Чи є різниця, хто подає на розлучення?

Чи є різниця, хто подає на розлучення?

Чи є різниця, хто подає на розлучення – чоловік або дружина в Україні?

Чи є різниця, хто подає на розлучення - чоловік або дружина в Україні?

Згідно з Конституцією України, чоловіки і жінки – рівні перед законом. Сімейне законодавство України також встановлює: шлюб між чоловіком і жінкою – рівноправний союз. Це означає не тільки рівність прав і обов’язків у шлюбі, але і однакові можливості виходу з подружніх відносин.

Правом подати на розлучення наділені обоє.

Законодавство України передбачає два способи подати на розірвання шлюбу, кожен з яких має особливості:

 1. Адміністративний. Він передбачає взаємну згоду бездітної подружньої пари на розірвання шлюбу.
 2. Судовий. Він допускається у випадках …
 • якщо один з подружжя проти розлучення,
 • якщо є неповнолітні діти.

Чи є різниця, хто подає на розлучення?

Чи є різниця, хто подає на розлучення?

Розглянемо, чи існують відмінності у процесуальному статусі чоловіка і дружини при розірванні шлюбу.

Зв’язатися з адвокатом

 

Подача заяви на розлучення в ДРАЦС

Подача заяви на розлучення в орган ДРАЦС

Адміністративне розлучення неможливе без попереднього узгодження між подружжям.

Якщо говорити виключно про процедуру розлучення, то вона схожа на процедуру одруження – також передбачає злагоджену взаємодію чоловіка і дружини.

Подружжя повинні разом відвідати орган ДРАЦС і подати спільну заяву про розірвання шлюбу – документ, який містить відомості про чоловіка і дружину, спільне прохання розірвати шлюб, особисті підписи. Державне мито сплачується кожним з подружжя в рівному розмірі.

Таким чином, подавати на розірвання шлюбуподружжя повинні разом, і в процесі розлучення вони рівні один перед одним, перед законом і державою в особі ДРАЦС.

Чи є різниця, хто подає на розлучення?

Подача заяви на розлучення в суд

В судовому шлюборозлучному процесі подружжя як і раніше рівні – подати позов про розірвання шлюбу може кожен з них.

Але є виняток.

Чоловік не може подати на розлучення, якщо його дружина вагітна  або є дитина менше ніж 1 року. Щоб розлучитися в такому випадку, чоловік повинен …

 • дочекатися, поки пройде 1 рік з дня пологів. Таке обмеження обґрунтовано захистом материнства.

В іншому права і обов’язки подружжя в шлюборозлучному процесі – рівні. Кожен з них може ініціювати процес розлучення, і правові наслідки розлучення для чоловіка і дружини будуть однаковими.

Однак процесуальний статус подружжя при розлученні в суді все-таки буде різний: один з них виступає позивачем, другий – відповідачем. На що це впливає?

Зв’язатися з адвокатом

 

Підготовка позову на розлучення

Підготовка позову на розірвання шлюбу

Підготовка і подача в суд позовної заяви покладається на позивача. Позов повинен бути підготовлений відповідно до Цивільного процесуального кодексу України та містити такі дані:

 • найменування та адреса суду;
 • П.І.Б., адреси сторін, паспортні дані, контакти;
 • ціна позову (якщо є додатково майновий спір);
 • виклад обставин подружнього життя, причин розірвання шлюбу, аргументація позовних вимог;
 • позовні вимоги про розірвання шлюбу;
 • перелік додатків;
 • дата
 • підпис.

Якщо справа про розірвання шлюбу не складна, підготувати позов можна і самостійно, скориставшись нашими готовими зразками позовів про розірвання шлюбу. Але якщо розлучення ускладнене суперечками, розбіжностями подружжя з приводу подальшої долі дітей, поділу спільної власності, виплати аліментів та ін., Позивачеві може знадобитися допомога компетентного юриста.

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Як дізнатися розлучений чоловік чи ні, Поміняти прізвище після розлучення, Розлучення із засудженим, Розлучення по довіреності, Як розлучитися заочно, Визнання шлюбу недійсним, Розлучення в односторонньому порядку з дітьми та без.

Збір документів для розлучення

Збір документів для розлучення

Те ж саме стосується документації (свідоцтва про шлюб, про народження дітей, довідок про доходи, договорів і документів на матеріальні цінності) – її готує позивач. Повний пакет документів для подачі в суд залежить від обставин шлюборозлучної справи, таких як наявність дітей, спірну власність, боргів, інших особливостей.

Добре, якщо позивач може розраховувати на сумлінність відповідача, і отримати від нього всі відсутні документи. Якщо ж відповідач приховує потрібні документи, наприклад, свідоцтво про шлюб, позивачеві доведеться звертатися в орган ДРАЦС та інші інстанції для отримання дублікатів або клопотати в суді про примусову вимогу документів у відповідача.

Зв’язатися з адвокатом

 

Сплата судового збору

Сплата судового збору

Сплата судового збору також покладається на позивача. Без квитанції про сплату судового збору суд не прийме позов або не стане давати справі хід.

Розмір судового збору залежить від обсягу заявлених в позові вимог:

 1. за розірвання шлюбу (Закон України “Про Судовий збір”);
 2. за поділ подружнього майна – додатково оплачується відсоток від вартості спірного майна;
 3. за стягнення аліментів на дітей, на дітей і мати;
 4. за визначення місця проживання дітей (і вирішення інших нематеріальних суперечок).

Якщо бажання розірвати шлюб – взаємне, нічого не заважає подружжю сплатити судовий збір спільно. Але з процесуальної точки зору цей обов’язок покладається на позивача.

За клопотанням позивача, суд може стягнути частину понесених ним витрат, з відповідача.

Підсудність справи про розлучення

Підсудність справи про розлучення

Місце розгляду справи також залежить від того, хто подасть на розлучення – чоловік або дружина. Позов має бути поданий за місцем проживання відповідача – позивачеві доведеться постійно виїжджати на судові засідання за місцем проживання другої сторони.

Але якщо стан здоров’я або турбота про дітей, з якими він проживає, не дозволяють йому їхати в суд за місцем проживання відповідача, він може подати в суд за власним місцем проживання (за наявності підтверджувальних документів).

Зрозуміло, це має значення тільки при окремому проживанні подружжя. Якщо подружжя живе разом, не має значення, хто з них подасть в суд.

Якщо відповідач згоден з позовом, він може подати письмову згоду на розірвання шлюбу. Це значно прискорить справу – шлюб буде розірваний без розглядів.

Якщо у відповідача є заперечення проти позову, він може подати зустрічний позов.

Наприклад, якщо чоловік подав позов про розірвання шлюбу і розподіл квартири, дружина може подати зустрічний позов про розподіл кредиту, не згаданого чоловіком в позовній заяві. Якщо дружина подала позов про розірвання шлюбу і стягнення аліментів на дітей, чоловік, який хоче залишити дітей у себе, може подати зустрічний позов про зміну місця проживання дітей та стягнення з дружини аліментів на утримання дітей.

Зв’язатися з адвокатом

 

Прохання строку на примирення

Прохання строку на примирення

Таким правом наділений відповідач. За його клопотанням, суд може відкласти розгляд справи на строк до 6 місяців, тим самим надати подружжю можливість самостійно вирішити суперечки, досягти згоди, примиритися і зберегти сім’ю.

Таким правом наділені обидві сторони – позивач і відповідач. Якщо з поважних причин вони не можуть бути присутніми на судовому засіданні, вони можуть просити суд про перенесення на іншу дату і час.

Клопотання про розгляд справи без присутності

Клопотання про розгляд справи без присутності

Судові засідання можуть проходити без присутності сторін. Позивач і відповідач наділені правом подати клопотання і просити суд розглянути справу без них, якщо з яких-небудь причин вони не можуть брати участі в шлюборозлучному процесі.

Зв’язатися з адвокатом

 

Клопотання про допуск представника в суд

Клопотання про допуск представника в суд

Незалежно від процесуального статусу, чоловік і дружина можуть розраховувати на правову допомогу та представництво їх інтересів в суді досвідченим, компетентним юристом.

При виникненні будь-яких труднощів у процесі підготовки або в ході судового розгляду, Ви можете отримати  консультацію юристів нашого порталу. Просто заповніть форму питання або зателефонуйте за телефоном гарячої лінії.

Реєстрація розлучення в органі ДРАЦС

Реєстрація розлучення в органі ДРАЦС

Після винесення судом рішення у справі, подружжя чекає державна реєстрація розлучення в органі ДРАЦС. Як правило, після набрання рішенням суду законної сили, його надсилають в той орган ДРАЦС, де був зареєстрований шлюб.

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Чи є різниця, хто подає на розлучення?» була для Вас цікавою і Ви дізналися щось корисне для себе, то ставте лайк цій статті, а також підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб не пропустити нові відео.
Інформація про нашу компанію

Чи є різниця, хто подає на розлучення?

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

 1. Як подати заяву та документи на розлучення?
 2. Причини розлучення в позовній заяві
 3. Розлучитися з дружиною без згоди
 4. Розлучитися з чоловіком без згоди
 5. Розлучення через РАЦС з дітьми
 6. Розлучитися з дружиною, якщо є неповнолітні діти
 7. Розлучення з чоловіком при наявності дітей
 8. Отримати свідоцтво про розлучення
Оцініть статтю
( 2 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар