- Розлучення за спільною згодою з дитиною в Україні
- Особливості розлучення з дітьми при спільній згоді
- Які питання потрібно вирішити перед розлученням?
- Куди потрібно звернутися при розлученні?
- Що робити, якщо чоловік і жінка знаходяться в різних містах?
- Як розлучитися зі спільної згоди при наявності дітей?
- Порядок дій при розлученні з дітьми
- Процедура розлучення з дітьми
- Позовна заява про розірвання шлюбу за взаємною згодою подружжя з дітьми
- Необхідні документи для розлучення з дітьми
- Скільки триває розлучення з дітьми?
- Витрати при розлученні з дітьми
- Угода про дітей при розлученні
Розлучення за спільною згодою з дитиною в Україні
Розлучення, що відбувається в атмосфері миру і злагоди – кращий сценарій шлюборозлучного процесу, оскільки виникають між дружиною і чоловіком суперечки і розбіжності – причина затягування, малоприємних розглядів і інших складнощів. Навіть при наявності маленьких дітей можна розлучитися швидко і цивілізовано, і дана стаття відповідає на всі супутні питання:
- як відбувається шлюборозлучний процедура;
- хто з батьків залишиться жити з дитиною, а хто з них візьме на себе аліментні зобов’язання;
- які потрібні документи;
- як довго триватиме розлучення;
- які витрати доведеться понести;
- як розлучитися, якщо подружжя живе в різних містах.
Особливості розлучення з дітьми при спільній згоді
Питанням розірвання шлюбу в законодавстві присвячений поділ. Зокрема, Сімейний кодекс України перераховує підстави для адміністративного розлучення (через ДРАЦС), вказує, які підстави для судового шлюборозлучного процесу, конкретизований порядок добровільного розлучення подружжя, у яких є діти.
Таким чином, розірвання шлюбу за взаємною згодою може відбуватися:
- Через суд якщо у подружжя є спільні діти молодше 18 років, причому навіть якщо подружжя-батьки досягнуто повної згоди з приводу подальшого місця проживання, утримання, виховання дітей розлучитися можна тільки через суд.
- Через ДРАЦС якщо діти не спільні (наприклад, власні діти чоловіка або дружини від іншого шлюбу) або дорослі (старше 18 років) – можна розлучитися через ДРАЦС
Якщо судове розлучення відбувається в мирному, добровільному порядку, у суду немає підстав призначати строк для примирення сторін – згідно Сімейного кодексу України, цей захід застосовується тільки в тому випадку, якщо чоловік або дружина не дає своєї згоди на розлучення і хоче зберегти шлюб.
Розлучення подружжя з дитиною молодше 1 року або з вагітною дружиною заборонено.
Які питання потрібно вирішити перед розлученням?
Логічно було б припустити, що дружина і чоловік, які одноголосно вирішили розлучитися і «дійшли» до суду, зможуть так само мирно вирішити і супутні розлучення питання –
- про розподіл житла та іншої власності,
- про вибір місця проживання дитини,
- про утримання дитини та / або непрацездатного чоловіка (наприклад, матері дитини до 3 років),
- про способи і порядок спільного виховання дитини,
- про можливість виїзду дитини за кордон.
Якщо досягти згоди не виходить, доведеться покластися на суд. Саме тому, що права батьків і дітей (особливо!) Повинні бути дотримані, розлучення подружніх пар з дітьми відбувається саме в судовому порядку.
Куди потрібно звернутися при розлученні?
Отже, згідно Сімейного кодексу України, розірвання шлюбу може бути здійснено в органі ДРАЦС або в судовому органі.
- ДРАЦС
Розлучення в ДРАЦС має безліч переваг, перш за все – простота і швидкість, а також економія на судові витрати. Згідно Сімейного кодексу України, проведення адміністративного розлучення можливо тільки за умови, якщо …
- Подружжя згодні на розірвання шлюбу ;
- Подружжя бездітні, або діти – не спільні (народжені в інших шлюбах) або вже досягли повноліття.
Розлучення через ДРАЦС при наявності неповнолітніх спільних дітей можливе також у випадках, передбачених Сімейним кодексом України, коли отримувати згоду другого з подружжя на розлучення – не обов’язково. Це випадки, коли чоловік визнаний недієздатним, зниклим безвісті чи померлим.
В інших випадках розлучення відбувається виключно в суді.
У разі, якщо подружжя не може дійти згоди з приводу утримання і / або місця проживання спільних дітей, або якщо досягнута ними угода порушує права дітей або одного з батьків, справа підлягає розгляду в суді.
Що робити, якщо чоловік і жінка знаходяться в різних містах?
Часто трапляється так, що чоловік і дружина давно вже живуть окремо, навіть в різних містах, але розлучитися вирішили тільки зараз. Оскільки при наявності дітей без суду не обійтися, значить, потрібно визначити підсудність – в який саме судовий орган подавати на розлучення.
Для тих подружжя, які абсолютно всі питання можуть вирішити мирно і добровільно, в законі передбачена ще одна можливість – вибрати суд за місцем проживання одного з них. Для цього потрібно оформити і прикласти до позову угоду в простій письмовій формі.
Як розлучитися зі спільної згоди при наявності дітей?
Оскільки розлучення з дітьми через ДРАЦС є скоріше винятком, ми не будемо детально розглядати цей аспект, а докладніше зупинимося на судовій шлюборозлучній процедурі.
Порядок дій при розлученні з дітьми
Шлюборозлучна процедура складається з декількох стадій і передбачає порядок виконання певних процесуальних действій. З чого почати?
Стадія підготовки до судового процесу – етапи:
- Складання позовної заяви;
- Складання батьківської угоди про дітей, подружньої угоди про розподіл спільно нажитої власності;
- Збір документації, що додається до позову, в тому числі, копії позовної заяви для другого з подружжя;
- Оплата судового збору за подачу і розгляд позову;
- Повідомлення другої половини про подачу позову до суду – цінним листом з описом та повідомленням;
- Подача позову до суду.
Через деякий час після прийняття позову судової канцелярією, сторони (позивач і відповідач) отримають повідомлення про дату, час і місце проведення першого судового засідання. Якщо немає поважних причин, що перешкоджають відвідуванню засідання, сторони повинні з’явитися в суд. В іншому випадку потрібно повідомити суд про пропуск з додатком документів, що підтверджують причину відсутності. Якщо сторони (або одна зі сторін) не бажають брати участь в судовому процесі, вони можуть подати письмову згоду на розлучення і клопотання про розгляд справи без присутності сторін.
Процедура розлучення з дітьми
Стадія судового розгляду – це засідання, в ході яких суд розглядає позов, вивчає додані до нього документи, вислуховує сторін і з’ясовує всі мають відношення до справи обставини. Якщо обидві сторони мають бажання розірвати подружній союз, суд не стане з’ясовувати причини і мотиви розлучення, вживати заходів для примирення подружжя.
Мета засідань суду – розірвати шлюб і забезпечити дотримання прав батьків і дітей. Результатом розгляду повинно стати не тільки рішення про розлучення, але і про те, з ким житимуть діти, хто буде виплачувати аліменти, яким буде розмір і порядок виплат, як будуть розподілені зобов’язання батьків по вихованню дітей. Потім настає заключна стадія – можливість оскарження винесеного рішення і його вступ в законну силу.
Позовна заява про розірвання шлюбу за взаємною згодою подружжя з дітьми
Позов про розлучення з дітьми складається строго відповідно до норм цивільного-процесуального закону – а саме Цивільно процесуального кодексу України. Порушення форми або змісту позову – причина, по якій позовна заява повертається позивачеві для виправлення недоліків.
Позов повинен бути складений в офіційно-діловому стилі, без експресивної і просторечівой лексики, лаконічно і точно. Всі відомості, які вказуються в позові, повинні відноситься до предмету розгляду і підтверджуватися документами, що додаються до нього.
Позов повинен мати таку структуру:
- Назва судового органу, адреса;
- Дані про сторони: П.І.Б., адреса, контакти;
- Заголовок документа: «Позовна заява про розлучення»
- Дані про шлюб: дата і місце одруження, мотиви розлучення, взаємній згоді на розлучення;
- Дані про спільні дітей молодше 18 років: П.І.Б., дата народження, адреса (місце проживання на момент подачі позову);
- Дані про наявність чи відсутність суперечок про дітей, про спільно нажиту власніть, виклад позиції позивача з усіх спірних питань;
- Дані про укладені угоди про дітей, про поділ власності;
- Позовні вимоги: розірвання шлюбу, стягнення аліментів, визначення місця проживання дітей і т.д .;
- Перелік додатків;
- підпис;
- Дата подачі позову.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Розлучення через РАЦС з дітьми, Розлучитися з дружиною, якщо є неповнолітні діти, Розлучення з чоловіком при наявності дітей, Отримати свідоцтво про розлучення, Як дізнатися розлучений чоловік чи ні, Поміняти прізвище після розлучення, Розлучення із засудженим, Розлучення по довіреності, Як розлучитися заочно.
Необхідні документи для розлучення з дітьми
Основне правило збору документів, що додаються до позову: всі дані, які містить позов, повинні бути підтверджені документально.
Виходячи з цього, пакет документації буде приблизно таким:
- Копія повідомлення відповідача про направлення позову до суду;
- Копії паспортів та ІПН подружжя;
- Копія та оригінал свідоцтва про шлюб;
- Копії свідоцтв про народження або паспортів (якщо дітям вже виповнилося 14 років) дітей;
- Письмова згода на розлучення від відповідача;
- Батьківське угоду про дітей, угода подружжя про поділ спільно нажитий власності (якщо укладено);
- Довідки про доходи подружжя (якщо заявлені вимоги про стягнення аліментів);
- Документи на спільну власність (договору, чеки, свідоцтва, ощадкнижки);
- Квитанція про оплату судового збору;
- Інші документи – за обставинами.
Скільки триває розлучення з дітьми?
Згідно Цивільного процесуального кодекс України, справи про розлучення, що відносяться до цивільних справах, повинні бути розглянуті протягом:
- двох -шести місяців.
Згідно Сімейного кодексу України, розлучення за взаємною згодою чоловіка і дружини відбувається без з’ясування причин, виключає застосування судом заходів по збереженню сім’ї і не допускає призначення строку для примирення. Це означає, що справа може бути розглянута в одне-два судових засідання (але не раніше, ніж через 1 місяць з дня подачі позову). Зрозуміло, за умови, якщо між подружжям немає додаткових суперечок і розбіжностей, які потребують пильної уваги і докладного розгляду в суді .
Наприклад, суперечки про вибір місця проживання дитини, призначення аліментів, визначенні порядку спілкування батьків з дитиною – можуть значно затягнути судовий розгляд. Але якщо батьки прийдуть до суду з уже дозволеними спорами і завчасно підготують відповідні письмові угоди, це скоротить строки розгляду справи. Суд затвердить досягнуті батьком і матір’ю угоди, якщо не побачить в них ніяких порушень батьківських або дитячих прав.
Після закінчення судового процесу проходить ще 1 місяць, перш ніж судове рішення вступить в силу.
Витрати при розлученні з дітьми
Судовий збір при подачі позову в суд сплачується відповідно до Закону України “Про судовий збір”.
Здійснити оплату потрібно до подання позовної заяви – квитанція про оплату додається до позову, без неї справи не буде дано хід. Реквізити для оплати можна отримати в судовій канцелярії того судового органу, який буде розглядати позов.
Судовий збір при реєстрації розлучення в ДРАЦС Після винесення позитивного рішення, потрібно провести реєстрацію розлучення в органі ДРАЦС, за що також передбачається оплата держмита. Реквізити для оплати також можна отримати безпосередньо в органі ДРАЦС, а квитанцію – додати до заяви про проведення реєстраційної процедури.
Додаткові витрати. Якщо на етапі підготовки до шлюборозлучної процедурі подружжя вирішать скористатися послугами юристів (наприклад, для підготовки позову, збору документів, підготовки угод про дітей або поділі спільної власності), їм доведеться також понести витрати на юридичні послуги.
За повідомлення відповідача шляхом відправки цінного листа з описом та повідомленням треба заплатити. Сюди можна включити витрати на отримання дублікатів, довідок, виписок і інших документів.
Угода про дітей при розлученні
В процесі розлучення чоловіка і дружини, у яких є діти до 18 років, обов’язково повинні бути вирішені питання подальшого місця проживання, грошового забезпечення, виховання дітей. Якщо між батьками виникає спір – суд вивчає всі обставини справи і виносить справедливе рішення, стежачи за тим, щоб права батьків і дітей були дотримані.
Але як правило, батьки можуть і самостійно розібратися, з ким житимуть діти, які грошові суми щомісяця потрібні, щоб покрити всі потреби дітей, яка роль матері і батька у вихованні дітей.
Наприклад, приймаючи рішення про вибір місця проживання дитини, батько і мати повинні врахувати …
- житлові умови батька і матері (площа, кількість кімнат, зручність, меблювання) для комфортного проживання дитини;
- місце розташування щодо дошкільної установи і школи, гуртків і спортивних секцій, поліклініки або лікарні;
- зайнятість батька і матері, можливість приділяти належну увагу дитині;
- інші фактори.
Приймаючи рішення про розмір аліментних виплат, батьки повинні прорахувати суму, яка буде покривати основні потреби дитини в межах можливостей кожного з батьків, а також передбачити порядок виплат.
Формуючи розклад зустрічей батька чи матері з дитиною, потрібно враховувати вік, ступінь прихильності між дитиною і батьком, відстань між місцями їх проживання, зацікавленість, зайнятість або стан здоров’я – одним словом, все чинники, які мають значення. Незайвим також буде передбачити можливість виїзду дитини за кордон з одним з батьків і порядок отримання письмової угоди, якщо це буде потрібно.
Батьківська угода про дітей повинна містити:
- дані про батьків: П.І.Б., паспортні дані, місце реєстрації та проживання;
- дані про дітей: П.І.Б., дата народження, дані свідоцтва про народження або паспорта (якщо дитям вже виповнилося 14 років);
- виклад досягнутих батьками домовленостей (наприклад, місце проживання дитини після розлучення, розмір і порядок виплати аліментів, права і обов’язки батьків);
- місце укладення угоди
- дата;
- підписи.
Документ обов’язково повинен бути складений в двох примірниках з підписами батьків, і завірений нотаріально.
Угода слід докласти до позову або подати на розгляд суду на першому ж судовому засіданні. Не виключено також укладення мирової угоди між батьками вже під час судового розгляду. Суд розглядає угоду на предмет дотримання прав батьків дітей і виносить рішення.
Підведемо підсумки:
- При наявності дітей подружжя може розлучитися тільки в суді.
- Допускається розірвання шлюбу через орган ДРАЦС, якщо діти не загальні або їм вже виповнилося 18 років.
- Позовна заява подається до суду за місцем проживання відповідача. Але позивач має право звернутися до суду за своїм місцем проживання, якщо з ним проживає дитина, а відповідач знаходиться в іншому місті.
- Суддя дасть час на примирення подружжя, якщо один з них не згоден на розлучення. Спільнне бажання розірвати шлюб не потребує додаткових строки на примирення.
- Батьки можуть скласти угоду – про аліменти, про місце проживання дітей, про порядок спілкування з дитиною. Тоді справу розглянуть швидше.
- Угоди завіряються у нотаріуса – в такому випадку вони будуть мати юридичну силу.
- Судовий збір за подачу позову на розлучення з дітьми 992,40 грн.
- Подружжя можуть домовитися в ході судового процесу – про що слід повідомити суду, а потім оформити мирову угоду. Суд затвердить його своїм рішенням.
- Якщо протиріч занадто багато, підсумковий вердикт про долю дітей, місце їх проживання і графіках зустрічей буде приймати суд.
Бажання розлучитися – це право обох подружжя. Добре, якщо вони дійшли згоди і не створюють перешкод. Наприклад, дитина залишається з матір’ю, а батько виплачує аліменти і забирає малюка до себе на вихідні. Але буває, що суперечок не уникнути. Особливо, якщо один з батьків не бере участі в вихованні, може завдати шкоди здоров’ю і психіці дитини, намагається відвезти неповнолітнього до суду. Юристи радять вирішувати проблеми за столом переговорів. Краще обговорити моменти заздалегідь, виробити загальну стратегію, піти на поступки – чим ускладнювати справу і доводити до крайнощів.
Якщо Ви не впевнені у складанням грамотного, докладного і точного документа, бажано звернутися за консультацією до юристів. На нашому сайті така консультація надається . Юристи допоможуть оформити угоду, позовну заяву, клопотання і інші документи для суду. Якщо все зробити правильно, строки розлучення скоротяться, що піде тільки на користь обом подружжю. Недоліки і порушення, навпаки, відтягують розлучення.

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:
- Документи для розлучення через РАЦС
- Розірвання шлюбу в органах РАЦСу
- Розлучення з громадянином України
- Розлучення з іноземцем
- Як подати заяву та документи на розлучення?
- Cудовий збір на розлучення в 2025 році
- Причини розлучення в позовній заяві
- Розлучитися з дружиною без згоди
- Розлучитися з чоловіком без згоди