Cудовий збір на розлучення

Держмито/судовий збір на розлучення в 2021 році

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю! У цій статті я Вам розповім про судовий збір на розлучення - його вартість, де і як сплатити, повернення та звільнення від сплати судового збору при розлученні. Ознайомившись з матеріалом статті «Судовий збір на розлучення у 2024 році» на сайті rozirvannya.com.ua Ви знайдете відповіді для себе щодо цього питання.

Держмито/судовий збір на розлучення у 2024 році в Україні

Роблячи такий серйозний крок, як припинення сімейних відносин, подружжя найменше замислюються про те, скільки коштує розлучення. На тлі питань, пов’язаних зі спробами зберегти сім’ю, суперечками про поділ майна, вирішення долі дітей після розлучення батьків, вартість розірвання шлюбу здається другорядним питанням.

Проте, процес розірвання шлюбу неминуче тягне за собою певні витрати. Вам необхідно знати про те, яка вартість подачі заяви на розлучення за різних обставин, як правильно розрахувати та сплатити держмито/судовий збір, а також бути готовим до непередбачених витрат.

Вартість, сума, розмір держмита/судового збору за розірвання шлюбу

Вартість, сума, розмір держмита/судового збору за розірвання шлюбу

Законодавство України передбачає два способи розірвання шлюбу:

 1. адміністративний (в органах ДРАЦС);
 2. судовий.

Державне мито/судовий збір підлягає оплаті незалежно від способу розірвання шлюбу, а квитанція про оплату такого платежу – обов’язковий документ, який потрібно додати до заяви про розлучення (в ДРАЦС або суд).

Розмір державного мита становить:

 • за взаємною згодою подружжя, яке не має неповнолітніх дітей → 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян;
 • з особами, визнаними в установленому порядку безвісно відсутніми або недієздатними → 0,03 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян

Розмір судового збору за розірвання шлюбу в судовому порядку:

Позовне провадження – у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (1073,60 грн, станом на 2024 рік);

Окреме провадження – у розмірі  0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (536,80 грн, станом на 2024 рік).

Додаткова сума судового збору може сплачуватись, якщо позовна заява містить не тільки вимогу про розірвання шлюбу, а й інші вимоги, наприклад:

За кожну додаткову позовну вимогу повинна бути сплачено судовий збір. Судовий збір оплачується стороною-позивачем, який подає в суд позовну заяву.

Розміри держмита/судового збору для громадян, які живуть у всіх областях та районах України – рівні.

Зв’язатися з адвокатом

Де і як сплатити держмито/судовий збір?

Де і як сплатити держмито/судовий збір?

Для того, щоб сплатити державне мито, необхідно:

 1. Визначити, куди буде подаватися позовна заява про розірвання шлюбу: до органу РАЦС (за місцем реєстрації шлюбу, за місцем проживання одного або обох з подружжя) або
 2. в суд (за місцем проживання позивача або відповідача);
 3. Розрахувати розмір держмита/судового збору, який буде сплачуватись;
 4. Отримати в органі ДРАЦС або в судовому органі реквізити для сплати державного мита/судового збору. Варто зазначити, що реквізити для сплати судового збору можна отримати на сайті відповідного суду Судова влада України ;
 5. Сплатити державне мито/судовий збір;
 6. Додати квитанцію про проведену оплату (із зазначенням реквізитів ДРАЦС або суду) до заяви або позовної заяви про розірвання шлюбу;

Для жителів України вже створений спеціальний онлайн сервіс Судова влада України, за допомогою якого можна:

 • визначити суд, якому підсудна Ваша справа;
 • отримати інформацію про порядок прийому позовних заяв;
 • розрахувати й сплатити судовий збір;
 • відстежувати хід судового процесу;
 • та багато іншого.

Оплату державного мита/судового збору можна зробити:

 • в касі банківського або поштового відділення;
 • в терміналі самообслуговування банку;
 • в інтернет-банку (наприклад, Приват 24).

Нинішнє розмаїття банківських послуг дозволяє оплачувати державне мито/судовий збір за допомогою пластикової карти, електронного гаманця, сервісу інтернет-банкінгу тощо.

Сімейний адвокат
Дьяченко Владислав Денисович
Дьяченко Владислав Денисович
Сімейний юрист
Однак, слід мати на увазі: оплачувати держмито/судовий збір через онлайн банківські сервіси можна тільки в тому випадку, якщо після транзакції можна отримати чек, виписку з рахунку або іншого документу, що підтверджує оплату. Адже до позовної заяви про розлучення обов’язково повинен бути доданий документ, що підтверджує оплату судового збору (квитанцію). В іншому випадку позовна заява буде залишена судом без руху.
Зв’язатися з адвокатом

 

Слід уважно поставитися до заповнення реквізитів на оплату збору – вони повинні належати безпосередньо тому органу ДРАЦС або судовому органу, куди будуть подаватися документи.

Квитанція про сплату державного мита/судового збору повинна містити:

 • найменування та реквізити отримувача коштів;
 • назва банку і номер банківського рахунку отримувача коштів;
 • призначення платежу;
 • П.І.Б., паспортні дані, номер індивідуального номера, адресу платника ;
 • суму;
 • дату оплати.

Термін дії держмита/судового збору. Чи можна його повернути?

Термін дії держмита/судового збору. Чи можна його повернути?

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Документи для розлучення, Які документи потрібні для розлучення через суд, Які документи потрібні для розлучення, Заява про розірвання шлюбу в РАЦС, Розлучення з дитиною до одного року, Процедура розлучення, Розлучення під час вагітності.

Сплата держмита при розлученні через ДРАЦС

Сплата держмита при розлученні через ДРАЦС

Якщо подружжя розлучається через органи ДРАЦС, проходить 30 днів після сплати державного мита, перш ніж відбудеться реєстрація розірвання шлюбу (в актовій книзі буде внесено запис про розірвання шлюбу, а подружжю будуть видані свідоцтва про розлучення та поставлені штампи в паспорти).

Якщо подружжя не з’являться на процедуру реєстрації розірвання шлюбу через 30 днів після подачі заяви, воно анулюється. Сплачена сума державного мита за розлучення в РАЦСі – не повертається. При повторній подачі заяви в ДРАЦС доведеться знову оплачувати держмито.

Зв’язатися з адвокатом

 

Сплата судового збору при розлученні через суд

Сплата судового збору при розлученні через суд

Що стосується звернення за розлученням в суд, тут строк дії судового збору дещо інший.

При наявності документа (квитанції) про оплату судового збору, звернутися до суду з позовом про розлучення можна протягом невизначеного строку.

Деякі юристи стверджують, що строк дії оплаченого судового збору становить 3 роки (загальний строк позовної давності), проте реквізити судового органу або сума такого збору за 3 роки можуть змінитися. Якщо позивач так і не звернеться до суду, оплачений судовий збір поверненню не підлягає. Також, варто звернути увагу на те, що кожного року розмір судового збору збільшується, тому, можливо, доведеться доплачувати різницю, якщо така сума буде збільшена.

Якщо подану в суд позовну заяву було повернуто позивачу для усунення недоліків – оплачений судовий збір залишається в силі. Позивач повинен усунути недоліки в зазначені судом строки, після чого позов буде прийнятий і розглянутий.

Якщо подану в суд позовну заяву було повернуто позивачу, якщо суд відмовив у прийнятті позову або залишив його без розгляду, якщо судовий процес був припинений до винесення рішення суду про розлучення, судовий збір можна повернути.

Неправильно розрахований і оплачений помилково судовий збір можна повернути. Для цього потрібно:

 • Подати в суд клопотання про повернення судового збору;
 • Отримати рішення суду про повернення судового збору.
 • Подати заяву про повернення судового збору безпосередньо до суду.

Відстрочка, розстрочка і звільнення від судового збору (при розлученні через суд)

Відстрочка, розстрочка і звільнення від судового збору (при розлученні через суд)

 1. Відстрочка – це дозвіл суду на оплату судового збору пізніше, після настання певної події, однак, не пізніше прийняття відповідного рішення суду по справі.
 2. Розстрочка – це дозвіл суду на внесення суми судового збору декількома платежами з певним проміжком часу.
 3. Звільнення або зниження розміру судового збору – це дозвіл суду, який взяти до уваги певні обставини, які дозволяють прийняти відповідне рішення.
Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Всі перераховані вище способи оплати судового збору (відстрочка, розстрочка, зниження, звільнення від оплати) застосовуються судом лише за письмовою заявою позивача при наявності обґрунтованих причин - обставин, які перешкоджають своєчасній оплаті. Заява про розстрочення, відстрочення, звільнення або зниження розміру судового збору подається в суд одночасно з позовом, з обов’язковим додатком підтверджуючих документів (довідки про заробітну плату, розмір допомоги або пенсії, свідоцтва про народження дітей, виконавчі листи тощо).
Зв’язатися з адвокатом

Підсумки

Отже, на розмір і порядок розрахунку судового збору впливають такі чинники:

 1. процедура розірвання шлюбу: адміністративна (в органі ДРАЦС) або судова;
 2. дозвіл супутніх суперечок і розбіжностей (про спільно нажите майно, про стягнення аліментів, про місце проживання дітей тощо);
 3. вартість спільно нажитого майна.

Крім державного мита/судового збору, в процесі розлучення можуть виникнути додаткові витрати – транспортні, поштові (за пересилку документів за місцем розгляду справи), нотаріальні (за засвідчення довіреностей або укладання угод), адміністративні (за отримання додаткових довідок або дублікатів).

Так для когось загальна вартість розлучення обмежиться розміром судового збору, а комусь не вдасться уникнути залучення додаткових фінансових коштів для оплати перерахованих вище витрат.

Ще одна важлива стаття витрат – юридичні послуги. Як правило, їх вартість залежить від комплексу обставин, строковості, кваліфікації та досвіду, розцінок роботи юриста.

Крім консультування з правових питань, складання процесуальних документів, збору документів, представництва Ваших інтересів в суді й контролю за ходом справи, сімейний юрист або адвокат допоможе застерегти від ризиків і звести до мінімуму Ваші моральні та грошові витрати, які можуть виникнути в процесі або після розлучення (в зокрема, пов’язані з поділом майна і стягненням аліментів).

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Судовий збір на розлучення у 2024 році» була для Вас цікавою і Ви дізналися щось корисне для себе, то ставте лайк цій статті, а також підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб не пропустити нові відео.
Інформація про нашу компанію

 

Cудовий збір на розлучення

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

 1. Оформити розлучення в іншому місті
 2. Розлучення онлайн
 3. Розлучення з дитиною до трьох років
 4. Розлучення без згоди одного з подружжя
 5. Розлучення без свідоцтва про шлюб
 6. Подати заяву на розлучення
 7. Підсудність справ про розірвання шлюбу
 8. Розлучення без дітей та без майна
 9. Скільки триває розірвання шлюбу
Оцініть статтю
( 4 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар