Заперечення на позовну заяву про розірвання шлюбу в Україні
Початком шлюборозлучного процесу в суді служить позовна заява про розірвання шлюбу, яку подає чоловік або дружина. Після того, як суд прийме позов, подружжя стають сторонами судового процесу – позивачем і відповідачем. Такий порядок, встановлений цивільно-процесуальним законом.
У позовній заяві міститься виклад всіх обставин, обґрунтування намірів і безпосереднє звернення до суду – розірвати шлюб. Відповідач має право не погодитися з позовом і подати заперечення – письмовий виклад власної позиції й причин незгоди з позивачем.
Коли можна подати заперечення на позов про розлучення?
Подача заперечення на позов про розірвання шлюбу допускається в будь-який час, але до моменту, коли суд залишить залу судового засідання для винесення рішення.
На практиці це можливо:
- до першого судового засідання – на етапі підготовки справи до судового розгляду, зокрема, якщо відповідач не може або не хоче бути присутнім на засіданнях суду
- під час судового засідання – у відповідь на питання суду до відповідача про предмет спору та доводах позивача, а також в будь-який інший момент – у формі клопотання про приєднання до справи заперечення на позов.
Подача заперечення на позов про розірвання шлюбу – це право, а не обов’язок відповідача.
У цивільно-процесуальному кодексі немає чіткої інструкції про те, в якому порядку і на яких підставах має подаватися заперечення на позов. Тому суд не може відмовити відповідачу в його подачі або повернути у зв’язку з будь-якими недоліками.
Подача заперечення на позов не обкладається ніяким судовим збором!
Як скласти заперечення на позов про розірвання шлюбу?
До форми заперечення закон також не пред’являє суворих вимог. Тому документ складається відповідно до правил діловодства. Стиль викладу – офіційно-діловий. Документ може бути складений в друкованому або рукописному (чітким, розбірливим почерком) вигляді.
Відповідно до встановленої практики, форма документа виглядає так:
- «Шапка»: назва та адреса судового органу, П.І.Б. позивача і відповідача, номер справи;
- Короткий виклад обставин справи: коли, ким і до кого поданий позов, суть позовних вимог;
- Виклад позиції відповідача: чому не згоден з позовом про розірвання шлюбу;
- Вимоги до суду;
- Дата;
- підпис;
- Перелік додатків, що підтверджують позицію відповідача.
Готовий документ подається в суд як мінімум у двох примірниках – суду (для залучення до матеріалів справи) і позивачеві (для ознайомлення).
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Оформити розлучення в іншому місті, Розлучення онлайн, Розлучення з дитиною до трьох років, Розлучення без згоди одного з подружжя, Розлучення без свідоцтва про шлюб, Подати заяву на розлучення, Підсудність справ про розірвання шлюбу, Розлучення без дітей та без майна.
Що писати в запереченні на позов про розлучення?
Зміст заперечення на позов залежить від конкретних обставин.
Відповідач може:
- не погоджуватися з позовом (повністю або частково),
- давати оцінку викладеним в позовній заяві підставами для розірвання шлюбу – погоджуватися або спростовувати,
- наводити докази, протилежні доводам позивача,
- просити суд про призначення строку для примирення.
- просити суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог про розлучення.
Але, на жаль, навіть сама категорична незгода відповідача з розірванням шлюбу – не матиме для суду ніякого значення, оскільки для розлучення досить бажання хоча б одного з подружжя. Але намір зберегти шлюб і примиритися з позивачем суд врахує – і призначить строк для примирення.
Якщо одночасно з позовними вимогами про розлучення заявлені й інші вимоги, наприклад, про стягнення аліментів або поділі спільної власності, відповідач може викласти власну позицію по кожній окремій вимозі. Такі шлюборозлучні справи в судовій практиці вважаються складними. Якщо у Вас виникнуть питання або потрібна допомога – для складання заперечення або повного юридичного супроводу в суді – звертайтеся до «сімейного» юриста нашого порталу за консультацією.
Приклад
У провадженні суду знаходилася цивільна справа позивача Тишкіної В. до відповідача Тишкіна А. про розірвання шлюбу. Ознайомившись з позовними вимогами дружини, Тішкін А. вважав їх необґрунтованими. Тишкіна В. просила суд про розірвання шлюбу, оскільки чоловік не допомагає їй з новонародженою дитиною. Тішкін А. подав заперечення, в якому вказав, що намір розірвати шлюб викликано сильною втомою і важким психологічним станом дружини після народження дитини, і просив суд дати час на примирення і відкласти задоволення позовних вимог. Суд взяв до уваги позицію відповідача та надав подружній парі 3-місячний строк для примирення.

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:
- Скільки триває розірвання шлюбу
- Розлучення за спільною згодою
- Розлучення без присутності в суді
- Заява про згоду на розлучення
- З ким залишиться дитина після розлучення
- Строк для примирення при розлученні
- Розлучення з двома дітьми
- Розлучення за місцем проживання позивача
- Розлучення з трьома дітьми
- Заява про розлучення не за місцем прописки