- Чи можна при розлученні поділити кредит в Україні?
- Загальні правила поділу кредиту після розлучення
- Чи діляться кредити при розлученні, взяті в шлюбі одним з подружжя?
- Поділ кредитної картки
- Як діляться кредити при розлученні подружжя, якщо є діти?
- Як поділити кредит за згодою подружжя?
- Поділ кредиту за рішенням суду
- Як скласти позов?
- Зразок позовної заяви
- Які документи потрібні для поділу кредиту?
- Держмито при поділі кредиту
- Куди подавати позов про поділ кредиту?
- Поділ боргів в судовому порядку
- Участь банку в розподілі кредиту між подружжям – обов’язково!
- Як поділити кредит при розлученні? Підсумки
- Порядок дій при поділі кредиту при розлученні
- Судова практика про поділ кредиту при розлученні
Чи можна при розлученні поділити кредит в Україні?
Кредити давно стали невід’ємною частиною фінансової сфери сімейного життя. Подружні пари беруть в борг для поліпшення житлових і побутових умов, для великих і дрібних покупок, для відпочинку і подорожей, для освіти дітей … Тому практично кожна сім’я обтяжена кредитами не менш, ніж забезпечена майном. І в разі розлучення питання про погашення загальних боргів стає більш ніж актуальним.
Закон дає однозначну відповідь на це питання в Сімейному кодексі України : кредити, взяті подружжям в період шлюбу, є спільними і діляться пропорційно часткам поділеного майна. Попросту кажучи, при розлученні кредити діляться навпіл.
Це теорія. А на практиці виникають найскладніші ситуації і складні для суперечки, що виходять за рамки «ідеальної» ситуації, передбаченої кодексом. Так як же поділити кредит при розлученні?
Загальні правила поділу кредиту після розлучення
Кредити на велику суму, як правило, оформляються або на обох подружжя, кожен з яких є созаемщиком, або на одного з подружжя, коли один є позичальником, а другий виступає поручителем. Для банку це є гарантією стягнення боргу, в тому числі, при розлученні подружжя. Зобов’язання по виплаті такого кредиту покладаються на обох подружжя.
Невеликі кредити можуть бути оформлені на одного з подружжя. У зв’язку з цим часто виникають суперечки при розлученні: чоловік, ім’я якого не значиться в кредитному договорі з банком, відмовляється брати на себе зобов’язання по виплаті цього кредиту.
Однак дана позиція судом підтримується не завжди. Якщо кредит був узятий подружжям за взаємною згодою, а кредитні кошти використані для задоволення потреб сім’ї, борг подружжя перед банком теж є загальним, незалежно від того, чий підпис стоїть під кредитним договором.
Але ж дуже часто виникають ситуації, коли кредит береться одним з подружжя на особисті потреби, без згоди другого з подружжя або за допомогою введення його в оману (наприклад, занизивши суму боргу або пом’якшивши умови кредитування).
Але на сьогоднішній день ситуація кардинально змінилася.
13 квітня 2022 року Верховний суд опублікував Огляд Судової практики, поділ III якій присвячений спорах, пов’язаних з сімейними відносинами. Згідно зі статтею борги за кредитними (і іншим) договорами можуть бути визнані загальними тільки в тому випадку, якщо грошові кошти були використані для сімейних потреб. Причому доводити, що саме сімейні потреби стали причиною виникнення боргу, доведеться тому чоловікові, який хоче поділити борг порівну.
Тепер стягнути з чоловіка половину боргу (по кредитній карті, за споживчим кредитом, по автокредиту тощо. – якщо він не був призначений для сім’ї) буде непросто.
Чи діляться кредити при розлученні, взяті в шлюбі одним з подружжя?
Згідно Сімейного кодексу України, під час розподілу спільного подружнього власності, діляться і спільні борги, причому в тих же пропорціях, що і майно – як правило, порівну.
Закон не бере до уваги, на кого з подружжя був оформлений кредит, за загальним правилом всі грошові кошти йдуть на сімейні потреби, отже, спільні борги при розлученні підлягають поділу. І судова практика підтверджує, що навіть кредит, оформлений на чоловіка або дружину, якщо грошові кошти були витрачені спільно або на загальні потреби, виплачується обома подружжям.
До особистими боргами відносяться не тільки кредити, отримані без відома і / або згоди другого з подружжя, витрачені на власні потреби, а й кредити, отримані до реєстрації шлюбу або після розірвання шлюбу.
Якщо боргові зобов’язання лягають тільки на одного з подружжя, на ім’я якого був оформлений кредит, то все майно, яке було придбано на ці кошти, переходить у власність того, хто погашав кредит. На практиці це можливо здійснити тільки щодо матеріальних цінностей, наприклад, про техніку, отриманої за споживчим кредитом, але якщо мова йде, наприклад, про роботах чи послугах, про такі придбання, як туристичні путівки або святкові банкети, отримати матеріальну компенсацію понесених витрат ( особистих, не сумісних!) – не вийде.
Читайте також «Чи переходять борги, кредити батьків на дітей?»
Поділ кредитної картки
Як вже неодноразово згадувалося вище, всі борги, нажиті подружжям під час шлюбу, діляться навпіл – це загальне правило. Але із загального правила є й винятки.
Згідно Постанови Верховного суду України, кредити, оформлені одним із подружжя під час подружнього життя, але без згоди другого з подружжя – є особистими і не діляться, якщо буде доведено, що ці кошти були витрачені не на сімейні, а на особисті потреби. І найчастіше особистими борговими зобов’язаннями визнаються борги по кредитній карті.
Щоб борг по кредитній карті підлягав поділу між колишнім подружжям нарівні з іншими спільними боргами, він повинен відповідати двом вимогам:
- оформлення в період шлюбу (а не до шлюбу або після розлучення);
- відсутність заперечень з приводу оформлення кредиту від другого чоловіка;
- витрачання кредитних коштів на сімейні потреби.
Як правило, про отримання кредитної картки одним з подружжя інший член подружжя просто не знає, тому і не може вчасно заявити заперечення. Довести, що кредит був витрачений на сімейні потреби – найскладніше, причому тягар доведення лежить саме на тому дружині, який хоче поділити особистий борг. Якщо мова йде про одну велику покупку (наприклад, побутової техніки) при наявності чека і виписки з банку – це ще реально. Але встановити мета численних платежів і порядок витрачання невеликих сум кредитів – набагато складніше. Стало бути, поділити борг по кредитці навряд чи вийде.
Що можна порадити боржникові, який хоче поділити особистий борг по кредитній карті, про який не знав колишній чоловік або колишня дружина? Якщо обставини дозволяють – домовитися, спільно скласти і підписати угоду про розподіл боргів. Якщо досягти згоди неможливо – звернутися з позовною заявою про розподіл боргу в суд, завчасно підготувавши і представивши докази того, що гроші були витрачені на потреби членів сім’ї. Суд розгляне справу і прийме рішення про те, чи підлягає борг поділу?
Як діляться кредити при розлученні подружжя, якщо є діти?
Якщо у чоловіка і дружини немає дітей, боргові зобов’язання поділяються за правилами, передбаченими законом. Але якщо в сім’ї є неповнолітні діти, при поділі боргів, суд враховує зобов’язання батьків перед дітьми.
Так, суд враховує, з ким із батьків діти залишаться проживати після розлучення – виходячи з цього, спільний борг може бути поділений не порівну. Наприклад, якщо мати, з якою залишаються проживати діти, не зможе утримувати дітей і щомісяця виплачувати велику суму кредитних платежів і відсотків, боргові зобов’язання можуть бути поділені між матір’ю, колишньою дружиною, і колишнім чоловіком в нерівних пропорціях – батько за рішенням суду буде виплачувати більшу частина боргу, а то і весь борг.
Додаткові складнощі можуть виникнути, якщо мова йде про розподіл між батьками іпотечного кредиту і житлової нерухомості. Орган опіки та піклування не дозволить батькам поділити нерухомість, якщо в результаті поділу дитина залишиться без житла.
кожне справ про розглядається судом індивідуально.
Рекомендуємо Вам звернутися за консультацією до юристів нашого порталу. Вони допоможуть розібратися в правових тонкощах і вирішити складну ситуацію, пов’язану з борговими зобов’язаннями – сімейними або персональними, в тому числі, якщо справа безпосередньо зачіпає права неповнолітньої дитини.
Як поділити кредит за згодою подружжя?
Найпростіший і швидкий спосіб поділити кредитні зобов’язання при розлученні – домовитися. Домовленість подружжя може бути досягнута як в шлюбі (у вигляді шлюбного договору), так і на етапі розірвання шлюбу (у вигляді письмової угоди про розподіл майна).
- Шлюбний договір – це вид цивільно-правового договору, що укладається подружжям у письмовій формі і вимагає нотаріального посвідчення. У шлюбному договорі подружжя може передбачити будь-які положення майнового характеру, в тому числі, порядок поділу загальних боргів при розлученні. До речі, деякі банки вимагають від позичальників обов’язкового укладення шлюбного договору при оформлення іпотечного кредиту.
- Угода про розподіл майна подружжя може укласти на будь-якому етапі процесу розлучення, вирішивши, таким чином, спір про розподіл кредитних зобов’язань. Цей документ оформляється в письмовому вигляді, але не вимагає нотаріального посвідчення. Якщо угода подружжя буде затверджено судом, воно буде мати силу судового рішення.
Детальніше про добровільний поділ боргів між чоловіком і дружиною читайте в статті «Угода подружжя про поділ кредитів і боргових зобов’язань (зразок)»
Якщо подружжю не вдалося досягти згоди з приводу виплати загальних боргів, питання поділу кредитних зобов’язань при розлученні буде вирішуватися в судовому порядку.
Поділ кредиту за рішенням суду
Отже, якщо мирний поділ боргів неможливий, колишньому подружжю доведеться вдатися до допомоги органів правосуддя.
Судова процедура поділу кредитних зобов’язань складається з таких етапів:
- Підготовка доказової бази;
- Підготовка та подача позову;
- Оплата державного мита;
- Судові засідання;
- Рішення суду;
- Виконавча процедура.
Розглянемо важливі аспекти цих етапів судового процесу докладніше.
Як скласти позов?
Складаючи позовну заяву, потрібно керуватися нормами і приписами цивільно-процесуального законодавства, а саме, Цивільний процесуальний кодекс України, згідно з яким позов повинен містити такі відомості:
- Найменування судового органу, адреса;
- Дані про сторони (позивача і відповідача): П.І.Б., адреса, контактні телефони;
- Дані від третіх осіб (банківській установі, яка видала кредит, інших фізичних або юридичних осіб): найменування, адреса, контактні дані;
- Назва процесуального документа: Позовна заява про поділ боргових зобов’язань між подружжям;
- Повний і лаконічний опис обставин, в яких у чоловіка і / або дружини виникли боргові зобов’язання, відомості про дату і мету отримання кредиту, її розміру та умов виплати, про порядок погашення боргу, про розмір заборгованості на момент подачі позову, а також посилання на документи (кредитні договори, розписки), якими підтверджуються наявність боргових зобов’язань і інші обставини;
- Документи та інші докази, що підтверджують витрачання кредитних коштів на сімейні або особисті потреби;
- Мотивація позовних вимог про поділ заборгованості: в якому порядку повинен бути поділений борг, як повинні бути розподілені між сторонами боргові зобов’язання і чому;
- Відсилання до норм сімейного та цивільного законодавства, судової практики;
- Позовні вимоги про розподіл боргових зобов’язань;
- Перелік додатків;
- Дата;
- Підпис.
З якого б боку спору Ви не знаходилися, Вам слід максимально докладно викласти обставини справи в позовній заяві: чи було досягнуто згоди про взяття кредиту, на чиє ім’я було оформлено кредит, на що були витрачені кошти, хто фактично виконував боргові зобов’язання. Необхідно надати суду всі можливі докази своєї позиції: показання свідків, чеки та квитанції, виписки з рахунків.
Зразок позовної заяви
У судовій канцелярії буде прийнято тільки позовну заяву, форма і зміст якого відповідає нормам ЦПК. Позов, який містить порушення, буде повернуто позивачеві або залишений без просування до усунення недоліків у визначений строк. Нижче ми пропонуємо Вам зразок позовної заяви, який може стати в нагоді Вам при складанні власного позову.
Як показує практика, багато позовів, складені самостійно, не з першого разу приймаються судами до розгляду. Кожна справа – індивідуально, вимагає уважного і глибокого вивчення, особливо, якщо подружній спір про розподіл кредитів ускладнений додатковими обставинами. Рекомендується заручитися професійної юридичною підтримкою при підготовці позовної заяви, тим самим уникнути витрат часу і грошей, а також розчарувань від судового процесу.
Якщо у Вас виникнуть складнощі при складанні позову, Ви можете в будь-який момент звернутися за консультацією до юристів нашого порталу.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Розподіл квартири при розлученні, Поділ материнського капіталу при розлученні, Поділ майна подружжя, Поділ однокімнатної квартири при розлученні, Позовна заява про поділ майна після розлучення, Компенсація за майно при розлученні, Поділ гаража при розлученні, Спільно нажите майно.
Які документи потрібні для поділу кредиту?
Основний пакет документів, який потрібно підготувати при подачі позову про розподіл подружніх кредитів, включає в себе:
- Копія паспорта;
- Копії позовної заяви за кількістю учасників справи (по примірнику для суду, позивача і відповідача, третіх осіб);
- Копії документів, що підтверджують реєстрацію і / або розірвання шлюбу між позивачем та відповідачем (свідоцтво про шлюб, про розірвання шлюбу), народження дітей (свідоцтва про народження);
- Копії кредитних договорів, боргових розписок;
- Довідки з банків про розміри заборгованості;
- Квитанції або виписки з банківських рахунків, що підтверджують погашення кредитної заборгованості одним або двома чоловіками.
- Квитанція про оплату держмита за подачу позову.
Важливо розуміти, що кожна справа – індивідуальна, тому підготовка документальних додатків до позову повинна проводитися з урахуванням конкретних обставин. В даному випадку можна керуватися простим правилом: все, про що згадується в позовній заяві, має бути підтверджено відповідними документами. Якщо у Вас виникають сумніви, зверніться за консультацією до юристів нашого порталу – вони підкажуть, які документи потрібно прикласти до позову виходячи з обставин.
Держмито при поділі кредиту
Як уже згадувалося вище, без квитанції про оплату державного мита, позовна заява не буде прийнято до розгляду. І нерідко саме розрахунок держмита викликає найбільше запитань.
Правила розрахунку держмита передбачені в Законі України Про Судовий збір. Оскільки позов про розподіл боргових зобов’язань є майновим, розмір держмита буде залежати від ціни позову – частки позивача, яка заявляє позовні вимоги про розподіл зобов’язань.
Якщо позивач перебуває в скрутному матеріальному становищі і з поважних причин не може сплатити держмито, він може подати до суду клопотання про зниження розміру держмита, приклавши документи, що підтверджують підстави для такого прохання, наприклад:
- Довідка про заробітну плату;
- документи, що підтверджують наявність неповнолітніх дітей на утриманні;
- довідка про інвалідність, втрату працездатності.
Документ, що підтверджує оплату мита (квитанцію або чек) додається до позовної заяви виключно в оригіналі. Самостійні роздруківки квитанцій про платежі, скоєних через програми Інтернет-банкінгу. Без печатки банку про проведення платежу – судом не приймаються!
Куди подавати позов про поділ кредиту?
Позов про поділ кредитних та інших боргових зобов’язань між колишнім чоловіком і дружиною подається до суду за місцем реєстрації відповідача. Подати позов за місцем тимчасової реєстрації можна при наявності документального підтвердження, в іншому випадку, позов буде повернутий у зв’язку з непідсудністю.
Спори про розподіл майна і майнових зобов’язань подружжя можуть розглядатися районними в залежності від ціни позову (загальної суми позовних вимог):
- Районні суди розглядають позов, якщо ціна позову дорівнює або перевищує 50 тисяч грн.;
Якщо поряд з вимогами про розподіл майнових зобов’язань позов містить додаткові вимоги про поділ нерухомого майна (наприклад, позов про розподіл іпотечного кредиту і квартири, придбаної в іпотеку), він повинен подаватися за місцем знаходження нерухомості – згідно з правилом про виключну підсудність.
Подати позовну заяву і пакет документів, що додаються до неї, можна …
- Особисто звернувшись до канцелярії судового органу;
- Переслав рекомендованим листом з описом вкладень;
- Передавши через довірену особу, наділене правом подачі позову згідно нотаріально посвідченої довіреності.
Якщо позовну заяву і пакет документації буде відповідати всім вимогам закону, суд винесе ухвалу про прийняття справи до провадження і підготовці до слухання. В іншому випадку – позовна заява буде залишена без руху, про що буде винесено відповідну ухвалу, а перелік недоліків, які повинні бути усунені, і строк для їх усунення, суд направить позивачеві. При невиконанні вказівок суду, позовна заява повертається позивачеві – без позбавлення права повторної подачі позову після усунення всіх недоліків в документації.
Сьогодні в багатьох судових органах активно впроваджується послуга СМС-оповіщення учасників процесу. При подачі можна залишити контактні дані та дати згоду на отримання повідомлень. У такому випадку інформація про дату і час судових засідань буде надходити прямо на мобільний телефон.
Поділ боргів в судовому порядку
Судовий процес передбачає участь в судових засіданнях, заслуховування сторін і третіх осіб, серед яких банківські установи та інші кредитори, подання доказів власної правоти і спростування доказів, представлених на розгляд суду супротивна сторона, можливість досягнення мирової угоди, винесення судового рішення та, нерідко, його подальше оскарження.
Перш за все, суд класифікує боргові зобов’язання подружжя на особисті і спільні. Для цього суд повинен встановити, на які цілі були взяті їх кредити.
Протилежна ситуація – чоловік, який не хоче виплачувати частину боргу (а то і весь борг) за кредитом, отриманим іншим чоловіком виключно «на себе». Наприклад, якщо на кредитні кошти чоловік купив автомобіль і користувався ним одноосібно, а для сімейних потреб використовував машину другого з подружжя.
Ще до недавнього часу перед ним стояло непросте завдання – довести особистий характер цього боргового зобов’язання. Найчастіше така ситуація виникала у зв’язку з кредитами, для отримання яких не потрібна письмова згода чоловіка. Але після публікації Огляду Судової практики ВС України від 13.04.16., Про який згадувалося вище, ситуація змінилася. Тепер доводити, що кредит був отриманий для задоволення сімейних потреб, а значить борг повинен бути справедливо поділений між чоловіком і дружиною – повинен той з подружжя, хто домагається цього поділу.
Суд, визначивши загальні борги, які підлягають розподілу між подружжям, ділить їх пропорційно решті загального майна. За загальним правилом, спільна власність ділиться між подружжям порівну. Але якщо при поділі майна частки подружжя не рівні, частки боргових зобов’язань теж будуть не рівними. Наприклад, якщо дружина отримала 2/3 вартості загальної квартири, вона понесе і 2/3 загального боргового зобов’язання.
Участь банку в розподілі кредиту між подружжям – обов’язково!
Банк бере участь в суперечці про розподіл кредиту між подружжям ще на стадії судового розгляду, оскільки є третьою особою, що має безпосередній інтерес до вирішення спору про поділ майна.
Якщо ж представник банку не брав участі в судових засіданнях, а судове рішення про разделе майна буде вступати в протиріччя з кредитним договором або порушувати права банку, він може оскаржити таке рішення. Іншими словами, якщо судове рішення про розподіл майна винесено без участі банку, він не зобов’язаний змінювати умови кредитного договору.
Якщо ж банк згоден з судовим рішенням про переведення боргу (або частини боргу) з одного чоловіка на іншого, він перегляне кредитний договір і внесе в нього відповідні зміни.
Крім переведення боргу з одного чоловіка на іншого, банк може запропонувати альтернативні варіанти переоформлення кредиту. Наприклад, отримання одного кредиту замість кількох, отримання нових двох кредитів замість одного (відповідно до часток, встановленими угодою або судовим рішенням), погашення старих боргів і виконання подружжям своїх нових боргових зобов’язань перед банком.
Як поділити кредит при розлученні? Підсумки
Розділ сімейних боргів може виявитися ще більш заплутаним і складним процесом, ніж поділ майна, особливо в тому випадку, якщо у подружжя є кілька кредитів або вони оформлені тільки на одного з них.
Для того щоб відстояти свої інтереси під час розподілу боргових зобов’язань, не важливо – в злагоді з чоловіком або в судовому засіданні, необхідно дотримуватися простого алгоритму, складеного практикуючими юристами.
Порядок дій при поділі кредиту при розлученні
- Перш за все, варто спробувати досягти мирної угоди – це простий, швидкий, найменш витратний спосіб поділити борги;
- Якщо домовитися не виходить, потрібно якомога раніше зайнятися складанням юридично грамотного, аргументованого і підкріпленого достовірними доказами позову про розподіл майна. При необхідності – звернутися за допомогою до юриста, що спеціалізується на сімейному праві;
- Позов повинен містити максимум конкретної інформації про спільному майні, про спосіб, час і обставини його придбання. До позову потрібно додати опис майна з оцінкою вартості;
- У позові потрібно детально описати, коли і на які цілі були взяті банківські кредити;
- Підготуватися до відстоювання своєї позиції: підготувати список свідків, зібрати всі можливі підтверджуючі документи та інші докази;
- При необхідності – довірити ведення справи про розподіл майна юристу (особливо якщо відомо, що чоловік збирається вдатися до професійної юридичної допомоги);
- Вжити необхідних заходів для повідомлення банку про судовий процес, щоб уникнути оскарження рішення суду про поділ боргів.
Зверніть увагу! Розлучається подружжю важливо пам’ятати про те, що за несплату загального боргу по кредиту банк має право звернути стягнення на спільне майно подружжя, а якщо його не вистачить для виплати боргу, то і на особисте майно подружжя.
Судова практика про поділ кредиту при розлученні
Судова практика у справах про поділ кредитів між подружжям при розлученні дуже обширна.
Але після публікації ВС України Огляду Судової практики №1 від 13.04.2022 намітилися значні зміни в судовій практиці. Адже дуже поширені ситуації, коли один з подружжя бере кредит потай або без згоди іншого, а потім перекладає на нього половину кредитних зобов’язань.
Наприклад, дружина стверджує, що їй нічого не було відомо про численні кредитах чоловіка, взятих на розвиток особистого бізнесу за кордоном. Але довести своє незнання вона не могла, тому змушена була платити половину кредитних платежів.
Інший приклад. Чоловік взяв автокредит, а придбаний автомобіль подарував доньці від першого шлюбу. Дружина про це не знала. Після розлучення з’ясувалося, що вона винна банку чималу суму – половину вартості автомобіля, якого вона навіть не бачила.
Ще один приклад. Дружина отримала у спадок квартиру. Оформила споживчий кредит і зробила ремонт в новопридбаному житло. Після розлучення квартира залишилася у власності дружини (оскільки спадщину не підлягає розподілу), а ось кредит мала намір поділити навпіл з чоловіком.
Як суди вирішують подібні сімейні суперечки про розподіл боргів між чоловіком і дружиною – показує час, і позитивних прикладів уже чимало. Одне можна сказати точно: нововведення Верховного Суду сприяють законності і справедливості в сімейних правовідносинах.
Розглянемо, як на даний момент судами вирішуються сімейні суперечки по поділу боргів між чоловіком і дружиною.
Приклад №1
Із заявою про розлучення з громадянином Петровим, про поділ спільного майна та загальних боргів до суду звернулася громадянка Петрова. У позові вона вказала, що під час сімейного життя неодноразово брала на своє ім’я споживчі кредити. Кредити були взяті на сімейні потреби (ремонт в квартирі, покупка побутової техніки), борги перед банками погашалися за сімейні гроші. Деякі кредити ще не виплачені, залишок заборгованості складає 10 000 грн.
Банк відмовився переводити частину боргу за кредитом на чоловіка Петрової – громадянина Петрова.
Розглядаючи справу, суд керувався нормами сімейного законодавства, відповідно до яких боргові зобов’язання подружжя підлягають розподілу між ними пропорційно часткам. Кредитні зобов’язання Петрової суд своїм рішенням визнав загальними і поділив їх між подружжям порівну, оскільки частки подружжя у спільній власності є рівними.
Однак суд врахував і заперечення банківської установи проти переведення боргу з Петрової на Петрова. Тому обов’язок по виплаті всієї суми боргу суд поклав на неї.
А з Петрова, який несе половину кредитного зобов’язання, суд вирішив стягнути суму, рівну половині загального боргу на користь Петрової.
У своєму рішенні суд досяг балансу між загальними правилами поділу боргу, між подружжям, яке розлучається і правами банку, який висловив заперечення проти переведення боргу з боржника на іншу особу. Таким чином Петрова, як боржник, як і раніше несе зобов’язання перед банком в повному обсязі, а Петров відшкодовує їй половину суми боргу.
Приклад №2
Ще під час сімейного життя Глазового взяли в банку кредит на купівлю легкового автомобіля. Кредитний договір укладала дружина, вона ж і користувалася автомобілем. Борг виплачувався із загальних сімейних грошей.
Деякий час по тому Глазова звернулася до суду з позовом про розподіл кредиту за договором автокредитування. У заяві вона вказала, що борг погашений частково і просила поділити залишок боргу між нею і чоловіком порівну.
Розглянувши вимоги позивача та вивчивши обставини справи, суд прийняв рішення: залишити автомобіль у власності Глазовий, зобов’язав її виплатити чоловіку половину вартості транспортного засобу, а чоловіка – зобов’язав компенсувати дружині половину залишилися кредитних зобов’язань.
Однак в судовому процесі Глазового уклали мирову угоду. Згідно їх домовленості, автомобіль залишається у власності дружини, дружина не відшкодовує чоловікові половину вартості автомобіля. Чоловік не претендує на свою частку в загальному транспортному засобі, а дружина не вимагає від нього компенсації половини боргу по кредиту. Угода подружжя Глазового було затверджено судовим рішенням.
Підводячи підсумок, відзначимо – що кредити є загальними. Подружжя відповідають перед банком по виплаті взятих позик. Нові правила дозволяють не платити по кредиту, якщо він був узятий одним з подружжя на особисті цілі. Доводити цей факт має бути другому чоловікові. Якщо суд прийме його доводи, позивача звільнять від погашення позики. Відповідачу доведеться самому виплачувати кредит. Такі справи зустрічаються все частіше.
Якщо вам потрібно поділити кредит при розлученні, звертайтеся за консультацією до наших юристів. Важливо пам’ятати, що в справі бере участь банк, а значить потрібно грамотно обгрунтувати свою позицію. Просто так позику не поділять.
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua: