Які документи потрібні для розлучення через суд в Україні?
Криза сімейних відносин – явище, яке кожна пара переживає хоча б раз. Декому вдається впоратися з цією проблемою та зберегти шлюб, але іноді розлучення – єдиний вихід. Подружня пара, яка не має майнових претензій один до одного, неповнолітня дитина або один із подружжя зник безвісти або відбуває покарання в колонії, може подати на розлучення через РАЦС. Однак у більшості випадків розлучення без суду не вдасться. Цей процес є тривалим і дорогим, але його можна частково спростити, знаючи, які документи потрібні суду для розлучення, і подати на розлучення з повним пакетом необхідних документів.
Коли розлучення можливе лише через суд?
Якщо подружжя погоджується розірвати шлюб, розлучення, як і раніше, є обов’язковим, якщо:
- подружжя мають разом неповнолітніх дітей;
- відсутня домовленість про поділ нажитого у шлюбі спільного майна;
- батьки не визначили правила утримання чи місце проживання дитини.
Сімейний кодекс передбачає подання документів на можливість розірвання шлюбу в односторонньому порядку. Це відбувається в суді, якщо один із подружжя виступає проти розірвання шлюбу або ухиляється від розлучення.
Які документи потрібні для розлучення через суд?
Як подати заяву про розлучення? Цивільна процедура передбачає розірвання шлюбу в суді за такими документами:
- позовна заява про розірвання шлюбу;
- оригінал та копія свідоцтва про шлюб;
- бланк квитанції про сплату судового збору;
- паспорт та ІПН;
- свідоцтво про реєстрацію подружжя та спільних неповнолітніх дітей;
- свідоцтва про народження на всіх спільних неповнолітніх дітей (така сама процедура застосовується у разі усиновлення усиновленої дитини);
- додаткові документи, що підтверджують причину розлучення (довідки про те, що чоловік перебуває під вартою або оголошений зниклим безвісти, медичні довідки про хворобу або алкоголь, наркоманію чоловіка, докази побоїв, погроз, образ тощо).
Як правильно подати заяву про розлучення до суду?
Заява про розлучення в суді може бути подана позивачем у будь-якій формі, від руки або набрана за допомогою комп’ютера, але вона повинна містити таку інформацію:
- повне найменування судового органу, який приймає заяву про розірвання шлюбу;
- основні відомості про позивача: ПІБ, місце та дата народження, юридична адреса та адреса фактичного перебування, паспортні дані;
- аналогічні відомості про відповідача;
- інформація з форми свідоцтва про шлюб – номер документа, а також дата реєстрації;
- характер вимог;
- якщо є діти – відомості про них (ПІБ, дані свідоцтв про народження або паспорти всіх неповнолітніх дітей);
- у разі суттєвих претензій – розрахунок суми претензії;
- шлюбний договір (за наявності);
- перелік документів, які позивач додав до заяви про розірвання шлюбу.
Кожен процес розлучення індивідуальний, і суд може вимагати додаткові документи, необхідні для прийняття рішення.
Подружжя може самостійно домовитися про поділ майна. Якщо цього не відбувається, вони мають підписати мирову угоду в суді. Слід зазначити, що цей документ не є виконанням вимог одного з подружжя, а є компромісом, до якого повинні прийти як позивач, так і відповідач. У договорі мають бути прописані всі нюанси розділу рухомого та нерухомого майна, майна та заощаджень.
Копії мирової угоди передаються до суду за кількістю осіб, які безпосередньо беруть участь у справі, з огляду на те, що копія документа залишається у судді.
Порядок проведення судового розгляду
Розгляд документів після подачі в суд проходить протягом 5 робочих днів. Якщо подано неповний перелік документів, суд може відмовити у розгляді позову або повернути документи заявнику.
Коли розлучення проводиться без згоди подружжя, є кілька нюансів. Суд призначить справу про розлучення на підставі прийнятої заяви від позивача, але рішення про розлучення буде ухвалено лише в тому випадку, якщо суддя вирішить, що майбутні подружні та сімейні відносини між позивачем та відповідачем вже неможливі.
Якщо позивач не з’явиться до суду без поважної причини, його позов не розглядатиметься. Якщо обвинувачений не з’явиться до суду тричі, розлучення буде здійснено автоматично.
Процес помітно спрощує взаємне розлучення пари, при цьому суд не займається з’ясуванням причин розірвання шлюбу. Розлучення можна подавати за договорами про поділ майна та щодо дітей. Якщо по неповнолітнім дітям досягти згоди не вдається, суд самостійно вживає заходів щодо захисту прав дитини:
- з ким із батьків залишаються діти;
- розмір аліментів.
Практика показує, більшість рішень про дітей приймається на користь матері, але бувають винятки. Суд може взяти до уваги думку органів опіки та піклування, а також думку самих дітей, які досягли 10-річного віку.
І позивач, і відповідач можуть за необхідності викликати до суду свідків та користуватися послугами адвокатів.
Подання заяви про розлучення
Суд надішле виписку до органу ДРАЦС протягом 3 робочих днів з моменту набрання рішенням суду про розірвання шлюбу законної сили. Після заповнення всіх документів працівник ДРАЦС внесе відповідний запис до книги реєстрації актів цивільного стану.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Закон про розлучення (законодавство), Швидке розлучення в Україні, Рішення суду про розірвання шлюбу, Розірвання шлюбу неповнолітніх, Реєстрація розірвання шлюбу, Розірвання шлюбу в суді, Зміна прізвища після розлучення.
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua: