Встановлення факту одруження. Цивільний шлюб

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю! Я розповім у цій статті про те, чи можна довести факт перебування в цивільному шлюбі, як ділиться майно, придбане в цивільному шлюбі, як отримати спадщину після смерті цивільного чоловіка (дружини), які докази підтверджують факт проживання з однією сім’єю.

Встановлення факту одруження. Цивільний шлюб

Чи можна довести факт перебування в цивільному шлюбі?

Так, можна довести факт перебування в цивільному шлюбі. Це може бути зроблено за допомогою різних документів та свідчень. Ось декілька способів, які можна використати для доведення цього факту:

 • Свідоцтво про шлюб: Основним документом, який доводить факт шлюбу, є офіційне свідоцтво про шлюб, яке видане відповідним органом реєстрації актів цивільного стану.
 • Договір про спільне господарство: У деяких країнах і регіонах існують договори про спільне господарство, які можуть слугувати додатковим підтвердженням перебування в цивільному шлюбі.
 • Документи, які посвідчують спільне проживання: Рахунки за комунальні послуги, договори оренди або купівлі нерухомості, які мають обох партнерів як власників або орендарів, можуть слугувати доказами спільного проживання.
 • Фінансові документи: Заяви про спільний банківський рахунок, податкові декларації, страхові поліси тощо, на яких обидва партнери вказані як подружжя чи подружжя, можуть бути використані в якості підтвердження.
 • Документи, що підтверджують спільні діти: Свідоцтва про народження спільних дітей можуть служити додатковим підтвердженням факту перебування в цивільному шлюбі.
 • Свідчення свідків: У деяких випадках свідки можуть підтвердити факт перебування в цивільному шлюбі.

Залежно від конкретних обставин та вимог юрисдикції, можуть вимагатися додаткові докази. Рекомендую звернутися до місцевого юриста або адвоката для конкретних порад та допомоги у вашій ситуації.

Яка юридична послуга для Вас є актуальною?
Консультація
50%
Збір документів
0%
Підготовка документів
0%
Подання документів
50%
Представлення інтересів в суді
0%
Отримання рішення
0%
Voted: 2

Встановлення факту одруження. Цивільний шлюб

Як ділиться майно, придбане в цивільному шлюбі?

Майно, набуте чоловіком та жінкою у цивільному шлюбі, є спільно нажитим і на нього поширюється право спільної власності. Це майно ділиться в судовому порядку і має ряд особливостей, не властивих порядку поділу майна між подружжям у зареєстрованому шлюбі. При цьому суд повинен встановити наступне.

 • факт цивільного шлюбу та його тривалість;
 • обсяг майна, що підлягає поділу, та спосіб його поділу.

Ця процедура поділу та визначення майна, нажитого в цивільному шлюбі, є дуже складною та пов’язана з різними ризиками, яким може запобігти досвідчений юрист з поділу майна.

Встановлення факту одруження. Цивільний шлюб

Як отримати спадщину після смерті цивільного чоловіка (дружини)?

Коли йдеться про спадкування майна під час цивільного шлюбу, слід враховувати загальні правила спадкування. Отже, стати спадкоємцем можна за заповітом і законом. Якщо заповіт було складено законним чоловіком (дружиною) за його життя, в якому заповідач залишає законному чоловікові спадкоємцем все своє майно, спадкоємець має право на обов’язкову частку успадкованого майна. Водночас слід мати на увазі, що Цивільним кодексом передбачено право на обов’язкову частку у спадщині малолітніх, неповнолітніх, непрацездатних дітей та непрацездатних батьків спадкодавця незалежно від того, що зазначено в заповіті. Якщо заповіту немає, спадщина буде розділена за законом. Цивільна дружина (чоловік) належить до четвертої черги спадкоємців за законом (після дітей, батьків, рідних братів, сестер, діда, баби). Якщо чоловік і жінка одночасно проживали разом і придбали майно, то це майно належить їм за правом спільної власності і можна витребувати половину цього майна в судовому порядку. Іншим способом отримання спадщини цих осіб є зміна порядку отримання права спадкування. Це питання має вирішуватися в суді.

Встановлення факту одруження. Цивільний шлюб

Які докази підтверджують факт проживання з однією сім’єю?

Докази факту проживання з однією сім’єю можуть включати різноманітні документи та свідчення, які підтверджують спільне проживання та поділ обов’язків. Ось декілька можливих доказів:

 • Договір оренди або купівлі нерухомості: Договір оренди або купівлі житла, на якому вказані обидва партнери як орендарі або власники, може слугувати доказом спільного проживання.
 • Спільні рахунки за комунальні послуги: Рахунки за комунальні послуги (електроенергія, вода, газ тощо), на яких вказані обидва партнери, можуть слугувати підтвердженням спільного проживання.
 • Фінансові документи: Заяви про спільні банківські рахунки, податкові декларації, страхові поліси, які мають обох партнерів як власників, можуть бути використані в якості підтвердження.
 • Документи на спільне майно: Документи про спільну власність, такі як акти на нерухомість, транспортні засоби тощо, можуть свідчити про спільність житла.
 • Листування та офіційні документи: Листування та офіційні документи, що надходять на спільну адресу, можуть служити підтвердженням проживання з однією сім’єю.
 • Свідчення свідків: Якщо є свідки, які можуть підтвердити факт спільного проживання, їхні свідчення також можуть бути використані в якості доказів.
 • Фотографії та відеоматеріали: Фотографії та відеозаписи, що підтверджують спільність проживання та події в сімейному колі.

Важливо враховувати, що кожна ситуація є унікальною, і вимоги до доказів можуть варіюватися в залежності від юрисдикції. Рекомендую звернутися до місцевого юриста або адвоката для конкретних порад та допомоги у вашій ситуації.

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Встановлення факту одруження. Цивільний шлюб» була для Вас корисною та Ви дізнались щось нове для себе з приводу встановлення факту перебування у цивільному шлюбі, то ставте лайк цій статті, підписуйтесь на мій ютуб-канал, діліться з друзями, жміть дзвіночок, щоб не пропустити нові відео.

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

 1. Довідка витяг про несудимість онлайн
 2. Переклад документів РАЦС та суду
 3. Апостиль на свідоцтво про народження дитини
 4. Апостиль на свідоцтво про смерть
 5. Як документально підтвердити народження людини на території України онлайн
 6. Легалізація-апостиль на свідоцтві про шлюб
 7. Апостиль легалізація документів РАЦС та суду
 8. Відновити свідоцтво про шлюб онлайн

Встановлення факту одруження. Цивільний шлюб

Оцініть статтю
( 1 оцінка, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар