- Розлучення без згоди одного з подружжя в Україні
- Чи можуть розвести без згоди одного з подружжя: нюанси
- Як розлучитися, якщо є діти?
- Як розлучитися, якщо дітей немає?
- Куди можна звернутися при розлученні?
- До якого суду подавати на розлучення?
- Як розлучитися, якщо один з подружжя не згоден на розлучення через суд?
- Позовна заява на розлучення
- Судовий збір за розлучення
- Процедура розлучення
- Терміни розлучення
- Які документи потрібні для розлучення без згоди чоловіка?
- Розлучення без дітей
- Розлучення з дітьми
- Судова практика при розлученні
- Висновок
Розлучення без згоди одного з подружжя в Україні
Отримати розлучення – задум, складний для здійснення, причому з будь-якої точки зору: процесуальної, матеріальної, психологічної. Нерідко розірвати шлюб хоче тільки один чоловік, і зустрічаючи з боку другого з подружжя категоричну відмову, погоджується з таким станом речей. Чи всі знають, що розлучитися можна незважаючи на відмову другої сторони?
Дана стаття присвячена питанню розлучення за відсутності згоди подружжя. Хід, складність і тривалість шлюборозлучної процедури залежить від безлічі факторів: наявність дітей, можливість примирення, спільне або подільне місце проживання подружжя, ухилення або перешкоджання розлученню.
Чи можуть розвести без згоди одного з подружжя: нюанси
Кожен чоловік має право подати на розлучення. Розірвання шлюбу, як і вступ в шлюб – справа виключно добровільна, ніхто не може бути примушений до збереження шлюбу проти волі.
Незгода на розлучення законної дружини або чоловіка – один з чинників, які ускладнюють і подовжують шлюборозлучний процес, але ні в якому разі не перешкода для розлучення.
Однак є винятки. Законодавство містить норму, згідно з якою розлучення, якщо дружина вагітна або народила дитину і їй менше ніж 1 року.
Як розлучитися, якщо є діти?
Як розлучитися, якщо дітей немає?
Подружній парі, яка ще не встигла обзавестися дітьми, набагато простіше розірвати шлюб, ніж подружжю-батькам. Якщо згодні обидва – зовсім просто: питання вирішується за 30 календарний днів після спільного візиту в орган ДРАЦС. Але при відсутності бажання з однієї зі сторін – без судового втручання розірвати шлюб вже не вийде.
Куди можна звернутися при розлученні?
Існує два способи розлучення:
- Адміністративний (через орган ДРАЦС);
- Судовий (безпосередньо через суд).
Адміністративне розлучення – простий і швидкий спосіб, але можливий він тільки за умови взаємної згоди подружжя. Тому, якщо одна сторона пропонує розірвати шлюб, а друга – не хоче, оформлення розлучення через ДРАЦС – неможливо.
Це:
- Визнана судом недієздатність (нездатність усвідомлювати сенс власних дій, приймати рішення, володіти собою);
- Визнана судом смерть або зникнення безвісти особи;
У всіх перерахованих вище випадках для оформлення розлучення потрібно спочатку отримати судове рішення, яким буде визнано ту чи іншу обставину. І тільки потім – звертатися в орган ДРАЦС. Якщо ж чоловік живий, знаходиться в здоровому розумі та не робить ніяких злочинів, для адміністративного розлучення потрібно отримати його згоду, а при категоричній незгоді – подавати в суд.
Згідно Сімейного кодексу України, якщо суд встановить, що збереження шлюбу і спільне життя неможливе, шлюб буде розірвано. Як відбувається судова шлюборозлучна процедура – читайте нижче.
До якого суду подавати на розлучення?
- районний / міський / міськрайонний суд (залежить від місця проживання позивача / відповідача).
Як розлучитися, якщо один з подружжя не згоден на розлучення через суд?
Розглянемо, як почати і здійснити шлюборозлучний процес, якщо з другої сторони – немає згоди.
- Перш за все – спробувати домогтися згоди на розлучення, завдяки якій шлюборозлучний процес пройде швидше і простіше для обох сторін. При категоричній незгоді процес розірвання шлюбу може тривати не більше ніж на 6 місяців, які будуть надані судом для примирення, але по закінченню цього строку шлюб подружжя все одно буде розірвано, якщо наміри сторін залишаться незмінними. У разі ж спільної згоди шлюб може бути розірваний в одне судове засідання, а всі спірні питання – вирішені моровою угодою, яку може бути укладено як до, так і під час судового розгляду.
- Позовну заяву. Правильно складений позов може підвищити шанси на швидкий і безперешкодний процес навіть в тому випадку, якщо друга сторона проти.
- Документи. Судовий розгляд немислимий без доказової бази – документів, якими підтверджуються всі обставини, які вказані в позові, якими позивач підкріплює свою позицію. Чим більше переконливих доказів збере позивач, тим вище його шанси на успішний результат справи.
- Оплата судового збору.
- Участь в судових засіданнях.
- Отримання судового рішення про розірвання шлюбу.
Позовна заява на розлучення
Закон не передбачає строгої форми бланка позовної заяви про розлучення, який заповнюється при адміністративному розлученні в органі ДРАЦС. Але вимоги до документа передбачені Цивільним процесуальним кодексом України. Позов повинен мати письмову форму, офіційно-діловий стиль викладу, лаконічний і короткий текст без експресивно-забарвленої лексики, без виправлень і помарок, і повинен містити такі відомості:
- Формальна частина:
- Найменування суду, його адреса;
- П. І. Б. подружжя, місце проживання, контакти та паспортні дані;
- Описова частина:
- відомості про шлюб: коли, де був зареєстрований;
- відомості про народження спільних дітей;
- відомості про спільну власність, придбану під час шлюбу;
- відомості про досягнуті угоди – про дітей, про поділ спільної власності;
- Причини розлучення;
- якщо рішення розлучитися – остаточне, бажано вказати, що примирення неможливе, щоб виключити затягування судового процесу на 6 місяців;
- резолютивна:
- прохання про розірвання шлюбу,
- додаткові прохання: стягнути аліменти на себе (як на непрацездатного чоловіка) або на неповнолітніх дітей, поділити спільну власність, розв’язати житловий спір тощо.
- Перелік додатків;
- Дата;
- Підпис.
Приклад
Громадянка Степанова подала в суд позов, складений у вільній формі. Вона вказала найменування судового органу, відомості про себе і чоловіка, потім відразу попросила суд розірвати шлюб і залишити з нею неповнолітнього сина, потім вказала відомості про дату одруження і народження спільної дитини, а на завершення – поставила підпис. Відомостей про причини розлучення документ не містив, крім того, порушував встановлену форму документа. Суд відхилив подану заяву про розлучення, оскільки вона була складена з порушенням вимог, і надав строк для виправлення недоліків.
Попри відсутність суворої форми, позов не повинен порушувати порядок викладу, визначений законом.
Судовий збір за розлучення
За подачу позовної заяви потрібно заплатити судовий збір згідно Закону України “Про Судовий збір”. Оплата покладається на позивача.
Реквізити для оплати можна отримати безпосередньо в канцелярії судового органу, до якого подається позов, або ж на сайті відповідного суду, а чек, який підтверджує оплату – докласти до позову разом з іншими документами – без нього позов не буде прийнятий до розгляду.
Процедура розлучення
Якщо позов прийнятий, перше судове засідання буде призначено приблизно через 1 місяць. Про його час і місце обидві сторони будуть повідомлені. Якщо відповідач не з’явиться на судове засідання, розраховуючи таким чином бойкотувати шлюборозлучний процес, рішення може бути винесено і без нього – після трьох пропусків з неповажної причини за умови належного повідомлення про дату і місце засідання. Якщо ж причина пропуску – поважна, але повідомити про неї суд відповідач не зміг, він може подати клопотання про скасування рішення, прийнятого судом без нього.
Якщо ж обидві сторони присутні на судових засіданнях, розгляд передбачає всебічний розгляд справи з вислуховування сторін і вивченням документів, представлених кожною зі сторін.
Суд може прийняти рішення (ухвалу):
- про розірвання шлюбу;
- про призначення строку для примирення;
- про відмову в задоволенні позовних вимог.
Прийняте судом рішення вступає в законну силу через 30 днів. З цього моменту шлюб вважається розірваним. Але розірвання шлюбу має бути зареєстровано органом ДРАЦС в книгах актів реєстрації, тому суд направляє витяг з судового рішення до органу ДРАЦС за місцем реєстрації шлюбу.
Терміни розлучення
Згідно Цивільного процесуального кодексу України, строк шлюборозлучного процесу в суді не буде менше 2 місяців з моменту прийняття позову. Але на тривалість процесу впливають різні фактори, починаючи з технічних – пересилання документів, перенесення засідання з різних причин, так і з причин особистого характеру. Наприклад, відповідач – чоловік, який проти розлучення, може просити суд надати можливість примиритися з позивачем. Для цього суд відкладає розгляд справи на строк до 6 місяців. Крім того, розлучення може затягнутися, якщо позов містить додаткові позовні вимоги – визначити, з ким із батьків будуть жити діти, призначити аліменти, поділити спільне майно.
Після того, такий звичай, у подружжя є ще 30 днів для його оскарження. Подача однією зі сторін апеляційної скарги на рішення суду – ще одна можлива причина затягування розлучення.
Які документи потрібні для розлучення без згоди чоловіка?
ЦПК України передбачає базовий пакет документів, які повинні бути подані до суду з позовною заявою, однак повний пакет залежить від індивідуальних обставин. Так, відповідно до положень процесуального закону, до позову обов’язково повинні додаватися документи, якими підтверджуються перераховані в ньому обставини. Наприклад, якщо в позові перераховані матеріальні цінності, які повинні бути поділені в ході шлюборозлучного процесу, потрібно докласти правовстановлюючі документи – чеки, квитанції, договори про купівлю-продаж тощо.
Підготовку документів бажано починати задовго до того, як рішення про розірвання шлюбу буде оголошено другому чоловікові, особливо, якщо передбачається його категоричне небажання розлучатися. Не виключено, що він стане перешкоджати шлюборозлучному процесу шляхом приховування або знищення важливих документів. Але і в такому випадку можна подати позов без деяких документів, виклавши стан речей і попросивши суд витребувати відсутні для розгляду справи документи.
Розглянемо, який повний пакет документів на розлучення.
Розлучення без дітей
- Позовна заява (2 оригінальних примірника – для позивача і суду, а також 1 екземпляр – для відповідача при самостійному врученні);
- Платіжний документ про оплату судового збору (оригінал);
- Паспорти та ІПН подружжя (копії);
- Свідоцтво про шлюб (копія);
- Шлюбний договір (копія) – якщо було укладено;
- Шлюбний договір про розподіл спільної власності (копія) – якщо було укладено;
- Правовстановлюючі, оцінювальний документи на матеріальні цінності (копії) – якщо заявляються позовні вимоги про поділ спільної власності.
Розлучення з дітьми
Крім названих документів, до позову потрібно додати додаткові документи, що стосуються неповнолітніх дітей:
- Свідоцтва про народження (копії);
- Довідка з житлового органу про склад сім’ї (копія);
- Довідка з органу опіки про побутові умови за місцем проживання дітей (копія);
- Довідки про доходи батьків (копії) – якщо заявляються позовні вимоги про стягнення аліментів;
- Угоду про місце проживання дітей або виплату аліментів на дітей (копія) – якщо було укладено;
- Характеристики батьків за місцем роботи (копії або оригінали).
Судова практика при розлученні
Отже, незгода на розлучення, незалежно від причин – підстава для звернення до суду. Суд розірве шлюб, навіть якщо цього хоче тільки один, в той час як другий – не хоче. Судовій практиці відомі випадки, коли один із подружжя демонстрував своє небажання розлучатися, не будучи спочатку в органі ДРАЦС, а потім – на засідання суду, що, однак, не є перешкодою для прийняття заочного рішення про розлучення без його участі. Очевидно, що всіляко перешкоджати шлюборозлучному процесу – як мінімум не результативно (рано чи пізно шлюб все одно буде розірваний за бажанням хоча б одного з подружжя), крім того – незаконно, адже згідно з базовими принципами сімейного законодавства, ніхто не може бути примушений до шлюбу та подружнього життя проти волі.
Набагато результативніше в такому випадку було б попросити суд про призначення строку для примирення в розгляді справи – до 6 місяців. За цей час можна якщо не зберегти шлюб, то хоча б мирно і добровільно вирішити всі можливі спірні питання – кредитні, майнові, житлові, «дитячі» та інші. В іншому випадку нерозв’язні подружні суперечки доведеться вирішувати в суді.
Висновок
Ми розібрали, що подружжя можуть розірвати шлюб навіть при незгоді одного з них. Підсумуємо інформацію.
Тезово про розлучення без згоди чоловіка або дружини:
- Подружжя може розлучитися через орган ДРАЦС або в суді.
- Не можна подавати на розлучення якщо дружина вагітна або якщо дитині не виповнився 1 рік.
- Припустимо розлучатися в органі ДРАЦС в односторонньому порядку, наприклад – якщо другий з подружжя визнаний судом померлим, безвісно відсутнім або визнаний недієздатним.
- Розлучення при незгоді сторін – в суді.
- Суд може дати час на примирення – до 6 місяців.
- Якщо чоловік (дружина) не згоден розірвати шлюб, другий чоловік подає позовну заяву про розірвання шлюбу до суду.
- Повідомляти про причини розлучення не обов’язково (можна обмежитися загальними фразами).
- Якщо відповідач 3 рази не прийшов на судове засідання без поважних причин, суд виносить заочне рішення.
- Навіть якщо один з подружжя перешкоджає розлученню, максимум – це строк для примирення. Шлюб буде розірвано в будь-якому випадку.
Бажання розірвати шлюбний союз дається нелегко. Подружжю треба буде розв’язати безліч питань – від аліментів і дітей, до іпотечних платежів і зміни прізвища. І якщо одна зі сторін ухиляється від розлучення, другому потрібно знати як діяти? Емоції повинні відійти на другий план. Адже якщо їх включити, можна серйозно ускладнити ситуацію. Та й діти не будуть в захваті – для них розлучення матері і батька стрес. Розумніше зважити своє рішення, оформити позовну заяву, вказати важливі деталі, підготувати довідки та виписки для суду.
А щоб у вас не залишилося питань, заручитися підтримкою наших юристів. Вони допоможуть з позовом, документами, доказами, угодами та строками. Як показує практика, допомога юриста або адвоката потрібно не тільки тому, хто наполягає на розлученні – але і тим подружжю, хто хоче зберегти сім’ю. юрист або адвокат підкаже, як це краще зробити та що робити у відповідних діях.