Розлучення з чоловіком при наявності дітей

Розлучення з чоловіком при наявності дітей
Зміст
  1. Як розлучитися з чоловіком, якщо є неповнолітні діти в Україні?
  2. Особливості розлучення при наявності дітей
  3. Одностороннє розлучення при наявності дітей
  4. Розлучення за взаємною згодою подружжя при наявності дітей
  5. Що робити, якщо чоловік не дає згоди на розлучення?
  6. Розлучення з маленькою дитиною
  7. Як розлучитися, якщо дітей декілька?
  8. Процес розірвання шлюбу в суді з дітьми
  9. Порядок дій при розлученні з дітьми
  10. Як скласти позовну заяву про розлучення з дітьми
  11. Які необхідні документи для розлучення з дітьми
  12. Куди звертатися при розлученні з дітьми?
  13. Судовий збір за розлучення з дітьми
  14. Терміни розлучення з дітьми
  15. Права батьків при розлученні
  16. Визначення місця проживання дітей після розлучення
  17. Що робити, якщо чоловік погрожує забрати дитину при розлученні?
  18. Як можна залишити дітей при розлученні чоловікові?
  19. Аліменти на дітей після розлучення
  20. Яким повинен бути розмір аліментів?
  21. Рубрика «Питання / Відповідь» про розлучення з чоловіком при наявності дітей

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю! У цій статті я Вам розповім про те, як швидко розірвати шлюб з чоловіком якщо є дитина. Ознайомившись з матеріалом статті «Розлучення з чоловіком при наявності дітей» на сайті rozirvannya.com.ua Ви знайдете відповіді для себе щодо цього питання.

Як розлучитися з чоловіком, якщо є неповнолітні діти в Україні?

Як розлучитися з чоловіком, якщо є неповнолітні діти в Україні?

Рішення про розлучення дається жінці дуже непросто. Пригадуються колишні почуття, трощаться надії про збереження сім’ї, турбують матеріальні питання, виникає занепокоєння про юридичні складнощі процесу. А якщо є діти, кількість жіночих сумнівів, страхів і запитань збільшується вдвічі. Як вони переживуть розлучення батьків? З ким залишаться? Як будуть спілкуватися з батьком?

Особливості розлучення при наявності дітей

Особливості розлучення при наявності дітей

Сімейне законодавство однозначно стверджує, що при наявності неповнолітніх дітей розірвання шлюбу можливе тільки в судовому порядку. Це означає, що розлучення через орган ДРАЦС з дітьми – неможливий.

Однак навіть з цього правила є виняток, який ми розглянемо нижче.

Крім того, різноманітність життєвих обставин (таких, як кількість і вік дітей, матеріальні суперечки між подружжям, суперечки про місце проживання або вихованні дітей) – надають стандартному судового процесу індивідуальні риси і особливості.

Розглянемо всі можливі обставини і правила розлучення подружньої пари з дітьми.

Зв’язатися з адвокатом

 

Одностороннє розлучення при наявності дітей

Одностороннє розлучення при наявності дітей

Як уже згадувалося вище, розірвання шлюбу між чоловіком і дружиною, що мають спільних дітей молодше 18 років, можливе тільки в судовому порядку.

Однак існує виняток.

При наявності певних підстав, шлюб може бути розірвати в адміністративному порядку. Підставами для адміністративного процесу розлучення (через ДРАЦС) є:

  • судове рішення про визнання чоловіка недієздатним;
  • судове рішення про визнання чоловіка зниклим безвісти або померлим.

Якщо має місце одне з перерахованих вище обставин, розлучення можливе в односторонньому порядку – незалежно від згоди чи незгоди чоловіка, наявності або відсутності спільних дітей.

Процедура одностороннього розлучення проста.

Дружина, зацікавлена ​​в односторонньому розірванні шлюбу, повинна:

  1. відвідати ДРАЦС (за місцем одруження або за місцем прописки чоловіка або дружини),
  2. подати заяву про розірвання шлюбу,
  3. прикласти до нього підтверджуючий документ (рішення суду),
  4. сплатити державне мито.

Протягом 30 днів зацікавлені особи (опікун чоловіка) повинні бути повідомлені про майбутнє розлучення. Їх згода або протест – не мають значення. Через 30 днів дружина, зацікавлена ​​в односторонньому розлученні, повинна повторно з’явитися в орган ДРАЦС, щоб підтвердити намір.

Розлучення за взаємною згодою подружжя при наявності дітей

Розлучення за взаємною згодою подружжя при наявності дітей

Якщо чоловік і дружина розуміють, що зберігати сім’ю немає сенсу, ніщо не заважає їм розлучитися, навіть наявність спільних неповнолітніх дітей. Правда, їм доведеться пройти судову шлюборозлучну процедуру, оскільки через орган ДРАЦС можуть розлучитися тільки бездітні подружжя.

Процес розірвання шлюбу через суд, як правило, займає більше часу, ніж розлучення через ДРАЦС. Адже суд повинен упевнитися, що всі спірні питання вирішені, і права дітей – не порушені. Але якщо чоловік і дружина прийняли рішення про неминучість і необхідність розірвання шлюбу, і в судовому засіданні підтвердять, що згодні розлучитися, суд не стане призначати строк для примирення (тривалістю від 1 до 6 місяців).

І якщо всі питання, пов’язані з подальшою долею дітей, теж дозволені мирно і добровільно, це потрібно вказати в позовній заяві, а ще краще – додати до позовної заяви готова письмова угода про дітей, де буде визначено:

  • з ким з батьків будуть проживати діти після розлучення;
  • в якій формі і як регулярно другий батько буде надавати матеріальну підтримку дітям;
  • яким буде порядок спілкування розлучається батьків і дітей.

Тоді суд розірве шлюб без зволікання (можливо, вже на першому судовому засіданні через 1 місяць після подачі позову) – адже подружжя згодні на розлучення і суперечок про дітей або спільної власності між ними немає.

Зв’язатися з адвокатом

 

Що робити, якщо чоловік не дає згоди на розлучення?

Що робити, якщо чоловік не дає згоди на розлучення?

Протест чоловіка проти розірвання шлюбу часто стає головною або навіть єдиною причиною існування шлюбу.

Але важливо розуміти, що право вступити або розірвати шлюб – належить кожному громадянину. Ніхто не може бути примушений до шлюбу проти його волі. І якщо дружина захоче розлучитися – чоловік не зможе цьому перешкодити.

Єдиний виняток – заборона на розлучення з вагітною дружиною і дружиною, яка народила дитину менше 1 року тому. Таким чином, право на подачу позову про розірвання шлюбу належить подружжю незалежно від волі другого з подружжя. Суд зобов’язаний прийняти позов про розірвання шлюбу і призначити судове засідання, куди подружня пара буде запрошена через 1 місяць після подачі позову.

Судове засідання призначене для з’ясування обставин справи та встановлення можливості примирення подружжя. Так, якщо на судовому засіданні чоловік заявить про категоричну незгоду з розлученням, суд дасть йому шанс примиритися з дружиною і призначить для цього строк від 1 до 6 місяців. І тільки через призначений строк, суд розірве шлюб, якщо зберегти сім’ю не вдасться.

До речі, якщо у дружини є вагомі причини для розлучення, і вона абсолютно впевнена в неможливості примирення з чоловіком, їй слід прямо вказати це в позовній заяві. Можливо, це дозволить уникнути призначення строку для примирення (або максимально його скоротити).

Іноді свою незгоду з розлученням чоловік висловлює у вигляді неявки на судове засідання. Можливо, він думає, що через це шлюборозлучний процес не відбудеться. Це не так. Ухилення або відмова відвідувати судове засідання – фактори, що впливають лише на тривалість процесу. Досить чоловікові двічі не з’явитися на судове засідання (за умови, що він був повідомлений про дату і місце його проведення), як суд розгляне справу без його участі. І, зрозуміло, задовольнить вимогу дружини про розірвання шлюбу.

Таким чином, як би чоловік не висловлював свою незгоду з розлученням, на вимогу дружини шлюб буде розірваний в будь-якому випадку. Єдине, на що вплине незгода чоловіка – тривалість судового процесу.

Детальніше про шлюборозлучну процедуру без згоди чоловіка читайте в статті «Як розлучитися з чоловіком без його згоди».

Розлучення з маленькою дитиною

Розлучення з маленькою дитиною

Вік дитини також має деяке значення для шлюборозлучного процесу.

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Якщо спільній дитині ще не виповнилося 1 року, чоловік не має права розривати шлюб із дружиною.
Зв’язатися з адвокатом

Якщо ж намір припинити подружнє життя виходить від дружини, дозвіл чоловіка – не потрібно.

Ще одна особливість розлучення при наявності маленьких дітей – право на отримання дружиною аліментів від чоловіка. Якщо спільній дитині ще не виповнилося 3 років, і дружина не може працювати, оскільки доглядає за дитиною, вона має право просити суд про призначення аліментів на власне утримання.

Це, звичайно, не скасовує обов’язок чоловіка платити аліменти на утримання дитини. Детальніше про це можна прочитати в нашій статті «Розлучення з маленькою дитиною до 3 років в Україні».

Як розлучитися, якщо дітей декілька?

Як розлучитися, якщо дітей декілька?

Шлюборозлучний процес подружньої пари з двома, трьома і більше дітьми нічим не відрізняється від розлучення з єдиним сином або дочкою.

У кожному разі суд вирішує головні питання:

  1. З ким із батьків будуть жити діти?
  2. Як другий батько братиме участь в житті дітей (надавати матеріальну підтримку, бачитися і спілкуватися)?

Єдине, чим буде відрізнятися розлучення в залежності від кількості дітей – розміром аліментних виплат, які суд призначить на їх утримання: від 1/4 до 1/2 батьківського доходу.

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Отримати свідоцтво про розлучення, Як дізнатися розлучений чоловік чи ні, Поміняти прізвище після розлучення, Розлучення із засудженим, Розлучення по довіреності, Як розлучитися заочно, Визнання шлюбу недійсним.

Процес розірвання шлюбу в суді з дітьми

Процес розірвання шлюбу в суді з дітьми

Порядок дій при розлученні з дітьми

Порядок дій при розлученні з дітьми

Якщо Ви вирішили розірвати шлюб, дотримуйтеся поетапного порядку дій:

  • Визначити підсудність: куди подавати на розлучення?
  • Підготувати позовну заяву про розлучення;
  • Зібрати документи;
  • Сплатити судовий збір;
  • Подати позовну заяву (з додатками) до суду згідно з підсудністю;
  • Отримати судове повідомлення про дату і час першого судового засідання (як правило, через 10-15 днів після подачі позову);
  • Якщо повідомлення не отримано – дізнатися причину (можливо, позовну заяву залишено без руху);
  • Відвідати перше судове засідання (як правило, приблизно через 30 днів після подачі позову) і наступні судові засідання, призначені судом;
  • Отримати судове рішення про розірвання шлюбу.
Зв’язатися з адвокатом

 

Як скласти позовну заяву про розлучення з дітьми

Як скласти позовну заяву про розлучення з дітьми

Позовна заява про розірвання шлюбу – це документ, який містить волю чоловіка про припинення шлюбу, служить підставою для судового розгляду і винесення рішення суду про розірвання шлюбу

Від того, наскільки повним і точним буде позов, залежить хід судового розгляду. Так, якщо позов буде містити помилки або неточності, суд може залишити його без руху або повернути позивачеві для виправлення недоліків. Неповне або неправильне виклад обставин справи може стати причиною винесення несправедливого рішення суду.

Тому не варто нехтувати підготовкою позову. Скористайтеся рекомендаціями, викладеними нижче, і готовим зразком позовної заяви – на його основі Ви легко зможете підготувати власний позов.

Форма і зміст позовної заяви підпорядковані правилам Цивільного процесуального кодексу України.

Позов повинен містити такі відомості:

  1. Назва та адреса судового органу;
  2. П.І.Б. і місце проживання (прописки) позивача;
  3. П.І.Б. і місце проживання (прописки) відповідача;
  4. Ціна позову (якщо позов містить вимоги матеріального характеру, наприклад, про розподіл спільного подружнього власності);
  5. Заголовок документа «Позовна заява про розірвання шлюбу»;
  6. Дата і місце одруження;
  7. Обставини подружнього життя, спільного проживання і ведення побуту;
  8. Причини і мотиви розірвання шлюбу;
  9. Відомості про згоду або незгоду другого з подружжя на розлучення;
  10. Відомості про спільні дітей: П.І.Б., дата і місце народження, місце проживання;
  11. Відомості про наявність чи відсутність суперечок з приводу спільних дітей:
  12. про місце проживання дітей після розлучення,
  13. про способи грошового утримання дітей,
  14. про порядок виховання, зустрічей і проведення часу з дітьми батьків, який після розлучення буде проживати окремо;
  15. Відомості про наявність чи відсутність суперечок з приводу спільно нажитий власності: як має бути поділено майно, придбане під час подружнього життя;
  16. Позовні вимоги:
  17. розірвати шлюб;
  18. поділити спільно нажите майно;
  19. визначити місце проживання спільних дітей;
  20. стягнути аліменти на утримання дітей і / або дружини (чоловіка);
  21. інше;
  22. Перелік додатків;
  23. Дата подачі позову;
  24. Підпис.

У подружжя часто виникає питання – які причини розлучення потрібно вказувати в позові?

Зв’язатися з адвокатом

 

Юристи не радять присвячувати суд в причини подружніх сварок і докладно викладати в позові інтимні подробиці спільного життя. Досить вказати кілька формальних фраз – «непримиренні розбіжності» або «втрата почуття любові та прихильності». Незалежно від причин, суд розірве шлюб. А для того, щоб це сталося якомога швидше (без призначення 1-6 місячного строку для примирення), можна додати: «примирення і відновлення сім’ї – неможливо».

Які необхідні документи для розлучення з дітьми

Які необхідні документи для розлучення з дітьми

Подача і розгляд позову про розірвання шлюбу, а також винесення судом рішення – неможливі без документів, що підтверджують всі обставини подружнього життя.

Тому до позовної заяви слід додати пакет основних документів, що включає:

  1. квитанція про оплату судового збору за подачу позову;
  2. копії позовної заяви (для суду і дружина-відповідача);
  3. копії паспортів та ІПН подружжя;
  4. копію свідоцтва про шлюб;
  5. копії свідоцтв про народження дітей;

а також пакет додаткових документів, що підтверджують ті обставини, на які чоловік-позивач посилається в позовній заяві:

  • шлюбний договір;
  • згоду на розлучення;
  • письмові угоди (про розподіл спільної власності, про виплату аліментів, про порядок спільного виховання дітей),
  • перелік спільної власності, що підлягає поділу;
  • квитанції та інші документи, що підтверджують дату придбання і вартість спільної власності;
  • довідки про доходи,
  • довідки про місце проживання;
  • Характеристики,
  • акти обстеження житлово-побутових умов;
  • інші документи в залежності від обставин справи.

Пакет документів для розлучення повинен бути максимально повним – в цьому випадку справа розглядається без затримок і непорозумінь. У разі, якщо на момент подачі позову деяких обов’язкових документів буде бракувати, суддя може залишити позов без розгляду і надасть час на виправлення недоліків.

Наприклад, досить часто в суд надходять позови про розірвання шлюбу без свідоцтва про шлюб – втраченого або захованого чоловіком. Суд не розглядає позов до тих пір, поки до нього не буде додано дублікат свідоцтва про шлюб.

Зв’язатися з адвокатом

 

Куди звертатися при розлученні з дітьми?

Куди звертатися при розлученні з дітьми?

Як вже неодноразово згадувалося вище, розлучитися з чоловіком, якщо є спільні діти, можна тільки через суд.

В даному випадку судова шлюборозлучна процедура призначена для захисту інтересів дітей. На суд покладено обов’язок – врегулювати питання про проживання, виховання та утримання дітей і переконатися в тому, що права дітей чи не порушуються через неприязні взаємин між батьками.

Подати на розлучення за власним місцем проживання можна:

  • Якщо разом з дружиною-позивачем проживають неповнолітні діти;
  • Якщо дружина-позивач хвора, що заважає їй подати позов за місцем проживання чоловіка-відповідача.
Зв’язатися з адвокатом

 

Судовий збір за розлучення з дітьми

Судовий збір за розлучення з дітьми

Розлучення – не безплатна процедура. Крім різних особистих витрат, судовий процес розлучення передбачає сплати судового збору.

Якщо позов містить додаткові позовні вимоги, державне мито підвищується:

  • За позовні вимоги про стягнення аліментів на дітей – (сплата судового збору може бути покладена на відповідача);
  • За позовні вимоги про стягнення аліментів на вагітну дружину або дружину, доглядають за дитиною до 3 років, за дитиною інвалідом;
  • За позовні вимоги нематеріального характеру (про визначення місця проживання дитини, про оспорювання батьківства, про визначення порядку зустрічей з дитиною);
  • За позовні вимоги про поділ спільної власності – залежно від вартості спірної власності.

Детальніше про порядок розрахунку та сплати судового збору за розірвання шлюбу в статті «Скільки коштує подати на розлучення?».

Питання сплати судового збору важливе не менше, ніж підготовка позову та пакету документів: без квитанції про проведену сплату належної суми суд не прийме позов до розгляду.

Однак якщо позивач відчуває фінансові труднощі, і не може сплатити судовий збір, суд може відстрочити або розстрочити платіж, знизити або навіть звільнити від оплати. Для цього потрібно подати клопотання, виклавши в ньому причини труднощів з оплатою і приклавши документальні докази (довідки про доходи, підтвердження витрат). Як правило, суд йде на зустріч безробітним жінкам, жінкам, які перебувають у важких життєвих обставинах, розлучаються і стягують з чоловіків аліменти на маленьких дітей.

Терміни розлучення з дітьми

Терміни розлучення з дітьми

Мінімальна тривалість розлучення при наявності дітей становить 1 місяць – якщо бажання розлучитися взаємно і ніяких розбіжностей між подружжям немає. Ще 1 місяць пройде до того, як судове рішення про розірвання шлюбу вступить в законну силу.

Якщо чоловік проти розірвання шлюбу, суд може посприяти збереженню сім’ї та призначити строк для примирення – 1-6 місяців, а строк шлюборозлучної процедури затягнеться.

Наявність суперечок про дітей – ще одна причина затягування процесу розлучення на 1-6 місяціі. Наприклад, для того щоб визначити, з ким залишаться діти після розлучення, суд повинен вислухати доводи подружжя, провести психологічну експертизу прихильності дитини, дослідити житлово-побутові умови, з’ясовує думку дитини про те, де і з ким він хоче жити.

Розгляд з приводу поділу спільної власності також закономірно затягне справу на строк від 1 до 6 місяців.

Таким чином, тривалість шлюборозлучного процесу залежить від двох чинників:

  1. згоду або незгоду подружжя на розлучення,
  2. наявність між подружжям невирішених суперечок.

Об’єднання декількох позовних вимог в одному судовому процесі – це зручно, але довго. Юристи радять спочатку розлучатися, а потім розглядати спірні питання в окремих судових процесах – це дозволяє краще зосередитися на вирішенні спорів та скоротити витрати часу на кожен з них.

Права батьків при розлученні

Права батьків при розлученні

Згідно Сімейного кодексу України, права батька і матері по відношенню до спільного дитині абсолютно рівні. Батьки мають право брати участь в житті дитини: бачитися і проводити час з ним, виховувати його, матеріально підтримувати його, приймати рішення з питань лікування і отримання освіти.

Незважаючи на передбачене законом рівність батьківських прав (в тому числі, право на спільне проживання з дитиною), після розлучення суд частіше залишає дитину з мамою. У більшості випадків, така судова практика повністю обґрунтована: з одного боку – сильна взаємна прихильність між матерями і дітьми, з іншого боку – батьки, які можуть працювати і матеріально підтримувати дітей.

Але в деяких випадках права батьків порушуються. Вимагаючи лише виплати аліментів, матері позбавляють батьків можливості бачитися з дітьми, проводити разом час, виховувати дітей. Що, звичайно, є грубим порушенням батьківських і дитячих прав.

Таким чином, навіть якщо суд традиційно визначив місце проживання дитини з матір’ю, а батька зобов’язав виплачувати аліменти, права батьків і раніше залишаються рівними. Мати не має права позбавляти батька можливості брати участь в житті дитини. Якщо виникають перешкоди у вихованні дитини, регулярні зустрічі і проведення часу батька з дитиною, слід звернутися в суд за захистом свого батьківського права.

Детальніше про це читайте в статті “Плачу аліменти, а дитини не бачу. Що робити?”

Зв’язатися з адвокатом

 

Визначення місця проживання дітей після розлучення

Визначення місця проживання дітей після розлучення

Існує два способи визначити, з ким дитина залишиться жити після розлучення батьків:

  1. добровільний
  2. судовий.

Перший спосіб – добровільний – припускає, що батьки можуть самостійно і мирно вирішити питання місця проживання дітей. Як правило, це відбувається усно, але з юридичної точки зору, письмова форма домовленості – набагато надійніше.

Так, в ході шлюборозлучного процесу, батьки можуть підготувати і підписати мирову угоду про дітей. Цей документ може включати всі досягнуті батьками домовленості про дітей: проживання дітей з одним із батьків (або поділ кількох дітей між батьками), розпорядок зустрічей дітей з кожним з батьків, методи виховання дітей, способи вирішення спорів та прийняття рішень про дітей.

Якщо досягнуті домовленості не будуть суперечити інтересам дітей, суд затвердить мирову угоду, і вона набуде юридичної сили судовим рішенням.

Другий спосіб – судовий – застосовується в тому випадку, якщо в ході шлюборозлучного процесу батьки не можуть самостійно вирішити суперечку і прийняти рішення, з ким залишаться діти після розлучення.

Суд детально вивчить всі обставини:

  • особисті якості батьків,
  • матеріальні можливості,
  • стан здоров’я,
  • житлово-побутові умови,
  • прихильність дітей до матері і батька,
  • Характеристики,
  • інші значущі обставини.

Суд вислухає і доводи батьків, і побажання дітей старше 10 років, і висновки експертів-психологів.

Крім того, до шлюборозлучного процесу з дітьми обов’язково залучається орган опіки та піклування. Він повинен обстежити житлові і побутові умови життя кожного з батьків, щоб з’ясувати, чи відповідають вони нормам, встановленим для проживання дітей, і представити суду висновок про те, з ким із батьків проживання дітей переважно, а з яким – навпаки, не бажано.

Суд зважить всі «за» і «проти», але вирішальним фактором залишаться інтереси дітей.

Приклад

Чоловік Даниленко В. подав до суду позов про розірвання шлюбу з Даниленко Е. В шлюбі були народжені дочки-близнюки, яким на момент розлучення виповнилося по 11 років. Мати і батько були прив’язані до дочок, і обидва висловлювали бажання жити з ними після розлучення.

В ході шлюборозлучного процесу, Даниленко В. і Е. домовилися «поділити» дочок між собою, і уклали мирову угоду. Але коли суд поставив дітям питання з приводу подільного проживання, вони заявили, що хочуть жити разом. Суд відмовив у затвердженні мирової угоди, оскільки воно порушувало інтереси дітей, і призначив психологічну експертизу для визначення прихильності дітей. Згідно з висновком експерта-психолога, сестри-близнюки дійсно сильно прив’язані один до одного, а також до матері. На основі всіх обставин, суд прийняв рішення залишити дітей з Даниленко Е.

Зв’язатися з адвокатом

 

Що робити, якщо чоловік погрожує забрати дитину при розлученні?

Що робити, якщо чоловік погрожує забрати дитину при розлученні?

Зважившись на розлучення і заявивши про своє рішення чоловікові, багато жінок стикаються з тиском і залякуванням з боку чоловіка. Загроза забрати дитину – один з найсильніших способів маніпуляцій і контролю, яким користуються чоловіки.

Які шанси, що чоловік залишить дитину собі при розлученні? Що потрібно зробити дружині, щоб довести своє право на проживання з дитиною в суді?

Вище ми вже згадували, що батько і мати мають рівні права на дитину. Однак на практиці суд частіше залишає дітей з матерями. Щоб домогтися рішення суду на свою користь, мати повинна довести, що саме вона здатна надати дитині найкращі умови для життя – матеріальні, житлові, душевні. Для цього…

  • в позовній заяві про розлучення потрібно детально викласти обставини сімейного життя і привести переконливі доводи і докази того, що проживання з матір’ю – в інтересах дитини
  • отримати від органу опіки та піклування висновок про те, що місце проживання матері підходить для дитини;
  • надати довідки про доходи, тим самим довести свою здатність покрити потреби дитини в продуктах харчування і одягу, навчанні та лікуванні, відпочинок і розваги.
  • отримати позитивні рекомендації та характеристики з місця роботи або громадської діяльності;
  • продумати, хто буде допомагати у догляді та вихованні дитини в робочий час (дитячий сад, шкільна ГПД, бабуся, старші брати або сестри);
  • довести до відома суду точку зору дитини (старше 10 років) або просити про призначення психологічної експертизи для визначення прихильності. Бажання дитини залишитися з мамою зіграє важливу роль для суду;
  • якщо існують докази, що компрометують батька в очах суду, їх теж слід піднести в якості доказів. Наприклад, якщо у батька є шкідливі звички, схильність до зловживання алкоголем, серйозні хронічні захворювання, немає облаштованого житла, недостатній або неофіційний заробіток – це не зіграє йому на руку.
  • не підписувати ніяких розписок і договорів про дозвіл на постійне проживання дитини з батьком;
  • підготувати додаткові документи та докази:
  • характеристики з місця роботи, школи або дошкільного виховного закладу, дитячої поліклініки;
  • показання свідків;
  • висновок судово-психологічної експертизи;
  • висновку органу опіки та піклування;
  • довідки про доходи;
  • документи, що підтверджують несення витрат на основні потреби дитини (квитанції про покупку продуктів харчування, одягу та взуття, оплату шкільного харчування, гуртків і спортивних секцій, договору з репетиторами, квитки та ін.);
  • фотографії;
  • листування;
  • інші документи і докази участі в житті дитини.

Якщо мати зможе зібрати таку сильну доказову базу, вірогідність того, що суд залишить дитину з батьком, вкрай низька. Детальніше про те, як визначається місце проживання дітей після розлучення читайте в статті «Поділ дітей при розлученні».

Як можна залишити дітей при розлученні чоловікові?

Як можна залишити дітей при розлученні чоловікові?

Рідко, але все ж трапляється так, що для дружини, яка розлучається, краще – залишити дітей після розлучення чоловікові. Не будемо розбиратися в причинах і давати оцінку цього наміру, а розкриємо способи його здійснення – з правової точки зору.

Як ми вже згадували, визначення місця проживання дітей можливо одним з двох способів:

  • добровільний;
  • судовий.

Мабуть, найпростіший і делікатний спосіб визначити місце проживання дитини – домовитися про це самостійно, не вдаючись до допомоги сторонніх осіб, не привертаючи до розгляду суд, не надаючи сімейних справах розголосу.

Важливо, щоб рішення, прийняте усно, було викладено в письмовій формі. В результаті має бути підготовлено і підписано батьківське угоду, в якому буде визначено місце проживання дитини, а також інші батьківські домовленості. Так, батьки можуть передбачити, що діти залишаються жити саме з батьком, а на матір покладаються інші зобов’язання (наприклад, матеріально підтримувати і брати участь у вихованні дітей). Угода може бути укладена до або під час шлюборозлучного процесу, а розглянуто судом – на судовому засіданні. Якщо угода батьків не суперечить правам дитини, суд затвердить його своїм рішенням.

Але якщо вільної згоди не досягти, для вирішення питання про місце проживання дітей доведеться покладатися на суд.

Мати повинна довести до відома суду, що у зв’язку з родом діяльності, житловими умовами, матеріальним становищем або іншими обставинами вона не може надати дітям повноцінні умови для життя, забезпечити турботу, дати виховання. І привернути увагу суду на той, що батько, на відміну від матері, здатний надати дитині гідне місце проживання, забезпечити матеріально, сприяти фізичному і душевному розвитку.

Як докази потрібно докласти ті ж документи:

  • характеристики і довідки з місця роботи, школи або дошкільного виховного закладу, поліклініки;
  • довідки про доходи,
  • квитанції про витрати і витратах
  • виписка з будинкової книги,
  • акт обстеження житлово-побутових умов,
  • фотографії,
  • інші підтверджуючі документи.

Бажання 10-річної дитини залишитися з татом чи мамою суд теж обов’язково врахує.

Аліменти на дітей після розлучення

Аліменти на дітей після розлучення

Матеріальна підтримка дітей після розлучення батьків – питання не менш важливе, ніж місце проживання дітей. Ці питання взаємозалежні, і, як правило, вирішуються одночасно: якщо дитина залишається жити з одним з батьків (наприклад, з матір’ю), на другого з батьків (батька) – покладається обов’язок платити аліменти.

Закон пропонує два способи визначити розмір і порядок утримання дітей:

  1. добровільний
  2. судовий

Якщо батьки вважають за краще добровільний порядок, вони можуть самостійно домовитися про нарахування та виплату грошового утримання, зокрема:

  • про розмір аліментів (він не може бути нижче, ніж визначено законом);
  • про регулярність виплати аліментів (щомісяця, щокварталу, одноразово);
  • про порядок виплати (готівкою або безготівковими платежами)
  • про строки аліментних зобов’язань (до досягнення повноліття або настання певної обставини);
Зв’язатися з адвокатом

 

Важливо, щоб домовленості були досягнуті не тільки усно, але й були викладені в письмовому документі – аліментних угоді, яке запевнить нотаріус або затвердить суд. Тоді воно стане законним і обов’язковим для виконання.

Якщо подружжя не може самостійно вирішити розбіжності, питання утримання дітей і виплати аліментів можна вирішити в судовому порядку.

Для цього потрібно:

  • в позові про розірвання шлюбу вказати додаткову позовну вимогу про стягнення аліментів;
  • у відповідь на позов про розірвання шлюбу подати зустрічну позовну заяву про стягнення аліментів;
  • подати окремий позов про стягнення аліментів у будь-який час (до повноліття дитини) незалежно від розлучення.

Яким повинен бути розмір аліментів?

Яким повинен бути розмір аліментів?

Згідно Сімейного кодексу України, якщо аліменти призначаються в процентному відношенні до постійного батьківського доходу, їх розмір повинен бути:

  1. одній дитині – 1/4 батьківського доходу,
  2. двом дітям – 1/3 доходу,
  3. трьом, чотирьом, п’ятьом і більше – 1/2 доходу.

Якщо постійного доходу у батька немає, аліменти призначаються не в процентному відношенні до заробітку, а у фіксованій сумі. Згідно Сімейного кодексу України, ця фіксована сума визначається судом індивідуально, залежить від потреб дитини і матеріальних можливостей судом батька, а також від інших обставин.

Рубрика «Питання / Відповідь» про розлучення з чоловіком при наявності дітей

Рубрика «Питання / Відповідь» про розлучення з чоловіком при наявності дітей

Сімейний адвокат
Бабіч Сергій Анатолійович
Бабіч Сергій Анатолійович
кандидат юридичних наук
Питання адвокату
Мій чоловік захотів розлучитися і вже подав до суду документи. У позові він вказав, що я не проти розлучення. Але насправді, я проти розлучення і хотіла б поборотися за збереження шлюбу. Як мені вчинити?
Бабіч Сергій Анатолійович
Ви можете подати письмове заперечення на позов і викласти причини незгоди з розлученням. Крім того, під час судового засідання Вам ще раз випаде можливість висловити протест - суд обов’язково запитає, чи визнаєте і чи підтримуєте Ви позов. І якщо суд встановить, що Ви категорично проти розлучення і хочете зберегти шлюб, він відкладе судовий розгляд на 1-3 місяці, надавши Вам з чоловіком час для роздумів і примирення. Але якщо після закінчення цього строку Ваш чоловік не передумає розлучатися, шлюб буде розірвано, незалежно від Вашої згоди або незгоди.
Зв’язатися з адвокатом

 

Чи потрібно завіряти копії позовної заяви про розлучення в нотаріальному порядку, якщо я відправляю позов з документами в інше місто?
Я вирішила розлучитися з чоловіком. У нас троє дітей - 12 років, 8 років і 2,5 року. Хотіла б знати особливості шлюборозлучної процедури при наявності дітей.

 

Але якщо одночасно з розлученням Ви захочете стягнути аліменти, їх розмір буде визначатися в залежності від кількостей дітей. На трьох дітей Ви маєте право вимагати половину доходу батька.

Якщо після прочитання статті у Вас залишилися питання, якщо Вам потрібна порада або особиста юридична консультація, напишіть нам в чат і отримаєте  консультацію юриста. Ми детально розберемо Ваші обставини і складемо план подальших дій, щоб шлюборозлучний процедура пройшла без розбіжностей між подружжям і дитячих травм, грошових втрат, порушень законодавства і навмисного затягування процедури.

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Розлучення з чоловіком при наявності дітей» була для Вас цікавою і Ви дізналися щось корисне для себе, то ставте лайк цій статті, а також підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб не пропустити нові відео.
Інформація про нашу компанію

 

Розлучення з чоловіком при наявності дітей

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

  1. Розлучення з іноземцем
  2. Як подати заяву та документи на розлучення?
  3. Cудовий збір на розлучення в 2022 році
  4. Причини розлучення в позовній заяві
  5. Розлучитися з дружиною без згоди
  6. Розлучитися з чоловіком без згоди
  7. Розлучення через РАЦС з дітьми
  8. Розлучитися з дружиною, якщо є неповнолітні діти
Оцініть статтю
( 2 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар