Які документи потрібні для розлучення

Які документи потрібні для розлучення

Які документи потрібні для розлучення в Україні?

Які документи потрібні для розлучення в Україні?

Після того, як рішення про розірвання шлюбу прийнято, подружжя чекає безпосередньо шлюборозлучна процедура. Складною або легкою тривалою або швидкою буде процедура розлучення, залежить від конкретних життєвих обставин. Мають значення такі фактори, як наявність дітей, наявність спільного майна, з приводу поділу якого між подружжям виникає суперечка, проживання в різних населених пунктах або навіть різних країнах, незгоду на розлучення з боку одного з подружжя та ін.

У даній статті ми не тільки розглянемо всі можливі особливості шлюборозлучної процедури, але і перерахуємо документи, які потрібні для розлучення в кожному випадку, а також дізнаємося розмір судового збору, який підлягає оплаті в тому чи іншому випадку.

Види розлучення

Види розлучення

Шлюборозлучна процедура, як і процедура укладення шлюбу, має юридичний статус і регламентована Сімейним кодексом України. Шлюб може бути розірваний в двох державних інстанціях:

  • ДРАЦС;
  • суд (міський, районний, міськрайонний).

Орган ДРАЦС оформляє розірвання шлюбу:

  1. При взаємному бажанні подружжя, які мають суперечки з приводу дітей і матеріальних цінностей;
  2. за бажанням одного з подружжя, якщо другий з подружжя визнаний судом:
  • безвісно відсутнім або померлим;
  • недієздатним.

Міський або районний суд розглядає справи про розірвання шлюбу, якщо між подружжям присутній спір про:

  • поділ спільної власності;
  • місце проживання дітей,
  • утримання та виховання дітей;

Якщо подружжя згодні на розірвання шлюбу, але за будь-якої причини не можуть подати спільну заяву про розлучення, процедура розірвання шлюбу може бути проведена в односторонньому порядку. Заява про розірвання шлюбу з нотаріально засвідченим підписом може бути віддана одним з подружжя через представника за дорученням, а процедура розірвання шлюбу буде відбуватися в присутності другого з подружжя.

Якщо отримати згоду другого з подружжя неможливо або не потрібно (не залежно від наявності дітей). Одностороннє розлучення можливе за заявою одного з подружжя, якщо другий з подружжя:

  • недієздатний (що попередньо встановлено рішенням суду);
  • безвісти пропав чи визнаний померлим (що попередньо встановлено рішенням суду).
  1. через суд (міськрайонний, міський, районний) на загальних підставах – у позовному судочинстві, якщо:
  • немає згоди подружжя на розлучення
  • є діти молодше 18 років;
  • є спір про розподіл майна або інші суперечки.

В іншому місті розлучення між подружжям, які проживають в різних містах, можливе:

  • через орган ДРАЦС за місцем реєстрації шлюбу або за місцем проживання кожного з подружжя. Заява про розірвання шлюбу може бути подана при особистому візиті подружжя, за допомогою поштового пересилання (з нотаріально засвідченої підписом заявника), через представника по довіреності;
  • через суд (міськрайонний, міський, районний) за місцем проживання відповідача або, як виняток, за місцем проживання позивача (наприклад, якщо з позивачем живуть неповнолітні діти).

При цьому діють загальні правила розірвання шлюбу: через орган РАЦС – при відсутності дітей молодше 18 років і будь-яких розбіжностей між подружжям, через суд – при наявності дітей або при виникненні незгоди або спорів.

Процедура укладення та розірвання шлюбу між українськими та іноземними громадянами також регулюється Сімейним кодексом України та майже нічим не відрізняється від цих же процедур між українськими громадянами. Шлюб між українцями та іноземцями може бути розірваний як в судових органах, так і в органах ДРАЦС, в залежності від вищевикладених обставин. Розрахунок суми держмита/судового збору проводиться за загальними правилами.

Зв’язатися з адвокатом

 

Документи для розлучення через ДРАЦС (без дітей)

Документи для розлучення через ДРАЦС (без дітей)

Що потрібно подружжю, які хочуть розлучитися в адміністративному (позасудовому) порядку за взаємною згодою?

  1. підготувати документи,
  2. сплатити держмито;
  3. подати до органу ДРАЦС заяву про розлучення і документи;
  4. взяти участь в процедурі розірвання шлюбу через 30 днів після подачі заяви.

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Розлучення з іноземцем, Як подати заяву та документи на розлучення, Cудовий збір на розлучення в 2022 році, Причини розлучення в позовній заяві, Розлучитися з дружиною без згоди, Розлучитися з чоловіком без згоди, Розлучення через РАЦС з дітьми, Розлучитися з дружиною, якщо є неповнолітні діти, Розлучення з чоловіком при наявності дітей.

Перелік документів для розлучення

Перелік документів для розлучення

  • Заповнений бланк заяви про розірвання шлюбу;
  • паспорти та ІПН;
  • Свідоцтво про шлюб;
  • Довідка про склад сім’ї за місцем проживання;
  • Платіжний документ про сплату державного мита.

У бланку заяви потрібно вказати:

  • Найменування органу ДРАЦС;
  • П.І.Б. заявника;
  • Відомості про подружжя (П.І.Б., місце реєстрації, паспортні дані);
  • Відомості про реєстрацію шлюбу, номер та дата свідоцтва про шлюб;
  • Причина розірвання шлюбу;
  • Прізвища, які будуть носити подружжя після розірвання шлюбу;
  • дату подання заяви;
  • Підпис заявника.
Зв’язатися з адвокатом

 

Процедура подачі документів на розлучення

Процедура подачі документів на розлучення

За загальним правилом подавати документи подружжя повинні вдвох, але не виключена можливість подачі документів окремо – за умови повного заповнення заяви про розлучення з нотаріально завіреним підписом на ньому.

Подати заяву про розірвання шлюбу можна безпосередньо в орган ДРАЦС (за місцем укладення шлюбу, за місцем реєстрації одного з подружжя або їх обох).

Термін оформлення розлучення – 30 днів після подачі заяви. Протягом цього строку подружжя може відкликати заяву, але якщо цього не відбувається, органом ДРАЦС реєструється розірвання шлюбу і видається документ (свідоцтво), що підтверджує цей акт.

Якщо у подружжя виникнуть суперечки з приводу поділу спільної власності, вирішити його можна як мирним шляхом (уклавши угоду в письмовій формі з нотаріальним засвідченням), так і в судовому порядку вже після адміністративного розлучення. Строк позовної давності для подачі в суд позову про розподіл подружньої власності – 3 роки з моменту розірвання шлюбу.

Документи для розлучення через суд без дітей

Документи для розлучення через суд без дітей

Розглянемо, що треба для розлучення з чоловіком або дружиною, якщо дітей немає.

Основний документ для розлучення в судовому порядку – позовна заява. Позов оформляється не так, як заява для адміністративного розлучення через орган ДРАЦС, а в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України. Форма позову – письмова, стиль викладу – офіційно-діловий, лаконічний і ясний. Позов повинен бути містити такі основні відомості:

  • Найменування судового органу;
  • Дані про подружжя (сторонах судового процесу): П.І.Б., місце проживання, контакти;
  • Дані про місце, час укладення шлюбу;
  • Дані про відсутність спільних дітей молодше 18 років, наявність чи відсутність майнових претензій сторін одна до одної;
  • Дані про згоду або незгоду дружина-відповідача на розлучення;
  • Дані про причини розірвання шлюбу;
  • Посилання на норми сімейного, процесуального законодавства;
  • Прохання до суду про розірвання шлюбу;
  • Перелік документів;
  • Підпис позивача;
  • Дата подачі позову.

Неправильно оформлена позовна заява не приймається судом до розгляду, вона повертається позивачеві для внесення правок, тому слід з самого початку підходити до підготовки позову відповідально. У статті “Позовна заява на розлучення з поділом майна” Ви знайдете подібні пояснення, рекомендації з підготовки позову, а також знайдете готовий зразок позовної заяви про розірвання шлюбу.

Важливо! Позовна заява повинна бути подана в такій кількості примірників, скільки осіб буде брати участь в судовому процесі, включаючи суд.

Зв’язатися з адвокатом

 

Перелік документів для заяви на розлучення

Перелік документів для заяви на розлучення

Стандартний список додатків до позовної заяви про розірвання шлюбу включає в себе такі документи:

  1. Квитанція про оплату судового збору;
  2. Паспорта (або інші засвідчують особу) подружжя та ІПН;
  3. Свідоцтво про шлюб;
  4. Шлюбний договір або нотаріально завірену угоду про розподіл спільної власності (при наявності);
  5. Довідка про склад сім’ї за місцем проживання кожного з подружжя;
  6. Письмова згода на розлучення (якщо чоловік-відповідач не може або не бажає бути присутнім на судовому засіданні по шлюборозлучному процесу). Детальніше про підготовку цього документа можна прочитати в статті «Розлучення без присутності в суді».

Залежно від обставин, в яких відбувається розірвання шлюбу (таких як причини розлучення, згоду або незгоду з подружжя на розлучення, наявність майнових суперечок і претензій) до позову можуть додаватися додаткові документи. Якщо у Вас виникають складнощі, задайте питання юристу нашого порталу – він допоможе Вам сформувати повний пакет документації.

Процедура подачі позову на розлучення

Процедура подачі позову на розлучення

Позов потрібно подавати до суду, якщо між подружжям виникають суперечки, які потребують судового розгляду. Згідно з правилами підсудності, позов про розірвання шлюбу подається за місцем проживання чоловіка-відповідача, але з цього правила можливі виключення. Чоловік-позивач може подати позов за власним місцем проживання, якщо:

  1. з ним разом проживають неповнолітні діти (не обов’язково рідні дружині-відповідачці);
  2. незадовільний стан його здоров’я унеможливлює відвідування судового органу за місцем проживання чоловіка-відповідача.

Для подачі позову і здійснення інших процесуальних дій необхідна особиста присутність заявника в судовому органі або присутність представника з нотаріально посвідченою довіреністю на вчинення такої процесуальної дії, як подача позову про розірвання шлюбу.

Зв’язатися з адвокатом

 

Документи для розлучення через суд з дітьми

Документи для розлучення через суд з дітьми

Як уже згадувалося, наявність у подружжя неповнолітніх дітей – підстава для розлучення в судовому порядку. Навіть якщо чоловік і жінка зможуть мирно домовитися про місце проживання, грошове утримання, виховання дітей, розлучення можливе тільки в судовому порядку (за винятком передбаченої законом можливості одностороннього розлучення через орган ДРАЦС).

Отже, що ж треба для розлучення через суд з дітьми?

Документи для розлучення

Документи для розлучення

Основний документ для розгляду справи про розлучення в суді – позовна заява, складена за правилами, викладеним в Цивільному процесуальному кодексі України. Форма і зміст позову при розлученні подружжя з дітьми – така ж, як і при розлученні без дітей, за винятком додаткових відомостей, яке має містити позов:

  • П.І.Б., дата народження, місце проживання (на момент подачі позову) спільних дітей, яким не виповнилося 18 років;
  • Відомості про досягнення згоди між сторонами-батьками з питань проживання, утримання, виховання дітей після розлучення;
  • Якщо згода між сторонами-батьками не досягнуто, позов повинен містити позовні вимоги: як повинні бути дозволені судом вищевказані спірні питання про дітей;

Стандартний перелік додатків до позовної заяви (яка подається не в одному екземплярі, а в числі примірників, що дорівнює кількості учасників судового розгляду) виглядає таким чином:

  1. Квитанція про оплату судового збору за подачу позову;
  2. Паспорти подружжя-батьків та ІПН;
  3. Свідоцтво про шлюб;
  4. Свідоцтво про народження дітей;
  5. Довідка про склад сім’ї за місцем проживання позивача і неповнолітніх дітей;
  6. Угода про виплату аліментів, визначенні подальшого місця проживання дітей, порядку виховання батьками дітей після розлучення (якщо така угода полягала);

Залежно від життєвих обставин і змісту позову, можуть знадобитися додаткові документи, наприклад, довідки про доходи (якщо в позові заявлено позовну вимогу про стягнення аліментів).

Якщо у Вас залишаться питання, Ви можете  поставити їх нашим юристам-консультантам.

Зв’язатися з адвокатом

 

Порядок подачі позову на розлучення

Порядок подачі позову на розлучення

Справи про розірвання шлюбу з дітьми розглядаються виключно в судовому порядку:

  • У міському, районному суді – якщо між подружжям є будь-який спір про дітей або про спільну власність.

Подавати позов слід за місцем проживання чоловіка відповідача, але якщо з позивачем живуть неповнолітні діти, він може подати позов за власним місцем проживання, вказавши підставу для цього безпосередньо в позові.

Документи для розлучення з іноземцем

Документи для розлучення з іноземцем

Процедура розірвання шлюбу з іноземцем майже нічим не відрізняється від адміністративної (через орган ДРАЦС) і судової процедури розірвання шлюбу між громадянами України.

Зв’язатися з адвокатом

 

Перелік документів для розлучення

Перелік документів для розлучення

Крім спільної заяви подружжя про розлучення, яке подається в орган ДРАЦС, або позовної заяви, яка подається в судовий орган, подружжя повинні представити стандартний пакет документів, що включає:

  1. паспорти та ІПН;
  2. Платіжний документ про сплату судового збору;
  3. Свідоцтво про шлюб;
  4. Довідка про склад сім’ї за місцем проживання;
  5. Свідоцтво про народження дітей (якщо у подружжя є неповнолітні діти);
  6. Угода про аліментні змісти, місці проживання дітей, якщо воно досягнуте між подружжям;
  7. Угода про розподіл подружньої власності, якщо її досягнуто;
  8. Документи на спільне майно, що підлягає розподілу;
  9. Інші документи – залежно від обставин;

Процедура розірвання шлюбу

Процедура розірвання шлюбу

Шлюборозлучний процес між громадянином України та іноземним громадянином може відбуватися в органі ДРАЦС або суді, якщо іноземний чоловік знаходиться в Україні. Це відповідає правилу про підсудність, згідно з яким позов про розірвання шлюбу подається позивачем за місцем проживання відповідача.

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Які документи потрібні для розлучення» була для Вас цікавою і Ви дізналися щось корисне для себе, то ставте лайк цій статті, а також підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб не пропустити нові відео.
Інформація про нашу компанію

 

Які документи потрібні для розлучення

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

  1. Швидке розлучення
  2. Розлучення з дітьми
  3. Розлучення без присутності
  4. Розлучення через суд
  5. Позовна заява про розірвання шлюбу через суд
  6. Строк розлучення через суд
  7. Документи для розлучення через РАЦС
  8. Розірвання шлюбу в органах РАЦСу
  9. Розлучення з громадянином України
Оцініть статтю
( 2 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар