Угода про дітей при розлученні

Угода про дітей при розлученні

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю! У статті «Угода про дітей при розлученні» на сайті rozirvannya.com.ua я Вам розповім, що таке батьківська угода про дітей при розлученні в Україні та її види, коли вона укладається і які документи для цього потрібні, з ким із батьків будуть жити діти після розлучення, про матеріальне утримання дитини, розмір та порядок виплати аліментів, про порядок виховання дитини.

Угода про дітей при розлученні в Україні

Угода про дітей при розлученні в Україні

Розлучення подружжя, у якій є спільні діти, які не досягли повноліття (не важливо – народжені або усиновлені), відбувається виключно в судовому порядку. Це положення закону покликане захистити права неповнолітніх дітей при розлученні батьків, забезпечити контроль суду за гідними умовами життя, фізичного і розумового розвитку, виховання.

Шлюборозлучний процес нерідко затягується, якщо у подружжя, що розлучається є суперечки щодо дітей. Суд пильно вивчає «дитячі» питання в шлюборозлучному процесі, вислуховує сторін, цікавиться бажаннями дітей, вимагає додаткові документи і докази, ініціює перевірки, призначає психологічну експертизу. Суд вирішує спір одноособово, якщо розлучаються батьки не можуть прийти до консенсусу щодо подальшого місця проживання, матеріального забезпечення, виховання дітей.

Нерідкі випадки, коли навіть справедливе рішення суду, яке суперечить бажанням батьків, просто не виконується. Якщо ж судове рішення відповідає рішенню батьків, ймовірність його беззаперечного виконання набагато вище. Саме тому краще, щоб батьки самі дійшли згоди і завчасно домовилися між собою за всіма «дитячим» питань, тим самим подбали про захист інтересів дітей і скоротили строк шлюборозлучного процесу. На цьому засновано положення закону (Сімейний кодекс України) про можливість укладення батьківського угоди про дітей, яке подається на розгляд суду і затверджується судом в шлюборозлучному процесі.

Укладення угоди – не обов’язок, а лише право батьків, воно допомагає виключити протиріччя і суперечки.

Що таке батьківська угода про дітей?

Що таке батьківська угода про дітей?

Згідно Сімейного кодексу України, що розлучаються подружжя може укласти і передати на розгляд суду угоду, яке містить їх добровільні домовленості:

 • з ким з батьків повинні жити спільні неповнолітні діти,
 • в якому порядку і розмірі повинні виплачуватися грошові кошти на утримання дітей.

Якщо батьки не представлять на розгляд суду угоду, або якщо укладена між ними угода порушує дитячі та батьківські права, суд повинен самостійно вирішити питання про місце проживання і / або утримання дітей.

Таким чином, угода про дітей – це письмовий документ, який полягає батьками в інтересах дітей під час шлюборозлучного процесу і затверджується судом.

Принципи укладення документа:

 1. добровільність;
 2. Відсутність протиріч сімейному законодавству;
 3. Створення сприятливих умов для життя дитини (місце проживання, матеріальне забезпечення, здоров’я, розвиток, виховання);
 4. Дотримання прав дітей і батьків.

Батьківське угода не покликане забезпечити додаткові права матері або батьку, або домогтися виконання батьківських обов’язків, а скоріше захистити права дітей, і досягти компромісу між батьками щодо всіх важливих «дитячих» питань:

 • щоб уникнути суперечок, зловживань, порушень після розлучення;
 • для спрощення і прискорення процесу розлучення.
Зв’язатися з адвокатом

 

Коли укладається угода про дітей?

Коли укладається угода про дітей?

Угода батьків про дітей, як правило, полягає у зв’язку з розірванням шлюбу.

Воно може бути укладено …

 1. до судового розгляду (і подано до суду разом з позовом про розлучення);
 2. в ході шлюборозлучного процесу (і представлено на розгляд суду під час судового засідання).

Справедливості заради, треба сказати, що закон не виключає можливості укласти батьківське угоду і після розлучення.

Справа в тому, що строгих вимог до форми батьківського угоди (письмовій або усній) закон не пред’являє (Сімейний кодекс України). Батьки можуть усно донести до відома суду, що між ними немає ніяких суперечок щодо дітей (наприклад, за взаємною згодою, діти будуть проживати з матір’ю і отримувати матеріальну підтримку від батька). І як результат – досить швидко, без довгих розглядів отримати рішення суду про розлучення.

І вже після розлучення, якщо виникнуть розбіжності з приводу місця проживання дітей або аліментів – мати і батько зможуть укласти батьківське угоду в письмовій формі з детальним і точним викладом взаємних батьківських прав і обов’язків (Сімейний кодекс України) . Правда, щоб така угода мала юридичну силу, вона повинна бути укладено в суворій відповідності з законом і завірено нотаріусом – адже суд вже не зможе затвердити його.

Отже, батьківське угода може містити абсолютно будь-які положення, що стосуються спільних неповнолітніх дітей. Закон не встановлює будь-яких обмежень в форму та зміст документа.

Однак виходячи зі сформованої практики, батьківське угоду може визначати …

 • з ким з батьків діти повинні жити після розлучення;
 • в якому порядку і в яких розмірах батько, який живе окремо, повинен виплачувати аліменти на утримання дітей;
 • порядок несення додаткових витрат і витрат на дітей;
 • в якому порядку батько, який живе окремо, повинен брати участь в житті дітей;
 • порядок зустрічей і проведення часу дітей і батьків, що живе окремо.

Цей перелік включає найгостріші і найважливіші для багатьох подружніх пар питання. Але, звичайно, не є вичерпним. Відносини в кожній родині – унікальні і виняткові, значить, угода теж повинно містити унікальні умови.

Перш ніж оформляти і підписувати документ, батькам варто залучити до переговорів дітей і детально обговорити з ними всі складні питання, особливо, якщо їм вже виповнилося 10 років. Такий підхід свідчить про високий рівень моральної та інтелектуальної зрілості подружжя, які піклуються, перш за все про інтереси дітей, а не про власні інтереси.

З ким із батьків будуть жити діти після розлучення?

З ким із батьків будуть жити діти після розлучення?

Як показує практика, після розлучення діти частіше залишаються з матір’ю. Особливо, якщо мова йде про маленьку дитину. Порушувати взаємну психологічну і фізичну прихильність між матір’ю і немовлям допустимо тільки з поважних причин (важке захворювання, алкоголізм або наркоманія, несприятливі побутові та матеріальні умови).

Старші діти можуть жити з матір’ю або батьком – виходячи з інтересів дітей (Сімейний кодекс України).

Батьки можуть добровільно домовитися про те, з ким мають жити діти, враховуючи не лише власні бажання, а й такі обставини, як …

 1. житлові і побутові умови;
 2. рівень матеріального забезпечення,
 3. місце розташування житла по відношенню до школи або дошкільної установи;
 4. можливість піклуватися про дитину;
 5. прихильність дитини до матері і батька;
 6. бажання дитини.

Не виключена можливість «розділу» дітей між батьками. Наприклад, син залишається з батьком, дочку – з матір’ю.

Зв’язатися з адвокатом

 

Матеріальне утримання дитини

Матеріальне утримання дитини

Сімейний кодекс України зобов’язує батьків утримувати спільних дітей з народження до повноліття. При цьому батьки мають право самостійно визначати порядок і способи утримання спільних дітей: забезпечувати харчування, купувати одяг і взуття, оплачувати житло, платити за навчання, перераховувати аліменти.

Той з батьків, з яким після розлучення залишаються проживати діти, безпосередньо виконує обов’язки з утримання дітей, а на другого з батьків, який проживає окремо, можуть бути покладені аліментні зобов’язання.

Який буде розмір та порядок виплати аліментів?

Який буде розмір та порядок виплати аліментів?

Згідно Сімейного кодексу України, розмір аліментів, які виплачуються з добровільної домовленості між батьками, не повинен бути нижче, ніж розмір аліментів за законом.

Це означає, що батько зобов’язаний виплачувати:

 • 1/4 постійного доходу – на утримання однієї дитини;
 • 1/3 постійного доходу – на утримання двох дітей;
 • 1/2 постійного доходу – на утримання трьох, чотирьох, п’ятьох дітей.

Якщо доходи батька непостійні, розмір аліментів може являти собою не частку, а точну суму. Розмір цієї суми буде залежати від доходів батьків і потреб дітей.

Батько, який проживає окремо, може одноразово передати у власність дитини цінне майно (наприклад, квартиру) або велику грошову суму, яка забезпечить всі життєві потреби дитини до самого повноліття. Але найчастіше батько бере участь у забезпеченні дитини шляхом регулярної виплати аліментів.

Зв’язатися з адвокатом

 

Порядок виховання дитини

Порядок виховання дитини

Батько, який після розлучення буде проживати окремо від дитини, не втрачає права виховувати, спілкуватися, проводити дозвілля, приймати рішення щодо утворення, оздоровлення, відпочинку.

Яким чином батько буде здійснювати батьківські права і обов’язки?

Мати і батько можуть домовитися про способи і порядок зустрічей, проведення часу, спільного дозвілля:

 1. Скільки годин або днів дитина може провести з батьком протягом місяця?
 2. Чи будуть ці зустрічі відбуватимуться за певним графіком (в конкретні дні та години) або в будь-який час без обмежень?
 3. Чи необхідно присутність другого з батьків?
 4. В яких місцях дитина зможе бачитися з батьком?
 5. Способи спільного проведення часу дитини і батька про час вихідних, свят, канікул, відпусток?

Також на сайті “Розірвання” сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Що таке батьківська угода про дітей, Коли укладається угода про дітей, З ким із батьків будуть жити діти після розлучення, Матеріальне утримання дитини, Який буде розмір та порядок виплати аліментів, Порядок виховання дитини, Як скласти батьківську угоду про дітей, Форма та зміст документа, Угода про дітей: одна або декілька, Угода про дітей: проста письмова форма або нотаріальне завірення, Документи для угоди про дітей, Порядок затвердження судом угоди про дітей, Виконання батьківських домовленостей, Поради юриста при складанні угоди про дітей при розлученні.

Як скласти батьківську угоду про дітей?

Як скласти батьківську угоду про дітей?

Українське законодавство не містить суворих вимог до форми та змісту батьківського угоди про дітей.

Однак бажано, щоб документ був складений у відповідності до вимог документообігу, щоб в майбутньому ні в кого не виникло сумнівів в його достовірності. Документ повинен бути лаконічним, точним, структурованим. Стиль мови – офіційно-діловий. виключені формуліровкі, які можуть бути неоднозначно зрозуміли або трактовані.

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Нижче запропонований універсальний зразок батьківського угоди, на основі якого Ви можете скласти власний документ. Він носить ознайомчий характер і містить основні положення. Ви маєте право розширити і доповнити документ в будь-яких межах - виходячи з інтересів дитини та батьків.

 

Наприклад, включити в батьківське угоду положення про виплату аліментів не тільки на утримання дитини, але і на утримання матері, яка піклується про нього.

Якщо у Вас виникнуть питання або знадобиться правова порада, Ви можете звернутися до наших юристів – в чат цілодобової підтримки або за телефоном гарячої лінії.

Зв’язатися з адвокатом

 

Форма та зміст документа

Форма та зміст документа

Угода батьків про дітей може містити наступні пункти:

 • Назва документу. Залежно від того, які аспекти дитячо-батьківських взаємин потрібно упорядкувати в процесі розлучення, документ може називатися по-різному:
 • «Батьківські оголошення про дітей»
 • «… про місце проживання дитини»
 • «… про виплату аліментів»
 • «… про порядок спілкування і виховання батьками неповнолітньої дитини».
 • Місце укладення;
 • Дата укладення;
 • Особисті дані сторін – батька і матері (П.І.Б., дата народження, паспортні дані, адреса реєстрації та проживання);
 • Особисті дані дітей (П.І.Б., дата народження, адреса проживання – з ким із батьків?);
 • Загальні положення (законодавчі акти, що регулюють порядок складання угоди);
 • Права та обов’язки матері;
 • Права і обов’язки батька;
 • Місце проживання дитини (з матір’ю або батьком);
 • Порядок здійснення прав і обов’язків батьків, які проживають окремо:
 • матеріально забезпечувати дитину (розмір і порядок виплати грошових сум);
 • нести додаткові витрати на дитину (оплачувати лікування, репетиторство, відпочинок, розваги);
 • бачитися з дитиною (регулярність, тривалість зустрічей і телефонних розмов);
 • виховувати дитину;
 • брати участь в утворенні дитини (вибирати дошкільний заклад, школу, спортивні секції, гуртки);
 • брати участь в лікуванні або оздоровленні дитини (супровід в поліклініці, спільне перебування в лікарні, поїздки в оздоровчі заклади).
 • Порядок спілкування дитини з родичами батька, що проживає окремо (бабусями, дідусями, дружиною / чоловіком, братами і сестрами);
 • Порядок вирішення спорів між батьком і матір’ю (позасудовий, судовий)
 • Термін дії угоди (наприклад, до досягнення повноліття);
 • Підписи батьків.

Угода про дітей: одна або декілька?

Угода про дітей: одна або декілька?

Закон не забороняє укладати кілька угод, що регулюють різні сторони взаємин між батьками і дітьми. Наприклад, один документ буде присвячений аліментних зобов’язань, інший – буде регулювати порядок виховання, зустрічей і проведення часу батьків і дитини.

Крім того, допускається укладення кількох окремих угод на кожну дитину, якщо в сім’ї кілька дітей.

Зв’язатися з адвокатом

 

Угода про дітей: проста письмова форма або нотаріальне завірення?

Угода про дітей: проста письмова форма або нотаріальне завірення?

Як уже згадувалося вище, домовленість батьків може бути усній або письмовій.

Закон не містить суворих вимог до форми батьківського угоди. Батьки можуть:

 • подати на розгляд суду готове письмова угода;
 • усно озвучити домовленості під час судового засідання (з подальшим внесенням до протоколу судового засідання і рішення суду).

Чи треба говорити, що документ, складений в письмовій формі і підписаний батьком і матір’ю – краще, оскільки дозволить уникнути суперечок і непорозумінь між ними?

Сімейний адвокат
Бабіч Сергій Анатолійович
Бабіч Сергій Анатолійович
кандидат юридичних наук
Часто можна почути запитання: чи обов’язково посвідчувати батьківське угоду в нотаріальній конторі? Ні, це не обов’язково, але, зрозуміло, при бажанні це також можна зробити.

 

Єдиний випадок, коли нотаріальне посвідчення обов’язково – якщо угода містить домовленості про виплату аліментів (розмір, порядок, строки, реквізити для аліментних платежів. Тільки при наявності нотаріального посвідчення такої документ матиме юридичну силу виконавчого листа і дозволить стягувати аліменти примусово за допомогою Служби судових приставів.

Документи для угоди про дітей

Документи для угоди про дітей

Подаючи батьківське угоду на розгляд суду, не обов’язково прикладати до нього будь-які документи, оскільки угода – вже є додатком до позовної заяви про розірвання шлюбу, поряд з паспортами, свідоцтвом про шлюб, свідоцтво про народження дітей, іншими документами.

Якщо в процесі судового розгляду будуть потрібні додаткові документи, суд запросить їх.

Зв’язатися з адвокатом

 

Порядок затвердження судом угоди про дітей

Порядок затвердження судом угоди про дітей

В процесі судового розгляду справи про розлучення, батьки можуть усно озвучити свої домовленості щодо дітей. Якщо ж домовленості оформлені в письмовому вигляді, необхідно додати документ до позовної заяви або передати на розгляд суду вже під час судового засідання.

Суд розгляне умови угоди:

 • оцінить на предмет законності (відповідність нормам сімейного та цивільного законодавства);
 • перевірить, чи не порушені права дітей або батьків.

Крім того, суд вислухає і прийме до уваги думку дітей, які досягли віку 10 років. Батькам варто завчасно поцікавитися точкою зору дитини, інакше домовленості не будуть розглядатися судом.

Якщо мирова угода не відповідає вимогам закону або суперечить правам батьків або дітей, суд особисто розгляне «дитячі» питання і винесе рішення на власний розсуд.

Виконання батьківських домовленостей

Виконання батьківських домовленостей

Передбачається, що якщо батьки добровільно домовилися про місце проживання, зміст, спільне виховання дітей, то вони мають намір виконувати домовленості.

Але якщо досягнуті і затверджені судом умови угоди не виконуються добровільно, сторони мають право розраховувати на примусове виконання. Батько, зацікавлений у передачі дитини за місцем проживання, виплату аліментів, зустрічах і проведення часу з дитиною – може звернутися в Державну виконавчу службу.

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Виконання рішення суду і / або батьківського угоди відбувається в рамках виконавчого провадження.

Так, наприклад, якщо батько не виконує домовленості про виплату аліментів, судовий пристав може накласти арешт на грошові заощадження або власність боржника, накласти штраф, залучити боржника до адміністративної або кримінальної відповідальності. Якщо той з батьків незаконно утримує у себе дитину, судовий пристав може провести примусову передачу дитини батькам згідно з рішенням суду і угодою про місце проживання дитини. Якщо той з батьків, з яким живе дитина, чинить перешкоди його зустрічам і проведення часу з кожним з батьків, з допомогою судового пристава можна домогтися примусового виконання рішення суду і угоди.
Зв’язатися з адвокатом

 

Поради юриста при складанні угоди про дітей при розлученні

Поради юриста при складанні угоди про дітей при розлученні

Іноді до моменту розлучення чоловік і дружина вже зовсім не здатні вести діалог і приймати спільні рішення. Не рідкість – суперечки, серйозні зловживання (наприклад, насильницьке утримання дитини у себе, невиплата аліментів), розбіжності. Без підтримки досвідченого юриста або адвоката домогтися справедливості може бути непросто.

У деяких подружніх пар все ж зберігається взаєморозуміння, але виникають складнощі з юридичною стороною питання:

 1. як правильно подати на розлучення при наявності дітей?
 2. як дотримати права дитини, матері і батька?
 3. як підготувати батьківське угоду?
 4. як внести в документ все найважливіші положення?
 5. як не допустити помилок, порушень, двозначних формулювань?
 6. достатньо простої письмової форми або потрібно завірити документ нотаріально?

Якщо чоловік і дружина не впевнені, що зможуть самостійно оформити документ, варто звернутися до професійних юристів, які не просто нададуть готовий стандартний зразок, але допоможуть скласти індивідуальну виходячи з особливостей сімейних взаємин. Наш юрист або адвокат може проконсультувати Вас прямо зараз. Задайте своє питання через чат цілодобової підтримки або телефон гарячої лінії.

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Угода про дітей при розлученні» на сайті rozirvannya.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео версію цієї статті, а також завжди бути в курсі нововведень до законодавства України у сфері сімейного права.

Інформація про нашу компанію

 

Угода про дітей при розлученні

Оцініть статтю
( 3 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар