Права дружини при розлученні з чоловіком

Права дружини при розлученні з чоловіком
Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya.com.ua! У статті «Вивезти дитину за кордон» я розповім які права має дружина при розлученні з чоловіком в Україні та терміни примирення, про відмову від розлучення при вагітності та протягом 1 року після пологів, як розлучитися, якщо є дитина. Розглянемо питання щодо прізвища після розлучення, права отримувати від чоловіка аліменти на утримання дітей і на власне утримання та права на зустрічі, виховання, утримання дітей, якщо вони проживають з батьком. Також дослідимо питання з розподілу майна.

Права дружини при розлученні з чоловіком в Україні

Права дружини при розлученні з чоловіком в Україні

Розлучається подружжя наділені рівними правами – особистими, батьківськими, матеріальними. При цьому закон наділяє деякими додатковими правами дружину, що пов’язано з материнством і турботою про маленьку дитину.

Ця стаття присвячена жіночим правам під час шлюборозлучного процесу:

  • відмовитися від розлучення під час вагітності та першого року після пологів;
  • просити про примирення і намагатися зберегти сім’ю;
  • відновити дівоче прізвище або носити прізвище чоловіка;
  • вимагати від батька спільних дітей рівної участі в їх вихованні, матеріальному забезпеченні;
  • зберегти особисту власність і отримати половину спільно нажитої власності;
  • отримати зміст в разі непрацездатності та потреби.

Відмова від розлучення при вагітності і протягом 1 року після пологів

Відмова від розлучення при вагітності та протягом 1 року після пологів

Під час вагітності та після пологів жінка потребує допомоги та підтримки, яку може надати чоловік.

Закон захищає це право жінки, тому не дозволяє чоловікові розлучатися з вагітною дружиною або дружиною, яка народила дитину менше 1 року тому (навіть якщо новонароджена дитина народилася мертвою чи померла, не проживши року) – без згоди дружини. Дружина має право не дати згоди і зберегти сім’ю протягом складного періоду. Тільки через рік після пологів чоловік зможе подати на розлучення.

Це передбачено Сімейним кодексом України й Постановою Пленуму ВС України. Так материнство захищено законодавством України.

Винятки становлять лише випадки, передбачені Сімейним кодексом України, коли для розлучення з дружиною не потрібно (або не може бути отримано) її згоду:

  1. Недієздатність дружини;
  2. Визнання дружини померлої;
  3. Позбавлення дружини волі на строк понад 3 роки.

У той же час дружина не обмежена в праві розірвати шлюб з чоловіком. Вона може подавати на розлучення як протягом вагітності, так і на протязі першого року після пологів. Згоду або незгоду чоловіка не матиме значення.

Зв’язатися з адвокатом

 

Термін для примирення

Термін для примирення

Якщо розлучення хоче тільки чоловік, дружина може просити суд не виносити рішення про розлучення відразу, а надати строк для примирення. Це право, передбачене Сімейним кодексом України, поширюється на обох з подружжя.

Перш ніж призначити строк для примирення, суд повинен вивчити особливості подружніх взаємин, з’ясувати мотиви та причини для розлучення. Можливо, доведеться поставити подружжю такі питання:

  • Яка причина розлучення?
  • Як протікало подружнє життя до подачі позову про розлучення?
  • Яке матеріальне становище подружжя?
  • Чи страждають подружжя шкідливими звичками?
  • Чи виникали великі сварки та розбіжності, чи траплялися тимчасові розставання? Яка основна причина конфліктів в сім’ї?
  • Чи можливо подальше мирне проживання розлучених подружжя?
  • Як будуть захищені права дітей при розлученні?
Адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук, професор
У сімейному законодавстві немає списку причин, за якими збереження сім’ї можна вважати недоцільним, а розлучення - неминучим. Кожен випадок розглядається судом в індивідуальному порядку. І навіть у випадках тривалого подільного проживання подружжя, народження у чоловіка дитину від іншої жінки, побутового насильства, шлюб може бути збережений - при бажанні подружжя.

