- Розірвання шлюбу в органах РАГСу в Україні
- Умови розірвання шлюбу в органах РАГСу
- Згода подружжя на розлучення
- Розлучення при відсутності спільних дітей неповнолітнього віку
- Які діти вважаються спільними?
- Які діти вважаються неповнолітніми?
- Розлучення через РАЦС та спірні питання
- Особливі випадки розірвання шлюбу в органах РАГСу
- Як розлучитися через ДРАЦС?
- Заява про розірвання шлюбу та інші документи
- В який ДРАЦС можна подавати заяву про розлучення
- Терміни розлучення через ДРАЦС
- Реєстрація розлучення
- Свідоцтво про розлучення
- Скільки коштує розлучення через ДРАЦС?
- Підсумки: як відбувається процес розлучення через ДРАЦС
Розірвання шлюбу в органах РАГСу в Україні
Розлучення через органи ДРАЦС має багато переваг – простота підготовки заяви і мінімальний пакет документів для розлучення, невисока вартість і відсутність додаткових витрат, короткі строки розгляду заяви та швидке розірвання шлюбу.
До того ж процедура розлучення в органах ДРАЦС не припускав з’ясування обставин невдалої сімейного життя і причин розриву взаємин. Не потрібно пред’являти докази й вислуховувати свідчення сторін і свідків, не потрібно збирати численні довідки та подавати клопотання. Як відбувається розлучення в органах ДРАЦС? Просто, швидко і результативно.
Умови розірвання шлюбу в органах РАГСу
Однак не кожен шлюб може бути розірваний в спрощеному і прискореному порядку. Право на розлучення через ДРАЦС мають тільки подружжя, які прийшли до спільної згоди про розлучення, що не мають спільних дітей неповнолітнього віку.
Згода подружжя на розлучення
Перше обов’язкова умова для розлучення через ДРАЦС – спільна згода подружжя. У разі, якщо чоловік або дружина не дає згоди на розлучення, процедура розірвання шлюбу не відбудеться. Адже розлучитися, так само як одружитися, можна тільки добровільно. Відсутність необхідності вирішувати суперечки, з’ясовувати стосунки, пред’являти взаємні претензії і виставляти на суд сторонніх інтимні сторони свого життя – важлива умова оформлення розлучення в РАГСі.
Згода подружжя виражається в спільній заяві, яку вони подають в ДРАЦС.
Розлучення при відсутності спільних дітей неповнолітнього віку
Розлучитися з дітьми можна тільки в суді.
Якщо подружжя має власних, але не спільних дітей (наприклад, народжених в іншому шлюбі і не всиновлену другим чоловіком) або повнолітніх дітей (які досягли 18 років або отримали повну дієздатність) шлюборозлучний процес у суді з дітьми може і не відбутися. З’влиться можливість розірвати шлюб в органі ДРАЦС.
Які діти вважаються спільними?
На перший погляд, це питання здається простим і зрозумілим. Спільна дитина – дитина, яка походить від подружжя по крові. Якщо дитина відбувається по крові тільки від одного чоловіка, вона не вважається спільною. Наприклад, якщо у жінки є неповнолітня дитина від попереднього шлюбу, вона не вважається спільною і можна розлучитися через ДРАЦС.
Але буває, що один з подружжя усиновляє / брати, приймати за дочку дитину дружини. У такому випадку дитина стає спільною (не по крові, а по документах), отже, розлучення можливо тільки через суд. Так само, через суд, буде відбуватися розлучення, якщо обоє з подружжя усиновили / взяти, прийняти за дочку дитину.
Які діти вважаються неповнолітніми?
Ще одне просте запитання. Всі знають, що повноліття настає в момент досягнення 18 років. Але, виявляється, не тільки в цей момент.
Існує поняття емансипації. Це право дитини, якій виповнилося 16 років, здобути повну дієздатність – придбати права і обов’язки 18-річного громадянина. Емансипація можлива за певних умов: вихід заміж і народження дитини, робота за трудовим договором або ведення підприємницької діяльності.
Так ось, якщо у батьків є така неповнолітня (молодше 18 років), але емансипована дитина, вони можуть минути судові інстанції й розлучитися через ДРАЦС.
Розлучення через РАЦС та спірні питання
Для розлучення через ДРАЦС не має значення наявність або відсутність суперечок про спільно нажите майно, про зміст непрацездатного чоловіка. Для вирішення спірних питань подружжю необхідно звернутися в суд.
Особливі випадки розірвання шлюбу в органах РАГСу
Крім розглянутого варіанту розвитку подій, який передбачає спільну згоду чоловіка і дружини на розлучення при відсутності дітей, законом передбачені й інші варіанти. Так, розлучитися через ДРАЦС без згоди одного з подружжя і незалежно від наявності дітей можна в наступних випадках:
- Встановлена судом недієздатність одного з подружжя. Його нездатність давати адекватну оцінку обставинам, що склалися й усвідомлено приймати рішення є підставою для односторонньої ініціативи розлучення другим чоловіком;
- Визнання чоловіка померлим або безвісно відсутнім. Неможливість отримати згоду на розлучення від чоловіка через відсутність даних про місце його перебування також є підставою для одностороннього розірвання шлюбу.
Детальніше про ці факти читайте в статті “Розлучення без дітей – у ДРАЦСі та суді“.
Як розлучитися через ДРАЦС?
Для розірвання шлюбу в органах ДРАЦС необхідно пройти стандартну процедуру, що складається з декількох етапів:
- складання заяви про розірвання шлюбу;
- оплата державного мита за реквізитами РАЦСу;
- подача документів на розлучення в ДРАЦС;
- відвідування органу ДРАЦС для реєстрації розірвання шлюбу – через 30 днів після подачі заяви.
Розглянемо кожен з цих етапів докладніше.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Розлучення в односторонньому порядку з дітьми та без, Як розлучитися з чоловіком без дітей, Розлучення з простроченим паспортом, Позовна заява про розлучення та стягнення аліментів, Документи для розлучення, Які документи потрібні для розлучення через суд, Які документи потрібні для розлучення, Заява про розірвання шлюбу в РАЦС, Розлучення з дитиною до одного року.
Заява про розірвання шлюбу та інші документи
Подружжя, які досягли спільної згоди про припинення сімейних відносин, повинні разом скласти і подати заяву про розлучення. Законом передбачена можливість складання і подачі окремих заяв кожним з подружжя, а також подачі заяви тільки одним з подружжя, за умови наявності нотаріально завіреної підпису другого з подружжя.
Заява на розлучення в РАЦСі складається за встановленою законом формою із зазначенням всіх необхідних даних. До заяви про розлучення додаються встановлені законом документи, одним з яких є квитанція про сплату держмита.
В який ДРАЦС можна подавати заяву про розлучення
Подати заяву про розлучення подружжя (чоловік) можуть:
- В орган ДРАЦС (за місцем реєстрації шлюбу, за місцем реєстрації обох подружжя або кого-небудь з них, а також не за місцем прописки);
- Через портал «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану
Терміни розлучення через ДРАЦС
У порівнянні з тривалістю судового процесу, обтяженого з’ясуванням обставин і причин, подачею заяв і клопотань, вирішенням спорів, розглядом оскаржень, процедура розлучення через ДРАЦС здійснюється в рекордно короткі строки.
Так скільки триває процедура розлучення через ДРАЦС? Рівно 30 днів. Цей строк не може бути ні скорочений, ні продовжений. Початок його обчислення – наступного дня після подачі спільної або односторонньої заяви про розлучення, закінчення – день реєстрації акта про розірвання шлюбу.
На відміну від судових органів, органами ДРАЦС не з’ясовувати мотиви та причини розлучення, не призначається строк для примирення подружжя.
Процедура розірвання шлюбу відбувається досить формально і включає наступні дії:
- Внесення відповідного запису до книги реєстрації актів цивільного стану;
- Видача кожному з подружжя свідоцтва про розірвання шлюбу.
Реєстрація розлучення
В день подачі заяви про розлучення співробітниками органу ДРАЦС призначається дата реєстрації розірвання шлюбу. Місцем реєстрації розлучення буде відділ ДРАЦС:
- за місцем реєстрації шлюбу;
- за місцем проживання подружжя або одного з них.
Якщо подано заяву про розлучення в односторонньому порядку з недієздатним, ДРАЦС повинен протягом 1 місяця сповістити про це опікуна недієздатного чоловіка. Якщо у недієздатного чоловіка немає опікуна, ДРАЦС повинен повідомити орган опіки та піклування.
У зазначений день реєстрації розлучення хоча б один з подружжя (або представник чоловіка за дорученням) повинен з’явитися в ДРАЦС для участі в процедурі розірвання шлюбу.
Якщо обоє з подружжя з поважних причин не можуть з’явитися в призначений день, процедура може бути перенесена. Відсутність подружжя робить розірвання шлюбу неможливим, а подану заяву про розлучення відхиляється. Після цього можна подати нову заяву про розлучення – хоч на наступний день.
Свідоцтво про розлучення
Свідоцтво про розлучення – це основний документ, що засвідчує факт розірвання шлюбу між подружжям. Після реєстрації розлучення кожен з подружжя отримує свій примірник свідоцтва.
Свідоцтво про розлучення має містити наступну інформацію:
- П.І.Б. подружжя до і після розірвання шлюбу;
- Паспортні дані колишнього подружжя;
- Дата припинення шлюбу;
- Дата внесення запису про розлучення, номер запису;
- Місце реєстрації розірвання шлюбу;
- Дата видачі свідоцтва про розлучення;
- П.І.Б. осіб, які отримали свідоцтво про розлучення.
Скільки коштує розлучення через ДРАЦС?
Якщо говорити про фінансовий бік шлюборозлучного процесу через ДРАЦС, то, швидше за все, загальна сума витрат подружжя на оформлення розлучення не перевищить розміру державного мита.
Скільки ж коштує розлучення в РАЦСі?
Розмір і особливості сплати державного мита підлягають оплаті наступні суми:
- При спільній подачі подружжям заяви про розлучення в ДРАЦС кожен з них сплачує 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян;
- При односторонній подачі заяви про розірвання шлюбу (у випадках визнання чоловіка недієздатним, померлим або зниклим безвісти) ініціатор розлучення оплачує державне мито в розмірі 0,03 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Оплата державного мита здійснюється в банку, суворо за реквізитами органу ДРАЦС. Оригінал квитанції про оплату державного мита необхідно додати до заяви про розлучення при подачі документів.
Підсумки: як відбувається процес розлучення через ДРАЦС
Отже, право на розлучення через ДРАЦС надано:
- Подружнім парам, які дійшли згоди про припинення сімейного життя, якщо у них немає дітей неповнолітнього віку.
- Подружжю в односторонньому порядку, незалежно від згоди одного з подружжя, якщо він визнаний судом:
- недієздатним;
- зниклим безвісти або померлим.
Оскільки через ДРАЦС шлюби розриваються тільки в безперечних випадках (або за спільною згодою подружжя, або з підстав, передбачених ЦК України), втручання держави в сімейні стосунки – мінімально, шлюборозлучний процес являє собою формальну процедуру.
- Перший етап – подача заяви подружньою парою або одним з подружжя, з ініціативи якого відбувається розірвання шлюбу. Заяву можна підготувати заздалегідь, а можна заповнити бланки на місці. Всі необхідні документи (паспорт, свідоцтво про шлюб, в деяких випадках – рішення суду, на підставі якого відбувається розлучення) потрібно мати при собі.
- Другий етап – безпосередньо шлюборозлучна процедура, яка відбувається через 30 днів після подачі заяви. У призначений час подружня пара (або один чоловік) повинні з’явитися до органу ДРАЦС. Працівник органу ДРАЦС вносить відомості про розірвання шлюбу в книги реєстрації актів цивільного стану, робить позначки про розірвання шлюбу в паспортах, видає подружжю свідоцтво про розлучення. Готувати «урочисту промову» не потрібно – Вам не доведеться давати свідчення, наводити аргументи, пояснювати причини та мотиви розлучення, запрошувати свідків. Надавати додаткові документи (крім перерахованих вище) – теж не доведеться. Такі переваги розірвання шлюбу в ДРАЦС.
Якщо з поважних причин явка подружньої пари (або хоча б одного з подружжя) в призначений день неможлива, допускається перенесення процедури розлучення. Якщо ж подружжя не з’явилися без поважної причини, подану заяву анулюється, шлюборозлучна процедура не проводиться (сплачене державне мито при цьому не повертається), що, однак не перешкоджає повторній подачі заяви.
Якщо у Вас є питання, задайте їх нашим юристам. Консультація розвіє всі сумніви, а адвокат розв’язувати ваші проблеми. Пам’ятайте, що розлучення не терпить помилок – і якщо ви зважилися на такий крок, важливо грамотно його оформити.
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua: