- Як оформити, подати заяву на розлучення, якщо є неповнолітні діти в Україні?
- Куди звертатися при розлученні, якщо є дитина?
- Як розлучитися, якщо дитина не спільна?
- Куди подавати заяву про розлучення з дітьми?
- Угода про дітей при розлученні. Угода про проживання дитини при розлученні. Зразок.
- Підготовка позовної заяви. Зразок.
- Перелік документів для розлучення з дитиною
- Судовий збір за розлучення
- Процедура розлучення. Як відбувається розлучення з дітьми?
- Порядок та етапи розлучення
- З ким буде жити дитина після розлучення?
- Правила розлучення при наявності неповнолітніх дітей
- Терміни розлучення з дітьми через суд
- Момент розірвання шлюбу
Як оформити, подати заяву на розлучення, якщо є неповнолітні діти в Україні?
Розлучення при наявності неповнолітніх дітей більш складна та затяжна процедура. Щоб максимально спростити процес та отримати цінні поради, читайте цю статтю, де ми розглянемо, процедуру та порядок шлюборозлучного процесу з дітьми.
Куди звертатися при розлученні, якщо є дитина?
Формальна процедура реєстрації та розірвання шлюбу здійснюється органами ДРАЦС. Однак при наявності неповнолітніх дітей, заява про розлучення подається в суд за місцем проживання одного з подружжя.
Це створює певні незручності для батьків, вимагає надання додаткових документів та виконання особливих дій (наприклад, визначення суми аліментів), а також кілька затягує шлюборозлучний процес. Зате законні інтереси неповнолітньої дитини будуть захищені судом.
Увага! Навіть, якщо подружжя прийшло до рішення про розлучення з спільнної згоди, досягли компромісу щодо розподілу майна, визначили місце проживання дитини – заява про розірвання шлюбу все одно подається в суд!
Правда, з цього правила є виняток. Так, процедура розлучення при наявності дитини здійснюється органами ДРАЦС якщо:
- один з подружжя в законному порядку визнаний безвісно відсутнім;
- один з подружжя в законному порядку визнаний недієздатним.
Як розлучитися, якщо дитина не спільна?
Є ще один виняток з цього правила. Якщо дитина не спільна (має родинний зв’язок тільки з одним з подружжя), подружжя може розірвати шлюб в органах ДРАЦС.
Наприклад, якщо у дружини є неповнолітні діти від попереднього шлюбу, чоловік і дружина можуть розлучитися через ДРАЦС (звичайно, при наявності на те спільнної згоди). Якщо ж діти жінки будуть усиновлені чоловіком, то хоча вони і не є його рідними дітьми, вони стають спільними. В такому випадку розірвання шлюбу буд здійснюватися виключно через суд.
Точно так же, через суд, доведеться розлучатися чоловікові і дружині при наявності усиновлених дітей, які не є їх кровними, рідними дітьми.
Куди подавати заяву про розлучення з дітьми?
Звертатися до суду з позовною заявою про розірвання шлюбу потрібно за місцем знаходження відповідача.
Розлучення за місцем проживання позивача може відбуватися при неможливості відвідання суду, наприклад, через проживання разом з неповнолітніми дітьми. Крім того, подружжя може домовитися про подачу заяви за місцем проживання одного з них.
Подати заяву про розірвання шлюбу в суд можна і в тому випадку, якщо між подружжям досягнуто компромісу зі всіх «дитячих» питань, включаючи місце проживання дітей, участі кожного з подружжя в утриманні та вихованні дітей.
Для того щоб оформити розлучення через суд при наявності неповнолітніх дітей, подружжю необхідно скласти письмову угоду, в якій буде визначено:
- з ким будуть проживати діти (або кожен з дітей) після розлучення;
- в якому порядку чоловік, який проживає окремо від дітей, буде виконувати свої батьківські права і обов’язки (спілкування, виховання, матеріальне утримання дітей);
- на кого з подружжя будуть покладені аліментні зобов’язання, в яких розмірах будуть стягуватися аліменти на дітей.
Якщо угода подружжя не порушує законні права дітей, суд затвердить його своїм рішенням.
Якщо подружжя не змогло дійти згоди про те, з ким із них залишаться діти, як вони будуть виховувати і забезпечувати дітей, їм необхідно звернутися в суд. В цьому випадку, приймаючи рішення про розлучення подружжя, суд визначить і долю їхніх дітей.
Угода про дітей при розлученні. Угода про проживання дитини при розлученні. Зразок.
Батьки можуть скласти угоду в довільній формі, взазначивши сі необхідні положення, що стосуються проживання, матеріального забезпечення та виховання дітей.
Укладену угоду потрібно подавати в суд – або одночасно з позовною заявою про розлучення, або під час судового засідання. Суд розгляне угоду і затвердить її своїм рішенням, якщо воно не буде суперечити закону або обмежувати права дітей і батьків.
Підготовка позовної заяви. Зразок.
Позовна заява на розіровання шлюбу має відповідати вимогам Цивільного процесуального кодексу України. Крім того, в ньому необхідно вказати інформацію щодо спільних неповнолітніх дітей:
- найменування суду;
- ПІБ сторін, їх місце проживання;
- дата укладення шлюбу;
- пояснення причин неможливості подальшого проживання з чоловіком;
- інформація про наявність дітей;
- опис своєї (або загальної) позиції з питання проживання, виховання та утримання дітей після розлучення;
- приведення аргументів і доказів на захист своєї позиції;
- формулювання прохання до суду, починаючи зі слів «Прошу»;
- перелік документів;
- дата і підпис.
Перелік документів для розлучення з дитиною
Процес розлучення з дитиною передбачає підготовку та надання до суду додаткових документів, крім заяви про розлучення.
Так, якщо має місце спільна згода подружжя про розлучення, до заяви про розлучення додається укладений сторонами письмовий договір. Цей договір повинен містити положення про поділ майна подружжя, про розміри і порядок виплати аліментів, про місце проживання дітей після розлучення.
Якщо ж заява про розлучення в односторонньому порядку подається одним із подружжя, перелік документів включає:
- Заповнений бланк заяви про розлучення, що містить найменування суду, ПІБ позивача і відповідача, адреси проживання сторін, вимога про розгляд заяви про розлучення, опис причин і обставин, що викликали намір розірвати шлюб, доведення своєї позиції і подання доказів, що її підтверджують.
- Оригінал свідоцтва про шлюб.
- Оригінал свідоцтва про народження дитини (дітей).
- Виписка з будинкової книги – цей документ підтверджує факт проживання дитини з позивачем і виконання останнім своїх батьківських обов’язків по відношенню до дитини, що важливо для визначення місця проживання дитини в майбутньому.
- Квитанція про оплату судового збору (виключно оригінал).
Перелік документів подається позивачем до суду у двох примірниках. Копія заяви про розірвання шлюбу з копіями всіх доданих до неї документів відправляється для ознайомлення відповідача.
Судовий збір за розлучення
Розмір судового збору за подачу позову про розлучення становить 1040 грн.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали:
- Розлучення в односторонньому порядку в РАЦС.
- Як анулювати розлучення.
- Чи є різниця, хто подає на розлучення.
- Підстави для розірвання шлюбу.
- Заперечення на позов про розлучення.
- Порядок розірвання шлюбу.
- Скільки коштує подати на розлучення в 2022 році.
- Подати на розлучення онлайн.
Процедура розлучення. Як відбувається розлучення з дітьми?
При розгляді позовної заяви про розірвання шлюбу, суд встановлює:
- чи бажає подружжя розірвати шлюб або один з них висловлює незгоду;
- чи є можливість примирення подружжя і збереження сім’ї.
Якщо запобігти розлучення і зберегти сім’ю неможливо, суд вирішує такі питання:
- визначає подальше місце проживання дітей;
- розглядає можливість поділу дітей між подружжям;
- встановлює порядок спілкування з дитиною після розлучення;
- покладає аліментні зобов’язання на того з батьків, хто проживає окремо.
Все це викладається в судовому рішенні, на підставі якого видається виконавчий документ.
Порядок та етапи розлучення
- Вирішення спірних питань дуже затягує процес розірвання шлюбу. Щоб прискорити процедуру розлучення з дітьми, варто подати позов про розлучення в суд, а спірні питання вирішити до розлучення (наприклад, у вигляді письмової угоди) або після розірвання шлюбу (у вигляді позову про поділ майна, стягнення аліментів).
- Позовна заява про розірвання шлюбу подається і реєструється в канцеллярії суду, в залежності від відповідності вимогам закону – відхиляється або приймається. Якщо позов прийнятий до розгляду, перше судове засідання буде призначено через 30 днів.
- Перше судове засідання може стати останнім, якщо подружжя дійдуть спільнної згоди в усіх питаннях, в тому числі, в «дитячих» питаннях – шляхом укладення угоди. У цьому випадку буде прийнято рішення суду про розірвання шлюбу.
- В іншому випадку не уникнути ще одного засідання – через 1-6 місяців. Протягом цього строку подружжю надається можливість для примирення.
- Якщо судове рішення про розірвання шлюбу прийнято, воно набирає законної сили через 1 місяць.
З ким буде жити дитина після розлучення?
У питанні визначення місця проживання дитини старше 10 років враховується і його думка.
Права батьків щодо виховання дітей рівні. Встановлене судом місце проживання дитини з одним з батьків не є перешкодою для активної участі другого з батьків у житті дитини. Відповідно до закону, який проживає окремо батько має право вільно бачитися і спілкуватися з ним. Якщо той з батьків, з яким дитина проживає, перешкоджає спілкуванню дитини з іншим, спірне питання може бути вирішено через суд.
Правила розлучення при наявності неповнолітніх дітей
Як згадувалося вище, законом передбачені заходи захисту інтересів неповнолітніх дітей при розірванні шлюбу батьків. Тому в деяких випадках процес розірвання шлюбу має специфічні особливості.
- Розлучення з дитиною до 1 року
Однозначну судову заборону на розірвання шлюбу отримає подружжя протягом усього строку вагітності дружини і першого року життя маленької дитини. Ця законодавча норма захищає права матері і дитини, залишає подружжю шанс для збереження сім’ї та спільного виховання дітей.
- Розлучення при наявності дитини з інвалідністю.
Процедура розірвання шлюбу при наявності дитини з інвалідністю ускладнюється необхідністю стягнення аліментів на його утримання – до і після 18 років, що включають вартість його лікування і спеціального догляду, реабілітаційних заходів, придбання необхідного обладнання.
- Розлучення з двома – трьома дітьми
Процедура розлучення з двома, трьома і більше дітьми майже нічим не відрізняється від розлучення з однією маленькою дитиною. Батьки так само можуть укласти угоду про дітей або цілком довірити рішення «дитячих» питань суду.
Якщо в процесі розлучення батьки укладають угоду про дітей, їхні домовленості щодо місця проживання, виховання, зустрічей, спілкування можуть стосуватися кожної дитини окремо.
Від кількості дітей у шлюбі, залежить розмір аліментів після розлучення. Якщо дітей двоє – матеріальна допомога буде складати третю частину від доходу того з батьків, хто проживає окремо, якщо дітей троє або більше – половину.
Суд визначає місце проживання кожної дитини, враховуючи сукупність таких обставин, як:
- матеріальне та сімейне становище обох батьків;
- вік дітей;
- прихильність кожної дитини до батьків;
- взаємини між батьками і дитиною;
- особисті якості батьків.
Якщо суд прийде до висновку, що окреме проживання дітей не порушить їх прав та інтересів, він дозволить батькам поділити дітей. Звичайно, це не означає, що вони перестануть бачитися і спілкуватися один з одним чи з батьками.
До речі, якщо діти проживають з кожним з батьків, аліментні зобов’язання несе кожен з них – перед дітьми, які проживають окремо від нього.
Приклад
Розлучаються чоловік і дружина, в шлюбі яких було народжене троє дітей. Після розлучення двоє з них залишаються з матір’ю, а один – з батьком. Аліменти будуть виплачуватися в такий спосіб: батько буде платити аліменти двом дітям, які проживають з матір’ю (третина свого доходу), а мати буде платити аліменти одній дитині, яка живе з батьком (чверть свого доходу).
Терміни розлучення з дітьми через суд
Скільки триває процес розірвання шлюбу, якщо є маленькі діти? Законом не встановлено точного строку розлучення через суд.
Перше судове засідання відбудеться через місяць після подання позовної заяви.
2 місяці. Якщо намір подружжя розірвати шлюб будується на взаємній згоді, а щодо подальшої долі дітей немає розбіжностей, процедура розлучення займе всього два місяці. Судове рішення приймається через 1 місяць після подачі заяви, а вступає в законну силу – по закінченню 1 місяця для оскарження.
3 місяці. Якщо між подружжям не досягнуто згоди про розірвання шлюбу, якщо обставини справи свідчать про можливе збереження сім’ї, процес розірвання шлюбу може затягнутися на 3 місяці, що призначаються судом для примирення сторін. Після завершення цього строку судом приймається рішення про розлучення, а через 1 місяць воно вступає в законну силу.
До 6 місяців. Наявність між подружжя суперечок про подальше місце проживання і порядок виховання неповнолітніх дітей, може затягнути процес розлучення ще на кілька місяців. В судовому порядку будуть з’ясовуватися такі фактори, моральні якості та матеріальні можливості кожного з подружжя, прихильність дітей до кожного з батьків і переваги щодо проживання з матір’ю або батьком. З цією метою судом можуть бути залучені свідки, представники органів опіки і піклування, експерти-психологи і педагоги.
Результатом розгляду справи є рішення суду про розірвання шлюбу: задоволення або незадоволення заяви про розлучення, а також відстрочка розгляду заяви про розірвання шлюбу на певний строк (при існуючій ймовірності примирення сторін).
Рішення суду набирає законної сили через 30 днів після винесення.
Момент розірвання шлюбу
Якщо у подружжя немає дітей, відбувається розірвання шлюбу в органах ДРАЦСу, а дата внесення змін до книги реєстрації актів цивільного стану і є моментом розірвання шлюбу.
Але якщо у подружжя є діти, вони розлучаються в суді. Коли ж настає момент розірвання шлюбу?
Згідно із законодавством, якщо розлучення відбувається в суді, моментом розірвання шлюбу є момент вступу в законну силу судового рішення. І лише після цього, протягом 3 днів суд направляє витяг з рішення до органу ДРАЦС – для внесення працівниками ДРАЦСу відповідних змін до реєстраційної книги. Хоча шлюб вважається розірваним, свідоцтво про розлучення не видається. Протягом цього строку вступати в новий шлюб вони не мають права.
Крім того, юридичними наслідками припинення шлюбу є:
- припинення будь-яких правовідносин між подружжям, крім батьківських (виховання та утримання спільних дітей до повноліття) і майнових (поділ спільної власності протягом 3 років після розлучення);
- відсутність необхідності згоди колишнього подружжя на укладання угод. Право власності на придбане майно вже не буде спільним.
Таким чином, незалежно від взаємин батьків, домовленостей щодо дітей – питання розірвання шлюбу вирішується в судовому порядку. Наявність суперечок зобов’язує подружжя звертатися в міський (районний) суд. Батьки можуть укласти угоду і визначити долю дітей. Суд залишає дитину з тим з батьків, хто забезпечить малюку більш комфортні умови для існування – в плані виховання, освіти і особистісного розвитку.
Залишилися питання? Задайте їх нашому юристу. Правова підтримка дозволить не допустити помилок і розлучитися навіть у складній ситуації. Юрист або адвокат підкаже, до якого суду слід звертатися, що писати в угоді, як залишити дитину собі, подати на аліменти і багато іншого. Дзвоніть або залишайте свої повідомлення шляхом будь-якого зручного для Вас месенджеру.
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua: