Зміна прізвища після розлучення на дівоче в Україні
Чи поміняти прізвище чоловіка на дівоче чи залишити все як є?
У більшості випадків рішення залежить від того, наскільки болючим було розлучення і як вона ставиться до свого колишнього чоловіка. Якщо сімейне життя з чоловіком викликає лише негативні спогади, то, швидше за все, жінка воліє повернути дівоче прізвище.
Як змінити прізвище на дівоче після розлучення?
Є два способи зробити це.
- Перший – також під час шлюборозлучного процесу у РАЦСі або в суді, вказавши у заяві про розлучення, що бажає після розлучення змінити прізвище на дівоче. Це швидкий, простий і недорогий спосіб, оскільки не потребує додаткових коштів чи збору документів. Після розлучення запис про зміну прізвища просто вноситься у свідоцтво про розлучення. Таким чином, необхідно замінити лише паспорт та супутні документи.
- Другий спосіб зміни прізвища дівчині після розлучення вимагає набагато більше часу та зусиль, тому що ця процедура поширена після зареєстрованого розлучення.
Мені треба змінити прізвище?
Ні, це цілком добровільно. Ніхто не може змусити змінити прізвище після розлучення – ні колишній чоловік, ні держоргани. Єдине, що слід подумати у цьому питанні, – це доцільність цього кроку.
Необхідний пакет документів входять:
- Паспорт та ІПН.
- Свідоцтво про шлюб.
- Свідоцтва народження дітей.
- Документ про розірвання шлюбу (рішення суду або Свідоцтво про розірвання шлюбу).
З цими документами потрібно звернутися до РАЦСу, де потрібно подати заяву на зміну імені, використовуючи спеціальну форму, в якій ви вказуєте всі свої особисті дані, дані дітей та бажане прізвище. Потім ви сплачуєте державне мито і чекаєте на рішення РАЦСу.
Рішення приймається протягом місяця і бувде позитивним.
У разі позитивного рішення жінці видається Свідоцтво про зміну імені та замінюються всі документи у РАЦСі. За це також стягується державне мито. При цьому обов’язкову заміну буде проставлено в паспорті протягом 30 днів. Краще не порушувати це правило, інакше доведеться заплатити штраф.
Які документи слід замінити?
На жаль, якщо ви змінюєте прізвище, вам доведеться міняти багато документів, що є основною складністю цієї процедури. Для обміну необхідні такі документи:
- Паспорт;
- ІПН
- Закордонний паспорт;
- Поліси здоров’я та страхування;
- Пенсійне посвідчення.
- Міняти ІПН та посвідчення водія не обов’язково, але бажано уникати довгих суперечок зі співробітниками поліції та скрізь мати при собі довідку про зміну прізвища.
- Підставою для заміни цих документів є свідоцтво про розлучення та зміну імені.
Зміна прізвища чоловіка та дітей після розлучення
Якщо чоловік вирішив взяти прізвище дружини при одруженні, він також має право повернути своє колишнє прізвище після розлучення. В цьому випадку алгоритм дій нічим не відрізняється від наведеного вище.
Коли жінка змінює прізвище після розлучення, вона часто запитує: а чи потрібно міняти імена дітей? Як і у випадку зі зміною імені жінки, це не обов’язково і не завжди можливе з дітьми. Згода батька є ключовим у цьому питанні.
Якщо дитині менш ніж десять років, а батько не згоден змінити прізвище, нічого не вдієш. Виняток становлять випадки, коли батько жодним чином не бере участь у житті дитини, не сплачує аліменти, недієздатний чи батьківські права позбавлені. Проте зміни імен дітей без згоди батька необхідні документальні свідоцтва.
Прізвище дитини також може бути змінено внаслідок усиновлення, якщо біологічний батько залишив дитину, батьківські права позбавлені або ні запису у свідоцтві про народження дитини.
Другий фактор, що впливає на можливість зміни прізвища, – це згода самої дитини.
Навіть якщо батько дасть зелене світло, це не спрацює без згоди дитини, яка досягла десятирічного віку.
Якщо батько дитини не згоден на зміну імені та регулярно виплачує аліменти, ви все одно можете спробувати переконати органи опіки та піклування у необхідності, але навіть якщо ці спроби виявляться успішними, по батькові дитини не підійде. І це стане можливим лише тоді, коли йому виповниться 14 років. У цьому віці підліток може самостійно домовитись про зміну прізвища, якщо отримає згоду обох батьків. Якщо це не вдасться, може спробувати реалізувати це право в суді.
У деяких випадках у шістнадцятирічному віці підліток може змінити прізвище без згоди батьків. Це можливо, якщо вона вже працює або займається підприємницькою діяльністю.
У будь-якому разі жінка повинна орієнтуватися насамперед на свої інтереси при розгляді питання про те, чи потрібна їй та дітям зміна прізвища після розлучення.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Підстави припинення шлюбу, Довідка про сімейний стан в Україні, До якого суду подавати на розлучення, Свідоцтво про розлучення на підставі рішення суду, Свідоцтво про розлучення на підставі рішення суду, Розірвання шлюбу неповнолітніх, Розлучення до досягнення дитини одного року.
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua: