- Порядок спілкування з дитиною після розлучення в Україні
- Обмеження спілкування батька з дитиною після розлучення
- Скільки разів батько може бачити дитину після розлучення за законом?
- Як батькам досягти угоди про порядок спілкування з дитиною?
- Усна угода батьків про порядок спілкування з дитиною
- Письмова угода батьків про порядок спілкування з дитиною
- Визначення зустрічей з дитиною через суд
- Графік спілкування з дитиною: час та тривалість
- Розгляд справи та судова практика щодо спілкування з дитиною
- Відповідальність за порушення порядку спілкування з дитиною, встановленого судом

Порядок спілкування з дитиною після розлучення в Україні
Сімейне законодавство має на меті: батькам забезпечити можливість реалізації своїх батьківських прав, а дітям – можливість повноцінного спілкування з батьком і матір’ю. Особливо після розлучення, який сам по собі є важкою травмою, і для батьків, і для дітей.
На ділі часто відбувається навпаки: замість збереження нормальних відносин колишнє подружжя використовують дітей в якості мішеней або зброї в боротьбі один з одним. Часто мати перешкоджає спілкуванню з дитиною після розлучення, а батько демонстративно відмовляється від виховання та утримання дітей. І все від цього тільки страждають.
У цій статті ми постараємося розібратися в перипетіях спілкування батьків з дітьми після розлучення. І визначити порядок подолання спірних питань.
Обмеження спілкування батька з дитиною після розлучення
Оскільки в більшості випадків після розлучення дитина залишається з матір’ю, саме матері стають противниками повноцінного спілкування батька і дитини. Мати починає зловживати своїми правами і обмежувати права батька з найрізноманітніших причин (в тому числі, через образу і бажання помститися колишньому чоловікові). Вона сама визначає порядок зустрічей батька з дитиною, обмежує час їх спілкування, а іноді і зовсім не дозволяє бачити один одного.
Іноді батька такий стан речей нітрохи не бентежить. Але як правило, батько відстоює свої законні права на спілкування з дитиною після розлучення.
Скільки разів батько може бачити дитину після розлучення за законом?
Матері часто запитують, чи можна заборонити батькові бачитися з дитиною по закону.


Проте, в деяких випадках спілкування батька з дитиною може бути обмежена судом – якщо це спілкування приносить шкоди фізичному або психологічному розвитку дитини. Наприклад, якщо батько веде аморальний спосіб життя, вживає алкоголь або наркотики, ображає колишню дружину, налаштовує дитину проти матері тощо.
Якщо ж поведінка батька не викликає ніяких нарікань, обмежувати його участь в житті дитини немає підстав. Батько теж може звернутися до суду, якщо він вважає, що мати порушує його законне право на участь у вихованні спільних дітей.
На жаль, в законі не вказано допустима кількість годин або днів, які батько може проводити з дитиною. Але це означає лише те, що батькам потрібно самостійно (або за допомогою суду) дійти згоди про порядок спілкування з дитиною. Розклад і порядок зустрічей буде прямо залежати від таких обставин, як вік дітей, ступінь прихильності, відстань, зайнятість і можливості батьків.
Нижче ми розглянемо, як і в якій формі встановлюється графік зустрічей батьків з дітьми.
Як батькам досягти угоди про порядок спілкування з дитиною?
Визначити частоту і тривалість зустрічей батька з дитиною (а також інші особливості їх спілкування – в залежності від обставин) батьки можуть декількома способами. Закон передбачає можливість скласти письмову угоду або звернутися до суду. На практиці також можлива усна домовленість між батьками.
Усна угода батьків про порядок спілкування з дитиною
Добре, якщо у колишнього подружжя після розлучення збереглися людські взаємини. Якщо батьки усвідомлюють важливість спілкування дитини як з матір’ю, так і з батьком, і в рівній мірі несуть відповідальність за його виховання – вони можуть домовитися усно. Ніяких документів складати не потрібно.
Наприклад, по усному у угодою батько забирає дитину до себе кожні вихідні, а мати не контролює процес спілкування, оскільки визнає право колишнього чоловіка на виховання спільну дитину.
Зрозуміло, не кожні батьки можуть похвалитися таким свідомим ставленням до своїх батьківських обов’язків і таким шанобливим ставленням один до одного.
Також на сайті “Розірвання” сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Як забрати дитину у дружини при розлученні, Угода про дітей при розлученні, Вивезти дитину за кордон, Врахування думки дитини при розлученні батьків, Діти після розлучення батьків, Права дружини при розлученні з чоловіком, Коли дитину залишають з батьком, Відмова від усиновленої дитини.
Письмова угода батьків про порядок спілкування з дитиною
Розглянемо ще одну ситуацію.


У ньому, серед інших умов щодо спільного виховання і батьківської участі в житті сина чи дочки, потрібно передбачити …
- Місце і час зустрічей;
- Тривалість зустрічей (наприклад, кількість годин – в будні дні та вихідні, днів – під час шкільних канікул);
- Види спільного дозвілля та неприпустимі способи проведення часу;
- Можливість присутності на зустрічах батька з дитиною іншого з батьків, інших родичів.
Завіряти угоду в нотаріуса не потрібно. Але якщо батьки хочуть бути впевнені, що документ не суперечить інтересам дитини, його можна узгодити з органом опіки та піклування.
Визначення зустрічей з дитиною через суд
Буває, що після розлучення відносини між колишнім подружжям настільки зруйновані, що мирно домовитися про спілкування з дитиною не виходить. А буває, що укладена раніше письмова угода просто ігнорується одним з батьків. В такому випадку спір вирішується в судовому порядку за обов’язкової участі органу опіки та піклування.
Мій син розлучився з дружиною. Дитина проживає з матір’ю. Колишня дружина строго лімітує спільне проведення часу батька і дитини та особисто присутній під час їх спілкування. А судячи з того, як невпевнено і боязко поводиться дитина під час цих рідкісних, коротких і дуже незручних зустрічей, мати налаштовує дитину проти батька. Як домогтися нормальних зустрічей з дитиною після розлучення?
Залежно від обставин, можуть бути подані наступні позовні заяви:
- про визначення порядку спілкування матері або батька з неповнолітньою дитиною;
- про обмеження спілкування батька або матері з дитиною після розлучення (якщо мають місце обставини, зазначені в статті 66 Сімейного кодексу України);
- про порядок спілкування з дитиною інших родичів (Сімейний кодекс України).
Спори між батьками про дітей вирішуються виключно районним судом, позовна заява.
Графік спілкування з дитиною: час та тривалість
В якості одного з додатків до позовної заяви може виступати графік спілкування з дитиною. Даний документ містить приблизне або точний розклад зустрічей батьків з дитиною, їх час і тривалість, місце і спосіб проведення, а також інші форми спілкування (телефонні дзвінки, листування).
Скласти графік спілкування з дитиною батькам доведеться самостійно, в залежності від обставин і особливостей сімейних відносин. Якщо виникають серйозні труднощі, варто звернутися за допомогою до юриста.
Відразу потрібно сказати, що законодавством не передбачено ніяких обмежень на кількість часу, що проводиться батьком або матір’ю з дитиною. Обмеження встановлюються у виняткових випадках, наприклад, якщо мати категорично проти, і батькові доводиться домагатися зустрічей з дитиною в судовому порядку, або якщо у матері є вагомі причини обмежувати спільне проведення часу батька з дочкою або сином.
Як матері, так і батька, якщо вони не позбавлені батьківських прав, важливо реалізувати передбачену законом роль в житті дитини, підтримувати з ним стосунки, виховувати його, брати участь в його розвитку і становленні.
При цьому треба враховувати, що можливості батька не безмежні, з огляду на роботу, завантаженість іншими справами, відстань, іноді – нове сімейний стан. З протилежного боку також можуть бути присутніми розумні обмеження. Тому графік зустрічей батька з дитиною формується з урахуванням всіх істотних обставин, таких як зайнятість батьків, подільне проживання, а також вік дитини, його можливості та побажання, ступінь прихильності між батьком і дитиною.

У графіку бажано передбачити можливість спонтанних, незапланованих за раніше зустрічей. Адже навіть найбільш організованій мамі раптово може знадобитися допомога з дитиною, або у самого зайнятого батька може з’явитися вільний час для зустрічі з дитиною.
Судова практика у справах даної категорії виходить з того, що порядок зустрічей батьків з дітьми повинен бути гранично конкретним і чітким. Невизначеність, відсутність точного графіка днів і годин робить рішення суду нездійсненним, допускає можливість маніпуляцій і взаємних претензій, ставить батьків і дітей в залежне становище, перешкоджає плануванню і дотримання повноцінного режиму дитини.
Так, графік спілкування з дитиною повинен містити конкретний розклад:
- дні тижня і години (в будні та вихідні, святкові дні);
- час, місце зустрічей;
- тривалість зустрічей;
- способи проведення часу;
- можливість присутності та супроводу (наприклад, мати, родичі по лінії матері або батька – бабусі й дідусі, рідні та зведені брати та сестри);
- порядок спільного проведення шкільних канікул і батьківських відпусток.
При цьому обов’язково враховуються індивідуальні обставини, перераховані вище.
Розгляд справи та судова практика щодо спілкування з дитиною
Чоловік розлучився зі мною через зв’язку з іншою жінкою. Після розлучення вступив з нею в шлюб. У нашому шлюбі був народжений дитина, зараз йому 3 роки. Колишній чоловік проявляє ініціативу зустрічей з ним, але хоче бачитися з дитиною в будь-який зручний для нього час, а також за власним бажанням забирати його до себе. Моя участь в цих зустрічах категорично не сприймає. Каже, що доб’ється цього через суд. Суд може піти назустріч чоловікові?
Розглянувши заяву позивача, суд вивчає матеріали справи. При цьому до уваги беруться наступні обставини:
- Вік дитини, рівень його фізичного і психологічного розвитку;
- Моральні якості батька, порядок зустрічей з яким визначається судом;
- Пропонований позивачем графік спілкування з дитиною – час і регулярність зустрічей, умови й спосіб проведення зустрічей.
Для винесення справедливого рішення суду спирається на наступні докази:
- рекомендації органу опіки про піклування;
- характеристики батьків;
- показання свідків, записи розмов, листи.
Якщо підстав для відмови в задоволенні позову немає, суд своїм рішенням затверджує порядок спілкування батька з дитиною в тому вигляді, про який просить позивач (з урахуванням змін і доповнень, внесених в позовні вимоги в процесі судового розгляду).
Якщо ж суд з’ясує, що при задоволенні позову будуть порушені інтереси дитини, що зустрічі з батьками негативно вплинуть на фізичний і психологічний розвиток дитини (наприклад, відіб’ються на його самопочутті, поведінці, на успіхи в школі), вимоги позивача будуть відхилені. Також суд може обмежити побачення батька з дитиною (наприклад, тільки в присутності матері).
Відповідальність за порушення порядку спілкування з дитиною, встановленого судом
Якщо рішення суду про визначення зустрічей з дитиною вступило в законну силу, але один з батьків, як і раніше надходить по-своєму, перешкоджаючи нормальним відносинам дитини з іншим батьком, його можна притягнути до відповідальності. За подібне порушення передбачено штраф (КоАП України).
За систематичне порушення порядку зустрічей, визначеного через суд, один з батьків має право вимагати зміна місця проживання дитини (наприклад, якщо мати категорично відмовляє батькові в можливості бачити і виховувати спільну дитину, батько може домогтися, щоб дитина проживала з ним).
Читайте також “Вивезення дитини за кордон без дозволу одного з батьків”.
Що потрібно запам’ятати:
- Закон говорить, що батько і мати мають рівні права на спілкування з дитиною після розлучення.
- Найчастіше дітей залишають з матір’ю, рідше – з батьком.
- Оптимальний варіант – скласти угоду. Тоді спілкування відбуватиметься за графіком, в обумовлені дні та години, зручні батькам і дитині.
- Один з подружжя може подати позов про встановлення порядку спілкування матері / батька з неповнолітніми дітьми.
- Суд накладе обмеження / заборона, якщо колишній чоловік сам веде аморальний спосіб життя і погано впливає на дитину.
- Заборона спілкуватися з дитиною без причини – це адміністративне правопорушення, за нього загрожує штраф!
Батьки скаржаться, що дружини заважають їм спілкуватися із загальним дитиною. Доходить до того, що виділяються лічені години, а зустрічі проходять в присутності матері. Навіть якщо батько готовий брати участь в житті дитини та не представляє ніякої загрози для його розвитку. Найчастіше так і є, але вплинути на ситуацію можна! Зрозуміло, не словами, а діями. Батько має право подати позов про встановлення порядку, графіка і режиму зустрічей з сином або донькою. Має сенс домагатися й інших цілей. Наприклад, зменшення невиправдано високих аліментів, коли батько і так допомагає дітям. Юристи нашого сайту допоможуть вам у складній ситуації. Якщо ви складаєте угоду або хочете подати позов – зверніться за консультацією. Ми опрацюємо всі варіанти та дамо оцінку вашим діям. Юристи знайомі з судовою практикою, а значить зможуть захищені ваші права!
