Процедура розлучення

Процедура розірвання шлюбу

Процедура розлучення: з чого почати та як відбувається процес розлучення в Україні

Процедура розлучення: з чого почати та як відбувається процес розлучення в Україні

Рішення про розірвання шлюбу прийняти непросто. Ще складніше – грамотно здійснити задумане. З цієї статті Ви дізнаєтесь, з чого почати шлюборозлучний процедуру, в якому порядку відбувається розлучення, як розлучитися настільки швидко, грамотно і просто, наскільки це дозволяють обставини, що склалися.

З чого почати розлучення?

З чого почати розлучення?

Сімейний адвокат
Бабіч Сергій Анатолійович
Бабіч Сергій Анатолійович
кандидат юридичних наук
Питання адвокату
Протягом останнього року спільного життя чоловік не працює, не приймає участі в забезпеченні сім’ї, веде недостойний спосіб життя. Хочу розлучитися з чоловіком, але не знаю з чого почати, якщо є діти? Наскільки це складна і тривала процедура? У скільки мені обійдеться розлучення?
Бабіч Сергій Анатолійович
Процедура розлучення не залежить від того, які причини змушують подружжя розривати шлюб. На хід шлюборозлучного процесу впливають такі обставини, як згоду або незгоду чоловіка і дружини розлучитися, наявність спільних дітей молодше 18 років, а також наявність різних суперечок, що випливають із сімейних відносин.

Отже, з чого почати розлучення?

  1. По-перше, визначити інстанцію – адміністративну (орган РАЦСу) або судову, в яку потрібно подавати на розлучення;
  2. По-друге, правильно підготувати заяву або позов, зібрати всі необхідні документи;
  3. По-третє, сплатити державне мито (судовий збір) – без квитанції, яка підтверджує платіж, шлюборозлучну процедуру не буде розпочато;
  4. По-четверте, ознайомитися з особливостями майбутнього розірвання шлюбу, підготуватися до можливих складнощів і «підводних каменів», щоб розлучення сталося швидко і без зайвих зволікань.

Розглянемо, які особливості розірвання шлюбу в залежності від того, є у подружжя спільні неповнолітні діти чи ні.

Зв’язатися з адвокатом

 

Як розлучитися, якщо дітей немає?

Як розлучитися, якщо дітей немає?

Якщо у подружжя немає дітей, розлучення може бути здійснене:

  • в адміністративному порядку (через орган ДРАЦС) – якщо і чоловік, і дружина хочуть розірвати шлюб;
  • в судовому порядку (через суд) – якщо дружина або чоловік проти розірвання шлюбу, якщо між дружиною і чоловіком виникають суперечки щодо розподілу спільного майна подружжя.

Таким чином, якщо на момент розлучення в сім’ї немає спільних дітей молодше 18 років (як рідних, так і усиновлених), головним питанням для подружжя стане згода або незгода на розлучення – від цього залежить місце розірвання шлюбу (органи ДРАЦС або суд) і подальший порядок дій.

Як розлучитися, якщо є дитина?

Як розлучитися, якщо є дитина?

Якщо у подружжя є спільні (рідні і / або усиновлені) неповнолітні діти, розлучення можливе тільки через суд. В який судовий орган потрібно подавати позов про розірвання шлюбу з дітьми?

  • У суд, якщо розлучення ускладнене суперечками з приводу дітей і / або матеріальними претензіями з приводу поділу спільного майна подружя.

Важливо! Законом передбачено виключення з цього правила. Навіть при наявності неповнолітніх дітей, розлучення можливе в адміністративному порядку (через орган ДРАЦС) при таких обставинах:

  • чоловік недієздатний;
  • чоловік визнаний загиблим або зниклим безвісти.

Згідно Сімейного кодексу України, наявність однієї з перерахованих вище підстав, підтвердженої судовим рішенням, що набрало законної сили, дає другому з подружжя право подати на розлучення в органах ДРАЦС в односторонньому порядку, незалежно від наявності спільних неповнолітніх дітей.

Зв’язатися з адвокатом

 

Шлюборозлучний процес без дітей

Шлюборозлучний процес без дітей

Розглянемо всі особливості розірвання шлюбу без дітей.

Особливості розлучення

Особливості розлучення

Як уже згадувалося вище, подружня пара без спільних дітей, в залежності від обставин, може розлучитися:

  • через органи ДРАЦС
  • через суд.

Якщо двоє з подружжя хочуть розірвати шлюб, і не мають один до одного жодних майнових і / або немайнових претензій, їм потрібно подати в орган ДРАЦС спільну заяву про розірвання шлюбу, через місяць – взяти участь у формальній шлюборозлучній  процедурі та отримати свідоцтва про розірвання шлюбу. Якщо один з подружжя проти розлучення, відмовляється або ухиляється від подачі в органи ДРАЦС спільної заяви, якщо між дружиною і чоловіком виникають суперечки, судовий процес розірвання шлюбу неминучий.

Головна особливість адміністративного розлучення – оперативність і простота. Уже через 1 місяць після подачі спільної заяви подружжям шлюб буде розірвано.

Процедура розлучення

Процедура розлучення

Шлюборозлучна процедура складається з декількох послідовних етапів, кожен з яких передбачає певний порядок дій.

Порядок розлучення через органи ДРАЦС. Порядок розлучення через суд:

  1. Перший етап – підготовка і подача подружньою парою спільної заяви про розірвання шлюбу. Заява про розлучення – це заповнений бланк встановленої форми заяви з підписами чоловіка і дружини. Якщо з якої-небудь причини один з подружжя не може взяти участь в заповненні і подачі спільної заяви, він може подати (надіслати поштою, передати довіреною особою) заяву, оформлену особисто їм, з нотаріально завіреним підписом, або ж прирівняну до неї заяву від його імені може подати другий з подружжя. Якщо дружина або чоловік не може подати заяву з причини (недієздатність, визнання загиблим або зниклим безвісти), заяву подає тільки один з подружя  – ініціатор розлучення, до нього додається рішення суду, яким підтверджуються перераховані вище обставини. Одночасно зі спільною заявою, подружня пара подає документи, повний перелік яких наведено нижче. 1. Перший етап – підготовка і подача в суд позовної заяви. На відміну від адміністративного розлучення (через органи ДРАЦС), розлучення через суд неможливе без подачі позову, складеного відповідно донорм Цивільного процесуального кодексу України. До позовної заяви обов’язково додаються документи, якими підтверджуються всі істотні обставини і аргументуються позовні вимоги.
  2. Другий етап – оплата держмита/судового збору.
  3. Третій етап – шлюборозлучна процедура. Подружня пара (при односторонньому розлученню – один з подружжя) повинен відвідати орган ДРАЦС через 30 днів після подачі заяви і взяти участь в процедурі реєстрації розлучення: внесення відповідних відомостей до книги реєстрації актів цивільного стану, видачі свідоцтв про розлучення. Якщо подружня пара не приходить в орган ДРАЦС в призначений час без поважних причин – розірвання шлюбу скасовується. 3. Третій етап – участь у судових засіданнях. Перше судове засідання призначається приблизно через 30 днів після прийняття позову судовою канцелярією, про що подружжю приходять судові виклики та повідомлення. Під час судового засідання відбувається розгляд справи: суд вивчає подані документи, вислуховує сторони. Якщо чоловік-відповідач проти розлучення, суд може призначити строк для примирення подружжя терміном не більше 6-ти місяців, а якщо чоловік-відповідач без поважних причин не йде на судове засідання, засідання може бути перенесено два рази, після чого шлюб розривається без його участі.
  4. Четвертий етап – вступ судового рішення в законну силу через 30 днів після винесення.
  5. П’ятий етап – реєстрація розлучення в органі ДРАЦС (формальна процедура, аналогічна реєстрації розлучення органом ДРАЦС без суду – внесення даних в книги реєстрації. Зазвичай суд самостійно надсилає рішення суду до органу ДРАЦС за місцем рестрації шлюбу та складання відповідного актового запису.
Зв’язатися з адвокатом

 

Документи для розлучення

Документи для розлучення

Документи для розлучення через органи ДРАЦС:

  1. спільну заяву подружжя або окремі заяви подружжя з нотаріально завіреними підписами (нижче Ви можете завантажити зразок);
  2. паспорта подружжя;
  3. свідоцтво про шлюб;
  4. рішення суду про визнання дружини або чоловіка недієздатним, зниклим безвісти або загиблим;
  5. квитанція (оплата держмита).

Документи для розлучення через суд:

  1. позовну заяву про розірвання шюбу (нижче Ви можете завантажити зразок);
  2. паспорта/індивідуальний податковий номер дружини і чоловіка;
  3. свідоцтво про шлюб;
  4. довідка про склад сім’ї за місцем проживання;
  5. документи, що підтверджують всі істотні обставини, викладені в позовній заяві (наприклад, довідка з медичної установи про завдані тілесні ушкодження, виписки з банківських рахунків);
  6. документи (правовстановлюючі, технічні та оціночні) на спільну власність, якщо одночасно з розлученням суд розглядає спір про розподіл спільної подружньої власності;
  7. квитанція (оплата судового збору за подачу позову).

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Швидке розлучення, Розлучення з дітьми, Розлучення без присутності, Розлучення через суд, Позовна заява про розірвання шлюбу через суд, Строк розлучення через суд, Документи для розлучення через РАЦС, Розірвання шлюбу в органах РАЦСу, Розлучення з громадянином України, Розлучення з іноземцем.

Шлюборозлучний процес, якщо є діти

Шлюборозлучний процес, якщо є діти

Якщо в сім’ї є спільні неповнолітні діти, то навіть при взаємній згоді дружини і чоловіка, розірвати подружній союз можна тільки в судовому порядку.

Крім того, у кожного з подружжя є можливість розлучитися в односторонньому порядку через орган ДРАЦС, згідно Цивільним кодексом України, якщо інший член подружжя недієздатний, визнаний загиблим або зниклим безвісти. Таке одностороннє розлучення можливе і при наявності дітей. Але оскільки вище ми вже зупинялися на його процедурні особливості, нижче ми розглянемо тільки судовий порядок розлучення між подружжям, у яких є діти.

Отже, розлучення з дітьми можливе тільки через суд, тому на порядку денному залишається тільки питання підсудності – до якого суду подавати позов?

Зв’язатися з адвокатом

 

Розлучення в суді

Розлучення в суді

  • Між подружжям-батьками немає суперечок щодо місця проживання, виховання спільних дітей після розлучення;
  • Вирішення питання аліментного утримання дітей теж дозволене подружжям-батьками в добровільному порядку;
  • Між подружжям виникає спору щодо спільної власності.

Розлучення в міському / районному суді

Розлучення в міському / районному суді

Справа про розірвання шлюбу, ускладнена спорами подружжя-батьків про дітей розглядаються лише в суді (вибір суду залежить від місця проживання сторін).

Особливості розлучення

Особливості розлучення

Розлучення подружніх пар з неповнолітніми дітьми може пройти відносно просто і швидко, якщо чоловік і жінка-батьки зможуть самостійно домовитися і оформити в письмовому вигляді всі питання, що стосуються подальшого виховання і матеріального забезпечення дітей. На жаль, діти часто стають предметом спору, що підлягає судовому розгляду, і в такому випадку шлюборозлучний процес ускладнюється і займає більше часу. Але навіть під час судового розгляду подружжю-батькам надається можливість укласти мирну угоду і самостійного вирішити спірні питання, що стосуються спільних дітей.

Окремо слід сказати про обмеження, встановлені законом на розлучення подружжя з маленькою дитиною (молодше одного року). Згідно Сімейного кодексу України, чоловік не може подавати на розлучення під час вагітності дружини і протягом одного року після народження дитини.

Зв’язатися з адвокатом

 

Порядок розлучення

Порядок розлучення

Порядок дій подружжя (або одного з подружжя, якщо ініціатива в розірванні шлюбу виходить тільки від чоловіка або дружини) повинен бути таким:

  • Підготовка позову;
  • Підготовка пакету додатків до позову – документів, якими підтверджуються всі істотні обставини і аргументуються позовні вимоги;
  • Отримання реквізитів і оплата судового збору;
  • Подача позову до суду згідно з правилами підсудності (за місцем проживання відповідача, згідно Цивільного процесуального кодексу України, за власним місцем проживання, якщо позивач живе разом з неповнолітніми дітьми);
  • Участь в судових засіданнях;
  • Отримання судового рішення, яке набрало законної сили.

Терміни розлучення

Терміни розлучення

Тривалість судового процесу розлучення – від 2 до 6 місяців. Перше судове засідання призначається приблизно через 1 місяць після подачі позову, протягом цього строку суд вивчає позов і виконує підготовчі роботи. Скільки судових засідань буде потрібно для розгляду справи – залежить від обставин. Наприклад, якщо чоловік або дружина висловлює незгоду з розлученням і висловлює бажання зберегти шлюб, суд може продовжити процес на строк до 6 місяці для примирення дружини і чоловіка, і тільки після цього винести рішення. Ще одна причина затягування судової процедури – пропуски судових засідань сторонами з поважних або неповажних причин, через які воно переноситься. Але відповідач повинен мати на увазі: досить трьох пропусків без поважних причин – і суд виносить рішення без його участі.

Як можна прискорити судовий процес розлучення? Єдиний дієвий спосіб – досягти домовленостей з усіх питань, що стосуються дітей та матеріальних цінностей. Якщо подружжя представлять в суд письмові, нотаріально засвідчені угоди про виховання і виборі місця проживання дітей, про спосіб і порядок аліментного утримання дітей і чоловіка, про розподіл спільної подружньої власності. Це значно прискорить шлюборозлучну процедуру. Можливість укласти мирну угоду зі спірних питань надається подружжю і під час судового розгляду – на будь-якому етапі, до винесення остаточного рішення.

Протягом 1 місяця після прийняття судом рішення, дружина або чоловік може оскаржити його у вищій судовій інстанції (апеляційний суд), що може затягнути судовий розгляд ще на кілька місяців. Але якщо скарг не виникне – рішення вступає в повну законну силу через 30 днів з дня його прийняття.

Документи для розлучення

Документи для розлучення

Передбачено, що пакет додатків до позову про розлучення подружжя, у яких є діти, буде включати кілька додаткових документів.

Отже, крім пакета основних документів, що складається з:

  1. позовної заяви про розірвання шлюбу, складеної за правилами Цивільного процесуального кодексу України;
  2. паспорта / індивідуальні податкові номери подружжя;
  3. свідоцтва про шлюб;
  4. довідки про склад сім’ї за місцем проживання;

Будуть потрібні додаткові документи:

  • свідоцтва про народження дітей;
  • письмові, нотаріально завірені батьківські угоди: про місце проживання дітей, вихованні, виплати аліментів (якщо такі укладалися);
  • довідки про доходи, якщо позов містить вимоги про стягнення аліментів;
  • акт перевірки житлових умов батьків, характеристики з місця роботи, якщо позов містить вимоги про визначення місця проживання дітей;
  • правовстановлюючі і оціночні документи на спільну власність, якщо позов містить вимогу про їх розподіл (наприклад, договору купівлі-продажу, дарування, свідоцтва про спадщину, технічні паспорти, чеки про покупку речей, акти оцінки вартості).

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Процедура розлучення» була для Вас цікавою і Ви дізналися щось корисне для себе, то ставте лайк цій статті, а також підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб не пропустити нові відео.
Інформація про нашу компанію

Процедура розлучення

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

  1. Як подати заяву та документи на розлучення?
  2. Cудовий збір на розлучення в 2022 році
  3. Причини розлучення в позовній заяві
  4. Розлучитися з дружиною без згоди
  5. Розлучитися з чоловіком без згоди
  6. Розлучення через РАЦС з дітьми
  7. Розлучитися з дружиною, якщо є неповнолітні діти
  8. Розлучення з чоловіком при наявності дітей

 

 

https://rozirvannya.com.ua
перевірила Вікторія 20.07
Оцініть статтю
( 5 оцінок, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар