Зміна прізвища та по-батькові дитини

Зміна прізвища та по-батькові дитини після розлучення
Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю! У статті «Зміна прізвища та по-батькові дитини» на сайті rozirvannya.com.ua я Вам розповім про те, як змінити прізвище та по-батькові дитини після розлучення в Україні, коли для зміни прізвища дитини потрібна згода батька, а коли ні, про зміну прізвища по-батькові дитини до та після 14 років та дитини з 14 до 18 років.

Як змінити прізвище та по-батькові дитини після розлучення в Україні?

Як змінити прізвище та по-батькові дитини після розлучення в Україні?

Найчастіше з питанням про те, як змінити прізвище дитини, стикаються матері після розлучення з батьком дитини. Жінка повертає собі дівоче прізвище і хоче дати це прізвище дитині.

Іноді це трапляється і без розлучення, наприклад, в разі, якщо розпадається цивільний шлюб, виникає необхідність поміняти прізвище дитини на прізвище матері.

І не завжди при цьому жінка рухають образою або бажанням дошкулити чоловікові – батькові дитини. Як правило, зміна прізвища дитини викликана виключно зручністю. Інакше доведеться завжди і скрізь носити з собою свідоцтво про народження дитини, і в кожній інстанції (від дитячого садка до прикордонного контролю) доводити, що вона є його матір’ю.

Тому після розлучення у жінки виникає питання: «Чи можна поміняти дитині прізвище?»

У цій статті ми розглянемо правила і порядок зміни прізвища дитині до і після 14 років, а також розглянемо варіанти вирішення проблемних ситуацій.

Зв’язатися з адвокатом

 

Зміна прізвища дитини до 14 років

Зміна прізвища дитини до 14 років

Питання від тому, чи вдасться швидко і без клопоту пройти процедуру зміни прізвища дитині до 14 років залежить від того, чи згодні на це його батьки. А якщо дитині вже виповнилося 10 років, знадобиться ще і його згоду.

Як змінити прізвище дитини за згодою батьків? Інструкція

Як змінити прізвище дитини за згодою батьків? Інструкція

Що ж потрібно для зміни?

  • Отримати взаємна згода батьків

Якщо розлучення відбулося мирно і цивілізовано, якщо між батьками панує злагода щодо дитини, напевно їм нескладно буде домовитися про зміну його прізвища.

Тому що за загальним правилом прізвище дитини до 14 років може бути змінена тільки за згодою обох батьків.

  • Куди звертатися?

Отже, обидва батьки згодні змінити прізвище своєї дитини. Їм слід звернутися до органу опіки та піклування за місцем свого проживання для отримання дозволу.

Важливо! Навіть при наявності згоди батьків змінити прізвище дитини можна тільки з дозволу органу опіки та піклування.

У заяві, адресованій органу опіки, необхідно вказати причини для зміни прізвища дитини (наприклад, зміна прізвища матір’ю і зручність носіння прізвища з дитиною, розлучення матері з батьком дитини, новий шлюб і усиновлення дитини новим чоловіком).

Заява має бути написано обома батьками. Але якщо один з батьків не може з’явитися до органу опіки, при цьому не заперечує проти зміни прізвища, він може дати письмове і завірене нотаріусом згоду.

Крім заяви, в орган опіки потрібно подати такі документи:

  • паспорти батьків;
  • свідоцтво про народження дитини;
  • свідоцтво про розлучення батьків;
  • свідоцтво про шлюб (якщо мати дитини повторно вступила в шлюб);
  • письмове, завірена нотаріально згода другого з батьків (якщо заяву подає один з батьків);
  • письмову згоду дитини (якщо він досяг 10-річного віку).

Орган опіки та піклування розглядатиме заяву протягом місяця, після чого дає письмову згоду на зміну прізвища дитини.

  • Державна реєстрація зміни прізвища дитини в ДРАЦС

Отримавши дозвіл на зміну прізвища дитини від органу опіки, можна звертатися до органу РАЦС – із заявою, оформленим за встановленою формою. До нього потрібно докласти перераховані вище документи, а також письмовий дозвіл органу опіки.

Крім того, необхідно докласти квитанцію про оплату держмита.

Ця заява також розглядається протягом одного місяця. Якщо немає перешкод для відмови в зміні прізвища, ДРАЦС виносить позитивне рішення. На підставі цього рішення, він вносить відповідні зміни до Книги реєстрації актів, тобто, здійснює державну реєстрацію зміни прізвища дитини, і видає свідоцтво про народження з зміненим прізвищем.

  • Оскарження в суді відмови у зміні прізвища дитини

Якщо ж орган опіки та піклування або органу РАЦС відмовляє в зміні прізвища дитини, можна звернутися в суд для оскарження негативного рішення.

Якщо ж всі етапи процедури пройдені правильно, відмови не буде, а дитина придбає нове прізвище і отримає новий документ – свідоцтво про народження.

Зв’язатися з адвокатом

 

Коли для зміни прізвища дитини не потрібна згода батька?

Коли для зміни прізвища дитини не потрібна згода батька?

Найчастіше виникає ситуація, коли мати хоче дати дитині своє прізвище, а батько своєї згоди не дає.

У деяких випадках дозволу батька не потрібно. Орган опіки може дозволити змінити дитині прізвище якщо:

  • батько – злісний неплатник аліментів або приховує свої доходи, щоб зменшити розмір аліментних виплат;
  • батько ухиляється від зустрічей з дитиною, не бере участі в вихованні дитини;
  • місцезнаходження батька невідомо;
  • батько визнаний недієздатним;
  • батько позбавлений батьківських прав.

Щоб звернення до органу опіки було обґрунтованим, необхідно пред’явити документи, що підтверджують будь-яке з перерахованих вище умов, наприклад:

  • рішення суду про позбавлення батька батьківських прав;
  • рішення суду про визнання батька недієздатним;
  • виписка з будинкової книги, довідка з поліції, що підтверджує, що батько не проживає за місцем прописки, його місцезнаходження невідоме, він оголошений у федеральний розшук;
  • виконавчий документ про стягнення аліментів, довідка від судового пристава про наявність заборгованості по аліментам (із зазначенням розміру і строку заборгованості);
  • докази ухилення батька від спілкування з дитиною – свідчення сусідів і друзів, вихователів і вчителів, листи, записи телефонних розмов тощо.

Крім цих документів в орган опіки необхідно подати інші обов’язкові документи (паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про розлучення) і написати заяву про зміну прізвища дитини.

Якщо орган опіки вважатиме обставини такими, що заслуговують на увагу, він прийме позитивне рішення про зміну прізвища дитини без згоди батька. Після цього можна звертатися до органу РАЦС для державної реєстрації зміни прізвища та отримання нового свідоцтва про народження.

Також на сайті “Розірвання” сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Як забрати дитину у дружини при розлученні, Угода про дітей при розлученні, Вивезти дитину за кордон, Врахування думки дитини при розлученні батьків, Діти після розлучення батьків, Права дружини при розлученні з чоловіком, Коли дитину залишають з батьком, Відмова від усиновленої дитини.

Зв’язатися з адвокатом

 

Як змінити прізвище дитині без згоди батька?

Як змінити прізвище дитині без згоди батька?

Якщо ж батько не дає згоди на зміну і не відповідає жодному з перерахованих вище умов (не позбавлений батьківських прав, не визнана недієздатною, не ухиляється від сплати аліментів), змінити прізвище не вийде. Як діяти в даній ситуації? Варіантів небагато.

Варіант 1 – домогтися згоди батька.

Перш за все, потрібно спробувати вирішити ситуацію мирним шляхом. Можливо, батько не дає згоди на зміну прізвища лише з принципу, коли чує фрази на кшталт «щоб про тебе нічого не нагадувало!» або «ти не гідний щоб дитина носила твоє прізвище!» Варто знайти інші аргументи, які переконають батька в доцільності зміни прізвища, наприклад, зручність для матері і дитини. Можливо, в цьому випадку батько швидше піде назустріч.

Варіант 2 – довести, що батько не бере участі в житті дитини.

Якщо батько ухиляється від своїх батьківських обов’язків без поважних причин, орган опіки може дати дозвіл на зміну прізвища та без згоди батька. Як вже говорилося вище, доказами цього можуть послужити довідка про аліментні заборгованості, довідка з поліції, показання свідків.

Варіант 3 – позбавити батька батьківських прав.

Зрозуміло, цей варіант можливий лише в тому випадку, якщо для нього є підстави. З судовим рішенням про позбавлення батька батьківських прав можна йти в орган опіки за дозволом на зміну прізвища.

Варіант 4 – якщо дитина народжена в незареєстрованому шлюбі і батьківство офіційно не встановлено.

Наприклад, батько не визнав дитину, графа «батько» у свідоцтві про народження не заповнена або заповнена зі слів матері). У цьому випадку мати може просити дозволу про зміну прізвища дитини на ту, яку вона носить у момент звернення до органу опіки. Якщо це не суперечить інтересам дитини, орган опіки дасть такий дозвіл.

Зміна по-батькові дитини до 14 років

Зміна по-батькові дитини до 14 років

Нерідкі випадки, коли дитина отримує нове прізвище (наприклад, прізвище другого чоловіка своєї матері), але при цьому зберігає своє по батькові. Змінити батькові дитині можна тільки в тому випадку, якщо у дитини з’явиться батько-усиновлювач. У цьому випадку дитина отримає не тільки прізвище, а й по-батькові від імені нового батька.

Це ж правило стосується поширюється на випадки, якщо …

  • у свідоцтві про народження дитини в графі «батько» стоїть прочерк;
  • у свідоцтві про народження дані про батька вказані зі слів матері;
  • батько позбавлений батьківських прав.
Зв’язатися з адвокатом

 

Зміна прізвища дитини після 14 років

Зміна прізвища дитини після 14 років

Зміна прізвища – з дозволу батьків або за рішенням суду

Коли дитині виповнюється 14 років, він має право сам ініціювати зміну свого прізвища.

Дозвіл органу опіки для цього не потрібно. Але обов’язково потрібен дозвіл обох батьків. Якщо ж батьки (або один з батьків) не дає такого дозволу, дитина може звернутися до суду за захистом свого права.

Якщо ж згоду від батьків отримано або є позитивне рішення суду, дитині потрібно звернутися безпосередньо до органу РАЦС за місцем проживання і подати заяву про зміну прізвища. У заяві слід вказати наступні дані:

  • теперішнє прізвище, ім’я та по-батькові;
  • паспортні дані або дані свідоцтва про народження;
  • громадянство і національність;
  • місце проживання;
  • нове прізвище, яку хоче взяти заявник;
  • підставу для зміни прізвища – письмові дозволи обох батьків або рішення суду.

Зміна прізвища дитини з 14 до 18 років - без дозволу батьків

Зміна прізвища дитини з 14 до 18 років – без дозволу батьків

У деяких випадках законом передбачена можливість самостійної зміни прізвища дитиною віком від 14 до 18 років без дозволу батьків. Зробити це може емансипований дитина, який отримав повну дієздатність до 18 років.

Така дитина може звернутися до органу РАЦС із заявою про зміну прізвища, представивши крім інших документів документи, підтверджують його повну дієздатність (трудову книжку, трудовий контракт, свідоцтво про підприємницьку діяльність тощо.).

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Зміна прізвища та по-батькові дитини» на сайті rozirvannya.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео версію цієї статті і завжди бути в курсі нововведень до законодавства України у сфері сімейного права.

Інформація про нашу компанію

 

Зміна прізвища та по-батькові дитини

Оцініть статтю
( 3 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар