Як анулювати розлучення

Чи можна анулювати розлучення

Чи можна анулювати розлучення в Україні?

Чи можна анулювати розлучення в Україні?

Рішення розірвати шлюб не завжди буває зваженим і безповоротним, і під дією сильних почуттів легко припуститися помилки. Через короткий строк ситуація може змінитися і подружжя зрозуміють, що даремно погарячкували з розлученням. Чи можна «все повернути назад»? Адже мова йде не тільки про взаємини і спільному побут, але і про громадянський статус, взаємних правах та зобов’язаннях, документах.

Найпростішим, а в деяких випадках – єдиним можливим способом відновити шлюб є ​​повторне одруження? У цій статті розглянемо, чи можна скасувати розлучення і як.

Чи можна скасувати розлучення в ДРАЦС?

Чи можна скасувати розлучення в органі ДРАЦС?

Якщо подружня пара подає на розлучення в орган ДРАЦС, проходить не менше 1 місяця, перш ніж шлюб буде розірвано. Протягом цього строку подружжя може передумати розлучатися. І якщо вони все-таки передумають, їм не обов’язково навіть повертатися в орган ДРАЦС, щоб забрати подану заяву – досить неявки в день, призначений для шлюборозлучної процедури, і розлучення не відбудеться – ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Правда, державне мито, яку подружжя заплатило при подачі заяви, теж не повертається.

Але якщо в день, призначений для шлюборозлучної процедури, з’являться подружжя, і розлучення відбудеться (в книзі реєстрації актів цивільного стану будуть внесені дані про розлучення), скасувати його буде вже неможливо. Чоловікові й жінці доведеться подавати нову заяву – про реєстрацію шлюбу.

Зв’язатися з адвокатом

 

Чи можна скасувати рішення суду про розірвання шлюбу?

Чи можна скасувати рішення суду про розірвання шлюбу?

Судова процедура розлучення істотно відрізняється від розлучення через органи ДРАЦС.

Причому, з самого початку: заява про розірвання шлюбу подає не подружня пара, а тільки один з подружжя – позивач, в той час як другий виступає в ролі відповідача. Отже, права і обов’язки сторін в судовому процесі також відрізняються.

Розглянемо, які методи зупинки або скасування шлюборозлучного процесу передбачені в Цивільному процесуальному кодексі для позивача і відповідача.

Відгук позовної заяви

Відгук позовної заяви

Згідно З цивільним процесуального кодексу України, справа про розірвання шлюбу має бути розглянута судом в строки, передбачені безпосередньо нормами кодексу.

До тих пір, поки суд не піде в нарадчу кімнату для винесення рішення по справі, позов про розірвання шлюбу може бути відкликаний. Правда, таке право надано тільки позивачеві.

Як відкликати позов про розлучення? Потрібно підготувати й подати до канцелярії суду клопотання про відмову (відкликання) позову.

Клопотання має містити:

  1. Найменування суду, в якому йде розгляд справи;
  2. П.І.Б. позивача у справі;
  3. Тема: «Заява про залишення позовної заяви без розгляду»;
  4. Дані про шлюборозлучну справу: П.І.Б. сторін, номер справи, дата подачі та стадія розгляду позову;
  5. Заява про залишення позовної заяви без розгляду;
  6. Дата подачі клопотання;
  7. Підпис.

Згідно Цивільного процесуального кодексу України, клопотання про відкликання позову, складене в письмовій формі – долучається до справи (з позначкою в протоколі судового засідання. Іноді позивач не подає письмове клопотання, а усно заявляє про відмову від позову в судовому засіданні. Тоді його заява заноситься до протоколу судового засідання, який підписується позивачем.

Суд виносить ухвалу, згідно з якою розгляд справи про розірвання шлюбу припиняється за клопотанням позивача. Шлюб зберігається.

Але крім цього, в законі передбачено ще один правовий наслідок відмови від позову: позивач не зможе більше звертатися до суду до того ж відповідача з тим самим позовом. Чи означає це, що потім буде неможливо розлучитися? Ні, не означає. Але підстави для розлучення доведеться шукати нові.

Приклад

Позивачка Самойлова подала в суд позов про розірвання шлюбу. Намір розірвати шлюб з чоловіком вона обґрунтувала тим, що відповідач не працює, не виховує дітей, не допомагає в побуті. В процесі судового розгляду позивачка відмовилася від позову. Через півроку Самойлова знову подала позов про розірвання шлюбу з тим же обгрунтуванням. Суд прийняв позов до розгляду, пославшись на Цивільний процесуальний кодекс України.

Зв’язатися з адвокатом

 

Примирення сторін

Примирення сторін

Адміністративне розлучення (через орган ДРАЦС) пропонує взаємну згоду подружжя, в той час, як в суд найчастіше доводиться йти через незгоду другого з подружжя на розірвання шлюбу.

Якщо відповідач проти розірвання шлюбу, ініційованого позивачем, він може просити суд надати строк для примирення. Також строк для примирення подружжю може бути призначений з ініціативи суду. Його тривалість – до 6 місяців.

Таким чином, відповідачу надано можливість відстрочити винесення рішення про розірвання шлюбу.

Не виключено, що за цей час чоловік і жінка дійсно помиряться і передумають розлучатися. Але результат справи все одно залежить від позивача. Якщо позивач не з’явиться до суду після закінчення примирливого строку, суд залишить справу без розгляду або припинить розгляд справи, якщо позивач з’явиться і заявить відмову від позову.

Якщо ж наміри позивача не зміняться, розірвання шлюбу відбудеться.

Оскарження заочного судового рішення

Оскарження заочного судового рішення

Якщо відповідач пропускає судові засідання, не повідомляючи суд про причини пропусків, суд може винести рішення за його відсутності (за згодою позивача). Це називається заочне рішення, і такий захід цілком справедливий, оскільки відповідачі часто ігнорують, навмисно затягують строки розгляду справи, «бойкотують» судовий процес.

Але іноді трапляється так, що відповідач пропускає судові засідання з поважних причин і не може своєчасно повідомити про них. Або зовсім не знає про шлюборозлучний процес. В такому випадку заочне рішення суду про розірвання шлюбу має бути скасовано.

Щоб скасувати рішення суду про розірвання шлюбу, винесене заочно, відповідач повинен підготувати відповідну заяву, в якому детально викласти причини відсутності на судових засіданнях. До заяви обов’язково повинні бути додані документи, якими підтверджуються зазначені в заяві поважні причини (наприклад, медична довідка).

У відповідача є 30 днів, щоб оскаржити і скасувати заочне рішення суду, відлік цього строку починається з моменту отримання документа.

Але треба розуміти, що скасування заочного судового рішення про розірвання шлюбу – не скасування розлучення в цілому. Судовий розгляд у справі буде відновлено, і якщо позивач не відмовиться від позову, рано чи пізно суд винесе рішення про розірвання шлюбу.

Зв’язатися з адвокатом

 

Як скасувати (оскаржити) рішення суду про розлучення: інструкція

Як скасувати (оскаржити) рішення суду про розлучення: інструкція

Вище ми розглянули способи зупинити, відстрочити судовий розгляд у справі про розірвання шлюбу, тим самим уникнути винесення судом остаточного рішення, а також скасувати неправомірно або поспішно винесене рішення суду про розірвання шлюбу.

Але що робити, якщо шлюб вже розірваний судом?

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Як розлучитися з чоловіком без дітей, Розлучення з простроченим паспортом, Позовна заява про розлучення та стягнення аліментів, Документи для розлучення, Які документи потрібні для розлучення через суд, Які документи потрібні для розлучення, Заява про розірвання шлюбу в РАЦС, Розлучення з дитиною до одного року.

Термін оскарження рішення суду

Термін оскарження рішення суду

Згідно Сімейного кодексу України, шлюб, розірваний в судовому порядку, припиняється не в день винесення судом відповідного рішення, а в день його вступу в законну силу. Відбувається це рівно через 1 місяць з дня винесення судового рішення. Значить, у подружжя є ще 30 днів для його оскарження.

Зв’язатися з адвокатом

 

Підстави для оскарження рішення суду

Підстави для оскарження рішення суду

Але підготовка апеляційної скарги – зовсім непроста справа. Вірніше, складно не стільки написати і подати скаргу, скільки домогтися її прийняття і розгляду. Тому що оскарження судових рішень можливо тільки на законних підставах.

Оскаржити судове рішення є сенс в тому випадку, якщо при розгляді шлюборозлучної справи було допущено порушення закону або процедури, наприклад …

  • Суд надав сторонам неповну інформацію про правові наслідки розірвання шлюбу;
  • Суд не надав сторонам можливість примирення;
  • Суд зробив неправильні висновки з наданих в позові відомостей;
  • Справа була розглянута не в повному складі (наприклад, відсутність перекладача, якщо позивач або відповідач не знає мови, якою ведеться судовий процес);
  • Сторони або зацікавлені особи не були належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи;
  • Неправильне оформлення процесуальної документації;
  • Порушення процедури прийняття рішення, тиск на суд.

Як ми бачимо, аргументи для перегляду судових рішень повинні бути вагомими і мотивованими. «Чоловік і дружина передумали розлучатися» – навряд чи суд визнає такий аргумент досить вагомим.

Форма і зміст скарги

Форма та зміст скарги

Апеляційна скарга не тільки повинна бути законно обґрунтованою. Форма і зміст скарги теж повинні відповідати процесуальним нормам. При підготовці документа потрібно керуватися Цивільним процесуальним кодексом України.

Потрібно вказати такі дані:

  1. Найменування суду, до якого подається скарга;
  2. П.І.Б., адреси сторін;
  3. Заголовок документа: «апеляційна скарга».
  4. Суть скарги: вказівка ​​на порушення порядку ведення справи, аргументи на користь скасування рішення суду про розлучення;
  5. Прохання: скасувати рішення суду нижчої інстанції, переглянути справу;
  6. Дата подачі скарги;
  7. Підпис.

До апеляційної скарги потрібно докласти такі документи:

  • Копію позову;
  • Копію рішення суду;
  • Квитанція з оплати судового збору;
  • Документи, які підтверджують зазначені в скарзі обставини або обґрунтовують прохання до суду.
Зв’язатися з адвокатом

 

Порядок оскарження

Порядок оскарження

Подавати скаргу потрібно в той же суд, який прийняв рішення, і вона буде передана до вищестоящого суду.

Якщо ж суд прийме апеляційну скаргу, справу буде передано у вищу судову інстанцію для перегляду. Суд скасує рішення нижчестоящого суду або позивач відмовиться від первісного позову про розірвання шлюбу.

Адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук, професор
Оскарження судового рішення про розірвання шлюбу - непросте завдання. Юристи радять вдаватися до такого заходу тільки в тому випадку, якщо вагомі підстави для цього дійсно є, і закон на стороні подружжя. В іншому випадку це марна трата часу. Набагато простіше - заново зареєструвати шлюб.

Пропуск строку оскарження

Пропуск строку оскарження

Якщо 30-денний строк для оскарження пропущено з поважної причини, подружжя може вимагати його відновлення. Їм доведеться довести, що строк подачі апеляційної скарги пропущено з поважної причини, приклавши підтверджуючі документи. Причинами можуть бути хвороби, відрядження, поштові затримки, форс-мажор. Якщо поважних причин пропуску строку немає, або пройшло вже занадто багато часу – завдання майже нездійсненне.

Зв’язатися з адвокатом

 

Судова практика. приклади

Судова практика. Приклади

Приклад 1

Подружжя Шульгини розлучилися в суді з ініціативи чоловіка, але через місяць відновили взаємини. Жінка завагітніла, але колишній чоловік заявив, що не визнає своє батьківство. Жінка звернулася до юриста за консультацією про те, як анулювати розлучення, відновити сім’ю і забезпечити батьківство на дитину. Юрист пояснив, що відповідно до закону, анулювати рішення суду про розірвання шлюбу, яке вступило в законну силу неможливо. Але оскільки вагітність наступила протягом 300 днів після розлучення, батьком дитини визнається колишній чоловік жінки.

Розірвати шлюб завжди складніше, ніж його укласти. Хоча б тому, що подружжю доводиться ділити майно, дітей, кредити та зобов’язання. Трапляється, що потрібно анулювати розірвання шлюбу. І тут виникають труднощі. Якщо у подружжя залишається час на обдумування рішення, можна просто не прийти в орган ДРАЦС. Складніше якщо розлучення відбулося в суді. Та ще й з набранням законної сили рішенням суду. Тут потрібно вивчити нюанси, строки, зразки документів і нові вимоги. Інакше розлучення відбудеться, і анулювати його не вдасться. Юристи нашого сайту готові надати  консультацію по виниклих питаннях. Якщо вам потрібно знати відповідь на питання, потрібно алгоритм дій, оцінка ризиків, уточнення деталей – зв’яжіться з юристами. Вони підкажуть, як бути в складній ситуації й на який результат розраховувати?

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Як анулювати розлучення» була для Вас цікавою і Ви дізналися щось корисне для себе, то ставте лайк цій статті, а також підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб не пропустити нові відео.
Інформація про нашу компанію

 

Як анулювати розлучення

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

  1. Процедура розлучення
  2. Розлучення під час вагітності
  3. Оформити розлучення в іншому місті
  4. Розлучення онлайн
  5. Розлучення з дитиною до трьох років
  6. Розлучення без згоди одного з подружжя
  7. Розлучення без свідоцтва про шлюб
  8. Подати заяву на розлучення
Оцініть статтю
( 2 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар