Коли дитину залишають з батьком

Випадки, коли дитину залишають з батьком при розлученні

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya.com.ua! У статті «Коли дитину залишають з батьком» я Вам розповім у якому випадку дитину можуть залишити з батьком при розлученні в Україні та що робити батькові, щоб дитина залишилася жити з ним, з ким із батьків дітям буде безпечніше, надійніше, комфортніше жити. Дослідимо досудовий та судовий спосіб залишити дитину з батьком та особливості судового процесу.

У якому випадку дитину можуть залишити з батьком при розлученні в Україні

У якому випадку дитину можуть залишити з батьком при розлученні в Україні

У нашій країні суди завжди віддавали перевагу матері при визначенні місця проживання дитини після розлучення. Діти, особливо маленькі, частіше залишаються жити з матерями, при цьому батькам надається право бачити і виховувати дітей, а також на них покладається обов’язок щомісяця виплачувати гроші на утримання дітей. Це відповідає не тільки моральним нормам нашого суспільства, а й міжнародним правовим нормам, зокрема, положеннями Декларації про права дитини.

Однак в останні роки статистика показує зростання числа судових рішень про проживання дітей з батьками. Це говорить про те, що батьки стали більш свідомими та хочуть брати участь в житті власних дітей як мінімум нарівні з матерями.

У цій статті ми розглянемо, що робити батькам, які вирішили поборотися за право спільного проживання з дитиною.

Що робити батькові, щоб дитина залишилася жити з ним?

Що робити батькові, щоб дитина залишилася жити з ним?

Якщо батько вирішив домогтися спільного проживання з дитиною, йому варто дотримуватися певного порядку дій. Ми будемо розглядати тільки спірні випадки, в яких мати, як і батько, наполягає на спільному проживанні з дитиною.

Перш за все, потрібно вжити заходів досудового врегулювання спору, і тільки потім, якщо розбіжності усунути неможливо – приступати до судової процедури.

Зв’язатися з адвокатом

 

Досудовий спосіб, щоб дитина залишилася жити з батьком

Досудовий спосіб, щоб дитина залишилася жити з батьком

Не можна ініціювати судовий розгляд, не спробувавши вирішити суперечку про місце проживання дитини мирним шляхом. Можливо мати зовсім не проти, щоб діти жили разом з батьком? Або готова надати батькові необмежені можливості проводити з дітьми час і брати участь у вихованні.

Батькам потрібно «сісти за круглий стіл» і мирно обговорити всі питання, пов’язані з дітьми. Беручи рішення по кожному з питань, мати та батько повинні керуватися інтересами дітей, а не власними інтересами.

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: З ким залишаються діти після розлучення, Зміна прізвища та по-батькові дитини, Порядок спілкування з дитиною після розлучення, Права дітей та батьків після розлучення, Місце проживання дітей, Як забрати дитину у дружини при розлученні.

 

З ким із батьків дітям буде безпечніше, надійніше, комфортніше жити?

З ким із батьків дітям буде безпечніше, надійніше, комфортніше жити?

Як часто батько, який проживає окремо, може бачити дітей?

Яким має бути виховання дітей?

Як між батьками повинні бути розподілені зобов’язання з утримання дітей?

Результатом обговорення має стати письмова угода – одне або кілька – в якому будуть викладені всі досягнуті домовленості про дітей. В такому випадку можна обійтися і без судового розгляду.

Якщо ж мирні переговори неможливі, або якщо домовленості, досягнуті між батьками, порушують права дитини або батьківські права (наприклад, батько позбавлений права бачитися з дітьми), можна починати підготовку до судового процесу.

Зв’язатися з адвокатом

 

Судовий спосіб залишити дитину з батьком

Судовий спосіб залишити дитину з батьком

Якщо не залишилося інших способів добитися спільного проживання з дітьми, крім судового, батько повинен дотримуватися такого порядку дій:

Підготовка до судового процесу

Не можна недооцінювати підготовчий етап, який передбачає вибір і обгрунтування правової позиції. Батько повинен обґрунтувати, чому виникла необхідність зміни місця проживання дітей та переконати суд, що проживання з батьком підходить дітям більше, ніж гостей з матір’ю.

Нижче ми докладніше розглянемо, які причини суд може визнати гідними уваги, але, якщо говорити коротко, це може бути: аморальна поведінка матері, психічний розлад або захворювання, через яке вона не може належним чином подбати про дітей, погані житлові умови й вкрай важке матеріальне становище, надмірна зайнятість і завантаженість роботою, а також бажання дітей жити з батьком.

Зовсім не зайвим буде заручитися підтримкою ООП (органу опіки та піклування), який обов’язково буде притягнутий до судового розгляду у даній справі.

Не можна недооцінювати підтримку друзів, родичів, дитячих вихователів, вчителів, тренерів, репетиторів – кожне показання свідків буде розглянуто в суді та прийнято як доказ.

Підготовка, подача позову з додатками

Один з найвідповідальніших кроків – складання позову і збір документальних доказів того, що проживання дітей з матір’ю суперечить інтересам дітей.

Ініціювати судовий розгляд про місце проживання дітей можна як під час шлюборозлучного процесу (для цього позивач повинен вказати в позові відповідні вимоги, або відповідач – подати зустрічний позов), так і в окремому судовому процесі.

Позовна заява складається за правилами цивільно-процесуального провадження (Цивільний процесуальний кодекс України) і складається з основних відомостей:

 • Найменування, адреса суду,
 • Сторони: П.І.Б., адреса батька і матері,
 • Тема «Позовна заява …»
 • Детальний і чіткий виклад обставин справи:
 • коли був зареєстрований і розірваний шлюб,
 • коли були народжені діти,
 • як вирішене питання місця проживання дітей на момент подачі позову,
 • чому проживання дітей з матір’ю суперечить інтересам дітей,
 • де повинні проживати діти,
 • чим підтверджується позиція батька,
 • Позовні вимоги: визначити місце проживання дітей з батьком;
 • Додатки до позову: кожну обставину, на яке посилається батько, має бути документально підтверджені (Цивільний процесуальний кодекс України);
 • Дата подачі позову;
 • Підпис позивача.

Перелік документів, які додаються до позову, залежить від особливостей справи.

Це можуть бути:

 1. довідки про доходи,
 2. медичні довідки та виписки з історії хвороби (наприклад, якщо мати страждає захворюваннями, якщо здоров’я дітей вимагає додаткового догляду і лікування),
 3. адміністративні протоколи та судові рішення (наприклад, якщо мати притягувалася до відповідальності за правопорушення),
 4. довідка про склад сім’ї за місцем проживання,
 5. акт перевірки житлових умов за місцем проживання матері та батька органом опіки,
 6. чеки та квитанції, що підтверджують витрати батька на потреби дітей (наприклад, покупка дитячих меблів, електроніки, одягу і взуття, оплата путівок),
 7. договору (наприклад, з нянею або репетитором),
 8. інші документи.

Допускається також підкріплювати позицію такими доказами, як фотографії, відео- і аудіозаписи, листи, свідчення родичів, сусідів, співробітників навчальних і медичних закладів.

Також до позову обов’язково потрібно докласти квитанцію про оплату держмита.

Зв’язатися з адвокатом

 

Судовий процес і винесення рішення щодо проживання дитини з батьком

Судовий процес і винесення рішення щодо проживання дитини з батьком

В судовому засіданні суд розглядає позов і всі документи, які до нього додаються, після чого вислуховує боку – батька і матір. Завдання суду – всебічне вивчення справи і винесення справедливого рішення в інтересах дітей.

До розгляду справ, які зачіпають права неповнолітніх дітей, обов’язково залучається орган опіки (Сімейний кодекс України).

Якщо дитина вже досягла 10-річного віку, суд вислуховує та обов’язково враховує його бажання. Однак навіть якщо дитина хоче залишитися з батьком після розлучення, бажання дитини не є для суду вирішальним – суд приймає остаточне рішення з урахуванням всіх обставин – Сімейний кодекс України.

Наприклад, в судовому засіданні дитина висловив бажання залишитися жити з матір’ю, оскільки скучив за нею після розлуки. Однак проживання з матір’ю, яка зловживає алкоголем і ухиляється від лікування, явно суперечило інтересам дитини, в той час як батько дбав про дитину, виховував і забезпечував всі його потреби.

Якщо у суду виникають сумніви з приводу того, наскільки бажання дитини свідоме і виважене, він може призначити психологічну експертизу – для встановлення дійсної прихильності дитини до матері або батьку.

В якому випадку суд залишить дитину з батьком? Від чого залежить рішення суду?

В якому випадку суд залишить дитину з батьком? Від чого залежить рішення суду?

Якщо батько зможе довести, що мати з яких-небудь причин не може виконувати батьківські обов’язки належним чином, і в інтересах дітей – проживання з батьком, суд прийме його сторону в суперечці.

Які фактори суд бере до уваги?

Мати страждає від алкоголізму наркотичної залежності

Не можна голослівно заявити, що мати – алкоголічка і пред’явити як доказ фотографію з келихом в руці. Навіть свідчення будуть враховані судом тільки в якості додаткових доказів. Залежність матері від алкоголю або наркотиків повинна бути доведена медичними документами. Якщо таких документів у батька немає, суд може призначити проведення медичної експертизи, якщо є вагомі підстави припускати, що мати дійсно зловживає алкоголем або наркотиками.

Мати страждає психічними розладами

Доводити психічну неповноцінність матері потрібно так само як і фізичну залежність – документальним способом. Показання свідків у такому випадку мало корисні – факт психічного розладу може встановити тільки лікар. Якщо жінка проходила лікування або перебувала на обліку в спеціалізованому медичному закладі, потрібно запросити виписки з історії хвороби або медичні довідки. В крайньому разі – потрібно просити суд про призначення судово-психіатричної експертизи.

Мати здійснює насильство над дитиною

Будь-яке насильницьке дію (або бездіяльність) матері, яке шкодить фізичному або психічному розвитку дитини, служить підставою для передачі дітей батькові, а в деяких випадках мати може бути навіть позбавлена ​​батьківських прав. Але довести це – не просто, тому батькові варто заручитися підтримкою професійного юриста або адвоката і представника органу опіки та піклування. Стануть в нагоді будь-які докази: відео, фото, аудіо, медичні довідки, показання свідків.

Мати не працює або перебуває в скрутному матеріальному становищі

Безробіття матері не є підставою для розлуки з дитиною, особливо, якщо її причина – поважна (наприклад, декретну відпустку, інвалідність). Як правило, в цьому випадку суд стягує з батька аліменти – на дитину і, в разі необхідності, аліменти на матір. Але якщо мати не працює давно і без поважної причини, в сукупності з іншими обставинами, це може бути враховано судом – на користь батька.

У матері немає власного житла

Суд може віддати перевагу батькові, якщо саме він після розлучення залишився жити на колишньому місці, а мати з’їхала з спільного житлового приміщення, оскільки звичні умови проживання для дитини краще. В особливо виграшному положенні буде знаходитися батько, якщо на момент судового розгляду мати не знайшла відповідне житло для проживання з дитиною.

Перевірка житлових і побутових умов за місцем проживання матері та батька покладається на орган опіки та піклування, і суд обов’язково бере до уваги цю обставину.

Дитина хоче залишитися з батьком

Маленькі діти ще не можуть мислити раціонально і приймати рішення, які не порушують їх власних прав та інтересів. Тому бажання маленької дитини не є для суду вирішальним – суд враховує сукупність всіх обставин. Але якщо дитині вже виповнилося 10 років, суд запитує та обов’язково бере до уваги бажання дитини.

Якщо у суду є сумніви в тому, що дитина говорить правду, він може призначити проведення судово-психологічної експертизи для встановлення прихильності дитини до матері і батька. Після розлучення батьків діти теж можуть переживати стрес, і розлука з матір’ю або батьком може чинити сильний вплив на емоційний стан дитини.

Якщо дитині вже виповнилося 14 років, він може сам вирішувати, з ким йому жити – з матір’ю чи батьком.

Мати не може займатися вихованням дитини, позбавляє його турботи або залишає без нагляду

Неможливо передбачити всі можливі ситуації. Але трапляється і так, що мати в силу будь-яких причин (робота з ненормованим робочим графіком, часті поїздки й відрядження, «нічний» спосіб життя) не виконує батьківські обов’язки, позбавляє дитину належної турботи, догляду, виховання. Все це може стати однією з підстав для передачі дитини батькові.

Приклад

Після розлучення з чоловіком дружина разом з 5-річною дитиною переїхала жити до подруги – на час пошуку постійного житла і роботи. Коли батько дізнався, що дитина часто залишається один або під наглядом сторонніх людей, в той час як мати проводить час в розважальних закладах в пошуку нових знайомств, він спробував повернути дитину собі. Але мати відмовила батькові, пославшись на майбутній переїзд в інше місто, де їй запропонували робоче місце і житло. Батько був змушений звернутися до суду, і виграв справу.

Зв’язатися з адвокатом

 

Поради батьку, щоб дитина залишилась жити з ним

Поради батьку, щоб дитина залишилась жити з ним

Відповідно до закону, права батьків рівні. Але, на жаль, судова практика в нашій країні склалася так, що у батьків мало шансів залишити дитину собі – суд частіше залишає дітей з матерями.

Адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук, професор
Але це не означає, що батько не зможе домогтися судового рішення на свою користь, це означає, що батькові доведеться докласти багато зусиль для підготовки і ведення судового процесу.

 

Перш за все, потрібно спробувати домовитися з матір’ю мирним шляхом, і тільки після цього – робити процесуальні заходи. Йти на конфронтацію з колишньою дружиною однозначно не варто – намір залишити дитину собі може бути розцінено судом як маніпуляція.

Зовсім не зайве – налагодити психологічний контакт з дітьми. Однак і тут важлива обережність – суд легко виявляє спроби задобрити дитини подарунками і пригодами, особливо в поєднанні з підбурюванням проти мами.

Подбати про створення комфортних житлових і побутових умов для дитини.

По можливості – зберегти зв’язок з родичами, в тому числі по материнській лінії дитини, не перешкоджати спілкуванню з ними сина або дочки.

Продемонструвати суду щирий інтерес і залученість в життя дитини, готовність піклуватися про нього найкращим чином.

Батькам складніше схилити чашу терезів на свою користь і залишити дитину собі. Але практика знає чимало випадків, коли суд залишав дитини не з матір’ю, а з батьком. При цьому до уваги береться саме сукупність чинників, а не якийсь конкретний. У цьому сенсі батькові потрібно ретельно опрацювати позицію, зібрати докази, виконати цілий спектр завдань і уважно вивчити судову практику. Так, в силу зайнятості та необізнаності це важке завдання. Багато батьків опускають руки ще до підготовки до судових засідань, а комусь достатньо почути “ні” від матері дитини. Але якщо ви хочете виграти справу, потрібно боротися за дитину і грамотно підходити до питання.

Полегшити майбутню підготовку, складання позовів, заяв, клопотань та інших документів можуть наші юристи. Якщо у вас є питання, задайте їх експертам в галузі права. Вони знають, як проходять справи про визначення місця проживання дитини, знають на чому робити акцент, чого уникати, що бажано – а що, навпаки, збиває з пантелику. Юристи допоможуть з підготовкою, вибудовуванням захисту і процесуальними питаннями. Вам залишиться лише слідувати алгоритму дій – що підвищить шанси на успіх в суді.

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Коли дитину залишають з батьком» на сайті rozirvannya.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.

Інформація про нашу компанію

Коли дитину залишають з батьком

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

 1. Угода про дітей при розлученні
 2. Вивезти дитину за кордон
 3. Врахування думки дитини при розлученні батьків
 4. Діти після розлучення батьків
 5. Права дружини при розлученні з чоловіком
Оцініть статтю
( 4 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар