Як подати на розлучення онлайн в Україні?
Шлюборозлучний процес – навіть у найсприятливіших обставинах супроводжується «паперовими» і процедурними проблемами, витрачанням часу та моральною напругою.
Багато пар, які розлучалися, чули, що можна розлучитися онлайн, минаючи орган ДРАЦС або суд. Так це чи ні?
У даній статті ми розглянемо, чи можливо подати на розлучення онлайн, або потрібно «по-старому» йти в орган ДРАЦС і суд?
Чи можна подати заяву про розлучення онлайн?
Онлайн не наділений повноваженнями розривати шлюбні союзи. Він виступає свого роду посередником між подружжям, охочими розлучитися, і органом ДРАЦС, який уповноважений зареєструвати розлучення.
Багатофункціональний центр приймає від громадян заяви про розлучення:
- приймає спільне подружню заяву або односторонню заяву про розірвання шлюбу;
- перевіряє правильність заповнення бланка заяви про розлучення;
- перевіряє комплектність документів, сповіщає заявників, якщо документи подані не в повному обсязі;
- направляє заяву і всі документи в орган ДРАЦС на розгляд.
Оформлення розлучення, внесення відповідних даних в книги реєстрації актів цивільного стану і «штампів» в паспорти, видача свідоцтв про розлучення – все це прерогатива виключно органу ДРАЦС.
Підстави для подачі документів на розлучення через онлайн
Онлайн передає заяву про розлучення в орган ДРАЦС, але не в судовий орган.
Тому подача документів онлайн доцільна тільки в тих випадках, коли відповідно до закону (Сімейний кодекс України) допускається адміністративне розлучення:
- дружина і чоловік – згодні розірвати шлюб;
- у дружини та чоловіка немає спільних дітей молодше 18 років;
Додаткові підстави для адміністративного розлучення передбачені Сімейним кодексом України. Право одностороннього розлучення надано тим подружжю, які не можуть отримати згоду другого з подружжя, або отримання цієї згоди не обов’язково. Наявність неповнолітніх дітей при цьому не має значення. Подати заяву про одностороннє розлучення через онлайн можна, якщо:
- дружина або чоловік визнані судом недієздатними;
- дружина або чоловік засуджені до позбавлення волі від 3 років за вчинене кримінальне правопорушення;
- дружина або чоловік визнані загиблими або зниклими безвісти.
Всі інші подружні пари (у яких є спільні діти чи ні досягнутих домовленостей про розлучення) повинні звертатися в суд. І оскільки онлайн не може бути посередником між подружньою парою і судом, подавати позов про розлучення з документами потрібно безпосередньо до суду.
Додаткові суперечки між подружжям, яке розлучається, наприклад, про поділ спільно нажитих матеріальних цінностей, вирішуються в судовому порядку, одночасно з розлученням або вже після розірвання шлюбу.
Порядок подачі заяви та документів на розлучення
Перш, ніж подавати документи в онлайн, потрібно ознайомитися з порядком подачі документів, правилами оформлення заяви і вимогам до документації.
Не зайве буде попередньо зателефонувати за телефоном гарячої лінії або написати в чат сервісу багатофункціональних центрів – щоб з’ясувати, наскільки доцільно звернення в онлайн (можливо, в деяких випадках краще звертатися безпосередньо в ДРАЦС або суд), в який саме онлайн можна звернутися (за місцем проживання або за місцем одруження), які документи потрібно підготувати, чи можна заповнити бланк заздалегідь і принести в онлайн вже готову заяву.
Порядок дій при розлученні через онлайн
Отже, хоча повноваження онлайн обмежені посередництвом між подружжям, яке розлучається і РАГСом, подавати заяву про розлучення таким чином – набагато зручніше. Вам не доведеться підставити свої плани під графік роботи органу ДРАЦС, витрачати час на черги, переживати через моральну забарвлення процедури подачі / прийняття документів.
Яким буде порядок дій подружньої пари, яка вирішила подати заявку на розірвання шлюбу через багатофункціональний центр?
- Прийняти спільне рішення розлучитися. Якщо розлучатися хоче тільки один з подружжя, а другий – ні, без суду не обійтися – і в такому випадку доведеться звертатися безпосередньо в судову канцелярію, а не в онлайн;
- Упевнитися, що адміністративне розлучення (через ДРАЦС) припустимо:
- взаємна згода подружжя на процедуру розірвання шлюбу, відсутність спільних дітей молодше 18 років і суперечок про розподіл спільно нажитих матеріальних цінностей розлучення (Сімейний кодекс України),
- недієздатність чоловіка, визнання його зниклим безвісти або загинули, позбавлення чоловіка волі на 3 роки (Сімейний кодекс України);
- Завчасно записатися на прийом в онлайн (за місцем, де був укладений шлюб, або за місцем проживання чоловіка або дружини) – щоб уникнути витрат часу та очікування в довгих чергах;
- Підготувати спільне подружню заяву або односторонню заяву – ознайомитися з бланками заяви можна нижче;
Якщо по ряду причин (наприклад, подільне проживання) подружжя не може підготувати одне спільну заяву, вони можуть підготувати два окремих заяви, підписи на яких будуть нотаріально засвідчені. Нотаріальне посвідчення підписів не потрібно, якщо заяву про розлучення подається через портал державних або муніципальних послуг;
- Оплатити держмито за реквізитами, наданими співробітниками онлайн;
- Подати заяву і пакет документації співробітникам онлайн для розгляду і передачі до органу РАЦС;
Співробітники онлайн:
- приймають подану заяву;
- перевіряють правильність заповнення бланка заяви та комплектність документів;
- видають заявникам повідомлення про дату і час проведення процедури розлучення, на яку повинні з’явитися дружина і / або чоловік;
- передають заяву про розлучення в орган РАЦС (за місцем укладення шлюбу або за місцем проживання чоловіка або дружини) не пізніше строку, зазначеного в заяві про розірвання шлюбу.
- Отримати повідомлення з органу ДРАЦС про прийняття заяви та призначення місця і дати / часу шлюборозлучної процедури;
Як правило, шлюборозлучна процедура призначається через 30 днів після подачі заяви. Передбачений законом 30-денний строк надається державним органам для розгляду заяви та підготовки до реєстраційної процедури, а також дружинам – для додаткового обмірковування і, можливо, перегляду прийнятого рішення про розірвання шлюбу.
- Дізнатися статус розгляду заяви в онлайн можна самостійно – на офіційному сайті онлайн є можливість відстежувати статус заяви та етап шлюборозлучної процедури.
- У визначену дату / час подружжя (обидва або один з подружжя) повинні прийти до органу РАЦС для участі в шлюборозлучній процедурі. Якщо подружжя передумали розлучатися, додатково повідомляти про це онлайн або ДРАЦС не обов’язково. Неявка подружжя – підстава для анулювання поданої заяви.
Зверніть увагу! Потрібно прийти не в багатофункціональний центр, куди подавалася заява, а в ДРАЦС, який уповноважений розривати шлюб.
- Взяти участь у процедурі розлучення й отримати свідоцтвами про розірвання шлюбу.
Як ми бачимо, процедура розлучення через онлайн майже нічим не відрізняється від процедури адміністративного розлучення, за винятком того, що заява подається не напряму в орган ДРАЦС, а через посередника, яким виступає багатофункціональний центр.
Документи для розлучення
Перелік документів, які повинні бути подані в багатофункціональний центр, включає:
- заяву про розлучення, складене на спеціальному бланку (при розлученні за взаємною згодою подружжя, при односторонньому розлученню);
- паспорта або інші документи, що засвідчують особу дружини та чоловіка;
- свідоцтво про одруження;
- документи, що підтверджують підстави для одностороннього розлучення, передбачені Сімейним кодексом України, якщо розлучення відбувається в односторонньому порядку з цих підстав;
- платіжний документ, що підтверджує оплату мита.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Розлучення з дитиною до трьох років, Розлучення без згоди одного з подружжя, Розлучення без свідоцтва про шлюб, Подати заяву на розлучення, Підсудність справ про розірвання шлюбу, Розлучення без дітей та без майна, Скільки триває розірвання шлюбу, Розлучення за спільною згодою, Розлучення без присутності в суді.
Заява про розлучення
Заява має бути складено на спеціальному бланку. Вільна форма документа – не допускається!
У бланк слід внести такі відомості:
- найменування державної установи, в яке подається заява;
- дані про подружжя: П.І.Б., дата народження, національність, місце проживання, паспортні дані;
- дані про місце і час одруження, дані свідоцтва про одруження;
- прохання про розірвання шлюбу;
- підставу (з посиланням на документальне підтвердження) для розлучення в односторонньому порядку, якщо мають місце обставини, передбачені Сімейним кодексом України ;
- прізвища, які будуть носити дружина і чоловік після розлучення;
- дата подачі заяви;
- підписи.
Вартість розлучення
Згідно Закону України Про Судовий збір, розмір державного мита за подачу заяви про розірвання шлюбу становить:
- 1300 грн (по 650 грн з кожного чоловіка), або
- 908 грн з одного чоловіка, якщо розлучення відбувається в односторонньому порядку.
Додаткова плата (наприклад, за посередницькі послуги онлайн) – не стягується.
Реквізити для оплати можна отримати безпосередньо в багатофункціональному центрі.
Квитанцію (чек) про здійснений платіж обов’язково потрібно додати до заяви про розлучення – в іншому випадку документи не будуть прийняті. Якщо заявник має право звільнення або зниження розміру держмита (Закон України Про Судовий збір), потрібно докласти підтверджуючий документ.
Підстави для відмови у розлученні
Функціонування онлайн і передбачена законом можливість подачі документів на розірвання шлюбу – це ще не гарантія того, що вони беззастережно будуть прийняті.
Співробітники багатофункціонального центру уповноважені відмовити громадянину в прийнятті документів за наявності підстав для відмови.
Такими підставами можуть стати:
- неправильне заповнення бланка заяви про розлучення: невірні або фіктивні дані, помилки, виправлення, незаповнені графи, відсутність підпису (або нотаріального засвідчення підпису, якщо підпис повинні бути завірена);
- недолік документів, які повинні бути додані до заяви про розлучення.
- порушення законодавства України про реєстрацію актів цивільного стану (наприклад, при одруженні);
- заборона на адміністративне розірвання шлюбу;
У тих випадках, коли порушення можна виправити (зібрати відсутні документи або правильно заповнити бланк заяви), подружня пара може знову звернутися в онлайн.
В іншому випадку подружній парі слід звертатися до суду.
Так, при наявності неповнолітньої дитини або незгоду на розлучення чоловіка або дружини), подружня пара повинна звернутися за розірванням шлюбу в світовій або районний / міський судовий орган. Співробітник онлайн відмовиться приймати заяву, навіть якщо воно буде зразково правильно підготовлено.
Вагітність жінки – не є обмеженням в прийомі документів, якщо чоловік і жінка разом прийняли рішення розлучитися, і інших дітей у них немає. Незгода вагітної дружини робить розлучення неможливим, незгоду чоловіка – допускається розлучення, але тільки через суд.
Наявність між подружжям спорів про розподіл спільної власності – не перешкода для подачі заяви в онлайн і подальшого розлучення в ДРАЦС. Вирішити суперечку і поділити спільно нажиту власність можна і після розлучення (термін давності – 3 роки після порушення прав на спільне володіння, користування, розпорядження майном) – в окремому судовому процесі.
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:
- Позовна заява про розлучення та стягнення аліментів
- Документи для розлучення
- Які документи потрібні для розлучення через суд?
- Які документи потрібні для розлучення
- Заява про розірвання шлюбу в РАЦС
- Розлучення з дитиною до одного року
- Процедура розлучення
- Розлучення під час вагітності
- Оформити розлучення в іншому місті