- Підсудність справ про розірвання шлюбу в Україні
- Що таке підсудність справ про розлучення?
- Родова підсудність справи про розірвання шлюбного союзу
- Підсудність справ про розлучення, якщо немає дітей
- Розгляд справ про розлучення без дітей у суді
- Справи про розлучення без дітей, підсудні міському і районному суду
- Територіальна підсудність справи про розлучення без дітей
- Підсудність справ про розлучення, якщо є діти
- Розлучення з дітьми в суді
- Розлучення з дітьми в районному чи міському суді
- Територіальна підсудність справи про розірвання шлюбу з неповнолітніми дітьми
Підсудність справ про розірвання шлюбу в Україні
Не завжди питання розірвання шлюбу вирішується швидко і легко – за один візит в орган ДРАЦС. Ряд обставин, таких як наявність дітей неповнолітнього віку або незгода на розлучення чоловіка або дружини (у тому числі, ухилення від звернення в орган ДРАЦС) – унеможливлюють подачу спільної заяви і адміністративне розлучення, тим самим припускають розірвання шлюбу виключно в судовому порядку, передбаченому цивільно процесуальним законодавством.
Залежно від того, які обставини подружнього життя і заявляються в позові вимоги, справа про розлучення може бути розглянуто судом.
В який судовий орган звернутися? У даній статті ми докладно розберемо, що таке підсудність справ про розірвання шлюбу і які її правила.
Що таке підсудність справ про розлучення?
Перед оформленням і подачею позовної заяви обов’язково потрібно з’ясувати, в який судовий орган доведеться звертатися, оскільки непідсудність позову певного суду – причина відмови прийняти позовну заяву до розгляду.
Підсудність – це порядок розподілу справ між судовими органами єдиної судової системи України на підставі положень Цивільного процесуального кодексу України.
Процесуальне законодавство виділяє загальну, за вибором позивача, договірну, виключну і підсудність пов’язаних справ, як порядок розподілу цивільних справ між судами першої інстанції.
Якщо говорити конкретно про шлюборозлучні справи, то відповідно до загального правила про підсудність, вони підлягають розгляду в судах за місцем реєстрації відповідача.
Що стосується територіальної підсудності справ про розірвання подружніх союзів, то до них застосовуються загальні правила, а також правило про альтернативну підсудність, про договірну підсудність і правило про підсудність по зв’язку справ (Цивільний процесуальний кодекс України).
Простими словами – як визначається підсудність справи про розірвання шлюбного союзу?
Родова підсудність справи про розірвання шлюбного союзу
Суду справи даної категорії підсудні в тому випадку, якщо:
- в позові заявлено тільки одна вимога – про розірвання шлюбу;
- якщо крім заявленого в позові вимоги про розірвання шлюбу, заявлено і іншу вимогу, пов’язану з сімейними правовідносинами (наприклад, про стягнення аліментів);
- про обмеження, позбавлення матері або батька батьківських прав;
- про оспорювання або встановлення батьківства;
- про вибір місця проживання дітей;
- інші суперечки про дітей;
- якщо в позові заявлено не тільки вимога про розірвання шлюбного союзу, а й про розподіл спільної власності.
Територіальна підсудність справи про розірвання шлюбу
Вона може бути:
- Основною. Згідно Цивільного процесуального кодексу України, позов про розірвання шлюбу може бути пред’явлено позивачем за місцем проживання відповідача;
- Альтернативною, що передбачає можливість позивача зробити вибір між декількома судовими органами, згідно Цивільного процесуального кодексу України;
- Договірною. Йдеться про надане подружжю право змінити підсудність за угодою між собою. Угоду потрібно скласти в письмовій формі та подати в суд разом з позовною заявою.
- Підсудністю по зв’язку справ, передбаченої Цивільним процесуальним кодексом України. Дане правило поширюється на позовні вимоги, заявлені для одночасного і спільного розгляду з вимогами про розірвання шлюбу. Наприклад, якщо вимога про поділ житлової нерухомості між дружиною і чоловіком заявлено одним з подружжя до іншого в зустрічному позові у справі про розірвання шлюбу, воно повинно розглядатися тим же судом, який прийняв початкову справу до судочинства.
Підсудність справ про розлучення, якщо немає дітей
Суд може розглядати справи, які пов’язані з сімейно-правовими відносинами (наприклад, про розірвання шлюбу) і не пов’язані з вирішенням спорів про спільних дітей. Всі інші справи розглядають також суди.
Позивач може поєднати в одній позовній заяві дві позовні вимоги (наприклад, про розірвання шлюбу і стягнення грошового утримання на дитину).
Розгляд справ про розлучення без дітей у суді
- справи про розірвання шлюбу та поділ спільно нажитої власності;
На замітку: трапляється так, що заявлена в позові вартість спільної власності явно не відповідає її ринкової вартості. У цьому випадку ціну позову визначить суд.
- справи про розірвання шлюбу та визначення порядку користування спільно нажитою власністю подружжя після розірвання шлюбу;
- справи про розірвання шлюбу та стягнення грошового утримання (на неповнолітніх дітей, непрацездатного чоловіка).
- справи про визнання шлюбу недійсним.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Розлучення без дітей та без майна, Скільки триває розірвання шлюбу, Розлучення за спільною згодою, Розлучення без присутності в суді, Заява про згоду на розлучення, З ким залишиться дитина після розлучення, Строк для примирення при розлученні, Розлучення з двома дітьми, Розлучення за місцем проживання позивача.
Справи про розлучення без дітей, підсудні міському і районному суду
За загальним правилом, районний і міський суд розглядає справи, які не компетентні розглядати інші суди, тобто, все таки територіальна підсудність грає основну роль.
Районним та міським судом розглядаються справи про розлучення, якщо одночасно з вимогою про розірвання шлюбу заявлені вимоги про:
- про розподіл спільної подружньої власності;
- про врегулювання суперечок, пов’язаних зі спільними неповнолітніми дітьми (докладніше про підсудність шлюборозлучних справ з дітьми – нижче).
Територіальна підсудність справи про розлучення без дітей
Позовні заяви про розлучення подаються за місцем проживання відповідача, що передбачено Цивільним процесуальним кодексом України. Загальне правило про підсудність діє незалежно від того, живе подружжя разом чи окремо, обидва хочуть розлучитися або тільки один чоловік наполягає на розлученні.
У виняткових випадках закон (Цивільний процесуальний кодекс України) надає позивачеві можливість вибору територіальної підсудності, наприклад:
- Якщо місце проживання відповідача невідомо;
- Якщо одночасно з розлученням позивач просить суд встановити батьківство, стягнути аліменти;
- Якщо позивач хворий, внаслідок чого не може відвідати судовий орган за місцем проживання відповідача;
- Якщо з позивачем проживають неповнолітні діти (не обов’язково – спільні з відповідачем діти, а й діти від попередніх шлюбів, опіками, прийомні або усиновлені діти), що також накладає на нього певні обмеження і дозволяє звертатися до суду за власним місцем проживання.
Ще один вид територіальної підсудності – договірна (Цивільний процесуальний кодекс України) – дозволяє подружжю-сторонам домовитися про місце розгляду шлюборозлучного справи.
Підсудність справ про розлучення, якщо є діти
Наявність у дружини і чоловіка дітей у віці до 18 років – це обставина, що виключає можливість розлучення через ДРАЦС. Розірвати шлюб, маючи дітей, можна лише в суді. І питання вибору судового органу першим стоїть на порядку денному.
Наявність або відсутність суперечок про дітей – принциповий момент при визначенні підсудності справи про розірвання шлюбу з дітьми.
Розлучення з дітьми в суді
Суд розглядає справи про розлучення між подружжям з дітьми, якщо всі питання, пов’язані з дітьми, дозволені подружжям в мирному і договірному порядку. У законі немає прямої вказівки на те, що до позовної заяви обов’язково має додаватися письмова угода про дітей. Як правило, достатньо вказати в позовній заяві відомості про спільні неповнолітніх дітей (П.І.Б., дату, місце народження) і вказати, що суперечок про дітей – немає. Таким чином, якщо чоловік і жінка досягли згоди усно, це не буде перешкодою для розгляду справи мировим судом.
Але в ході судового розгляду суд повинен встановити, чи дійсно подружжя досягли згоди з усіх питань, пов’язаних з дітьми. Якщо суперечок немає, суд виносить рішення. Якщо спір виникає, справа має бути передана в районний чи міський суд.
Угода, укладена між подружжям, яке розлучається з приводу їх неповнолітніх дітей, не обов’язково повинно мати письмову форму. Суд може задокументувати досягнуті між подружжям домовленості в протокольному запису судового засідання, після чого – зажадати від сторін-батькам розписатися в протоколі.
Отже, у районний суд можна подати позов про розлучення:
- з додатком письмової батьківської угоди;
- без додатка письмової батьківської угоди.
Розлучення з дітьми в районному чи міському суді
Підсудність справи про розлучення між подружжям-батьками – районний чи міський суд, якщо в ході шлюборозлучного процесу виникає спір:
- де, з ким із батьків буде жити неповнолітня дитина;
- в якому порядку батько, який живе окремо від дитини, може реалізувати батьківські права на виховання, спілкування, участь в житті дитини;
- усунення перешкод в реалізації батьківських прав, прав участі у вихованні дитини батьком, іншими близькими родичами;
- відновлення, обмеження, позбавлення батьківських прав;
- оспорювання чи визнання батьківства;
- інші суперечки.
Територіальна підсудність справи про розірвання шлюбу з неповнолітніми дітьми
Універсальне правило територіальної підсудності у справах про розлучення – подача позову до суду за місцем проживання чоловіка-відповідача.
Якщо подружжя розлучається за взаємною згодою, але через наявність неповнолітніх дітей змушені робити це в судовому порядку, вони можуть самі визначити, хто з них стане позивачем, а хто – відповідачем, і подавати позов до того суду, територіальне розташування якого більш зручно.
Але, згідно Цивільного процесуального кодексу України, при наявності дітей у віці молодше 18 років у чоловіка-позивача з’являється можливість вибору судового органу (альтернативна підсудність). Позивач може дати позов до суду, розташований за місцем свого проживання, при таких обставинах:
- одночасно з позовними вимогами про розлучення заявляються вимоги про стягнення аліментів, підтвердження батьківства (Цивільний процесуальний кодекс України);
- проживання разом з дітьми, які не досягли 18 років (ЦПК).
Треба відзначити, що цією нормою закону не передбачено, що неповнолітні діти, з якими проживає позивач, обов’язково повинні бути рідними чи спільними з чоловіком-відповідачем. Сам факт проживання з неповнолітніми дітьми, наприклад:
- дітьми від попереднього шлюбу;
- усиновленими дітьми;
- дітьми під опікою чи піклуванням;
- прийомними дітьми
… є обставиною, яка дозволяє позивачу подавати позов за власним місцем проживання, а суди – зобов’язує приймати такі позови, згідно з правилами адміністративної підсудності. На підтвердження даної обставини до позову додається документ, наприклад, довідка про склад сім’ї, видана житловим органом за місцем проживання.
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua: