- Як розлучитися, якщо відповідач не з’явився в суд в Україні?
- Що буде якщо не прийти в суд на розлучення?
- Розведуть, якщо один з подружжя не прийшов на суд?
- Як розлучитися, якщо не прийшов до суду позивач?
- Як розлучитися, якщо не прийшов до суду відповідач?
- Розлучення без присутності подружжя
- Як розлучитися, якщо один з подружжя не з’явився на розлучення в ДРАЦС?
Як розлучитися, якщо відповідач не з’явився в суд в Україні?
Як укладення шлюбу, так і його розірвання шлюбу – це процедура, яка можлива виключно з двома з подружжя. Опинитися з розірваним шлюбом, нічого не знаючи про це – неможливо.
Але якщо адміністративний порядок розлучення (тобто розлучення через органи ДРАЦС) передбачає обов’язкову присутність чоловіка і дружини, то розлучення через суд може відбуватись і без присутності одного або навіть двох з подружжя. При цьому суд обов’язково повідомляє сторони – позивача і відповідача – про початок судового процесу, про призначення судових засідань, про винесення рішення по справі.
Згідно З цивільним процесуального кодексу України, основним способом повідомлення є направлення судової повістки за місцем проживання подружжя …
- рекомендованим листом;
- телеграмою;
- телефонограмою;
- СМС-повідомленням;
- іншими засобами зв’язку.
Повідомлення має містити дату, час і місце судового засідання. Прямує воно завчасно, щоб у сторін було достатньо часу для підготовки до майбутнього судового засідання. Якщо одна зі сторін отримала повідомлення занадто пізно – в день засідання або за кілька днів – це поважна причина для подачі клопотання про перенесення засідання.
Повідомлення, яке надіслано належним чином, вважається отриманим. У матеріалах судової справи повинен міститися документ (повідомлення про вручення рекомендованого листа, «корінець» судової повістки) з підписом позивача або відповідача, повідомленого про дату, час і місце майбутнього судового засідання.
Що робити, якщо чоловік або дружина (як правило, відповідач у справі) відмовляється отримувати рекомендований лист або повістку з суду? Виходом з такої ситуації може бути:
- Видача позову позивачеві для передачі відповідачу. Якщо відповідач відмовиться прийняти позов і з рук позивача, потрібно в присутності свідка зробити відповідну позначку на конверті та повернути його до суду.
- Використання номера особистого або робочого телефону відповідача. Закон не містить заборони на повідомлення сторін за допомогою телефонограми або СМС.
- Направлення відповідачу за місцем проживання телеграми з повідомленням про вручення адресату. Якщо відповідач відмовиться прийняти телеграму з рук листоноші, потрібно зробити на ній відповідну позначку: «Телеграма не вручена через відмову адресата» і повернути в суд.
Згідно Цивільного процесуального кодексу України, в кожному з перерахованих випадків відповідач, який відмовився прийняти повідомлення, вважається належним чином повідомленим.
Таким чином, для розгляду справи про розлучення без порушення процесуальних прав сторін, важлива не стільки явка або неявка сторін, скільки належне повідомлення сторін про дату, час і місце проведення судового засідання.
Що буде якщо не прийти в суд на розлучення?
У призначений день і час сторони повинні відвідати суд. Або, при наявності поважних причин, проінформувати суд і попросити про перенесення засідання.
У цивільно-процесуальному законодавстві не передбачено жодного покарання, застосовуваного до сторін за пропуск судових засідань. З позивача і відповідача штрафи не стягуються, інші заходи адміністративної відповідальності за пропуск судових засідань не застосовуються.
Але, згідно З цивільним процесуального кодексу України, суд може стягнути на користь однієї зі сторін грошову компенсацію за втрачений час, якщо друга сторона заявила недобросовісний позов або всіляко перешкоджала правильному і своєчасному розгляду справи. Доцільність застосування такого запобіжного і розмір грошової компенсації встановлюється судом.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Розлучення з простроченим паспортом, Позовна заява про розлучення та стягнення аліментів, Документи для розлучення, Які документи потрібні для розлучення через суд, Які документи потрібні для розлучення, Заява про розірвання шлюбу в РАЦС, Розлучення з дитиною до одного року, Процедура розлучення, Розлучення під час вагітності, Оформити розлучення в іншому місті.
Розведуть, якщо один з подружжя не прийшов на суд?
Один з найпоширеніших питань, яке задають нашим юристам: чи розірве шлюб суд подружжю, один з яких не буде відвідувати судові засідання?
Розлучення за відсутності одного з подружжя – можливе. Але для цього повинні бути дотримані такі умови:
- Якщо позивач або відповідач не може відвідати суд, йому потрібно підготувати та подати клопотання про розгляд справи за його відсутності;
- Якщо позивач або відповідач подав клопотання, в якому просив перенести судове засідання через виникнення поважних причин, суд може перенести засідання. Остаточне рішення не виноситься, розгляд справи відкладається, сторонам направляються ухвали про перенесення судового засідання із зазначенням його дати, часу і місця.
- Якщо сторона не сповістила суд про наявність поважних причин для відсутності, суд має право розглянути справу без відсутньої сторони – за умови належного її сповіщення.
Розглянемо докладніше, які особливості пропуску засідань суду позивачем або відповідачем.
Як розлучитися, якщо не прийшов до суду позивач?
Одна справа, якщо судовий процес «бойкотує» відповідач, наприклад, при категоричному небажанні розлучатися, але зовсім інша справа, якщо в призначений день і час не є безпосередній ініціатор шлюборозлучної процедури.
Пропуск судового засідання з боку позивача – причина затягування або навіть припинення судового процесу. Звичайно, відсутність позивача на першому ж судовому засіданні не потягне за собою відмову суду від розгляду справи. Що зробить суд в такому випадку? Якщо позивач попередньо не повідомив суду про причини своєї відсутності та не подавав клопотання про розгляд справи без нього, суд, швидше за все, перенесе судове засідання. Сторонам повторно будуть направлені повідомлення про дату і час наступного засідання.
Одночасно з цим суд з’ясує позицію відповідача по предмету сімейного спору. Якщо з’ясується, що відповідач не хоче розлучатися, ще один пропуск позивачем судового засідання буде нести за собою припинення судового процесу і повернення позову. Якщо ж відповідач не заперечує проти розлучення, він може перешкодити поверненню позову і просити суд про прийняття рішення без присутності позивача.
У більшості випадків, повторна неявка позивача – це підстава для повернення позову і припинення судового процесу. При цьому закон не забороняє позивачу повторно подати позов, або оскаржити ухвалу суду про повернення позову, якщо причини пропуску судового засідання все-таки були поважними.
Як розлучитися, якщо не прийшов до суду відповідач?
Умисне бойкотування шлюборозлучного процесу з боку відповідача – зовсім нерідке явище. Багато хто думає, що пропуск засідань суду – це спосіб «виграти час» або навіть уникнути розлучення. Але це не так.
Що робить суд, якщо відповідач не приходить в призначений час?
Якщо відповідач завчасно сповістив суд про неможливість відвідати судове засідання, провадження в справі може бути таким:
- розгляд справи й винесення рішення без відповідача, якщо він письмово висловив свою згоду на розлучення;
- перенесення судового засідання, якщо причини неявки відповідача – поважні, що підтверджується необхідними документами.
Як правило, судове засідання переноситься навіть у тому випадку, якщо від відповідача не надходило ніяких повідомлень. Але таке перенесення можливе не більше трьох разів. Сторонам повторно розсилаються судові повістки. І якщо від відповідача, належним чином повідомленого, не надходить відповідь, справа розглядається без нього – в заочному порядку. Заочне рішення суду може бути скасовано, якщо протягом 30 днів від відповідача надійде відповідна заява, що супроводжується доводами та доказами, які можуть вплинути на судове рішення.
Іноді відповідач не йде на суд тільки тому, що навіть не знає про шлюборозлучний процес. Наприклад, якщо він живе зовсім не за тією адресою, яка вказана в позовній заяві. Читайте «Як дізнатися, чи вже подано позов про розлучення» з боку дружини або чоловіка.
Розлучення без присутності подружжя
Якщо подружжя згодні розлучитися, вони можуть завчасно вжити заходів, що дозволяють їм зовсім не відвідувати судові засідання. Розлучення відбудеться без присутності подружжя.
Що для цього потрібно?
- від позивача – клопотання про розгляд справи за його відсутності;
- від відповідача – клопотання про розгляд справи за його відсутності;
- від позивача і / або відповідача – нотаріально завірена довіреність про представництво інтересів в суді довіреною особою (з переліком повноважень).
Як розлучитися, якщо один з подружжя не з’явився на розлучення в ДРАЦС?
Адміністративне розлучення (через органи ДРАЦС) – процедура набагато простіша і швидша, ніж судовий процес розлучення, але для її проведення необхідно обов’язкове дотримання ряду умов.
- Згода чоловіка і дружини на розлучення.
- Бездітність подружжя.
Перша умова – згода подружжя на розлучення – має виражатися в одночасному візит чоловіка і дружини в орган ДРАЦС і подачі спільної заяви про розлучення.
Правда, є і виключення для тих подружжя, які в силу різних причин не можуть разом подати заяву. В такому випадку в орган ДРАЦС відправляється тільки один з них, але не спільною заявою, а з двома окремими заявами. Підпис на заяві відсутнього чоловіка повинна бути завірена нотаріально.
Таким чином, присутність чоловіка і дружини при подачі заяви про розлучення в орган ДРАЦС – обов’язково. Але шлюб розривається не відразу, а через 30 днів після подачі заяви, і під час процедури розірвання шлюбу необхідна присутність обох з подружжя. Неявка обох, або хоча б одного – підстава для анулювання заяви про розлучення. Якщо з поважних причин явка подружжя в ДРАЦС в призначений час неможлива, потрібно попередити про це і попросити про перенесення реєстраційної процедури.
Одностороннє розлучення в органах ДРАЦС, коли присутність другого з подружжя неможливо або не обов’язково – це виняток, передбачене Сімейним кодексом України. Такий хід справи можливий, якщо інший член подружжя:
- Визнаний в судовому порядку померлим або зниклим безвісти;
- Недієздатний, що встановлено рішенням суду.
Для розлучення в одному з перерахованих випадків ні присутність, ні згода чоловіка під час шлюборозлучної процедури в органах ДРАЦС не обов’язково.
Висновки:
- Розлучення в суді може відбуватися без участі одного або обох подружжя.
- Якщо відповідач не з’явився на засідання, суддя перенесе розгляд справи на іншу дату.
- Неявка позивача також призводить до перенесення засідання. Повторно невідвідування суду – підстава для повернення позовної заяви про розлучення.
- Допускається розірвання шлюбу без присутності чоловіка, якщо останній заявить клопотання про розгляд справи за його відсутності.
- Неявка відповідача понад трьох разів без поважних причин призводить до заочного рішення про розірвання шлюбу.
Найчастіше відповідач навмисно пропускає судові засідання, думаючи, що виграє час. Але потрібно пам’ятати, що такі неявки несуть за собою винесення заочного рішення – незалежно від того, хоче того відповідач чи ні? Нерідко чоловік ухиляється від отримання повідомлень про дату і час засідання. Другий з подружжя повинен знати про порядок дій. Дуже часто з цим виникають труднощі – позивачі просто чекають, поки відповідач зможе з’явитися в суд. Цього не відбувається, позивачі опускають руки. Якщо у вас такий випадок, і ви не знаєте, як вчинити – (по)ставити питання нашим юристам. Вони підкажуть порядок дій, допоможуть з клопотаннями та скорегують за строками. Юридична консультація підвищує шанси на успіх в суді. Навіть якщо у відповідача свої плани й він ухиляється від розлучення.
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:
- Розлучення за місцем проживання позивача
- Розлучення з трьома дітьми
- Заява про розлучення не за місцем прописки
- Розлучення в односторонньому порядку в РАЦС
- Як анулювати розлучення
- Чи є різниця, хто подає на розлучення?
- Підстави для розірвання шлюбу
- Заперечення на позов про розлучення
- Порядок розірвання шлюбу