 

Не виключено, що за 1-3 місяці подружня пара зможе знайти спільну мову і відновити взаємини. Тоді розлучення не відбудеться.

Прізвище після розлучення

Прізвище після розлучення

Дружині надається вибір:

  1. Зберегти прізвище чоловіка, яке вона носила в шлюбі;
  2. Відновити прізвище, яке вона носила до одруження.

Щоб змінити прізвище спільним дітям, подружжя повинні домовитися. Якщо діти носять прізвище чоловіка, він повинен дати згоду на зміну прізвища дітей, і навпаки. Думка батьків не враховується тільки в тому випадку, якщо він позбавлений батьківських прав.

Зв’язатися з адвокатом

 

Як розлучитися, якщо є дитина?

Як розлучитися, якщо є дитина?

Батько і мати рівні в батьківських правах і обов’язках перед дітьми: виховувати, утримувати дітей, сприяти гармонійному розвитку, підтримувати взаємини, проводити разом дозвілля, приймати рішення щодо місця проживання, отримання освіти, лікування, оздоровлення дітей.

Згідно З сімейним кодексу України, в шлюборозлучному процесі суд повинен розв’язувати такі питання, що стосуються дітей:

  1. Визначити, з ким після розлучення залишаться жити неповнолітні діти;
  2. Визначити, на кого з батьків будуть покладені аліментні зобов’язання на дітей.

Право на спільне проживання з дітьми

У більшості випадків, після розлучення маленькі діти залишаються жити з матір’ю, що обумовлено особливим фізіологічним та психологічним взаємозв’язком між матір’ю і дитиною. Міжнародна декларація прав дитини містить таку ж вказівку: маленькі діти (до 3 років) без поважних причин. Такими причинами може бути важке захворювання, що перешкоджає турботі про дитину, жорстоке поводження матері з дитиною, алкогольна або наркотична залежність, психічний розлад. В інших випадках суд залишає маленьку дитину з матір’ю.

Що ж стосується дітей старше трьох років, то на спільне проживання з ними може претендувати та батько.

Перш ніж вирішити, з ким залишити дитину, суд вивчає всі обставини, такі як …

  • житлові умови;
  • матеріальне щастя;
  • прихильність дитини до кожного з батьків;
  • здоров’я батьків;
  • звична для дитини середовище;
  • можливість піклуватися про дитину через зайнятість.
Сімейний адвокат
Бабіч Сергій Анатолійович
Бабіч Сергій Анатолійович
кандидат юридичних наук
Остаточне рішення суду повинно бути засновано, в першу чергу, на користь дитини, і тільки в другу чергу - на наміри і бажання матері або батька. Судова практика показує, що в більшості випадків діти старшого віку також залишаються жити з матір’ю. При цьому мати не має права обмежувати батька у виконанні законних батьківських прав по відношенню до спільних дітям.

 

Право отримувати від чоловіка аліменти на утримання дітей

Право отримувати від чоловіка аліменти на утримання дітей

Якщо діти після розлучення залишаться жити з матір’ю, вона має право претендувати на матеріальну допомогу від батька, і особисто розпоряджатися грошовими сумами, які надходять від батька на утримання спільних дітей.

Розмір і порядок грошових виплат подружжя – батьки можуть визначити самі (в письмовому вигляді та нотаріально завіреній угоді), а можуть – в судовому порядку (одночасно з розлученням або в окремому судовому процесі).

Як правило, аліменти розраховуються у відсотковому відношенні до постійного офіційного заробітку батька. Батько повинен платити:

  • 25% – на дитину;
  • 33% – на двох дітей;
  • 50% – на трьох, чотирьох, п’ятьох дітей.

Але, якщо заробіток батька непостійний, розмір аліментних виплат може бути фіксованим – Сімейний кодекс України.

Зв’язатися з адвокатом

 

Право на зустрічі, виховання та утримання дітей, якщо вони проживають з батьком

Право на зустрічі, виховання та утримання дітей, якщо вони проживають з батьком

Якщо діти залишаються жити з матір’ю, вона безпосередньо виховує їх, підтримує взаємовідносини з ними, проводить спільне дозвілля, бере участь в утворенні, лікування, оздоровлення, а також несе матеріальні витрати на дітей.

Але якщо діти живуть з батьком (за взаємною згодою батьків або за рішенням суду), мати не може бути позбавлена ​​права …

  1. зустрічатися з дітьми (за попереднім погодженням або графіком);
  2. виховувати дітей;
  3. проводити з дітьми спільне дозвілля у вихідні та святкові дні, канікули, під час відпустки;
  4. приймати рішення щодо вибору навчального або медичного закладу;
  5. давати або не давати згоду на виїзд дітей за межі країни.

Якщо діти залишаються з батьком, аліментні зобов’язання покладаються на матір. Розмір і порядок виплат на утримання дітей встановлюється батьками (за письмовою, нотаріально посвідченою згодою) або судом.

Згідно Сімейного кодексу України, батько не має права перешкоджати виконанню матір’ю батьківських прав і обов’язків. Умови зустрічей і спільного проведення часу матері і дитини обумовлюються батьками – в письмовій угоді – чи визначаються судом. Якщо права матері порушуються, вона може звернутися до місцевого органу опіки та піклування або суд.

І тільки якщо поведінка матері несе загрозу для дитини, вона може бути обмежена в батьківських правах або навіть позбавлена ​​батьківських прав – виключно в судовому порядку.

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: З ким залишаються діти після розлучення, Зміна прізвища та по-батькові дитини, Порядок спілкування з дитиною після розлучення, Права дітей та батьків після розлучення, Місце проживання дітей, Як забрати дитину у дружини при розлученні, Угода про дітей при розлученні.

Право на аліменти від чоловіка на власне утримання

Право на аліменти від чоловіка на власне утримання

Після розлучення дружина має право отримувати від чоловіка аліменти на власне утримання, якщо вона …

  1. непрацездатна
  2. потребує.

Для призначення грошового утримання дружині від чоловіка, важливо поєднання двох вищевказаних чинників: неможливість працювати з незалежних від жінки причин і нужда, брак коштів на задоволення базових потреб.

Згідно З сімейним кодексу України, дружина може вимагати виплат на власне утримання в таких випадках:

  • Вона вагітна;
  • Вона доглядає за дитиною до 3 років;
  • Вона доглядає за дитиною-інвалідом до 18 років або інвалідом дитинства I чи II групи незалежно від його віку;
  • Вона отримала інвалідність під час шлюбу або протягом року після розлучення;
  • Вона досягла пенсійного віку протягом 5 років після розлучення.

Як дружині отримати грошове утримання від чоловіка після розлучення? Сімейний кодекс пропонує два варіанти:

Укласти з чоловіком письмова угода.

У цьому випадку розмір і порядок виплати аліментів обмовляється між колишнім подружжям добровільно. Жінка може позначити, який грошової суми їй не вистачає для задоволення основних потреб, чоловік буде щомісяця передавати зазначену суму готівкою під розписку або перераховувати її поштовим або банківським переказом.

Подати в суд.

Призначення грошових виплат на утримання дружини можливо в рамках шлюборозлучного процесу або в окремому судовому процесі. Перш ніж призначити розмір утримання, суд вивчає, чи дійсно жінка непрацездатна і потребує матеріальної підтримки, і чи може чоловік надавати їй таку матеріальну підтримку. Аліменти призначаються виключно у фіксованій грошовій сумі.

Зв’язатися з адвокатом

 

Розподіл майна. Що при розлученні належить дружині?

Розподіл майна. Що при розлученні належить дружині?

Відомо, що при розлученні чоловік і дружина ділять порівну все, що нажито в шлюбі. Але є кілька суттєвих уточнень цього правила. Отже, розглянемо, які матеріальні права дружини при розлученні.

Розділ спільної власності

Розділ спільної власності

Все, що було набуте подружжям під час подружнього життя, підлягає розподілу. До спільної власності належать також всі види доходів (заробітні плати, стипендії, пенсії, відсотки від вкладів, прибуток від індивідуального підприємництва) – Сімейний кодекс України.

Адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук, доцент
Не має значення, хто заробив кошти для покупки матеріальних цінностей - чоловік або дружина. Навіть якщо працював тільки один з подружжя (як правило, чоловік), а другий (припустимо, дружина) - вносив інший посильний внесок, наприклад, вів домашнє господарство, доглядав за дітьми, - частки подружжя будуть рівними. Оформлення матеріальних цінностей на ім’я чоловіка або дружини також не має значення.

 

В яких випадках поділ спільно нажитого може бути нерівним? Є кілька випадків, в яких законом допускається нерівний поділ на користь дружини (як і на користь чоловіка):

  • Частка того з подружжя, з яким залишаються жити діти, може бути збільшена – в інтересах неповнолітніх дітей;
  • Частка того з подружжя, який безвідповідально витрачав сімейні кошти, може бути зменшена.
Зв’язатися з адвокатом

 

Збереження особистої власності дружини

Збереження особистої власності дружини

Якщо матеріальні цінності були придбані дружиною …

  • до вступу в шлюб;
  • в шлюбі – на особисті кошти, зароблені або накопичені до одруження;
  • в шлюбі – по безоплатних угодах: приватизації, дарування, спадщини;
  • в шлюбі – при подільному проживанні та припиненні подружніх відносин

… вона зберігає повне і безроздільне право власності на них.

Довести право власності потрібно за допомогою правовстановлюючих документів, що підтверджують покупку, подарунок, приватизацію тощо. Голослівні твердження в суді не беруться до уваги.

Наприклад, якщо дружина каже, що квартиру їй подарували батьки, а чоловік стверджує, що вона була куплена на спільні гроші, подружжю доведеться підготувати доказову базу: коли та на які кошти була придбана нерухомість.

Не підлягають поділу з чоловіком також:

  1. предмети особистого користування дружини, навіть якщо вони були куплені на спільні кошти (крім предметів розкоші);
  2. авторські права дружини;
  3. інструменти або техніка, необхідна дружині для трудової діяльності;
  4. цільові виплати, компенсації особистого характеру.

Чи може дружина претендувати на майно, що належить чоловікові?

Чи може дружина претендувати на майно, що належить чоловікові?

У деяких випадках дружина може вимагати рівного (або нерівного) поділу майна, що належить чоловікові. наприклад:

  1. Предмети розкоші. Дорогий одяг, аксесуари, ювелірні прикраси – то, що було куплено в шлюбі й знаходиться в особистому користуванні чоловіка, але є цінним, розкішним, може бути поділено з дружиною.
  2. Особисте майно чоловіка, вдосконалене, покращене під час подружнього життя спільними зусиллями або шляхом спільних коштів.

Наприклад, дача або квартири чоловіка, в якій за роки шлюбу був зроблений дорогий ремонт, може бути поділена пропорційно вкладеним подружжям засобів і силам. Як правило, призначається грошова компенсація.

Зв’язатися з адвокатом

 

Право на юридичну допомогу при розлученні

Право на юридичну допомогу при розлученні

Кожен громадянин може претендувати на своєчасну і компетентну допомогу юриста. Розлучення тільки на перший погляд здається простою справою, але в процесі нерідко виникають складнощі, особливо пов’язані з поділом нажитих квартир-машин-кредитів і подальшою долею дітей.

Якщо Вам потрібна допомога, отримаєте  консультацію юриста або адвоката на нашому порталі – (по)ставити питання в чаті або зателефонуйте на гарячу лінію.

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Права дружини при розлученні з чоловіком» на сайті rozirvannya.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.

Інформація про нашу компанію

 

Права дружини при розлученні з чоловіком

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

  1. З ким залишаються діти після розлучення
  2. Зміна прізвища та по батькові дитини
  3. Порядок спілкування з дитиною після розлучення
  4. Права дітей та батьків після розлучення
  5. Місце проживання дітей
  6. Як забрати дитину у дружини при розлученні?
Оцініть статтю
( 3 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар