлену дитину, як правило, доводиться самотужки – це ще важче.
Підстави для відмови від дитини, яка усиновлена
Якщо причини – це життєві обставини, які змушують приймати рішення про відмову від дитини, то підстави – це передбачені законом умови, без дотримання яких така відмова неможливий.
По-перше, скасування усиновлення можлива тільки в судовому порядку (за ініціативою чітко окресленого кола осіб), по-друге – для цього повинні бути вагомі підстави:
- Ухилення від виконання батьківських обов’язків перед усиновленими дітьми;
- Зловживання батьківськими правами, що суперечить інтересам дітей;
- Жорсткість по відношенню до дітей;
- Алкоголізм або наркотична залежність.
Можна здогадатися, що ініціатором скасування усиновлення за перерахованими вище підстав будуть не самі усиновителі, а сторонні особи – прокурор, представника органу опіки. Але право ініціювати відмову від дитини передбачено і для усиновителів.
Суд може скасувати усиновлення з інших підстав, крім перерахованих, ніяк не пов’язаних з виною і порушеннями з боку усиновителів. Такою підставою може бути, наприклад, неможливість нормального виховання дитини:
- у дитини виявлено серйозний психічний або фізичний відхилення, що перешкоджає його повноцінному розвитку;
- між дитиною і усиновлювачем не складаються взаємини довіри і розуміння.
Виходячи з норм Сімейного кодексу України, суд може прийняти до уваги взаємне небажання усиновителів або небажання одного з усиновителів виховувати і піклуватися про дитину, і скасувати усиновлення. Як показує судова практика, навіть випадки неприязних відносин, що склалися між дитиною і дорослими, які перешкоджають вихованню, можуть бути розглянуті судом в якості підстави для судового розгляду.
Це не означає, що кожен недобросовісний усиновлювач може запросто зняти з себе зобов’язання перед дитиною. Але домогтися справедливого рішення суду – можна, оскільки причини і життєві обставини в кожній родині індивідуальні.
Хто має право просити суд про скасування усиновлення?
Закон містить вичерпний перелік осіб, які можуть ініціювати судовий процес:
- усиновителі;
- Біологічні батьки дитини, якщо вони не позбавлені батьківських прав і не визнані недієздатними;
- Сам усиновлена дитина, якщо їй вже виповнилося 14 років;
- прокурор;
- Представник органу опіки та піклування.
Наприклад,
подружня пара Левченко усиновили 4-річного хлопчика, але через три роки шлюб між ними розпався. Після розлучення колишній чоловік переїхав в інше місто, і через деякий час його інтерес до усиновленого сина зійшов нанівець. Через рік після розлучення усиновителька подала позов про скасування усиновлення проти колишнього чоловіка, на підставі того, що він ухиляється від виконання батьківських обов’язків по відношенню до дитини. Суд задовольнив позов і скасував усиновлення, однак стягнув з Левченко аліменти на дитину.
Отже, розлучення між усиновителями – не підстава для відмови від дитини. Але розведені усиновителі вправі звертатися до суду з позовом про скасування усиновлення за іншими допустимими підставами.
Як скасувати усиновлення після розлучення?
З причинами і законними підставами ми розібралися, тепер детально розглянемо, як на ділі здійснити задумане.
Алгоритм дій
- Підготовка позовної заяви;
- Збір документів, які додаються до позову;
- Подача позову до суду згідно з правилами підсудності;
- Участь в судових засіданнях;
- Отримання судового рішення.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: З ким залишаються діти після розлучення, Зміна прізвища та по-батькові дитини, Порядок спілкування з дитиною після розлучення, Права дітей та батьків після розлучення, Права дружини при розлученні з чоловіком, Коли дитину залишають з батьком.
Позовна заява на відмову від усиновленої дитини після розлучення
Позов про скасування усиновлення складається строго з урахуванням норм Цивільно-процесуального кодексу України.
Незначні порушення форми позову понесцуть за собою повернення документації позивачеві для виправлення помилок, і стануть причиною затягування розгляду. Наприклад, хоча закон не забороняє подавати позов в рукописному вигляді, юристи радять все-таки друкувати текст – це виключає повернення позову через нечитабельності. Якщо зміст позову буде юридично неграмотним, слабким, документально не підтвердженим, справу може бути програно, і вимоги позивача залишаться не задоволеними.
Тому на етапі підготовки до судового процесу-при складанні позову і зборі доказової бази – незайвим буде заручитися підтримкою юриста. Якщо Вам потрібна порада або допомога – напишіть в чат або зателефонуйте за телефоном гарячої лінії та отримайте консультацію юриста або адвоката нашого порталу.
Як правильно скласти позов на відмову від усиновленої дитини після розлучення?
Структура позову виглядає наступним чином:
- Найменування судового органу, адреса;
- Відомості про позивача і відповідача: П.І.Б., адреса реєстрації та проживання;
- Відомості про третіх осіб: орган опіки, прокурор;
- Тема: «Позовна заява про скасування усиновлення»;
- Обставини: коли був укладений і розірваний шлюб, коли була усиновлена дитина. Можна додатково вказати інші обставини: хто ініціював усиновлення, чи був проти другий усиновитель, як складалися відносини між дитиною та усиновлювачами.
- Причини і підстави, за якими усиновлення повинно бути скасовано;
- Докази, посилання на документи;
- Позовні вимоги;
- Перелік додатків до позову;
- підпис;
- Дата подачі позовної заяви.
Готова позовна заява подається позивачем в суд за місцем проживання відповідача. Але якщо з позивачем проживає неповнолітня дитина, він може подати позов за власним місцем проживання.
Хто буде виступати позивачем і відповідачем? Вище ми перераховували коло осіб, які мають право подати позов про скасування усиновлення, серед них – самі усиновителі. Якщо позов подається одним усиновлювачем щодо другого усиновителя, то відповідачем буде той усиновитель, якого потрібно позбавити статусу. Якщо позов подається двома усиновлювачами, відповідачем буде усиновлена дитина, і його інтереси буде представляти орган опіки.
Документи для відмови від усиновленої дитини після розлучення
Згідно Цивільно-процесуального кодексу України, всі обставини, які позивач викладає в позові, на які спирається і якими обґрунтовує позовні вимоги, повинні бути документально підтверджені. Отже, пакет додатків до позову повинен формуватися індивідуально, залежно від обставин, і не варто нехтувати професійною юридичною допомогою при підготовці документів.
Основні документи:
- Квитанція про оплату судового збору;
- Свідоцтво про шлюб чи рішення суду про розірвання шлюбу;
- Свідоцтво про народження дитини;
- Судове рішення про усиновлення;
Інші документи: медичні довідки, виписки з історії хвороби, характеристики педагогів і психологів, постанови поліції про правопорушення та / або притягнення до адміністративної відповідальності.
Процедура відмови від усиновленої дитини
Незважаючи на те, що випадки відмови від усиновлених дітей здаються знечуваними, вони розглядаються в рамках цивільно-процесуального закону і майже нічим не відрізняється від інших цивільних справ, за винятком деяких особливостей:
- Розгляд справи відбувається виключно в суді;
- В судовому процесі обов’язково бере участь представник органу опіки та піклування;
- Якщо позивачами виступають обидва усиновителя, відповідачем виступає дитина, в такому випадку його інтереси представляє представник органу опіки. Якщо позивачем виступає сама дитина, яка досягла 14 років, відповідачами виступають його усиновителі (або один з усиновителів);
- Суд вислуховує позивача і відповідача, розглядає подані документи та інші докази, визначає, чи дійсно описані в позові обставини служать підставою для скасування усиновлення. При необхідності – суд запитує додаткові докази, запрошує свідків, призначає проведення судової експертизи;
- Якщо дитина досягла віку 10 років, то суд обов’язково запитує і приймає до уваги його думку з приводу скасування усиновлення;
- Приймаючи рішення про скасування усиновлення, суд вправі стягнути з колишніх усиновителів аліменти на утримання дитини – до повноліття або до тих пір, поки дитина не буде усиновлена іншими особами.
Терміни відмови від усиновленої дитини після розлучення
Тривалість судового процесу у цивільних і сімейних справах визначений Цивільно-процесуальним кодексом України. Не виключено продовження строків судового розгляду, якщо буде потрібно проведення судової експертизи, на час якої судове провадження зупиняється.
Витрати на відмову від усиновленої дитини після розлучення
Якщо позов подається до суду, то необхідно сплачувати судовий збір у розмірі 908 грн. (станом на 2022 рік). Крім судового збору можуть знадобитися додаткові витрати, наприклад, на юридичне консультування та представництво інтересів в суді, нотаріальне завірення документів, пересилання документів тощо.
Правові наслідки відмови від усиновленої дитини після розлучення
Очевидно, що скасування усиновлення тягне за собою правові наслідки для обох сторін – дитини і дорослих:
- Скасування взаємних прав і обов’язків дитини і усиновителя;
- Повернення дитини біологічним батькам (якщо вони живі і не позбавлені батьківських прав), родичам або в спеціалізовану дитячу установу – на розсуд суду і органу опіки та піклування;
- На розсуд суду – стягнення аліментів на утримання дитини до її повноліття або повторного усиновлення;
- За згодою дитини, яка досягла 10 років – зміна П.І.Б., він дістав під час усиновлення, відновлення колишніх даних.
Одночасно зі зняттям з себе всіх батьківських зобов’язань, усиновителі втрачають і права на дитину, зокрема, право вимагати утримання від дитини в старості або успадковувати майно дитини в разі його смерті. Дитина також втрачає право на спадкування після смерті усиновителів.
Наприклад
За позовною заявою громадянки Тимченко суд скасував усиновлення її колишнім чоловіком дитини, взятої з дитячого будинку під час шлюбу, оскільки після розлучення колишній чоловік перестав дбати про 7-річного хлопчика. Через рік після набрання судовим рішенням чинності Тимченко загинув. Його колишня дружина спробувала довести право дитини на спадщину після смерті колишнього усиновителя. Але суд відмовив у задоволенні позову, оскільки ніяких юридичних прав та обов’язків між загиблим Тимченко і дитиною, яка була усиновлена, вже не залишилося.
Судова практика відмови від усиновленої дитини після розлучення
Судова практика у справах, пов’язаних зі скасуванням усиновлення через розлучення – дуже незначна. Як правило, мова йде про формальні позовах, поданих з метою зняти з себе всі обов’язки перед дитиною.
У таких випадках суд скасовує усиновлення, якщо встановить, що …
Один або двоє усиновителів стверджують про небажання виховувати і піклуватися про дитину;
Нормальне виховання дитини одним або двома усиновлювачами – неможливо;
Думка дитини, яка досягла 10 років, не суперечить бажанню усиновителів;
Представник органу опіки також не заперечує проти скасування усиновлення.
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:
- Місце проживання дітей
- Як забрати дитину у дружини при розлученні?
- Угода про дітей при розлученні
- Вивезти дитину за кордон
- Врахування думки дитини при розлученні батьків
- Діти після розлучення батьків
- Права дружини при розлученні з чоловіком