- Розлучення з трьома дітьми в Україні
- Як відбувається розлучення з трьома дітьми?
- Особливості розлучення з дітьми
- Процедура розлучення з дітьми
- Куди подавати позов на розлучення?
- Судовий збір за розлучення з дітьми
- Позовна заява про розірвання шлюбу з дітьми
- Документи для розірвання шлюбу з дітьми
- З ким залишаться діти після розлучення?
- Аліменти при розлученні з трьома дітьми
- Поділ майна при розлученні, якщо є троє дітей
- Висновок
Розлучення з трьома дітьми в Україні
Розлучення з дітьми – одна з найскладніших категорій справ в сімейному праві. Складні такі справи не стільки з процесуальної точки зору, скільки з правової, оскільки вимагають вирішення відразу декількох проблем: розірвання шлюбу, дотримання прав дітей та прав батьків, а іноді і розподіл власності. Нерідко шлюборозлучний процес ускладнений вирішенням всіляких суперечок між подружжям. Тому такі шлюби розриваються тільки в судовому порядку – суд враховує всі обставини і особливості сімейних взаємин.
Як відбувається розлучення в багатодітній родині, який його порядок і правові наслідки – цим питанням присвячено окрему статтю.
Як відбувається розлучення з трьома дітьми?
Якщо є діти, розлучення можливе тільки в судовому порядку – таке обмеження обгрунтовано необхідністю захисту дитячих і батьківських прав.
Винятки (розлучення в адміністративному порядку через орган ДРАЦС) допускаються лише у таких випадках:
- діти – не спільні (народжені в попередніх шлюбах чоловіка і / або дружини) або вже повнолітні. При спільному бажанні розірвати шлюб, подружня пара може розлучатися в тому ж порядку, що і бездітна пара;
- чоловік або дружина за рішенням суду визнаний померлим, недієздатним. Ці обставини мають бути підтверджені документально (судове рішення) – тоді розлучитися можна в односторонньому порядку, незалежно від наявності дітей і згоди чоловіка.
Що ж до стандартної шлюборозлучної процедури через суд, то в процесуальному відношенні розлучення з трьома дітьми майже нічим не відрізняється від розлучення двома дітьми або з одією маленькою дитиною. Детальніше про процедуру – нижче.
Особливості розлучення з дітьми
При наявності дітей розлучитися можна тільки через суд. Правом подати на розлучення наділені обоє – і чоловік, і дружина.
Кількість дітей не має значення, принципове значення має тільки вік дітей. Якщо хоча б одна дитина – віком до 1 року, або якщо дружина вагітна, чоловік не може подати на розлучення. Так закон піклується про захист прав найбільш вразливих і незахищених соціальних груп – вагітних жінок, жінок з маленькими дітьми.
Одночасно з розірванням шлюбу суд обов’язково розглядає супутні питання, такі як …
- Грошове утримання дітей;
- Місце проживання дітей;
- Поділ майна, нажитого за роки подружнього життя.
При цьому закон дозволяє подружжю вирішити ці питання самостійно: шляхом підписання угоди. Усна угода або письмовий документ, який містить домовленості чоловіка і дружини з усіх спірних питань, передається на розгляд суду. Якщо суд не знайде в документі порушень інтересів чоловіка, дружини, дітей – він затвердить його, і документ набуде юридичної сили судовим рішенням. Подружжя можуть домовитися про все, про що вважатимуть за потрібне, наприклад, з ким житимуть діти, як часто діти будуть зустрічатися з тим з них, хто буде жити окремо, яка грошова сума потрібна на утримання дітей, як слід виховувати дітей та ін.
Якщо суперечок між чоловіком і дружиною не виникає, суд розриває шлюб швидко, без додаткових розглядів.
Якщо всі ці питання викликають між подружжям конфлікти, і досягти згоди не виходить, доведеться передати їх на розгляд суду. В процесі судового розгляду буде …
- вирішено, де і з ким жити дітям,
- стягнуті аліменти на дітей і на матір (якщо дітям не виповнилося 3 років),
- розділена сумісна власність подружжя.
Ділити спільну власність в шлюборозлучному процесі – не обов’язково, якщо це не строково. Це можна зробити …
- мирно (без судового розгляду)
- в окремому судочинстві – до або після розлучення, тим самим скоротити тривалість процесу розлучення.
Аналогічно, ніхто не забороняє тому чоловікові, з яким залишаться жити діти, подати в суд позов про стягнення аліментів вже після розлучення. Другий чоловік може оскаржити місце проживання дітей, розмір аліментних виплат, порядок виховання дітей, навіть власне батьківство. Всі ці питання можуть бути розглянуті після розлучення.
Майнові спори, поряд зі спорами про дітей – одна з основних причин довгого і виснажливого процесу. Якщо перед подружжям стоїть мета швидко розлучитися, бажано узгодити всі спірні питання ще до початку судового розгляду. Або відкласти – для якісної підготовки і розгляду у новому судовому процесі. У цьому їм може допомогти досвідчений юрист або адвокат у сімейних справах.
Процедура розлучення з дітьми
Процедура розлучення в суді передбачена положеннями Сімейного та Цивільно-процесуального кодексу України.
Щоб почати шлюборозлучний процес, подружжю потрібно дотримуватися таку послідовність дій:
- Підготовка батьківської угоди про місце проживання дітей, про порядок виплати аліментів, про виховання дітей (якщо розлучаються подружжя може вирішити ці питання мирним шляхом);
- Підготовка позовної заяви;
- Збір документів;
- Подача позову до суду (вибір судового органу – згідно з правилами підсудності);
- Очікування порядку з датою і часом першого судового засідання;
- Відвідування судових засідань;
- Очікування вступу в силу прийнятого судового рішення;
- Виконання судового рішення (в частині виплати аліментів на дітей, зміни місця проживання дітей).
Куди подавати позов на розлучення?
Вибір судового органу, в який потрібно подавати позов про розлучення залежить від декількох факторів:
Наявність (відсутність) суперечок між чоловіком і дружиною:
- У суд – якщо одночасно з розлученням потрібно вирішити спірні питання (про поділ спільно нажитий власності, про вибір місця проживання дітей, про виплату утримання на дітей.
Місце проживання подружжя:
- Чоловік-позивач повинен подати позов за місцем проживання відповідача;
- Чоловік-позивач може подати позов за своїм місцем проживання, якщо одночасно з вимогою про розлучення він заявляє вимогу про виплату аліментів, а також якщо він живе разом з неповнолітніми дітьми або хворий (потрібно пред’явити в суд підтверджуючий документ), і з цієї причини не може відвідувати суд за місцем проживання чоловіка-відповідача;
- Подружжя можуть домовитися про вибір судового органу.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Скільки триває розірвання шлюбу, Розлучення за спільною згодою, Розлучення без присутності в суді, Заява про згоду на розлучення, З ким залишиться дитина після розлучення, Строк для примирення при розлученні, Розлучення з двома дітьми, Розлучення за місцем проживання позивача.
Судовий збір за розлучення з дітьми
За подачу позову до суду потрібно заплатити судовий збір:
- за розірвання шлюбу (оплачує позивач);
- за поділ спільної власності;
- за стягнення аліментів на дітей, або за стягнення аліментів на дітей та матір, що знаходиться в декретній відпустці (оплачує відповідач, якщо суд задовольнить вимогу).
- за визначення місця проживання дітей.
Додаткові витрати: нотаріальні послуги (завірення довіреності, згоди на розлучення, інших документів) або послуги юридичного консультування.
Оплата здійснюється строго за реквізитами, які надасть судовий орган або орган ДРАЦС. Провести платіж можна в касі будь-якого банку або поштового відділення. Квитанцію обов’язково потрібно зберегти і прикласти до решти документів – без неї не адміністративні і судові послуги не надаються.
Позовна заява про розірвання шлюбу з дітьми
Позовна заява не може бути складено в довільному порядку. Якщо позов буде суперечити правилам, встановленим Цивільним процесуальним кодексом України, суд може відмовити позивачу в прийнятті документа і повернути для виправлення недоліків.
Правильно підготовлений позов повинен бути юридично грамотним, точним, написаним в офіційно-діловому стилі, з лаконічним викладом всіх істотних обставин. Структура позовної заяви повинна бути такою:
- Найменування, адреса судового органу;
- Дані позивача: П.І.Б., адреса, контакти;
- Дані відповідача: П.І.Б., адреса, контакти, ІПН, СНІЛС та інше;
- Ціна позову (вказується, якщо позов містить майнові вимоги, що підлягають грошовій оцінці, наприклад, про розподіл нажитого під час подружнього життя майна або боргових зобов’язань);
- Тема: “Позовна заява про розірвання шлюбу”, про вибір місця проживання спільних неповнолітніх дітей, про стягнення аліментів на утримання спільних неповнолітніх дітей, про поділ спільного майна та боргів»;
- Описова частина: дата одруження, обставини подружнього життя, причини розлучення (причини розлучення можна вказувати докладно, без інтимних подробиць, наприклад, неможливість спільного проживання з-за розбіжностей, втрати довіри, зловживання алкоголем);
- Дані про дітей: П.І.Б., дата і місце народження, місце проживання;
- Обгрунтована позиція позивача (або узгоджена позиція сторін) з приводу дітей: місце проживання дітей після розлучення, порядок утримання дітей;
- Перелік спірного майна (із зазначенням оціночної вартості), яке підлягає поділу, позиція позивача (або узгоджена позиція сторін) з приводу поділу спільної власності;
- Прохальна частина: позовні вимоги про розірвання шлюбу, вибір місця проживання спільних дітей, стягнення аліментів на дітей, розподіл спільного майна;
- Перелік додатків (документів, що підтверджують кожну вищевикладене обставина);
- Дата;
- Підпис позивача.
Представлений для ознайомлення зразок підходить для простої, досить типової ситуації розлучення. Але на практиці розлучення часто буває ускладнене зловживаннями, суперечками з приводу дітей, грошових заощаджень, боргів, документів на нерухомість та ін. Подружжю, які не мають юридичної освіти і досвіду ведення судових справ, буде складно підготувати грамотний позов і зібрати сильну доказову базу, щоб відстояти свої інтереси в суді. Тому ми пропонуємо Вам допомогу. Консультація нашого юриста або адвоката . Пишіть або телефонуйте на гарячу лінію, щоб отримати пораду по вашому шлюборозлучному процесу.
Документи для розірвання шлюбу з дітьми
Цивільний процесуальний кодекс України містить правило формування пакету документації. Згідно з цим правилом, кожну обставину, яке зазначено в позові як аргумент або доказ, має бути документально підтверджено. Виходячи з цього, приблизний перелік додатків до позову про розлучення буде виглядати так:
- Копії позовної заяви (за кількістю учасників процесу);
- Копії паспортів та ІПН;
- Копії свідоцтв про народження або паспортів дітей;
- Копія свідоцтва про шлюб (якщо свідоцтво втрачено або заховано, можна отримати дублікат в органі ДРАЦС);
- Копія шлюбного договору (якщо він укладений);
- Батьківська угода про місце проживання, зміст спільних дітей, поділ майна (якщо вони були укладені в письмовій формі);
- Перелік спільного майна, яке повинно бути поділено, правовстановлюючі і оціночні документи на кожен майнових об’єкт;
- Інші документи: протоколи поліції, судові рішення, медичні довідки, характеристики, довідки про доходи, виписки з банківських рахунків про витрати, боргові розписки, кредитні або депозитні договори та ін.
- Документ, що підтверджує оплату судового збору.
З ким залишаться діти після розлучення?
У більшості випадків, після розлучення діти живуть з матір’ю. Але це не означає, що батьки не можуть претендувати на спільне проживання з власними дітьми – такі випадки судовій практиці також відомі.
Якщо в добровільному порядку батьки не зможуть вирішити, з ким залишаться діти, доведеться розбиратися в суді. Суд враховує такі фактори:
- Прихильність дітей до матері і батька;
- Матеріальне становище матері і батька;
- Житлові та побутові умови батьків;
- Спосіб життя, моральні якості батьків;
- Можливість забезпечити дітям усі умови для розвитку, виховання, освіти;
Всі перераховані вище фактори розглядаються судом в комплексі, жоден з них не є для суду вирішальним. Наприклад, якщо доходи батька вище, ніж доходи матері, це ще не гарантує йому перевагу, але якщо при цьому мати характеризується негативно (не дбає про дітей, веде аморальний спосіб життя, страждає алкогольною залежністю) у батька більше шансів отримати позитивне рішення суду.
При прийнятті рішення суд керується не тільки документами, які подаються подружжям (довідками, характеристиками), а й висновками органу опіки та піклування – воно складається за результатами дослідження житлових умов матері і батька.
Також суд опитує дітей – з ким із батьків вони хочуть жити? Опитування дітей відбувається в присутності педагога. Діти можуть висловити свою точку зору, і якщо їм вже виповнилося 10 років, вона обов’язково буде врахована судом в сукупності з іншими факторами.
Оскільки дітей – троє, суд може поділити їх між батьками, але тільки з урахуванням прихильності дітей до батьків і між собою.
Приклад
Після розлучення суд залишив з матір’ю 5-річних синів-близнюків. Доросла 16-річна дочка висловила бажання залишитися з батьком, оскільки його квартира перебувала поруч з коледжем та спортивним клубом, а мати місце проживання змінила і переїхала в передмістя.
Якщо суд не може точно встановити ступінь прихильності і близькості дітей з матір’ю або батьком, він може призначити проведення психологічної експертизи. Її результат оголошується в судовому засіданні і служить одним з факторів, а в ряді випадків – вирішальним фактором для прийняття рішення.
Маленькі діти (до 3 років) швидше за все залишаться з матір’ю, діти старше 10 років можуть самі вирішити, з ким із батьків їм жити.
Аліменти при розлученні з трьома дітьми
Той з батьків, з яким залишилися діти, наділений правом вимагати аліменти на трьох дітей. Також можна стягнути аліменти на себе, наприклад, якщо мати (рідше – батько) доглядає за дитиною до 3 років або дитиною-інвалідом до 18 років).
На утримання трьох дітей належить виплачувати 50% від офіційного доходу.
Якщо дохід батька – неофіціальний або непостійний, суд призначає фіксовану суму аліментів. Її розмір повинен бути кратним прожиткового мінімуму по регіону, в якому проживають діти, і повинен забезпечувати колишній рівень матеріального становища дітей. Фіксована сума призначається також на непрацездатного батька.
Грошові суми повинні перераховуватися щомісяця, у вигляді готівки (з обов’язковим оформленням розписки) або безготівкового переказу на банківський або поштовий рахунок батьків, з яким живуть діти.
Розмір аліментів, призначений судом, може бути згодом збільшений або зменшений, в разі змін в сімейному або матеріальному становищі батьків. Як показує практика, з таким позовом до суду може звернутися …
- мати – якщо батько влаштувався на роботу з більш високою заробітною платою, але продовжує виплачувати мізерну суму аліментів;
- батько – якщо в новій сім’ї народилася дитина, якщо втратив роботу або його матеріальне становище погіршилося.
Поділ майна при розлученні, якщо є троє дітей
Розділ подружнього майна – це процес, який не обов’язково взаємопов’язаний з розлученням, оскільки може відбуватися і до початку шлюборозлучного процесу, і після його завершення. Час для цього є: строк позовної давності для поділу спірною подружньої власності – 3 роки, причому цей строк відраховується з моменту розлучення.
Що ж підлягає розподілу? Все, що було придбано під час подружнього життя (крім безоплатних угод – дарування, приватизації, спадкування), незалежно від того, на чиї гроші було куплено те чи інше майно, на чиє ім’я воно було зареєстровано. Це може бути нерухомість, автомобілі, грошові накопичення, земельні ділянки, предмети побуту, коштовності, а також борги. Частки подружжя – рівні, незалежно від його вкладу. Навіть якщо один з подружжя зовсім не працював, але ростив і виховував дітей, вів домашнє господарство, переглянеш л інший внесок, він має право претендувати на половину спільних досягнень і несе половину спільних боргових зобов’язань.
Приклад
Після одруження дружина звільнилася з роботи і присвятила весь свій час домашньому господарству, а потім і догляду за новонародженою дитиною. Через кілька років в сім’ї народилося ще двоє дітей. Працював тільки батько. Сім’я придбала меблі, побутову техніку, автомобіль в кредит. Після розлучення дружина подала позов про розподіл домашніх меблів і побутової техніки. Суд поділив спільну власності на рівні частки, заборгованість по автокредиту також була поділена порівну.
З правила про рівність подружніх часткою може бути зроблено справедливе виключення. Той з подружжя, з яким залишаться жити діти, може вимагати збільшення частки в інтересах трьох дітей – в натуральному вигляді або у вигляді грошової компенсації. На противагу цьому, частка одного з подружжя може бути зменшена, якщо буде встановлено негідну поведінку в сім’ї, утриманство без поважних причин, необгрунтовані витрати всупереч інтересам сім’ї.
Юристи часто радять ділити майно в окремому судовому провадженні, щоб розірвати шлюб довгих розглядів, а ще краще – без суду, самостійно, шляхом підготовки і підписання (в присутності нотаріуса) добровільної угоди про розподіл майна.
Висновок
Отже, коротко про що потрібно знати при розлученні з трьома дітьми:
- Наявність дітей не є перешкодою до розлучення.
- Подружжя можуть розірвати шлюб в РАЦСі або в суді – все залежить від обставин. Наприклад, якщо троє дітей не загальні або повнолітні – допускається адміністративний порядок в РАЦСі (за згодою обох подружжя). Якщо хоча б одна дитина загальна – тільки в суді.
- Одностороннє розірвання шлюбу, якщо чоловік визнаний померлим або безвісно відсутнім, недієздатним.
- Якщо хоча б одній дитині менше 1 року або дружина вагітна – розірвання шлюбу не можливе.
- Доцільніше скласти угоду – де визначити місце проживання дітей, розмір аліментів, долю майна тощо.
- Позовна заява про розірвання шлюбу подається в суд.
- Судовий збір за подачу позову;
- Зазвичай дітей залишають з матір’ю, а батько виплачує аліменти (рідше – навпаки). Розмір аліментів на трьох дітей – не менше 50% від доходу платника.
- Під час поділу майна діє принцип рівності. Проте суд має право відійти від цього принципу і залишити матері більше майна (або навпаки).
- Майнові спори можна вирішити окремо від розлучення – законом це не забороняється.
Троє дітей і розлучення – це головний біль для подружжя. Практично всі справи розглядаються в судах. Подружжя визначають, з ким залишаться діти, хто їх буде містити, де їм жити, як часто бачитися з кожним з батьків? Виникають суперечки і з приводу майна. Логічно, що дружина вимагатиме збільшити її частку, оскільки з нею залишаться діти. Чоловіки, навпаки, хочуть справедливого поділу – адже в їх обов’язки входить і сплата аліментів на 3-х дітей. Вищеназвані питання ставлять у глухий кут, створюють проблеми, затягують процес розлучення. Далеко не всі чоловіки можуть мирно домовитися і скласти угоду.
Але в будь-якому випадку бажано звернутися до юристів. Консультація експерта дасть відповіді на багато питань. Подружжя дізнаються, як їм діяти, на що можна претендувати / на що не можна, у скільки обійдеться розірвання шлюбу і які будуть наслідки? юрист або адвокат проконсультує з приводу укладання угод або позовів. Без цих знань можна наробити помилок і погіршити ситуацію з розлученням. Юристи нашого сайту надають безкоштовні консультації – в режимі онлайн і по телефону!
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:
- Заява про розлучення не за місцем прописки
- Розлучення в односторонньому порядку в РАЦС
- Як анулювати розлучення
- Чи є різниця, хто подає на розлучення?
- Підстави для розірвання шлюбу
- Заперечення на позов про розлучення
- Порядок розірвання шлюбу
- Скільки коштує подати на розлучення в 2024 році
- Подати на розлучення онлайн