Порядок розірвання шлюбу

Порядок розірвання шлюбу

Порядок розлучення через рацс

Адміністративний порядок розірвання шлюбу в Україні

Адміністративний порядок розірвання шлюбу в Україні

Під розлученням в адміністративному порядку мається на увазі спрощена (у порівнянні з судовою) процедура розірвання шлюбу в органах ДРАЦС.

Але не всі подружні пари можуть розірвати шлюб в адміністративному порядку – швидко (всього за 30 днів) і без судових тяганин. Закон встановлює підстави, за якими можливий адміністративний порядок розірвання шлюбу, який також визначено Сімейним кодексом України та Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Підстави для адміністративного розлучення

Підстави для адміністративного розлучення

Судовий або адміністративний порядок розірвання шлюбу? Вибір процедури розірвання шлюбу залежить не від причин, а від обставин.

Законом встановлено, в яких випадках можна, минаючи суд, вдатися до адміністративної процедури розірвання шлюбу:

  • подружжя згодні припинити шлюбні відносини;
  • у подружжя немає спільних неповнолітніх дітей (для розлучення через органи ДРАЦС допускається наявність дорослих повнолітніх дітей або дітей, народжених в інших шлюбах). Усиновлені діти прирівнюються до рідних.

Якщо ж обставини не відповідають цим умовам, наприклад, у подружжя є неповнолітні діти, або розірвати шлюб хоче тільки один з них, а другий – не згоден, розірвання шлюбу в адміністративному порядку неможливе. У таких випадках допускається тільки судовий порядок.

Не можна не згадати також виняткові випадки, коли розлучення в адміністративному порядку можливе і без дотримання зазначених умов. Згідно З сімейним кодексу України, допускається одностороннє звернення в органи ДРАЦС, незалежно від наявності дітей і / або незгоди чоловіка (або дружини), якщо …

  1. Чоловік (або дружина) визнаний недієздатним;
  2. Чоловік (або дружина) пропав безвісти або визнаний померлим;

У таких виключних обставинах достатньо бажання хоча б одного з подружжя, щоб відбулося розірвання шлюбу в адміністративному порядку. У цих випадках отримати згоду від другого з подружжя неможливо.

Зв’язатися з адвокатом

 

Заява про розірвання шлюбу

Заява про розірвання шлюбу

Початком процедури є заява про розірвання шлюбу, яку подружня пара подає до органу ДРАЦС. До цього документа закон висуває суворі вимоги:

  • складається на спеціальному бланку;
  • містить відомості про чоловіка і дружину (П.І.Б., дата народження, місце реєстрації, національність, бажане прізвище) та інформація про шлюб (дата і місце одруження);
  • підписується подружжям;
  • подається в орган ДРАЦС подружжям спільно.

У виняткових випадках подружжя, які бажають розірвати шлюб, але через окреме проживання не можуть скласти й разом подати спільну заяву, можуть підготувати дві різних заяви. Той чоловік, який не зможе з’явитися в орган ДРАЦС повинен завірити підпис на заяві в нотаріальному порядку, після чого – відправити заяву поштою другому з подружжя, який потім цю заяву подасть в ДРАЦС.

В інших випадках нема потреби заздалегідь готувати заяву – це можна зробити безпосередньо в органі ДРАЦС. Там же можна отримати готові бланки заяви. Але зовсім не зайве – завчасно ознайомитися з бланком і зразком його заяви, щоб при заповненні не виникали складнощі.

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Підсудність справ про розірвання шлюбу, Розлучення без дітей та без майна, Скільки триває розірвання шлюбу, Розлучення за спільною згодою, Розлучення без присутності в суді, Заява про згоду на розлучення, З ким залишиться дитина після розлучення, Строк для примирення при розлученні, Розлучення з двома дітьми.

Документи на розірвання шлюбу

Документи на розірвання шлюбу

До заяви обов’язково додається пакет документів, серед яких:

  1. Паспорти чоловіка і дружини;
  2. Свідоцтво про шлюб;
  3. Квитанція (оплата державного мита).

Якщо розірвання шлюбу відбувається в односторонньому порядку з підстав, зазначених у Сімейному кодексі України, потрібно додатково докласти документ, який підтверджує недієздатність чоловіка або дружини, визнання чоловіка або дружини померлим. Таким документом буде судове рішення з підписом судді, печаткою та позначкою про вступ в законну силу.

Зв’язатися з адвокатом

Витрати при розірванні шлюбу

Витрати при розірванні шлюбу

Адміністративне розлучення – не безоплатна процедура.

Законодавством встановлено обов’язок розлучається подружжя сплатити державне мито в сумі:

0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян – за розірвання шлюбу за згодою подружньої пари, яка не має спільних неповнолітніх дітей;

0,03 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян – за одностороннє розірвання шлюбу з підстав, передбачених Сімейним кодексом України.

Реквізити для платежу можна отримати в органах ДРАЦС, або ж сплатити безпосередньо там. Квитанцію потрібно додати до заяви разом з іншими документами.

Де відбувається адміністративне розлучення?

Де відбувається адміністративне розлучення?

Чоловік і дружина можуть звернутися в орган ДРАЦС:

  • за місцем реєстрації;
  • за місцем проживання чоловіка або дружини.
Зв’язатися з адвокатом

 

Процедура адміністративного розлучення

Процедура адміністративного розлучення

Отже, порядок дій подружньої пари буде таким:

  1. Підготовка документів;
  2. Звернення до органу ДРАЦС;
  3. Оплата державного мита
  4. Подача заяви та документів;

Процедура відбудеться рівно через 30 днів після прийняття заяви органом ДРАЦС – про її дату, час та місце проведення подружжя будуть сповіщені. Протягом 30-денного строку подружжю надана можливість відкликати подану заяву.

Для участі в шлюборозлучній процедурі необхідно прийти обом з подружжя. Якщо ні чоловік, ні дружина (або хоча в один з них) в орган ДРАЦС не прийдуть (наприклад, передумають розлучатися), розірвання шлюбу не відбудеться. На жаль, повернути оплачене держмито подружжя також не зможуть. Подати нову заяву можна хоч на наступний день – і знову почекати 30 днів, щоб розірвати шлюб.

Якщо чоловік і / або дружина прийдуть в орган ДРАЦС в призначений час, шлюб буде розірвано. У реєстраційній книзі буде внесено відповідний актовий запис про розірвання шлюбу, що і буде кінцевим етапом розірвання шлюбу.

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Порядок розірвання шлюбу» була для Вас цікавою і Ви дізналися щось корисне для себе, то ставте лайк цій статті, а також підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб не пропустити нові відео.

 

Інформація про нашу компанію

 

Порядок розірвання шлюбу

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

  1. Скільки коштує подати на розлучення у 2022 році
  2. Подати на розлучення онлайн
  3. Документи для розлучення через РАЦС
  4. Розірвання шлюбу в органах РАЦСу
  5. Розлучення з громадянином України
  6. Розлучення з іноземцем
  7. Як подати заяву та документи на розлучення?
  8. Cудовий збір на розлучення у 2022 році
  9. Причини розлучення в позовній заяві

 

 

перевірила Вікторія 20.07

Оцініть статтю
( 4 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар