- Як забрати дитину у дружини при розлученні в Україні?
- Рівні права батька і матері
- Чи може батько відсудити дитину?
- Хороша мама або багатий тато?
- Як відсудити дитину? Порядок оформлення
- Позовна заява та документи
- Куди подавати позов?
- Залучення фахівців в судовому засіданні
- Рубрика «Питання / Відповідь» про те, як забрати дитину у дружини при розлученні?
Як забрати дитину у дружини при розлученні в Україні?
Згідно зі статистикою, в Україні на кожних 9 одиноких матерів доводиться 1 батько, самостійно виховує дитину.
Про що свідчить ця статистика? Про те, що суд принципово і послідовно залишає дітей з матерями незважаючи на протести батьків? Або про те, що далеко не всі батьки прагнуть жити разом з дітьми, доглядати, виховувати, забезпечувати всебічний розвиток? Адже набагато простіше щомісяця перераховувати грошову суму, тим самим виконуючи батьківський обов’язок.
Однак випадки, коли батько намагається відсудити дитину у дружини, все-таки трапляються нерідко.
Перш ніж докладно розглянути, як це здійснити в законному порядку, зупинимося на причинах, які в більшості випадків спонукають батьків забрати дитину собі.
Причини, за якими батько (а іноді і мати) хоче забрати дитину собі:
- Батьківська любов. Деякі батьки відчувають сильну любов до дітей, хочуть піклуватися і доглядати за дітьми, безпосередньо брати участь у вихованні та розвитку дітей;
- Помста колишньої дружини. Силоміць відібрати дитину у матері – спосіб помститися і завдати страждання. Інтереси дитини при цьому абсолютно не враховуються;
- Безпека дітей. Якщо мати веде аморальний спосіб життя, це несе ризик для фізичного і душевного здоров’я дитини. В такому випадку дітям буде безпечніше з батьком.
У більшості випадків дитині буде краще з матір’ю. Батько, який бажає своїм дітям добра, не стане насильно і грубо розривати прихильність між матір’ю і дитиною. Адже для люблячого і турботливого батька не існує перешкод у спілкуванні, вихованні, матеріальному забезпеченні дітей.
Але ситуації бувають різні! Якщо намір забрати дитину у матері продиктовано турботою батька про фізичну, душевному, інтелектуальному і творчому розвитку, якого не може забезпечити матір, цього можна домогтися через суд.
У даній статті ми розглянемо, як відсудити дитину у матері, якщо для цього є поважні причини – інтереси дитини.
Рівні права батька і матері
Перш за все, подивимося, що говорить міжнародне і російське законодавство про права батька і матері. Сімейних стосунків присвячені наступні нормативні акти:
- Декларація прав дитини.
- Сімейний кодекс України ;
- Цивільний кодекс України ;
- Постанова Пленуму Верховного Суду.
Сімейний кодекс України визначає, що права і обов’язки матері і батька – рівні. Це права і обов’язки:
- виховувати дитину;
- бачити дитину (при подільному проживанні);
- брати участь в житті дитини;
- бути поінформованим щодо стану здоров’я, освіти, виховання, розвитку дитини;
- представляти інтереси дитини в судових та інших державних органах.
Таким чином, згідно з сімейним законодавством нашої країни, батько має право активно брати участь в житті дитини нарівні з матір’ю. І навіть окремого проживання не може послужити цьому перешкодою (див. “Права батька і матері на дитину після розлучення”).
Чи може батько відсудити дитину?
Закон стверджує принцип рівності батька і матері, але не визначає, з ким із батьків має жити дитина. Дозвіл цього питання покладається на суд.
Приймаючи рішення, суд керується принципом рівності батьків. Але при цьому суд детально вивчає …
- Моральне обличчя батька й матері. Характер, смаки, нахили, коло спілкування, спосіб життя – все, що може вплинути на виховання і розвиток дитини;
- Матеріальне становище батьків. Чи зможуть вони забезпечити дитину всім необхідним для повноцінного життя – місцем проживання, харчуванням, одягом, відпочинком і розвагами?
- Фізичні можливості і стан здоров’я батька і матері. Чи зможуть вони забезпечити догляд, виховання, розвиток дитини до повноліття?
- Ступінь прихильності дитини до батьків. Враховується думка самої дитини – з татом чи мамою він хоче жити?
Отже, вирішальними для суду є моральна, матеріальна і фізична сторона батьків, а також думка дитини.
Виходячи з цього, батько, який будь-що-будь хоче відсудити дитину, повинен продемонструвати суду свої кращі сторони:
Моральна – подбати про бездоганну репутацію. Чи не зловживати алкоголем і курінням, припинити розгульний спосіб життя (відвідування нічних закладів, зустрічі з підозрілими «друзями» і «подругами»). Виключити грубість, насильство, скандали. Уникати конфліктів. Робити сприятливе враження на сусідів, колег, дитсадівських вихователів і вчителів шкіл. Проявляти повагу до колишньої дружини і піклуватися про дітей.
Матеріальна – змінити роботу або знайти додаткові джерела доходу. Подбати про те, щоб житло задовольняло базові потреби дитини (тепло і електрику, меблі та побутова техніка, водопостачання і каналізація).
Фізична – подбати про власне здоров’я. пройти мед іцінскую комісію або отримати висновок лікаря про відсутність небезпечних або важких хронічних захворювань.
Крім того, потрібно заручитися підтримкою дитини. Суд враховує думку дитини, яка досягла 10-річного віку (Сімейний кодекс України).
Хороша мама або багатий тато?
Існує два поширених громадських думки.
- Відповідно до першого думку, дитині однозначно буде краще з мамою. Папа може претендувати на дитину тільки якщо мама сама відмовляється від нього, веде аморальний спосіб життя, не має засобів до існування, вживає алкоголь і наркотики, виявляє насильство, схильна до самогубства. В інших випадках суд буде на боці мами.
- Відповідно до другого думку, все вирішують гроші. А оскільки тата, як правило, заробляють набагато більше, ніж мами, шансів відсудити дитину у них теж набагато більше. Та й дитині буде краще жити у тата «за пазухою» – в повному матеріальному забезпеченні, ніж перебиватися аліментами і копійчаними маминими заробітками.
Як уже згадувалося вище, суд оцінює батьків за кількома критеріями, і матеріальне становище – тільки один з них, причому не найважливіший.
- Рішення суду на користь батька буде прийнято, якщо мати не тільки бідна, але і не відрізняється моральністю (наприклад, випиває або часто зустрічається з різними чоловіками) або міцним здоров’ям (наприклад, є інвалідом або страждає на психічні розлади). Тобто, присутні кілька негативних факторів одночасно (див. «В яких випадках дитини можуть залишити з батьком при розлученні«).
- Рішення суду на користь матері буде прийнято, якщо вона на належному рівні виконує батьківські обов’язки. Якщо ж у неї є матеріальні труднощі (наприклад, відразу після декретної відпустки), але вона має гарне здоров’я і намагається влаштуватися на роботу, у суду немає підстав забирати дитину від матері.
Отже, батькові не варто сильно розраховувати на свою фінансову забезпеченість і робити акцент на безгрошів’я матері. Швидше за все, високі заробітки батька будуть враховані при визначенні суми аліментів.
Також на сайті “Розірвання” сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: З ким залишаються діти після розлучення, Зміна прізвища та по-батькові дитини, Порядок спілкування з дитиною після розлучення, Права дітей та батьків після розлучення, Місце проживання дітей, Врахування думки дитини при розлученні батьків, Угода про дітей при розлученні.
Як відсудити дитину? Порядок оформлення
Відсудить дитини – захід не на один день. Потрібно бути готовим до тривалого і непростого судового процесу.
Батькові необхідно дотримуватися такої послідовності дій:
- Подати позов про розірвання шлюбу;
- Включити в позов вимога про визначення місця проживання дитини з батьком, про стягнення аліментів з матері (або подати окремий позов);
- Продумати аргументи, підготувати документальні докази позовних вимог, запросити свідків;
- Сплатити державне мито;
- Взяти участь в судових засіданнях;
- Отримати рішення суду.
Позовна заява та документи
У позовній заяві необхідно вказати такі відомості, як:
- Найменування суду;
- Дані про позивача (батька) і про відповідача (матері) – П.І.Б., адреса проживання, контакти;
- Дані про укладення та розірвання шлюбу;
- Дані про дитину – П.І.Б., дата народження, адреса проживання;
- Аргументи, на які спирається батько у вимозі забрати дитину;
- Посилання на докази;
- Посилання на законодавчі норми, що підтверджують обгрунтованість вимог;
- Вимоги до суду: визначити місце проживання дитини з батьком, стягнути з матері аліменти на утримання дитини, затвердити порядок спілкування матері з дитиною;
- Перелік додатків;
- Дата;
- Підпис.
Документи, які додаються до позовної заяви:
- паспорт;
- Свідоцтва про шлюб і розлучення;
- Свідоцтво про народження дитини;
- Довідка з ЖЕК про місце проживання;
- Довідка про доходи за місцем роботи;
- Виписки з банківських рахунків;
- Довідка про соціальні виплати;
- Правовстановлюючі документи на нерухоме та рухоме майно, що належить батькові;
- Акти обстеження житлових умов;
- Медичні довідки – про стан здоров’я батька, про відсутність алкогольної або наркотичної залежності, психічного захворювання;
- Характеристики за місцем роботи, характеристики від друзів, сусідів, вихователів і вчителів дитини;
- Інші документи.
Документи повинні підтверджувати високоморальний вигляд батька, матеріальний добробут, здатність до виховання дитини, активну участь в житті.
Якщо ж вимоги батька ґрунтуються на негативних якостях матері, необхідно пред’явити суду документальні докази. Це можуть бути:
- Медичні довідки про наявність хронічних захворювань, схильності до психічних захворювань, залежності від алкоголю, наркотиків, ліків;
- Характеристики з минулих місць роботи, відділень поліції, витверезників, органів опіки та піклування, наркологічних і психоневрологічних диспансерах, виправних закладів;
- Показання свідків про аморальну поведінку колишньої дружини;
- Документальні підтвердження згубних пристрастей (ігроманії, шопінгу, розваг в нічних закладах, безладних статевих зв’язків);
- Інформація про наявність у колишньої дружини родичів, схильних до скоєння злочину, суїциду, психічного захворювання, залежності.
Для суду неприйнятні грубі спроби прикрасити себе і очорнити іншого. Судове засідання – це не те місце, де прийнято з’ясовувати стосунки, вести себе зухвало, вживати лайливі вислови, ображати. Суд не з’ясовує, хто з батьків краще – батько або мати. Суд керується інтересами дитини.
Від того, наскільки переконливими будуть аргументи на користь спільного проживання батька з дитиною, наскільки достовірним буде документальне підтвердження вимог батька, залежить результат справи.
Підготувати документи можна самостійно, а можна заручитися підтримкою юриста, що спеціалізується на сімейних справах.
Куди подавати позов?
Спори про визначення місця проживання дітей розглядають міські або районні суди за обов’язкової участі органу опіки та піклування.
Подавати позов потрібно за місцем проживання відповідача (тобто, матері дитини). Якщо з позивачем (батьком) проживає неповнолітня дитина, він може подати позов за своїм місцем проживання – Цивільний процесуальний кодекс України.
Залучення фахівців в судовому засіданні
Як уже згадувалося, розгляд сімейних спорів, що стосуються дітей, відбувається з обов’язковою участю органу опіки та піклування.
Для з’ясування додаткових обставин можуть бути залучені фахівці – педагоги, психологи, психіатри. Наприклад, якщо буде потрібно з’ясувати думку дитини – з татом чи мамою він хоче жити. Бесіда з фахівцем може проходити як в залі суду, так і в іншому приміщенні – в спокійній і привабливій обстановці, без тиску з боку батька або матері.
Думка дитини, яка досягла 10 років може виявитися вирішальним, якщо суд сумнівається, кому віддати перевагу – батькові чи матері. Але це не означає, що бажання дитини (далеко не завжди усвідомлені) обов’язково будуть виконані судом.
Читайте також “Кому дістанеться дитина після розлучення”.
Рубрика «Питання / Відповідь» про те, як забрати дитину у дружини при розлученні?
Якщо у Вас є реальні підозри в неналежному вихованні дитини, зверніться із заявою в ООіП. Посилайтеся на Сімейний кодекс України. Вимагайте, щоб органи опіки провели перевірку і встановили умови життя дитини. Висновок ООіП знадобиться в подальшому. Наприклад, якщо доведеться звертатися до суду з позовом про визначення місця проживання дитини.
Отже, в 96% випадків суд залишає дитини з матір’ю. Однак і у батька є шанси взяти дитину собі. Особливо, якщо у матері серйозні проблеми зі здоров’ям, неадекватна поведінка і поганий вплив на дітей. Складність в тому, щоб довести ці факти і продемонструвати суду свої якості. Найчастіше у батьків виникають складності: де брати довідки, чи залучати органи опіки, чи враховувати рівень доходів, змінювати чи житло? Слід пам’ятати, що спочатку суд на боці матері. Саме їй залишать дитини при інших рівних умовах. Завдання батька – зібрати документи, грамотні докази, висновки – після чого схилити чашу в свою користь. Про те, як це краще зробити ви можете дізнатися у юристів нашого сайту. Вони мають досвід в подібних справах.
Юрист допоможе оцінити шанси, виділити сильні сторони, зібрати докази, заповнити позовну заяву і визначити підсудність. Якщо у вас немає досвіду участі в судових справах – довірте процес грамотного фахівця. Навіть якщо результат виявиться на користь матері, юрист або адвокат подбає про те, щоб батька не обмежили в правах бачитися з дитиною та брати участь у його житті.