- Чи можна подати на розлучення одному з подружжя в орган ДРАЦС в Україні?
- Чи може одна людина подати на розлучення?
- В яких випадках одна людина може подати на розлучення в орган ДРАЦС? Особливості
- Виняткові випадки одностороннього розлучення через орган ДРАЦС
- Як подати на розлучення одній людині в ДРАЦС?
- Порядок дій при розлученні
- Вартість розлучення через орган ДРАЦС
- Заява та документи на розлучення
- Терміни розлучення
- Висновок
Чи можна подати на розлучення одному з подружжя в орган ДРАЦС в Україні?
Жоден громадянин України не може бути примушений до подружніх стосунків проти його волі. Бажання хоча б одного з подружжя розірвати шлюб досить для того, щоб відбулося розірвання шлюбу.
Але яким буде порядок розірвання шлюбу – адміністративний або судовий – залежить не тільки від намірів і бажань чоловіка. Закон чітко визначає, в яких випадках можна подавати документи в орган ДРАЦС, а в яких – без судового розгляду не обійтися.
Чи може одна людина подати на розлучення?
Законодавство України передбачає два способи розірвання шлюбу:
- адміністративний;
Цей спосіб кращий за низкою причин (простота процедури, оперативність, невисокі витрати), але допустимо не для всіх подружніх пар.
Розлучитися через орган ДРАЦС можуть тільки бездітні подружні пари, для яких розірвання шлюбу – спільне рішення, а також (у виняткових випадках) – подружжя може розірвати шлюб в односторонньому порядку.
- Судовий.
До цього способу доводиться вдаватися багатьом подружнім парам. Судовий процес не завжди протікає легко, зате гарантує розірвання шлюбу незважаючи на протест другої сторони, причому, з попутним рішенням всіляких сімейних суперечок. А також дозволяє передати ведення шлюборозлучної справи довіреній особі або просити суд про розгляд справи без участі сторін.
Отже, чи може один чоловік подати на розлучення в орган ДРАЦС? Так, може…
- через орган ДРАЦС, якщо дітей немає, і другий з подружжя не проти розлучитися;
- через орган ДРАЦС, незалежно від наявності неповнолітніх дітей, якщо отримання згоди від другого чоловіка – не обов’язково або неможливо;
- через суд, якщо у подружжя є неповнолітні діти;
- через суд, якщо інший член подружжя розлучатися не згоден.
В яких випадках одна людина може подати на розлучення в орган ДРАЦС? Особливості
Органи ДРАЦС розривають шлюби тільки в простих, безперечних випадках, таких як спільне рішення бездітної подружньої пари. Ключовою умовою є взаємозгода чоловіка і дружини. І, як правило, виражається воно в одночасному візиті подружньої пари в орган ДРАЦС: спочатку – подавати спільну заяву про розлучення, потім – бути присутнім на реєстраційній процедурі.
Але що робити, якщо чоловік і дружина живуть окремо, або з інших вагомих причин не можуть (або не хочуть) разом відвідувати орган ДРАЦС?
Як це здійснити?
Замість одної спільної подружньої заяви в орган ДРАЦС подаються дві різні заяви про розірвання шлюбу – від чоловіка і дружини. Підтверджувати поважні причини, за якими спільний візит в орган ДРАЦС неможливий – не потрібно. Важливо лише, щоб підпис відсутнього чоловіка на його екземплярі заяви була завірена нотаріально – це послужить достовірним підтвердженням його згоди на розлучення.
Через встановлений законом трок (30 днів) обоє з подружжя повинні з’явитися на реєстраційну процедуру в орган ДРАЦС. Щоб розлучення відбулося, закон допускає присутність виключно двоє з подружжя (ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).
Виняткові випадки одностороннього розлучення через орган ДРАЦС
У більшості випадків – навіть мови бути не може про розлучення через орган ДРАЦС, якщо на це немає взаємної згоди подружжя.
Але в деяких випадках отримання згоди від чоловіка або дружини – неможливо або не потрібно. Такі випадки прямо передбачені Сімейним кодексом України – їх всього дві. Один з подружжя може ініціювати шлюборозлучну процедуру в органі ДРАЦС, не чекаючи згоди другого з подружжя, якщо …
- суд визнав його недієздатним;
- суд визнав його померлим.
Як видно з перерахованого вище, судове рішення – підстава для одностороннього розірвання шлюбу через орган ДРАЦС. Заява від зацікавленого з подружжя приймається незалежно від наявності дітей або можливого протесту з боку другого з подружжя.
Як подати на розлучення одній людині в ДРАЦС?
З процедурної точки зору розлучення в органі ДРАЦС виглядає майже так само, як і одруження: чоловік і жінка подають заяву, оплачують держмито, очікують 30 днів і повторно йдуть на реєстраційну процедуру, після якої отримують Свідоцтво – документ, що підтверджує новий цивільний статус.
Порядок дій при розлученні
Порядок дій подружжя буде таким:
- Підготовка та подача заяви про розірвання шлюбу (з додатками) – до органу ДРАЦС;
- Оплата держмита;
- Очікування реєстраційної процедури (30 днів);
- Повторне відвідування органу ДРАЦС для участі в реєстраційній процедурі;
- Отримання свідоцтва про розлучення.
Вартість розлучення через орган ДРАЦС
За розірвання шлюбу подружньої пари через орган ДРАЦС потрібно заплатити держмито.
За одностороннє розірвання шлюбу через орган ДРАЦС (за однією з підстав, перелічених вище) потрібно також заплатити держмито.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Розлучитися з дружиною, якщо є неповнолітні діти, Розлучення з чоловіком при наявності дітей, Отримати свідоцтво про розлучення, Як дізнатися розлучений чоловік чи ні, Поміняти прізвище після розлучення, Розлучення із засудженим, Розлучення по довіреності, Як розлучитися заочно.
Заява та документи на розлучення
Основна відмінність між одностороннім розлученням і розлученням за згодою подружжя -в заяві, яка подається до органу ДРАЦС, і документах, що додаються до неї.
Річ у тому, що документообіг в органах ДРАЦС стандартизований: заяви від громадян приймаються не в довільній формі, а на готових бланках. Вони постійно оновлюються. Те, що діяло раніше могло втратити свою актуальність.
Для розірвання шлюбу через орган ДРАЦС передбачено три форми заяви:
Спільна заява подружжя про розірвання шлюбу, в якій містяться дані:
- П.І.Б., дата і місце народження, місце проживання, громадянство і національність кожного чоловіка;
- реквізити паспортів або інших документів, що засвідчують особистості кожного з подружжя;
- реквізити реєстраційного запису акта про шлюб;
- прізвища, які подружжя будуть носити після розірвання шлюбу;
- дата подачі заяви;
- підписи подружжя.
Якщо подружжя не може разом заповнити, підписати і подати спільну заяву, вони заповнюють дві різні заяви. Підпис того чоловіка, який не може відвідати орган ДРАЦС, повинен бути завірений нотаріусом.
До заяви додаються: копії паспортів, свідоцтво про шлюб, квитанція на оплату держмита. Крім інших відомостей, в заяві повинна бути вказана підстава одностороннього розлучення: визнання другого з подружжя недієздатним, померлим.
До заяви додаються: копії паспортів, свідоцтво про шлюб, копія рішення або рішенняу суду, на підставі якого розривається шлюб, квитанція на оплату держмита.
Терміни розлучення
Термін адміністративного шлюборозлучного процесу становить рівно 30 днів – ні більше, ні менше. Початок обчислення строку – дата подачі подружньою парою (або одним чоловіком) заяви в орган ДРАЦС.
Судові справи про розлучення можуть тривати приблизно до пів року. Наприклад, якщо чоловік і жінка вирішують долю майна і спільних дітей.
Висновок
Основні моменти, які потрібно запам’ятати:
- Розлучення одним з подружжя можливе у двох видах: через орган ДРАЦС або в суді.
- Перший варіант підходить бездітним парам, які не ділять майно і згодні на розірвання шлюбу.
- Розлучення через орган ДРАЦС в односторонньому порядку підходить далеко не всім. Потрібно наявність хоча б однієї з причин, наприклад – чоловік визнаний недієздатним.
- Порядок не відрізняється від стандартного. Потрібно подати заяви, сплатити держмито, почекати строк для примирення і забрати свідоцтва про розірвання шлюбу.
- Подружжя оплачують держмито, а в випадку з одностороннім розлученням ініціатор вносить держмито.
- Заяви різних форм є на стенді в органах ДРАЦС – їх потрібно заповнити за зразком.
Спільна подача заяв про розірвання шлюбу не викликає стільки питань. Якщо всією процедурою займається один чоловік – у нього можуть виникнути питання. Хтось не знає, в який орган ДРАЦС звертатися – за місцем проживання або за місцем реєстрації шлюбних відносин. Інші не можуть зібрати документи, їм потрібна допомога з урахуванням ситуації, що склалася. Третім складно розібратися із заповненням заяв про розірвання шлюбу. Якщо у вас є питання, ви можете задати їх нашим юристам. Вони дадуть правову оцінку і допоможуть розібратися з незрозумілими моментами. Залишити заявку можна прямо на сайті або зателефонувати за телефонами гарячої лінії. Не соромтеся – це, швидко і вигідно!
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:
- Визнання шлюбу недійсним
- Розлучення в односторонньому порядку з дітьми та без
- Як розлучитися з чоловіком без дітей?
- Розлучення з простроченим паспортом
- Позовна заява про розлучення та стягнення аліментів
- Документи для розлучення
- Які документи потрібні для розлучення через суд?
- Які документи потрібні для розлучення
- Заява про розірвання шлюбу в РАЦС