Діти після розлучення батьків

Діти після розлучення батьків

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya.com.ua! У статті «Діти після розлучення батьків» йдеться про те з ким залишиться дитина після розлучення, якщо мати не працює в Україні, що говорить законодавство щодо дітей після розлучення, відмінності договірного та судового порядку щодо дітей після розлучення. Також розглянемо випадки з ким залишиться дитина після розлучення, якщо мати не працює та що робити батькові, якщо суд залишив дитину з безробітною матір’ю.

З ким залишиться дитина після розлучення, якщо мати не працює в Україні?

З ким залишиться дитина після розлучення, якщо мати не працює в Україні?

Таке питання юристам задають, і матері, і батьки. Батьки турбуються, що матері не зможуть подбати про дітей, особливо під час декретної відпустки або відразу після неї. Матері побоюються, що після розлучення у них заберуть дітей через фінансові обмеження.

Що говорить про це закон? Кому з батьків віддають перевагу суди?

Що говорить законодавство щодо дітей після розлучення?

Що говорить законодавство щодо дітей після розлучення?

Права і обов’язки, що виникають у сфері сімейних відносин (між подружжям, між дітьми і батьками), регулюються Сімейним Кодексом України та іншими нормативно-правовими актами. Судове провадження з питання визначення місця проживання дитини регламентується Цивільно-процесуальним кодексом України.

Але чіткої відповіді на питання «з ким після розлучення залишаться діти» законодавство України не містить. Є норми про порядок розлучення, про рівні права батьків на дітей, про права дітей. Але про переважне право матері або батька на спільне проживання з дітьми – немає.

Кожну обставину, таку як безробіття матері або матеріальні можливості батька, а також інші обставини, включаючи житлові умови, емоційну прихильність між дитиною і батьком, моральне обличчя батька і матері – все це розглядається в індивідуальному порядку, судовому або договірному. Немає універсальної норми, яка застосовується для всіх сімей.

Зв’язатися з адвокатом

 

Договірний порядок щодо дітей після розлучення

Договірний порядок щодо дітей після розлучення

Сімейне законодавство пропонує батькам самостійно вирішити, з ким із них будуть жити діти.

І, звичайно, такий спосіб вирішення питання – краще, ніж судовий розгляд, оскільки дозволяє мирно і добровільно вирішити спірне питання з урахуванням потреб кожного – дитини, батька і матері.

Однак це не спосіб зовсім уникнути суду, оскільки шлюборозлучний процес подружньої пари з дітьми обов’язково супроводжується розглядом двох спірних питань: місце проживання дітей та матеріальне забезпечення дітей.

Адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук, професор
Щоб сімейні домовленості мали законну силу, потрібно оформити їх у вигляді документа - письмової угоди про місце проживання дитини. В угоді потрібно передбачити, з ким із батьків син або дочка буде жити постійно, а з ким - регулярно зустрічатися. При необхідності, угоду можна доповнити графіком зустрічей і правилами спільного проведення часу батьків з дитиною.

 

Угода може бути не тільки письмовою, вона може бути озвучена в судовому засіданні усно. Тоді відомості про нього вносяться до протоколу судового засідання.

Угода повинна відповідати законодавству і не повинно порушуватися дитячих або батьківських прав. Наприклад, правом виховувати дитину наділені обоє батьків, тому батьківська угода не може позбавити такого права ні батька, ні мати. Якщо суд не побачить ніяких порушень, він затвердить угоду, наділивши її силою судового рішення, обов’язковою до виконання.

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: З ким залишаються діти після розлучення, Зміна прізвища та по-батькові дитини, Порядок спілкування з дитиною після розлучення, Угода про дітей при розлученні, Вивезти дитину за кордон, Врахування думки дитини при розлученні батьків, Діти після розлучення батьків.

Судовий порядок щодо дітей після розлучення

Судовий порядок щодо дітей після розлучення

На жаль, не кожна подружня пара здатна до компромісів, переговорів і мирного вирішення спірних питань. Іноді з приводу місця проживання дитини розпалюються неабиякі протистояння, і винести справедливе рішення може тільки суд.

Розгляд спору про місце проживання дитини можливий:

  1. В рамках шлюборозлучного процесу. В позові про розірвання шлюбу включається додаткова позовна вимога про вибір місця проживання дитини;
  2. В окремому процесі, наприклад, якщо спір виник вже після розлучення. В такому випадку до суду подається окремий позов.

Справи даної категорії підсудні судам за місцезнаходженням відповідача. Як правило, позивач повинен подавати в суд за місцем проживання відповідача, але, якщо на момент подачі позову дитина живе з ним, він має право йти в суд за власним місцем проживання.

Зв’язатися з адвокатом

 

Якщо мати не працює, з ким залишиться дитина після розлучення? Судова практика

Якщо мати не працює, з ким залишиться дитина після розлучення? Судова практика

Аналіз судової практики у справах про місце проживання дитини показує, що більшість судових рішень приймаються на користь матері. І хоча вони часто оскаржуються у вищих судах, суд рідко виносить рішення на користь батька через важке матеріальне становище матері. Це виправдано в тих випадках, коли крім безробіття і безгрошів’я є й інші причини залишити дитину з батьком.

Згідно з Міжнародною Декларацією про права дитини, не допускається розлучення немовляти та матері, за винятком деяких обставин, таких як:

  • жорстоке поводження матері з дитиною, заподіяння йому шкоди.
  • аморальна поведінка матері, зловживання алкоголем, залежність від наркотиків;
  • психічний розлад матері.
  • важке захворювання, яке ускладнює належний догляд за дитиною;

В інших випадках дитина, якій ще не виповнилося трьох років, швидше за все, залишиться з матір’ю – незалежно від її матеріального становища.

Зрозуміло, матеріальне становище матері та батька враховується судом, як враховуються й інші обставини:

  • Житло, в якому буде жити дитина;
  • Здоров’я батьків;
  • Спосіб життя матері й батька;
  • Ступінь близькості, прихильності між дитиною і батьками;
  • Зайнятість батьків, можливість приділяти достатньо часу турботі й вихованню дитини;
  • Інші суттєві обставини.

При вивченні матеріального становища батька і матері, суд бере до уваги не тільки постійний офіційний дохід – зарплату і посібники, але й інші джерела доходу – нерегулярного або неофіційного, наприклад, фриланс, пасивний дохід і допомога родичів, а також розміри передбачуваних витрат. Також суд аналізує причини, за якими мати не працює – тимчасово або постійно.

Таким чином, відсутність заробітку у матері обов’язково приймається судом до уваги. Але це не є єдиним і визначальним фактором при винесенні судом остаточного рішення про те, з ким повинен жити спільний син або дочка.

Якщо суд виносить рішення на користь матері, яка перебуває в скрутному матеріальному становищі, з батька стягуються аліменти – на дитину і на непрацездатну матір.

Що робити батькові, якщо суд залишив дитину з безробітною матір’ю?

Що робити батькові, якщо суд залишив дитину з безробітною матір’ю?

Проживання дитини з матір’ю не позбавляє батька права на регулярні зустрічі й спільне проведення часу з сином або дочкою, виховання, надання всебічної підтримки, участь у всіх сферах життя дитини, включаючи освіту, лікування, відпочинок і дозвілля.

Якщо питання часу батька з дитиною викликає батьківські суперечки, вирішити їх можна в договірному (усній або письмовій формі) або судовому порядку, аж до складання графіка і порядку зустрічей, про що згадувалося вище.

Мати не має права обмежувати батька у виконанні батьківських прав і обов’язків, оскільки це ущемляє не тільки батька, а й спільну дитину, наділену правом отримувати турботу і підтримку від обох батьків. Обмежити або позбавити батька батьківських прав може тільки суд – на законних підставах. А в деяких випадках, навпаки, батько може спробувати «відсудити» дитини у дружини, якщо на те є підстави.

Зв’язатися з адвокатом

Аліменти та розлучення

Аліменти та розлучення

Якщо суд залишив дитину з матір’ю, вона має право вимагати від батька регулярних грошових виплат на його утримання, незалежно від того, працює вона сама чи ні.

На одну дитину батько повинен платити чверть доходу, на двох – третину, на трьох – половину доходу. Аліменти можуть бути встановлені також у фіксованій сумі, а не в частках від заробітку.

Аліменти можуть бути стягнуті не тільки на дітей. Закон допускає також стягнення аліментів на матір, якщо вона не може працювати й потребує матеріальної підтримки:

  • під час вагітності
  • під час відпустки по догляду за дитиною до 3 років;
  • при догляді за дитиною-інвалідом – до 18 років, за інвалідом дитинства I-II групи – безстроково;
  • при інвалідності I або ІІ групи, отриманої в шлюбі або протягом року після розлучення не з власної вини (тобто, не у зв’язку з алкоголізмом, самостійним нанесенням собі травм);

Питання аліментних виплат на дитину і на непрацездатну матір (наприклад, мати, доглядає за дитиною до 3 років) також може бути розглянуто одночасно з розірванням шлюбу або в окремому судовому процесі, а також в судовому процесі у справі про місце проживання дитини.

Якщо рішення суду про стягнення аліментів не влаштовує батьків, з якого вони стягнуті, він має право оскаржити його у вищій інстанції.

Підбивати підсумки:

  1. Мати та батько мають рівні права стосовно дітей.
  2. Найчастіше дитини залишають з матір’ю – оскільки мати займається вихованням, навчанням і всебічним розвитком дітей.
  3. Навіть якщо у матері немає роботи – це не є перешкодою для залишення дитини з жінкою.
  4. Винятком можуть бути згубні звички матері, пристрасть до алкоголю, наркотиків, аморального способу життя – в такому випадку батько може забрати дітей собі.
  5. Батьки можуть скласти угоду про визначення місця проживання дитини, аліменти, графіку зустрічей та інших моментах.
  6. Мати не має права обмежувати батька у зустрічах з дітьми.
  7. Навіть якщо мати не має заробітку, вона має право розраховувати на аліменти від батька – на дитину і своє утримання.

Не можна розв’язувати дитячі питання при розлученні по клацанню пальців. Батькам доведеться як мінімум скласти угоду, звернутися до суду і дочекатися закінчення шлюборозлучного процесу. По ходу можуть виникати конфлікти та труднощі. Наприклад, батько наполягатиме на своїй значущості у вихованні дитини, і дорікати матері у відсутності роботи. Матері належить довести, що вона зможе забезпечити дитину всім необхідним. Для цього можна встати на облік в Центрі зайнятості, надати суду характеристику з місця роботи, трудову книжку, “корочку” про підвищення кваліфікації. Щоб не виникло проблем, зайвих питань і сумнівів краще проконсультуватися у юриста. Експерти нашого порталу дадуть правову оцінку вашої ситуації, повідомлять про ризики, підкажуть алгоритм дій і скорегують по законодавчій базі. За допомогою юриста або адвоката шанси залишити дитину з матір’ю підвищуються!

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Діти після розлучення батьків» на сайті rozirvannya.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.

Інформація про нашу компанію

 

Діти після розлучення батьків

 

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

  1. Права дружини при розлученні з чоловіком
  2. Коли дитину залишають з батьком
  3. Відмова від усиновленої дитини
  4. Права дітей та батьків після розлучення
  5. Місце проживання дітей
  6. Як забрати дитину у дружини при розлученні?
Оцініть статтю
( 4 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар