- Як розлучитися з чоловіком без дітей в Україні?
- Чи є обмеження для розлучення з чоловіком?
- Способи розлучення, якщо чоловік проти
- Розлучення в РАГСі
- Розлучення в суді
- Шлюборозлучний судовий процес
- Як скласти позов?
- Куди подавати позовну заяву про розлучення?
- Як відбувається розгляд справи в суді?
- Рішення суду та свідоцтво про розлучення
- Скільки триває шлюборозлучний процес?
- Що робити, якщо чоловік проти розлучення?
Як розлучитися з чоловіком без дітей в Україні?
У кожної жінки можуть бути власні причини для розлучення. В очах суспільства, батьків, друзів і знайомих вони можуть бути поважними (наприклад, чоловік «п’є-б’є-гуляє») або неповажними (наприклад, чоловік мало заробляє). Але тільки сама жінка може прийняти остаточне рішення.
Річ у тому, що сімейним законодавством нашої країни встановлено, що брати й розривати шлюб – це право, а не обов’язок. Нікого не можна примушувати до одруження або заміжжя проти волі. Навіть якщо чоловік проти розлучення, він не може позбавити жінку її законного права на розлучення.
Чи є обмеження для розлучення з чоловіком?
Невже законом не встановлено ніяких обмежень для розлучення?
Певні обмеження все ж існують. Але вони стосуються як жінок, так і чоловіків.
Подружжя не може розлучитися, якщо є вагітна дружина або дружина, яка має дитину до одного року.
Отже, у жінки немає ніяких законних підстав для розлучення під час вагітності.
Способи розлучення, якщо чоловік проти
Як відомо, розлучатися можна в органах ДРАЦС і в суді – в залежності від обставин.
Розлучення в РАГСі
Навіть якщо у подружньої пари немає дітей, розлучення в РАЦСі можливе тільки на основі взаємної згоди подружжя. Якщо чоловік проти розлучення – навряд чи вийде подати в ДРАЦС спільну заяву.
Але в ряді випадків можливе одноосібне звернення дружини в ДРАЦС із заявою про розірвання шлюбу, навіть якщо чоловік проти:
- чоловік недієздатний, що підтверджено рішенням суду;
- чоловік пропав безвісти або помер, що підтверджено рішенням суду.
Якщо ж чоловік живий, здоровий, чи законослухняна і не згоден розлучатися з дружиною, не залишається нічого іншого крім як подавати в суд.
Розлучення в суді
Розлучитися всупереч небажанню чоловіка можна тільки в суді. Причому шлюб буде розірваний на вимогу дружини – суд не може відмовити в задоволенні законного права громадянина.
Єдине, що може зробити чоловік – затягнути судовий процес, вимагаючи призначення судом строку для примирення або пропускаючи судові засідання. Однак рано чи пізно шлюб буде розірвано.
Шлюборозлучний судовий процес
Розглянемо докладніше процес розлучення в суді.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Розлучення з чоловіком при наявності дітей, Отримати свідоцтво про розлучення, Як дізнатися розлучений чоловік чи ні, Поміняти прізвище після розлучення, Розлучення із засудженим, Розлучення по довіреності, Як розлучитися заочно, Визнання шлюбу недійсним, Розлучення в односторонньому порядку з дітьми та без.
Як скласти позов?
Позовна заява складається відповідно до вимог цивільно-процесуального законодавства і складається з наступних частин:
- формальна частина:
- найменування суду, в який подається позов;
- дані про позивача (дружині) і відповідача (чоловіка) – П.І.Б., дати народження, адреси;
- дані про дітей (якщо такі є) – П.І.Б., дати народження, місце проживання;
- описова частина:
- де і коли був укладений шлюб;
- опис обставин сімейного життя в нинішній час;
- причини, за якими дружина ініціює розірвання шлюбу, доводи та докази;
- як має бути розв’язувати питання з проживанням, вихованням і матеріальним забезпеченням дітей (якщо такі є);
- як має бути розв’язувати питання із загальним майном;
- прохальна частина – прохання до суду розірвати шлюб (а також визначити місце проживання дітей, призначити аліменти, поділити спільне майно).
- Дата і підпис позивача;
- Список додатків:
- Квитанція про оплату судового збору. Детальніше про суму і порядок оплати держмита за розлучення читайте в статті “Скільки коштує розлучення у 2024 році”;
- копії позову і документів для відповідача;
- паспорт, ІПН;
- свідоцтво про шлюб;
- свідоцтва про народження дітей (якщо такі є);
- інші документи (довідки, характеристики, документи на спільне майно та інш.)
Куди подавати позовну заяву про розлучення?
З позовною заявою про розлучення можна звертатися:
У районний (міський чи міськрайонний суд) – в тому випадку, якщо у подружжя є розбіжності щодо спільних дітей або загального майна, або ж відсутня згода другого з подружжя на розірвання шлюбу.
Як відбувається розгляд справи в суді?
Якщо позовну заяву оформлено правильно і необхідні документи надані, суд приймає позов до розгляду. Він призначає дату першого судового засідання – як правило, через місяць після подачі позову. Про майбутні судові засідання сповіщається позивач (дружина) і відповідач (чоловік).
На судовому засіданні суд з’ясовує, як складалися їхні стосунки, що послужило причиною для розлучення, чи можливо примирення чоловіка і дружини, як повинні бути вирішені питання з проживанням, вихованням і матеріальним забезпеченням дітей, з поділом майна.
Часто виникають ситуації, коли чоловік, той, хто противиться розлучення, вимагає призначити строк для примирення з дружиною – від 1 до 6 місяців. Якщо протягом цього строку чоловікові не вдасться переконати дружину в доцільності збереження сім’ї, на наступному судовому засіданні шлюб буде розірвано.
Рішення суду та свідоцтво про розлучення
Через 30 днів судове рішення вступає в силу. Чоловікові і дружині видається виписка з судового рішення – з нею потрібно відправитися в орган ДРАЦС, співробітники якого внесуть записи про розірвання шлюбу до реєстраційної книги.
Судове рішення про розлучення вступає в законну силу через 30 днів після винесення. Подружжю – тепер уже колишнім – НЕ видаються свідоцтва про розірвання шлюбу.
Скільки триває шлюборозлучний процес?
Як вже говорилося вище, з моменту подачі позовної заяви проходить не менше ніж місяць до першого судового засідання. Якщо шлюб розривається вже на першому засіданні, буде потрібно почекати ще 30 днів для набрання судовим рішенням чинності. Разом 2 місяці.
Але якщо чоловік категорично проти розлучення, він може навмисно затягувати судовий процес. Наприклад, вимагати строку для примирення з дружиною (1-6 місяців). Щоб цього уникнути, дружині бажано вказати в позовній заяві, що примирення з чоловіком неможливо і привести переконливі доводи, надати докази – показання свідків, висновки експертів, довідки.
Ще одна поширена чоловіча тактика – не бути на судовому засіданні, що змушує суд переносити розгляд справи (до 1 місяця). Однак треба сказати, що шлюборозлучний процес не може тягнутися нескінченно. Всього три пропущених судових засідання – і суд виносить рішення про розлучення під час відсутності чоловіка.
Що робити, якщо чоловік проти розлучення?
Оскільки цей сайт присвячений виключно юридичній, а не психологічній стороні розлучення, ми не станемо давати порад. Прислухатися, прощати, примирятися, намагатися зберегти сім’ю або припиняти сімейні відносини – це рішення, які жінка має право приймати самостійно, зваживши всі «за» і «проти».
Як вже було сказано вище, навіть якщо чоловік категорично проти розлучення, він не зможе перешкодити розірвання шлюбу, якщо цього хоче дружина. Однак закон надає чоловікові можливість зробити все необхідне для збереження сім’ї – під час виділеного судом строку для примирення. Нерідкі випадки, коли по закінченні цього строку дружини забирають позовні заяви.
Якщо чоловік у своєму спротиві розлучення робить сильний моральний тиск на дружину, загрожує, застосовує заходи фізичного або психічного насильства – необхідно якомога швидше звернутися за допомогою! Не тільки до юристів, а й в правоохоронні органи або органи опіки – якщо під «гарячу» руку можуть потрапити діти.
Для швидкого і безпечного ведення шлюборозлучного процесу – заручитися професійною юридичною підтримкою.
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua: