
Позов про розлучення в Україні
Відкриття шлюборозлучного процесу можливе як за спільною згодою сторін, так і за відсутності заяви про розірвання шлюбу з боку одного з подружжя. Якщо у пари немає дітей, спільного майна та обидва згодні на розлучення, все дуже просто: заява подається до органу ДРАЦС і через 30 днів шлюб розривається. Але якщо у пари є діти, майно чи хтось із них проти розлучення? У такому разі, як правильно необхідно оформити документи про розірвання шлюбу та куди їх подати? У цій статті ми відповімо на ці та інші питання.
Як і де подати заяву про розлучення?
Якщо пара вирішила розірвати шлюбний союз, перше, що потрібно зробити – це вирішити, куди подавати заяву, і підготувати необхідні документи.
Повідомлення про розірвання шлюбу бувають двох типів:
- звичайна заява – складена за швидкою процедурою розлучення в органі ДРАЦС;
- позов про розірвання шлюбу – оформляється у суді у разі розлучення.
Відповідно до норм СК України заява про розірвання шлюбу може бути подана тільки до органу ДРАЦС у двох випадках:
- Якщо у шлюбі немає спільних неповнолітніх дітей та пара взаємно домовилася про необхідність розірвання шлюбу;
- Якщо один із подружжя буде обмежений у своїх діях, він буде визнаний недієздатними за рішенням суду, безвісно відсутніми або померлим.
Проте юридичне розірвання шлюбу можливе не завжди. Відповідно до норм Сімейного кодексу України може бути відмовлено у поданні позову про розірвання шлюбу у таких випадках:
- якщо дружина вагітна;
- якщо з дня народження дитини у пари минуло менше ніж 12 місяців
Порядок розгляду позову у суді
Після судової реєстрації заяви про розірвання шлюбу вона розглядається суддею протягом 5 днів і приймається рішення – прийнято чи відмовлено в офіційному відкритті шлюборозлучного процесу.
Якщо позивач виконав вищезазначені вимоги, суд приймає заяву про розірвання шлюбу та визначає місце та час судового засідання не пізніше ніж через 30 днів. Якщо суд відхилить його, заяву про розірвання шлюбу буде відхилено.
Якщо суд порушив справу про розірвання шлюбу, позивачу буде надіслано повістку із зазначенням дати та місця розгляду справи. Подружжя також дзвонить до суду по телефону, надсилає електронною поштою або інформує особисто про офіційний шлюборозлучний процес.
Під час слухання суддя може поставити низку що уточнює питань:
- що змусило подружжя зробити вибір на користь розлучення – які причини розлучення;
- чи подавав позивач на розлучення добровільно.
Якщо чоловік і дружина знайдуть компроміс – можна примирити подружжя.
Якщо одна із сторін сумнівається у доцільності розірвання шлюбу, суддя може дати парі строк до 6 місяців на перегляд свого рішення. Найчастіше зустрічаються такі причини: якщо у подружжя разом неповнолітні діти або один із подружжя проти розлучення.
Як подати заяву про розлучення в орган ДРАЦС?
У разі судового розірвання шлюбу після того, як процес закінчився і суд виніс остаточне рішення про реєстрацію розірвання шлюбу, із судовим рішенням та заповненою заявою, необхідно звернутися до органу ДРАЦС. Зазвичай рішення суду передаєьбся безпосередньо канцелярією суду для подальшого внесення відомостей в державний реєстр актів цивільного стану. СВІДОЦТВО ПРО РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ НЕ ВИДАЄТЬСЯ.
Для подання заяви про розлучення необхідно звернутися до органу ДРАЦС, який знаходиться за місцем реєстрації подружжя або за місцем реєстрації шлюбу.
Перед поданням заяви необхідно сплатити держмито на кожного чоловіка або лише одним із подружжя – якщо інший визнаний недієздатним, зниклим безвісти або померлим.
До заяви, поданої до органу ДРАЦС, необхідно додати документи:
- Паспорти подружжя або одного з подружжя;
- Квитанції про сплату мита;
- рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Швидке розлучення в Україні, Рішення суду про розірвання шлюбу, Розірвання шлюбу неповнолітніх, Реєстрація розірвання шлюбу, Розірвання шлюбу в суді, Зміна прізвища після розлучення, Як і де подати на розлучення, Як подати заяву на розлучення онлайн.

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua: