Підстави для розірвання шлюбу

Підстави для розірвання шлюбу

Підстави для розірвання шлюбу в Україні

Підстави для розірвання шлюбу в Україні

Обставини, які зумовлюють певний порядок, процедуру (адміністративну чи судову) розірвання шлюбу;

Обставини, які стають причинами, що спонукають чоловіка і дружину розірвати подружні стосунки, приводом подати на розлучення в орган ДРАЦС або суд.

У першому випадку підстави, закріплені законом, є обов’язковими – без них шлюб не може бути розірваний.

У другому випадку підстави або причини для розлучення можуть бути найрізноманітнішими (наприклад, традиційне «не зійшлися характерами»). Подружжя не зобов’язані доводити або демонструвати їх, якщо суд з’ясує, що зберегти сім’ю неможливо, шлюб буде розірвано незалежно від того, що саме привело подружжя до такого стану.

Розглянемо два вищезазначених поняття підстав для розірвання шлюбу докладніше.

Підстави для розірвання шлюбу

Підстави для розірвання шлюбу

У Сімейному кодексі України чітко зазначено, що служить підставою для припинення шлюбу:

  1. Смерть чоловіка або дружини, а також визнання чоловіка або дружини померлими в судовому порядку;
  2. Розірвання шлюбу за заявою чоловіка і / або дружини.

У першому випадку не потрібно робити ніяких дій для припинення шлюбу і отримання статусу вдівця або вдови. Свідоцтво про смерть чоловіка або дружини є документом, який підтверджує припинення шлюбу і настання правових наслідків (наприклад, можливість вступити в новий шлюб).

У другому випадку чоловік і дружина повинні пройти відповідну процедуру. Законодавство України пропонує громадянам дві можливі процедури:

  • Адміністративна (в органах ДРАЦС).
  • Судова (в суді).

Кожна з цих процедур має особливості: підстави, порядок подачі заяви і перелік документів, строки розгляду, розмір сплати державного мита (судового збору) та інше.

Згідно З сімейним кодексу України, розлучення в органах ДРАЦС можливе тільки за взаємною згодою бездітної подружньої пари.

Підстави для розлучення в органах ДРАЦС:

  • взаємна згода чоловіка і дружини, яка виражається в подачі подружжям в орган ДРАЦС спільної заяви про розлучення;
  • відсутність неповнолітніх спільних дітей (діти старше 18 років – не перешкода для розлучення через ДРАЦС, як і несумісні діти від інших шлюбів чи позашлюбних стосунків).

Орган ДРАЦС не має права з’ясовувати, які причини, що спонукали подружню пару розлучитися (сварка, зрада, зміна життєвих цілей), і не має права приймати будь-які заходи для примирення подружжя. Орган ДРАЦС повинен розірвати шлюб, якщо подружжя подало спільну заяву про розлучення на законних підставах.

Передбачені також виняткові підстави для розлучення через органи ДРАЦС. Один з подружжя має право подати заяву про розлучення в ДРАЦС, не отримуючи згоди другого з подружжя і незалежно від наявності неповнолітніх дітей, якщо інший член подружжя …

  • недієздатний;
  • пропав безвісти або визнаний судом померлим;

Перераховані вище обставини (підтверджені документально) також є законними підставами для розірвання шлюбу в органах ДРАЦС. Заява про розлучення подається одним із подружжя в односторонньому порядку.

Подружжю (або тільки одному з подружжя) доведеться вдатися до судової процедури, якщо адміністративне розлучення (через органи ДРАЦС) неможливо по одній з причин:

  • наявність спільних неповнолітніх дітей;
  • незгода одного з подружжя розлучатися, виражене в прямій відмові або ухиленні від подачі спільної заяви в органи ДРАЦС.

Отже, підставою для судового процесу буде наявність спільних неповнолітніх дітей і / або небажання одного з подружжя розлучатися.

До якого суду можна подати заяву про розірвання шлюбу?

  • У районний / міський / міськрайонний суд – все буде залежати від того, хто є позивачем, чи буде вирішуватись питання про поділ майна подружжя та інше.
Зв’язатися з адвокатом

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Розлучитися з дружиною без згоди, Розлучитися з чоловіком без згоди, Розлучення через РАЦС з дітьми, Розлучитися з дружиною, якщо є неповнолітні діти, Розлучення з чоловіком при наявності дітей, Отримати свідоцтво про розлучення, Як дізнатися розлучений чоловік чи ні, Поміняти прізвище після розлучення.

 

Підстави (причини) розлучення

Підстави (причини) розлучення

Особисті причини, які спонукали чоловіка і дружину до розриву сімейних відносин, як правило, не мають ніякого значення для шлюборозлучного процесу. Досить явного небажання продовжувати подружні відносини, зазначеного в заяві та під час судової або адміністративної процедури.

У заяві, яка подається в орган ДРАЦС, немає графи для зазначення причин розлучення, і співробітникам адміністративного органу теж не потрібно і не цікаво знати про це.

У позовній заяві, яка подається до суду, відповідно до встановленої практики потрібно вказати причини розлучення. Однак це не означає, що потрібно чесно і докладно викладати всі особисті, і навіть інтимні деталі подружнього життя. Ці обставини можуть бути викладені формально, наприклад …

  1. втрата взаєморозуміння, сварки та розбіжності;
  2. відмінність в життєвих цінностях, зміни в поглядах та світогляді;
  3. небажання працювати, забезпечувати сім’ю, робити внесок до сімейного бюджету;
  4. подружня невірність;
  5. шкідливі звички, зловживання алкоголем, наркотиками;
  6. побутове насильство.

Шлюб буде розірвано, незалежно від того, наскільки ці причини здаються поважними або неповажними «з боку».

Але суд має право вжити заходів для примирення чоловіка і дружини. Щоб уникнути затягування судового процесу і призначення судом строку для примирення, є сенс вказати в позові досить категоричні і беззаперечні причини: побутове насильство, зрада, шкідливі і навіть небезпечні звички чоловіка. Тоді суд не стане брати до уваги заперечення і прохання другого з подружжя про призначення строку для примирення.

Згідно З сімейним кодексу України, шлюб буде розірваний, якщо в ході судового процесу буде встановлено, що збереження сім’ї та примирення подружжя неможливе.

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Підстави для розірвання шлюбу» була для Вас цікавою і Ви дізналися щось корисне для себе, то ставте лайк цій статті, а також підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб не пропустити нові відео.
Інформація про нашу компанію

 

Підстави для розірвання шлюбу

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

  1. Позовна заява про розірвання шлюбу через суд
  2. Строк розлучення через суд
  3. Документи для розлучення через РАЦС
  4. Розірвання шлюбу в органах РАЦСу
  5. Розлучення з громадянином України
  6. Розлучення з іноземцем
  7. Як подати заяву та документи на розлучення?
  8. Причини розлучення в позовній заяві
Оцініть статтю
( 2 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар