- Позовна заява про розірвання шлюбу через суд в Україні
- Порядок дій при розлученні
- Як правильно скласти заяву на розлучення в суд?
- Які документи потрібно додати до позовної заяви?
- Судовий збір за подачу позову про розлучення
- Куди подати заяву на розлучення?
- Ухвалення заяви про розірвання шлюбу
- Розгляд заяви про розлучення в суді
- Поради юриста при розлученні
Позовна заява про розірвання шлюбу через суд в Україні
Розірвання шлюбу – для багатьох українських громадян це перший в житті судовий процес. Тож не дивно, що підготовка позову, збір документів, відвідування судових засідань викликає стільки питань і занепокоєння.
У даній статті ми розберемося з позовною заявою про розірвання шлюбу – як її правильно написати подати в суд, які документи потрібно до нього прикласти, в якому порядку відбувається розгляд позову судом та винесення рішення. Для Вашої зручності наші юристи підготували зразок позовної заяви на розірвання шлюбу, який Ви можете завантажувати та використовувати при підготовці до власного процесу розлучення.
Порядок дій при розлученні
Якщо у вас немає дітей (або діти вже повнолітні) і чоловік згоден розлучитися – звертайтеся в органи ДРАЦС. Адміністративне (позасудове) розлучення відбувається набагато простіше і швидше.
Але якщо Ваші обставини відповідають перерахованим нижче – розлучення можливий виключно в судовому порядку:
- при наявності неповнолітніх дітей;
- при незгоді одного з подружжя на розлучення;
- при ухиленні одного з подружжя від оформлення розлучення в органах ДРАЦС.
Ваш порядок дій буде таким:
- Вивчіть всю доступну інформацію про судову процедуру розірвання шлюбу.
- Ознайомтеся з правилами складання та подання позовної заяви.
- Завантажте готовий зразок і використовуйте в якості прикладу для підготовки власного позову.
- Зберіть документи, які потрібно прикласти до позову.
- Визначте суд, в який потрібно буде подати позов.
- Сплатіть судовий збір.
- Подайте позов і чекайте повідомлення суду про прийняття позову і призначення судового засідання.
- Якщо виникнуть складності або з’являться додаткові питання, пишіть нашому юристу або адвокату в чат і отримайте консультацію.
Як правильно скласти заяву на розлучення в суд?
Сімейний кодекс не містить правил підготовки позову про розірвання шлюбу. Цей процес повністю регламентований Цивільно-процесуальним кодексом України.
Зокрема, Цивільний процесуальний кодекс України вказав загальні вимоги до форми та змісту позовних заяв. Керуватися ними при підготовці позову – обов’язково, в іншому випадку суд не прийме позов на розгляд, а поверне подружжю для усунення недоліків.
Позов можна:
- написати «від руки» – розбірливим чітким почерком без помарок, закреслень, виправлень;
- набрати на комп’ютері та роздрукувати.
Згідно З цивільним процесуального кодексу України, позов про розірвання шлюбу повинен містити наступні дані:
- «Шапка» або реквізити сторін.
- Назва та адреса суду, до якого подається позов.
- П.І.Б., адреса проживання та / або прописки, контакти позивача.
- П.І.Б., адреса проживання та / або прописки, контакти відповідача.
- Ціна позову (якщо крім вимоги про розлучення позов містить також вимогу майнового характеру, наприклад – про розподіл спільного майна).
- Виклад суті позову.
- Коли та де був зареєстрований шлюб.
- Мотиви й причини розірвання шлюбу.
- Обставини, що підтверджують неможливість сімейного життя позивача і відповідача.
- Причини неможливості розлучення через ДРАЦС.
- Відомості про спільну згоду / незгоду на розлучення.
- Відомості про наявність / відсутність спільних дітей: кількість, П.І.Б. і вік, угоду про місце їх проживання після розірвання шлюбу, про їх утримання та вихованні;
- Відомості про наявність / відсутність суперечок з приводу спільно нажитого майна;
- Посилання на норми законодавства, які надають право на розлучення;
- Позовні вимоги: розірвати шлюб, визначити місце проживання дітей, стягнути аліменти на утримання дітей, поділити майно та інші.
- Перелік додатків.
- Підпис.
- Дата подачі позову.
У позові потрібно вказати відомості про кожну неповнолітню дитину (П.І.Б., дату народження і місце проживання на момент подачі позову). Зазначені відомості мають бути підтверджені документально - до позову потрібно додати свідоцтва про народження дітей та довідки про місце проживання.
Також потрібно вказати між розлученими батьками питання:
- з ким із них будуть жити діти після розлучення;
- як буде відбуватися виховання дітей батьками;
- хто повинен утримувати дітей;
Якщо між батьками виникають суперечки і розбіжності, суд на власний розсуд визначатиме місце проживання дитини, порядок зустрічей з батьком, стягнення аліментів на утримання дитини.
У цивільному судовому процесі допустимо об’єднання однорідних позовних вимог.
Це означає, що якщо між подружжям, яке розлучається виникає майновий спір, він може бути вирішене …
- одночасно з процесом розлучення;
- окремо – в іншому судовому процесі.
Як скласти такий позов? Крім інших обов’язкових відомостей, потрібно перерахувати всі спірне майно, вказати дату його придбання і вартість, а також бажаний спосіб поділу. До позову потрібно додати документи, що підтверджують право власності на кожне спірне майно (договору, чеки, квитанції).
Потрібно бути готовими до того, що розгляд справи затягнеться, адже крім розірвання шлюбу суду доведеться вирішувати додатковий спір. Якщо розлучення потрібне терміново, юристи радять відкласти розподіл спільно нажитого «на потім».
Детальніше про те, як ділити спільну власність одночасно з розлученням можна прочитати в статті «Заява на розлучення з поділом майна» і «Протягом якого часу після розлучення можна ділити спільне майно».
Які документи потрібно додати до позовної заяви?
Цивільний процесуальний кодекс України говорить про те, що до заяви про розірвання шлюбу додаються такі документи:
- копії позовної заяви про розірвання шлюбу (за кількістю осіб, які беруть участь в розгляді справи);
- паспорта та ІПН подружжя;
- свідоцтво про шлюб;
- свідоцтва про народження дітей;
- інші необхідні документи (в залежності від обставин):
- довідки про доходи, документи, що підтверджують непрацездатність (медичні довідки), що підтверджують витрати на з утримання дітей (якщо одночасно з розлученням заявлені аліментні вимоги на дитину, на вагітну дружину, на матір, доглядають за немовлям до 3 років);
- перелік спільно нажитого майна, свідоцтва про право власності, документи, що підтверджують придбання – квитанції, чеки, договори, а також шлюбний договір (якщо одночасно з розлученням заявлено вимогу про розподіл спільної власності);
- акт обстеження житлово-побутових умов, характеристики, медичні висновки (якщо одночасно з розлученням заявлені вимоги про вибір місця проживання спільну дитину).
- квитанція про оплату судового збору (оригінал).
Увага! Недотримання вимог Цивільного процесуального кодексу України може стати причиною відмови судом у прийнятті позову до розгляду. Позивачу буде надано строк для усунення недоліків (наприклад, збору відсутніх документів). Якщо в зазначений строк недоліки не усуваються, суд поверне позов.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Процедура розлучення, Розлучення під час вагітності, Оформити розлучення в іншому місті, Розлучення онлайн, Розлучення з дитиною до трьох років, Розлучення без згоди одного з подружжя, Розлучення без свідоцтва про шлюб, Подати заяву на розлучення.
Судовий збір за подачу позову про розлучення
Розмір судового збору за подачу позову про розірвання шлюбу вказано в Законі України “Про Судовий збір” і становить 1073,60 грн (станом на 2024 рік).
Якщо одночасно з розлученням, в позові заявлені вимоги майнового характеру (наприклад, про розподіл спільної власності), розмір судового збору буде вже іншим – він буде розраховуватися на основі ціни позову, тобто, вартості спірного майна.
Позивач зобов’язаний самостійно розрахувати і сплатити судовий збір за реквізитами, які можна отримати в судовій канцелярії або безпосередньо на сайті суду. Квитанцію про оплату потрібно додати до позовної заяви – без неї суд не прийме позов до розгляду.
Якщо сума судового збору занадто висока, позивач може попросити суд про розстрочення або відстрочення оплати, а також про зниження її розміру у зв’язку зі скрутним матеріальним становищем позивача.
Куди подати заяву на розлучення?
Заява на розірвання шлюбу подається:
- в суд – якщо між подружжям відсутні суперечки про місце проживання дітей після розлучення і поділ спільно нажитого майна, якщо подружжя не дійшли згоди щодо даних питань і одночасно з розлученням доводиться визначати місце проживання дитини, призначати аліменти на утримання дитини або дружини (вагітної, яка доглядає за дитиною до 3 років).
Як правило, позов подається до суду за місцем проживання відповідача. Але з цього правила є винятки. Допускається подача позову за власним місцем проживання, якщо:
- позивач проживає разом з неповнолітніми дітьми;
- стан здоров’я позивача не дозволяє йому виїхати до суду за місцем проживання відповідача;
- відповідач пропав безвісти або знаходиться в місцях позбавлення волі.
Ухвалення заяви про розірвання шлюбу
Протягом 5 днів з моменту подачі позову, суддя приймає рішення про його прийняття та відкриття провадження по справі.
Якщо позивач правильно зрозумів і виконав всі положення закону про форму та зміст позову, а також про документи, що додаються позовом, суддя починає шлюборозлучний процес і призначає дату першого судового засідання.
Подружжю направляються повідомлення про дату і місце судового засідання.
Перше судове засідання призначається через 30 днів після подачі позову. Розлучитися раніше – на жаль, неможливо. Це пов’язано, по-перше, з особливостями ведення судового провадження, а по-друге, зі сформованою практикою надавати подружжю час для роздумів про збереження сім’ї.
Розгляд заяви про розлучення в суді
В ході судового засідання суд вивчає поданий позов і такі, що додаються до нього документи, заслуховує сторони з приводу обставин справи: тривалості шлюбу, причин розірвання шлюбу, згоди або незгоди другого з подружжя на розлучення, наявності дітей і способів вирішення «дитячих» питань: місця проживання, виховання і матеріального змісту.
Всупереч поширеним домислам, шлюборозлучний процес в суді відбувається досить формально.
Якщо рішення розірвати шлюб – усвідомлене й узгоджене, суд виносить позитивне рішення. Але якщо один з подружжя категорично проти розлучення, суд може на його прохання і на власний розсуд відстрочити винесення рішення, і тим самим надати подружжю можливість подумати та помиритися. Строк для роздумів може становити від 1 до 6 місяців. Після закінчення цього строку суд винесе позитивне рішення, якщо примирення не відбудуться.
Якщо один або обоє не можуть особисто бути присутнім на судових засіданнях, вони можуть
- направити представника за нотаріально посвідченої довіреності;
- попередити суд про причини неявки та просити про перенесення засідання або розгляді справи в їх відсутність.
Якщо подружжя не з’являться в судове засідання без попередження, суд визнає це ознакою примирення, і закриє справу. Якщо не з’явиться один з подружжя, суд може перенести судове засідання, припустивши поважну причину відсутності, або винести рішення за його відсутності.
Після завершення судового процесу, подружжя отримують рішення суду, яке буде остаточним документом розірвання шлюбу.
Поради юриста при розлученні
Підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб не пропустити нові відео.
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:
- Як розлучитися з чоловіком без дітей?
- Розлучення з простроченим паспортом
- Позовна заява про розлучення та стягнення аліментів
- Документи для розлучення
- Які документи потрібні для розлучення через суд?
- Які документи потрібні для розлучення
- Заява про розірвання шлюбу в РАЦС
- Розлучення з дитиною до одного року