- Розлучення з маленькою дитиною до 3 років в Україні
- Чи можуть розвести, якщо дитині немає 3 років: особливості?
- Як розлучитися, якщо чоловік ініціатор та є спільна дитина?
- Як розлучитися, якщо дружина ініціатор та є спільна дитина?
- Як розлучитися при наявності дітей до 3 років?
- Куди звертатися при розлученні з дітьми?
- Порядок дій при розлученні з маленькими дітьми
- Процедура розлучення з маленькими дітьми
- Позовна заява на розлучення з маленькими дітьми
- Документи для розлучення з маленькими дітьми
- Судовий збір за розлучення з маленькими дітьми
- Скільки триває розлучення з дитиною?
- Які питання вирішує суд при розлученні з маленькою дитиною?
- З ким при розлученні залишається маленька дитина до 3 років?
- Аліменти та розлучення
- Судова практика при розлученні з маленькими дітьми
Розлучення з маленькою дитиною до 3 років в Україні
Розлучення буває швидким, легким і «безболісним», але якщо у чоловіка і дружини є маленька дитина – розраховувати на це не варто. Навіть якщо чоловік і жінка єдині у своєму бажанні розлучитися, наявність у них маленьку дитину вимагає обов’язкового судового розгляду, в якому будуть підніматися не тільки питання взаємин подружжя, що розлучається, але і питання подальшого матеріального забезпечення, виховання, місця проживання дитини.
Чи можуть розвести, якщо дитині немає 3 років: особливості?
Зрозуміло, народження дитини – не перешкода для розірвання шлюбу, якщо подружжя-батьки зрозуміли, що подальше спільне проживання неможливо. У судовій практиці відомо безліч шлюборозлучних справ подружжя з маленькими дітьми. Однак при наявності дитини віком до 3 років на батьків накладаються певні обмеження, а хід шлюборозлучного процесу підпорядковується додатковим правилам.
Перш за все слід сказати про те, що розлучення між батьками неповнолітньої дитини може бути проведене тільки в суді. Адміністративне розлучення (через орган ДРАЦС) – неможливе, оскільки судовий орган покликаний захищати права дітей на повноцінне виховання, матеріальне забезпечення, гідні умови проживання, розвиток. Навіть якщо чоловік і жінка-батьки зможуть добровільно вирішити всі пов’язані з дітьми питання, їм все одно доведеться розлучатися в суді, одночасно передаючи на затвердження суду батьківське угоду про дітей.
Але існує й виключення з цього правила. Сімейне законодавство передбачає кілька підстав, що дозволяють навіть при наявності маленької дитини розлучатися через ДРАЦС, а не через суд, причому в односторонньому порядку:
- Якщо чоловік недієздатний за рішенням суду;
- Якщо чоловік пропав безвісти, що встановлено рішенням суду;
У цих випадках звертатися до суду не обов’язково, досить подати до органу РАЦС заяву про розірвання шлюбу, приклавши до нього підтверджує вищевказані обставини документ (рішення суду), а також паспорт, свідоцтво про шлюб і чек про оплату державного мита за реквізитами органу РАЦС. Через місяць шлюб буде розірваний за стандартною адміністративну процедуру.
Такий розлучення, звичайно, і швидше, і простіше. Але в більшості випадків, якщо обоє з подружжя-батьків живі і здорові, судової процедури не уникнути.
Розірвання шлюбу, в якому є дитина, може відбуватися за ініціативою одного з подружжя-батьків, а також за спільною ініціативою подружжя.
Як розлучитися, якщо чоловік ініціатор та є спільна дитина?
Чи може чоловік стати ініціатором розлучення з дружиною, якщо у них є спільна дитина? Все залежить від віку дитини. Згідно Сімейного кодексу України, наявність дитини віком до 1 року робить розлучення неможливим.. Позов про розірвання шлюбу не буде розглянуто судом. Але як тільки дитині виповниться 1 рік – чоловік може розлучитися з дружиною і навпаки.
Як розлучитися, якщо дружина ініціатор та є спільна дитина?
На відміну від чоловіка, дружина може ініціювати розлучення в будь-який час, незалежно від віку дитини. Згода або незгода чоловіка в даному випадку вирішального значення не має.
Вважається, що жінка в період вагітності та догляду за новонародженою дитиною більш уразлива та незахищена в психологічному, фінансовому, фізичному плані, і якщо при цьому вона приймає рішення розлучитися з чоловіком, значить, на те є вагомі і заслуговують на увагу причини. Зрозуміло, ці причини будуть розглянуті в судовому порядку. Мати дитини віком до 3 років, яка не працює, має право просити суд про стягнення аліментів не тільки на утримання дитини, але і на власне утримання до тих пір, поки не відновиться її працездатність.
Приклад
Громадянка Дмитрова подала позов про розлучення з чоловіком, хоча синові не виповнилося ще й 2 років. Намір розлучитися Дмитрова мотивувала відсутністю допомоги з боку чоловіка, скупістю, втратою поваги і любові, зловживанням алкоголем. Чоловік був категорично проти розлучення, і просив суд надати йому можливість примиритися з дружиною. Розгляд було відкладено на 3 місяці, але оскільки намір Дмитрова залишилося непохитним, шлюб був розірваний. Крім того, суд стягнув з відповідач аліменти на утримання сина і дружини.
Як розлучитися при наявності дітей до 3 років?
В цілому розлучення подружньої пари з маленькою дитиною нічим не відрізняється від стандартної шлюборозлучної процедури в суді.
Складність і тривалість процедури буде залежати від того, чи зможуть батьки домовитися і прийняти спільне рішення з усіх питань, що стосуються сина або дочки – місце проживання, зустрічі, виховання, матеріальна підтримка. Якщо розлучається подружжя заздалегідь підготують письмову угоду, в якій будуть викладені всі досягнуті домовленості, суд розгляне його на предмет дотримання прав дитини, і приймаючи рішення про розлучення подружжя, затвердять батьківську угоду. Але якщо у батьків немає єдності в істотних «дитячих» питаннях, доведеться представити їх на розгляд суду. А це неминуче вплине і на тривалість, і на складність процесу розлучення.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Скільки триває розірвання шлюбу, Розлучення за спільною згодою, Розлучення без присутності в суді, Заява про згоду на розлучення, З ким залишиться дитина після розлучення, Строк для примирення при розлученні, Розлучення з двома дітьми, Розлучення за місцем проживання позивача, Розлучення з трьома дітьми.
Куди звертатися при розлученні з дітьми?
Який суд уповноважений розглядати справи про розлучення подружніх пар з дітьми?
- Суд, якщо одночасно з розлученням потрібно дозволити питання вибору місця проживання дитини, аліментних виплат на матір і дитину, виховання і зустрічей батьків з дітьми.
Але в деяких випадках позивачеві дозволяється звернутися до суду за власним місцем проживання. Наприклад, якщо разом з ним проживають неповнолітні діти, якщо він хворий або з інших поважних причин не може направити позов за місцем проживання відповідача. Така можливість – просто незамінна, наприклад, для матері з маленькою дитиною, яка не знає, де проживає її чоловік або не може поїхати в інше місто, щоб з ним розлучитися.
Порядок дій при розлученні з маленькими дітьми
Що робити дружині або чоловікові, якщо прийнято рішення розірвати шлюб?
Порядок дій такий:
- Якщо намір розлучитися виходить від чоловіка – дочекатися, поки дитині виповниться 1 рік;
- Досягти згоди з питань утримання дитини і матері (сума, регулярність, спосіб виплат), вибору місця проживання, порядку зустрічей, виховання дитини, оптимально – підготувати письмову угоду, в якому будуть викладені всі домовленості подружжя-батьків;
- Підготувати позовну заяву про розірвання шлюбу;
- Підготувати пакет додатків до позову;
- Сплатити судовий збір;
- Повідомити відповідача про передачу справи до суду.
- Подати позов до суду відповідно до правил підсудності;
- Відвідувати судові засідання;
- Отримати рішення суду.
Процедура розлучення з маленькими дітьми
Процедура розлучення відбувається в суворій відповідності з нормами сімейного та цивільно-процесуального законодавства. Але це не означає, що тривалість і перебіг шлюборозлучного процесу не залежать від конкретних обставин.
Наприклад, розлучення може відбутися вже на першому судовому засіданні, якщо на нього прийдуть обоє з подружжя, які хочуть розлучитися за взаємною згодою, без суперечок і претензій, і якщо вони представлять на розгляд суду угоду про те, як будуть розподілені витрати на дітей і які ролі батьків в їх вихованні та розвитку. Якщо згоду про дітей не досягнуто, навіть усно, якщо дружина або чоловік не хоче розлучатися, якщо виникають додаткові протиріччя, наприклад, про розподіл спільної власності, розгляд справи може ускладнитися і затягнутися.
В ході шлюборозлучного процесу суд розглядає позов, вивчає подані документи та інші докази, вислуховує дружину і чоловіка, при необхідності – призначає перевірки та експертизи.
Якщо подружжя досягнуло згоди в ході шлюборозлучного процесу, вони можуть укласти мирову угоду з усіх найважливіших питань. Суд розгляне його і затвердить, якщо воно не буде порушувати закон або суперечити правам батьків і дитини. В іншому випадку суд прийме рішення по всіх позовних вимогах (і зустрічним позовних вимог) на власний розсуд, грунтуючись на матеріалах справи.
Рішення суду, яке не влаштовує одного з подружжя, може бути оскаржено у вищому судовому органі протягом 30 днів, в іншому випадку – воно набирає законної сили і підлягає виконанню. Рішення суду про розірвання шлюбу має бути представлено в ДРАЦС для проведення реєстраційної процедури.
Позовна заява на розлучення з маленькими дітьми
Позовна заява – документ зі строгими вимогами закону до форми і змісту, при порушенні яких позовна заява повертається позивачеві для виправлення або доповнення в установлений строк.
Позов повинен містити такі дані:
- Назва, місце розташування судового органу;
- Дані про сторони: П.І.Б., дата народження, місце проживання, а з лютого 2022 року – додаткові відомості про відповідача у вигляді ІПН, СНІЛС і т.д .;
- Заголовок документа: «Позов про розірвання шлюбу»;
- Дані про дату, місце одруження;
- Дані про спільні неповнолітніх дітей: П.І.Б., дат народження, місце проживання;
- Обставини подружнього життя, причини для розлучення, згоду або незгоду відповідача на розлучення;
- Дані про досягнуту або недостигнутой між батьками домовленості з приводу утримання дитини і матері, участі батьків у вихованні та розвитку дитини;
- Позовні вимоги: розірвати шлюб, стягнути аліменти на дитину і матір, визначити місце проживання дитини, призначити порядок зустрічей батьків і дітей;
- Перелік додатків;
- Дата подачі позову;
- Підпис позивача.
Документи для розлучення з маленькими дітьми
До позовної заяви додаються такі документи:
- Паспорти та ІПН (інші посвідчення особи) сторін;
- Свідоцтво про шлюб;
- Свідоцтво про народження дитини;
- Шлюбний договір, подружня угода, батьківська угода про дітей – якщо було укладено;
- Довідка за місцем проживання;
- Акт перевірки житлових умов;
- Довідки про доходи, виписки з банківських рахунків, квитанції і чеки, що підтверджують витрати на дитину;
- Інші документи (в залежності від обставин);
- Чек (оплата судового збору).
До позовної заяви можна додати копії документів (кількість примірників – за кількістю учасників судового розгляду), але на судовому засіданні слід мати при собі оригінали.
Судовий збір за розлучення з маленькими дітьми
Судовий орган не прийме позовну заяву про розірвання шлюбу, якщо позивач раніше не сплатить судовий збір. Квитанцію слід докласти до позову разом з іншими документами.
Додаткові витрати – поштова пересилка позову і документів (якщо дружина і чоловік проживають окремо), послуги юриста або адвоката і нотаріуса.
Скільки триває розлучення з дитиною?
Чи впливає наявність маленької дитини на тривалість процесу розлучення? Однозначно відповісти на це питання неможливо, як уже згадувалося вище, і тільки знаючи всі обставини справи, можна дати попередню оцінку строку і ходу процесу. Мінімальний строк розгляду справи про розлучення в СУДІ – 2 місяці, рішення може бути винесено вже на першому судовому засіданні, якщо між сторонами досягнуто повне порозуміння з усіх найважливіших питань. В іншому випадку може знадобитися кілька судових засідань для розгляду.
Чоловік, який категорично не згоден з розлученням, може попросити суд відкласти розгляд справи на кілька місяців, щоб за цей час спробувати зберегти сім’ю. Суд може надати для цього від 1 до 6 місяців, після чого буде прийнято остаточне рішення.
Ще одна поширена причина затягування судового процесу – пропуски судових засідань з поважних і неповажних причин. Якщо один з подружжя (як правило, відповідач) не йде на судове засідання, розгляд справи також відкладається, проте не більше, ніж три рази, після чого рішення приймається без відсутньої сторони.
Які питання вирішує суд при розлученні з маленькою дитиною?
Як правило, одночасно з розірванням шлюбу між подружжям з маленькою дитиною в суді вирішуються такі питання:
- З ким залишиться дитина? Як правило, якщо мова йде про маленьку дитину, таке питання вирішується на користь матері;
- Якщо дитина залишиться з матір’ю, якою буде участь батька в утриманні дитини і матері на період вимушеного безробіття та догляду за ним? Яка сума і порядок грошових виплат?
- Яка роль кожного з батьків у розвитку та вихованні дитини? Яким буде порядок зустрічей і спільного проведення часу батьків і дітей?
Добре, якщо чоловік і жінка-батьки самостійно вирішувати всі ці питання і представлять на розгляд суду готову угоду. В іншому випадку доведеться розбиратися в судовому порядку. Кожна справа розглядається судом суто індивідуально з урахуванням всіх обставин.
З ким при розлученні залишається маленька дитина до 3 років?
У більшості випадків відповідь на це питання очевидна. Мати і маленька дитина прив’язані один до одного до біологічно і психологічно набагато сильніше, ніж батько і дитина. У період вагітності та догляду за новонародженим мати залишає роботу, а батько бере на себе обов’язок забезпечувати потреби родини. І в разі розлучення порушувати усталений порядок представляється недоцільним. Тому в більшості випадків суд залишає дитини з матір’ю, а на батька покладає аліментні зобов’язання.
Згідно Сімейного кодексу України, питання вибору місця проживання для дитини покладається на батьків, і підлягає судовому розгляду тільки в тому випадку, якщо самі батьки досягти згоди не могли.
Якщо дитині вже виповнилося 10 років, суд врахує його думку щодо того, з ким і батьків він хотів би жити. Але ставити таке питання дитині, яка молодша 3 років, немає сенсу. Якщо суд вважатиме за потрібне, він може призначити психологічну експертизу, щоб встановити, прив’язана дитина більше до мами або до тата.
Як уже згадувалося вище, маленьку дитину частіше залишають з матір’ю, ніж з батьком. Чим менше вік дитини, тим вище ймовірність, що він буде залишений з матір’ю. Але можливі й винятки. Суд враховує такі фактори, як:
- Щире бажання матері або батька піклуватися про дитину;
- Фізичне і психічне здоров’я матері або батька,
- Час і можливість забезпечити дитині догляд, виховання, супровід в медичних установах і т.д .;
- Наявність або відсутність у матері або батька шкідливих звичок, вживання алкоголю або наркотиків, інтересу до азартних ігор і т. Д.,
- Наявність судимості;
- Наявність роботи та постійного заробітку, матеріальна забезпеченість;
- Житлові умови;
- Характеристика матері або батька за місцем роботи, місцем проживання.
Якщо сукупність перерахованих вище факторів зіграє проти матері, цілком можливо, що суд залишить дитину з батьком.
Приклад
В судовому процесі про розлучення громадянин Теплов просив суд залишити дворічного сина з ним. Свої вимоги він мотивував тим, що непрацююча дружина, яка проживає разом зі старенькою матір’ю, не зможе сама подбати про хлопчика. Теплов ж мав власне житло і постійну роботу. Теплова сповістила суд про те, що знаходиться в декретній відпустці, і після виконання синові 3 років знову вийде на роботу, а мати, разом з якою вона проживає – допоможе піклуватися про дитину в разі хвороби або інших непередбачених обставин. Суд, приймаючи рішення про розірвання шлюбу, залишив дитину з відповідачем Тепловою, а також стягнув з Теплова грошові виплати на утримання дружини (до закінчення декретної відпустки) і сина (до повноліття).
Аліменти та розлучення
Після розлучення неминуче виникне питання грошового утримання. Якщо дитина залишиться жити з мамою, з батька повинні бути стягнуті аліменти:
- на утримання дитини (до повноліття);
- на утримання матері, яка доглядає за маленькою дитиною (до виповнення дитині 3 років).
Розмір, регулярність, порядок виплати грошових сум може бути визначений подружжям-батьками самостійно – в письмовому, нотаріально засвідченому батьківському угоді. Якщо угода не досягнуто, аліменти призначає суд – згідно норм закону. Як правило, на утримання однієї дитини покладається 1/4 доходу батьків, на утримання матері – фіксована грошова сума.
Судова практика при розлученні з маленькими дітьми
Справа про розірвання шлюбу з маленькою дитиною не можна віднести до категорії легких, хоча таких випадків у судовій практиці більш ніж достатньо. Перш за все тому, що крім питання про доцільність розірвання шлюбу між дружиною і чоловіком (особливо в тому випадку, якщо дружина вагітна або недавно народила), вирішується питання турботи про дитину – де, з ким він буде жити, ким буде виховуватися і на чиї кошти міститися.
Закон захищає права матері і маленької дитини. Тому на чоловіка і батька накладаються певні обмеження і зобов’язання. Зокрема, неможливість розлучення з дружиною без її згоди протягом усього першого року життя дитини. Суд не розглядає позови, подані чоловіками без письмової згоди дружини на розлучення. На батька також покладається обов’язок утримувати дружину до тих пір, поки не закінчиться відпустка по догляду за дитиною і не відновиться її працездатність. Не менш актуальним залишається питання вибору місця проживання дитини – в більшості випадків, суд залишає маленьку дитину матір’ю, і батькові доводиться докласти чимало зусиль, щоб довести суду, що він може подбати про дитину краще, ніж мати. Суд вирішує такі суперечки, керуючись насамперед інтересами дитини, а не сперечаються батьків. А у виняткових випадках, коли мати і батько не заслуговують на довіру суду і органів опіки, опікуном дитини можуть бути призначені близькі родичі, наприклад, дідусь або бабуся.
Про що потрібно знати:
- Батьки неповнолітніх дітей можуть розірвати шлюб тільки через суд.
- Мати 2-3 річної дитини може подати на розлучення в ДРАЦС в односторонньому порядку, але тільки за поважних причин (наприклад, чоловік оголошений зниклим безвісти).
- Чоловік не зможе розлучитися з матір’ю, поки дитині не виповниться 1 рік.
- Оптимальний варіант – заздалегідь підготувати угоду про дітей, аліменти, поділ майна. Тоді розлучення в суді буде простіше, а строки значно скоротяться.
- Позивач звертається до суду за місцем проживання відповідача, а в ряді випадків – за своїм місцем проживання (наприклад, якщо дитина живе з мамою).
- Суд призначає дати попередніх і основних слухань. Якщо подружжя укладуть мирову угоду, суддя затвердить його і воно вступить в силу.
- Звернення до суду з позовом про розлучення вважається платною процедурою. Позивач сплачує 992,40 грн. – на користь суду.
- Суд визначає місце проживання дитини до 3 років. Якщо малюкові немає 10 років – його думка не враховується. Підсумкове рішення оформляється у вигляді виконавчого листа.
- Найчастіше дітей залишають з матір’ю. Але буває, що вихованням займається батько (рідше).
Розлучення може звалитися раптово важким вантажем. Навіть у бездітного подружжя виникають протиріччя. Чи варто говорити, як складно розлучитися чоловікові і дружині при наявності 3-річну дитину? Буде потрібно врахувати безліч нюансів. Наприклад, визначити, з ким буде жити дитина, як часто з ним може бачитися інший член подружжя, хто і скільки оплачує аліменти? Ці та інші питання не вирішуються за 5 хвилин. Необхідно підійти до питання з усією відповідальністю. Інакше в навантаження до розлучення доведеться сперечатися по кожному мало-мальськи умові. Якщо ви збираєтесь розлучатися і є діти до 3 років – зверніться за консультацією. Наші юристи готові відповісти на будь-які питання по шлюборозлучному процесу в РАГСі або в суді. Обговоріть з юристом свої побоювання, запитаєте ради, уточніть незрозумілі моменти – і тоді буде набагато простіше. Консультації цілодобові і безкоштовні. Звертайтеся!
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:
- Заява про розлучення не за місцем прописки
- Розлучення в односторонньому порядку в РАЦС
- Як анулювати розлучення
- Чи є різниця, хто подає на розлучення?
- Підстави для розірвання шлюбу
- Заперечення на позов про розлучення
- Порядок розірвання шлюбу
- Скільки коштує подати на розлучення в 2022 році
- Подати на розлучення онлайн