Позовна заява про розлучення та стягнення аліментів

Позовна заява про розлучення та стягнення аліментів

розлучення і аліменти одночасно

Позовна заява про розлучення і стягнення аліментів в Україні

Позовна заява про розлучення і стягнення аліментів в Україні

У законодавстві України передбачено два способи розірвання шлюбу:

  1. Адміністративний розлучення (через орган ДРАЦС) – допускається тільки між бездітними подружжям, які досягли взаємної згоди розірвати шлюб.
  2. Судове розлучення (через судовий орган) – застосовується, якщо адміністративне розлучення неможливе у зв’язку з наявністю спільних дітей, а також суперечок і розбіжностей між подружжям (небажання чоловіка або дружини розлучатися, намір зберегти сім’ю, необхідність стягнень утримання на чоловіка або дружину, про розподіл спільної власності), які уповноважений вирішувати в суді.

Дана стаття присвячена підготовці і подачі до суду позовної заяви про розірвання шлюбу та стягнення аліментів на дітей та / або на чоловіка або дружину.

Розлучення і стягнення аліментів через суд

Розлучення і стягнення аліментів через суд

Отже, згідно Сімейного кодексу України судовий процес розлучення відбувається, якщо:

  • у подружньої пари є спільні неповнолітні діти;
  • чоловік або дружина проти розлучення.

Від чоловіка, зацікавленого в розірванні шлюбу, стягнення аліментів, вирішенні інших спірних питань, потрібно правильно підготувати і подати позов. Орган правосуддя розглядає поданий позов, вивчає аргументи та докази сторін, після чого виносить справедливе рішення.

Одночасно з розірванням шлюбу в судовому процесі можуть бути вирішені такі питання, як …

  • подальше місце проживання дітей (див. «З ким із батьків будуть жити діти»);
  • матеріальне забезпечення дітей (чи повинен батько, який буде проживати окремо, платити аліменти на утримання дітей, скільки і яким способом);
  • матеріальне забезпечення чоловіка або дружини (чи повинна дружина містити чоловіка-інваліда, чи повинен чоловік – утримувати дружину-інваліда, вагітну дружину, дружину, яка доглядає за дитиною до 3 років або дитиною-інвалідом)
  • розділ спільної власності подружжя.
Зв’язатися з адвокатом

 

Стягнення аліментів на дітей

Стягнення аліментів на дітей

Мати і батько зобов’язані піклуватися про спільну дитину до повноліття. Не має значення – перебувають батьки в законному шлюбі або вирішили розлучитися. Але, як правило, саме розлучення змушує батьків переглядати питання утримання дитини.

Добре, якщо мати і батько можуть самостійно домовитися про утримання дитини: вирішити, скільки коштів потрібно на дитячі потреби, ким, як часто, в якому порядку ці кошти повинні виділятися і на які потреби повинні витрачатися.

Домовленості можуть бути досягнуті усно, а можуть бути викладені письмово – у формі угоди про аліменти, завіреної нотаріусом. Угода про аліменти – це документ, який за юридичною силою дорівнює судовим рішенням і підлягає обов’язковому виконанню, аж до залучення судових приставів-виконавців.

Наприклад, батьки можуть домовитися, що мати, разом з якою проживають діти, безпосередньо витрачає на утримання дітей грошову суму X, а батько, який живе окремо – щомісяця виплачує (перераховуючи на банківський рахунок або передаючи готівкою) аліменти в сумі Y.

Якщо батьки уклали і завірили угоду про аліменти, просити суд про стягнення аліментів немає необхідності. Досить вказати в шлюборозлучному позові, що «питання утримання спільної дитини вирішено мирно і добровільно». Надалі угоду про аліменти може бути використано в якості виконавчого документа – для примусового стягнення виплат, якщо добровільне виконання зобов’язань припиниться.

Але якщо мирні домовленості між батьками – неможливі, доведеться піднімати питання стягнення аліментів в судовому порядку (наприклад, одночасно з розлученням).

Як правило, після розлучення діти залишаються проживати з одним з батьків (наприклад, з матір’ю). В такому випадку, аліментні зобов’язання покладаються на іншого з батьків (на батька). Якщо батьки залишаються жити разом, аліментні зобов’язання можуть бути покладені на того з батьків, який не приймає участі в матеріальному забезпеченні спільних дітей.

Розмір аліментів на дітей визначено законодавчо.

  • одна дитина може розраховувати на 1/4 постійного батьківського доходу;
  • двоє дітей – 1/3 батьківського доходу;
  • троє, четверо, п’ятеро і більше дітей – 1/2 батьківських доходів.

Аліменти стягуються з усіх батьківських доходів: заробітної плати, премії, компенсаційної виплати, надбавки, допомоги, пенсії, стипендії, підприємницького прибутку, винагороди, дивідендів та ін.

Якщо доходи батька – непостійні і непередбачувані, недостовірні, виражені в натуральній або грошовій формі, аліменти можуть бути призначені не у вигляді частки, а у вигляді фіксованої грошової суми. Розмір цієї фіксованої грошової суми визначається судом індивідуально – залежно від потреб дитини і матеріального становище батька.

Призначена судом грошова сума підлягає щомісячній виплаті (готівкою, поштовим або банківським переказом) до повноліття дитини.

За виняткових обставин (таких як хвороба, зниження або підвищення доходів, народження дітей, турбота про літніх або хворих родичів), батьки можуть просити суд про перегляд грошової суми – підвищення або зниження аліментів.

Зв’язатися з адвокатом

 

Стягнення аліментів на чоловіка / дружину

Стягнення аліментів на чоловіка / дружину

Правом отримання аліментів наділені не тільки неповнолітні діти, а й чоловік / дружина.

Перш за все, потрібно сказати про те, що чоловік і жінка можуть самостійно домовитися про виплату грошового забезпечення і укласти угоду про аліменти, в якій будуть передбачені всі істотні умови: підстави, розміри грошових виплат, строки і порядок виплати утримання. Якщо угоду про аліменти буде завірено нотаріусом, вона набуде юридичної сили судовим рішенням, обов’язковим для виконання сторонами. І, отже, аліменти на утримання людини не доведеться стягувати в судовому порядку.

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Якщо добровільно домовитися про виплату аліментів неможливо, стягнути аліменти на чоловіка або дружину можна в судовому порядку.

Чоловік може просити суд про стягнення з дружини аліментів на власне утримання, якщо він:

  • інвалід I-III групи (інвалідність настала до розлучення або протягом 1 року після розлучення);
  • пенсіонер (вийшов на пенсію не пізніше через 5 років після розлучення).

Дружина може просити суд про стягнення з чоловіка аліментів на власне утримання, якщо вона …

  • інвалід I-III групи (інвалідність настала до розлучення або протягом 1 року після розлучення);
  • пенсіонер (вийшла на пенсію не пізніше через 5 років після розлучення);
  • дбає про спільну дитину протягом 3 років після пологів;
  • дбає про спільну дитину-інваліда або інваліда I групи з дитинства.

Щоб можна було претендувати на одержання утримання від чоловіка або дружини, повинні бути дотримані дві обов’язкові умови:

  1. Непрацездатність (у зв’язку з віком, інвалідністю, турботою про маленьку дитину або дитину-інваліда);
  2. Потреба в матеріальній підтримці (у зв’язку з недостатніми доходами і високими витратами).

Аліменти на утримання людини призначаються зазвичай у фіксованій грошовій сумі. Розмір грошової суми призначається судом залежно від обставин: потреб непрацездатної і нужденної людини, його доходів і витрат, а також матеріальних можливостей людини, на яку покладаються аліментні зобов’язання.

Чи може суд відмовити в призначенні аліментів на утримання чоловіка або дружини? Так, підставами для відмови можуть бути такі обставини:

  • непрацездатність виникла через зловживання алкоголем, наркотичної залежності, умисного заподіяння шкоди здоров’ю, вчинення злочину;
  • шлюб був нетривалим (згідно судовій практиці – від 1 до 3 років);
  • поведінка чоловіка або дружини була негідною (згідно судовій практиці, мова йде про зловживання, нерозумних витратах спільних коштів, недотримання сімейних інтересів).

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Оформити розлучення в іншому місті, Розлучення онлайн, Розлучення з дитиною до трьох років, Розлучення без згоди одного з подружжя, Розлучення без свідоцтва про шлюб, Подати заяву на розлучення, Підсудність справ про розірвання шлюбу.

Підготовка та подача позову

Підготовка та подача позову

Як ми вже згадували вище, питання стягнення аліментів на утримання дитини та / або дружини цілком може бути вирішене поза судової процедури – для цього потрібно укласти і нотаріально засвідчити письмову угоду про аліменти.

Але якщо подружжя воліють передати спірні питання на розгляд суду, це можна зробити:

  • одночасно з розірванням шлюбу – подавши позов про розірвання шлюбу та стягнення аліментів;
  • одночасно з розірванням шлюбу – подавши зустрічний позов;
  • до розлучення (в шлюбі) або після розлучення – подавши окремий позов про стягнення аліментів.

Нижче ми розглянемо процедуру стягнення аліментів одночасно з розірванням шлюбу.

Зв’язатися з адвокатом

 

Порядок дій при розлученні

Порядок дій при розлученні

  1. Прийняти рішення про розлучення, упевнитися, що адміністративний розлучення неможливе;
  2. Укласти аліментну угоду про виплату утримання на дитину і / або дружину / чоловіка (якщо це можливо);
  3. Підготувати позовну заяву про розірвання шлюбу та стягнення аліментів;
  4. Підготувати документи;
  5. Сплатити судовий збір;
  6. Подати позов до суду згідно з правилами підсудності;
  7. Отримати повістку (судове повідомлення) про місце, дату, час судового засідання;
  8. Відвідати суд в призначений час, взяти участь в судовому засіданні (або подати клопотання про розгляд позову за відсутності позивача / відповідача);
  9. Отримати судове рішення про розірвання шлюбу та стягнення аліментів;
  10. Через 30 днів після винесення судового рішення – відвідати орган ДРАЦС, подати заяву про державну реєстрацію розлучення;
  11. Подати судове рішення (виконавчий лист) про стягнення аліментів в адміністрацію за місцем роботи платника або в Державну виконавчу службу – для стягнення аліментних виплат.

Позовна заява про розлучення і стягнення аліментів

Позовна заява про розлучення і стягнення аліментів

Суд пред’являє високі вимоги до оформлення та змісту позовних заяв, оскільки закон наказує певні процесуальні норми складання та подання позову.

Щоб уникнути таких прикрих наслідків, як повернення позову внаслідок неправильного оформлення, допущених неточностей або помилок, скористайтеся запропонованим нижче зразком позовної заяви. Недолік важливих відомостей, представлених в позовній заяві, відсутність потрібних документів – можуть стати причинами затягування судового процесу. Тому поставтеся до підготовки позову з усією серйозністю.

Отже, позовна заява оформляється в письмовому вигляді відповідно до такої структури:

  • «Шапка»

У цій частині позову містяться дані:

  • найменування суду;
  • дані про позивача і відповідача (П.І.Б., місце проживання, паспортні дані, контактні дані);
  • Мотивувальна-описова частина

У цій частині позову потрібно викласти всі обставини, які мають значення для справи:

  • коли і де був укладений шлюб між позивачем та відповідачем;
  • коли народилися діти (П.І.Б., дата народження) і де проживають діти на момент подачі позову;
  • причини розірвання шлюбу (не слід сильно заглиблюватися в подробиці внутрішньосімейних стосунків, досить декількома просторовими фразами донести до відома суду про неможливість подальшого спільного проживання);
  • наявність або відсутність суперечок про розподіл майна;
  • наявність або відсутність суперечок про місце проживання дітей (вказати, де і з ким повинні проживати діти після розлучення);
  • наявність або відсутність спору про спільне утримання дітей (вказати, хто, як, в яких розмірах і яким способом повинен виплачувати аліменти на утримання спільних дітей);
  • наявність або відсутність спору про утриманні чоловіка або дружини (вказати, чи повинен чоловік або дружина отримувати виплати на власне утримання, до якому розмірі і порядку);
  • додаткові обставини, від яких залежить виплата аліментів (інвалідність, вагітність, потреба, додаткові витрати на дитину);
  • резолютивна частина

Дана частина позову містить посилання на законодавчі норми, які підтверджують правомірність позовних вимог, а також безпосередньо позовні вимоги, що пред’являються до суду, наприклад:

  • розірвати шлюб;
  • стягнути аліменти на утримання неповнолітньої дитини;
  • стягнути аліменти на утримання дружини / чоловіка.
  • Перелік додатків до позову (документів та інших доказів).
  • Підпис позивача;
  • Дата подачі позову.
Сімейний адвокат
Бабіч Сергій Анатолійович
Бабіч Сергій Анатолійович
кандидат юридичних наук
Представлений вище зразок - досить формальний, і підходить лише для найпростіших обставин, неускладнених подружніми спорами і розбіжностями. Будь-які спори і що випливають з них додаткові позовні вимоги - вимагають додаткової роботи зі змістом позову (викладенням обставин, формулюванням доводів, аргументацією і посиланнями на положення закону) і підготовкою доказової бази.
Зв’язатися з адвокатом

 

Документи для розлучення

Документи для розлучення

Щоб позов про розірвання шлюбу і стягнення аліментів був не тільки прийнятий судом, але і розглянуто в сприятливому для позивача ключі, потрібно добре продумати і підготувати доказову базу – пакет документів, які підтверджують доводи позивача і доводять всі зазначені в позові обставини.

До позову потрібно додати такі документи:

  1. Копію паспорта та ІПН позивача (і відповідача – по можливості);
  2. Копію свідоцтва про шлюб;
  3. Копії свідоцтв про народження неповнолітніх дітей (спільних – народжених або усиновлених);
  4. Довідка про склад сім’ї позивача і відповідача, видана житловим органом за місцем проживання;
  5. Довідки про доходи позивача та відповідача;
  6. Довіреність (якщо інтереси позивача представляє довірена особа);
  7. Квитанція про оплату судового збору.

Основний перелік документів, який може бути додатково розширено залежно від обставин.

Наприклад, якщо одночасно з розлученням чоловік-інвалід потребує аліментів на власне утримання, або дружина – на утримання дитини та власне утримання, до позову потрібно додати документи, що підтверджують непрацездатність (довідки з медичної установи про хворобу або вагітності, довідки з місця роботи), а також документи, що підтверджують потребу: довідки про доходи, квитанції і чеки про витрати.

Позовна заява і всі документи, що додаються, повинні бути надані в судову канцелярію в такій кількості примірників, скільки осіб бере участь у справі (як правило, в трьох примірниках – для суду, для відповідача, для позивача – з відміткою про прийняття).

Судовий збір за розлучення і стягнення аліментів

Судовий збір за розлучення і стягнення аліментів

В 2024 році Законом України “Про Судовий збір” встановлено суму судового збору за подачу позову про розлучення в розмірі 992, 40 грн.

Якщо позовна заява містить кілька позовних вимог (наприклад, вимога про розірвання шлюбу, про визначення місця проживання дітей, про виплату аліментів на дітей), необхідно сплатити судовий збір за кожну позовну вимогу:

  1. за позовну вимогу нематеріального характеру (наприклад, про визначення місця проживання дитини, про позбавлення / обмеження батьківських прав);
  2. за позовну вимогу про стягнення аліментів на дитину (може бути покладена на платника аліментів),
  3. за позовну вимогу про стягнення аліментів на чоловіка / дружину (може бути покладена на платника аліментів).

Після того, як суд винесе рішення про розірвання шлюбу, подружжя має зареєструвати розлучення в органі ДРАЦС.

Детальніше про розрахунок і правила оплати держмита читайте в статті «Судовий збір за розлучення».

Банківські реквізити, за якими повинен бути оплачений судовий збір, можна дізнатися безпосередньо в судовій канцелярії або на сайті самого суду. Квитанція про оплату обов’язково повинна бути додана до позовної заяви – в іншому випадку суд не прийме позов.

Зв’язатися з адвокатом

 

До якого суду подати позов про розлучення і аліменти?

До якого суду подати позов про розлучення і аліменти?

Позовні заяви про розірвання шлюбу і стягнення аліментів розглядаються:

Районним / міським / міськрайонним судом якщо:

  1. чоловік і дружина сперечаються про місце проживання спільних дітей після розлучення;
  2. чоловік і дружина мають намір ділити спільно нажиту власність;
  3. відсутня добровільна згода на розірвання шлюбу.

Як правило, позов подається до суду за місцем проживання чоловіка-відповідача. Але іноді це недоцільно. Наприклад, за станом здоров’я (хвороба або вагітність) або через спільне проживання з неповнолітніми дітьми – позивачеві може бути важко або складно виїхати за місцем проживання відповідача в інший населений пункт. Якщо позивач зможе надати суду докази таких виняткових обставин, позов може бути поданий за його власним місцем проживання. Позови про стягнення аліментів також можуть подаватися за місцем проживання позивача.

Як подати позов на розлучення?

Як подати позов на розлучення?

Позов можна подати одним із способів:

  1. Особисто, відвідавши канцелярію судового органу (попередньо дізнавшись розпорядок);
  2. Рекомендованим або цінним листом (з переліком вкладень та повідомленням про вручення);
  3. Через представника (з нотаріально завіреною довіреністю на право представляти інтереси довірителя в суді).
Зв’язатися з адвокатом

 

Шлюборозлучна процедура

Шлюборозлучна процедура

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Протягом 5 днів після подачі позову, суд розглядає його і виносить постанову прийняття, залишення без розгляду, повернення.

В яких випадках можлива затримка або відмова в розгляді позову?

  • Позов від того ж позивача, з того ж предмета спору вже прийнятий в судове провадження;
  • Позов поданий з порушенням правил підсудності;
  • Позов поданий недієздатною особою;
  • Позов поданий від імені позивача, але без посвідченої довіреності;
  • Позов не підписаний (або підпис не засвідчений, якщо позов пересланий поштою);
  • Позов підготовлений неправильно: з порушенням форми або змісту;
  • Позов поданий без обов’язкових документів.

Дві останні обставини – служать підставою для залишення позову без руху. Суд направить позивачеві визначення, в якому будуть перераховані помилки позову або відсутні документи, а також строк для виправлення недоліків. Якщо позивач виправить недоліки в строк, позов буде прийнятий до розгляду.

Решта обставини – служать підставою для повернення позову. Суд також направить позивачеві визначення, в якому буде вказана причина повернення позову і рекомендації щодо дотримання судової процедури.

Якщо позов прийнятий судом до розгляду, суд починає підготовку до судового процесу: вивчає подані документи, збирає відсутні відомості, витребує документи, які позивач не може надати самостійно. Призначається дата першого судового засідання, про що обов’язково повідомляються сторони – позивач і відповідач – за допомогою судових повісток.

Якщо позивач або відповідач не можуть або не хочуть бути присутніми на судових засіданнях, вони можуть:

  1. Направити представника (з посвідченою довіреністю на представництво інтересів довірителя в суді);
  2. Просити суд про розгляд справи за відсутності позивача або відповідача (направивши клопотання).

Якщо сторони не відвідують судове засідання без попередження, воно може бути перенесено. Три пропущених судових засідання з боку відповідача – і суд виносить рішення без його присутності, на стороні позивача – суд закриває справу.

Приблизний термін судового розгляду:

  1. 1 місяць, якщо справу розглядає орган ДРАЦС,
  2. 2 місяці і більше, якщо справу розглядає суд.

Але не виключено, що судовий розгляд справи затягнеться ще на 1-3 місяці. Таке можливо, якщо один з подружжя висловить категоричну незгоду з розлученням і бажання зберегти сім’ю. Суд надасть подружжям строк для примирення і перенесе розгляд справи на 1-6 місяців. Потім, якщо подружжя не передумають розлучатися, шлюб буде розірвано.

Термін набрання судовим рішенням законної сили – 1 місяць.

Якщо одночасно з розірванням шлюбу суд прийняв рішення про стягнення аліментів на дитину і / або чоловіка або дружину, стягувач може:

  • направити виконавчий лист за місцем роботи (за місцем отримання інших доходів – стипендії, пенсії, соціальної допомоги, дивідендів) – для утримання і виплати аліментів;
  • подати виконавчий лист до органів Державної виконавчої служби – для примусового стягнення аліментів.

Детальніше про примусове стягнення аліментів після розлучення – в статті «Аліменти і Державна виконавча служба» та «Способи і порядок сплати аліментів».

Шлюборозлучний процес в суді – зовсім не рідкість. Але деякі розлучення протікають досить гостро і складно, особливо, якщо в ході судового процесу між подружжям виникають суперечки про дітей: оспорювання батьківства, місце проживання, зустрічі та виховання, виплата аліментів. Це вимагає не тільки впевненості у власній правоті, але вірної правової позиції, переконливих доводів і доказів, навичок ведення судового процесу, досвіду і знання закону.

Якщо у Вас є потреба в юридичній підтримці, запишіться на  консультацію. Задайте питання в цілодобовому чаті підтримки або зателефонуйте за телефоном гарячої лінії. Наш юрист або адвокат зв’яжеться з Вами і допоможе розібратися в ситуації, що склалася.

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Позовна заява про розлучення та стягнення аліментів» була для Вас цікавою і Ви дізналися щось корисне для себе, то ставте лайк цій статті, а також підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб не пропустити нові відео.
Інформація про нашу компанію

 

Позовна заява про розлучення та стягнення аліментів

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

  1. Документи для розлучення
  2. Які документи потрібні для розлучення через суд?
  3. Які документи потрібні для розлучення
  4. Заява про розірвання шлюбу в РАЦС
  5. Розлучення з дитиною до одного року
  6. Процедура розлучення
  7. Розлучення під час вагітності
  8. Оформити розлучення в іншому місті
  9. Розлучення онлайн
Оцініть статтю
( 2 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар