Як розпочати розлучення в Україні?
Розлучення – дуже нервовий та стресовий процес. Але ви можете звести до мінімуму стрес, якщо знаєте, з чого почати розлучення, і морально підготуйтеся до нього. Розлучення можна здійснити як у РАЦСі, так і в суді, все залежить від того, чи є у подружжя, що розлучається, разом малолітні діти і чи є між ними розбіжності з приводу поділу загального майна. В обох випадках потрібно зібрати необхідний пакет документів та написати заяву.
Розлучення через РАЦС
Якщо у пари немає неповнолітніх дітей, обидва партнери розлучаються, вони повинні подати заяву про розлучення до РАЦСу. Процес спрощений та займає мінімум часу. Як подати заяву про розлучення через РАЦС:
- Необхідно вирішити, до якого пункту РАЦСу слід подати заяву. Це може бути відділ за місцем реєстрації одного з партнерів або РАЦС, де було укладено шлюб.
- Уточнюйте час роботи або домовтеся про зустріч.
- Заповніть заяву про розлучення за допомогою необхідної форми.
- Оплатіть державне мито за розлучення у відділенні банку, терміналі самообслуговування або через Інтернет.
- Віддайте документи співробітнику РАЦСу та дізнайтеся, коли можна буде забрати свідоцтво про розірвання шлюбу.
- Приходьте в РАЦС в обумовлений день та отримайте свідоцтво про розірвання шлюбу.
Від пари, що розводяться, потрібен наступний пакет документів:
- Свідоцтво про шлюб, копія та оригінал;
- Паспорти та ІПН кожного подружжя;
- Квитанція про сплату державного мита;
- Спільна заява про розірвання шлюбу.
Якщо один із подружжя не може бути присутнім у РАЦСі при подачі заяви про розлучення, він або вона заповнює форму заздалегідь, нотаріально завіряє її та передає другому подружжю для передачі до органу ДРАЦС.
У деяких випадках можливе розірвання шлюбу у РАЦСі за наявності неповнолітніх дітей. Якщо один із подружжя офіційно визнаний зниклим безвісти, недієздатним або померлим, інший з подружжя може подати заяву про розлучення до РАЦСу, навіть якщо в сім’ї є маленька дитина. У цьому випадку заява оформляється в односторонньому порядку і до пакета документів має бути додане офіційне рішення суду щодо другого партнера.
Розлучення у суді з поділом майна
У разі розлучення ділитися можна лише спільним благом. Пожертвувані або успадковані предмети та майно, набуте подружжям до шлюбу, не включаються. Розлучення може мати місце за згодою з поділом майна або за рішенням суду. Перший варіант можливий, якщо пара підписала шлюбний договір або є нотаріально завірена передача майна.
У конфліктній ситуації суд ділить спільне майно порівну між подружжям незалежно від того, з ким проживають діти.
Відповідно до закону, всі матеріальні цінності оцінюються у грошах, щоб полегшити процес поділу. Отже, ви повинні ініціювати розлучення з розподілом майна за документами на всі основні спільні активи, зібрані для оцінки їхньої вартості. Якщо власність неподільна, вона переходить до одного з подружжя, який має сплатити другу половину ринкової вартості майна.
Далі необхідно правильно підготувати справу про розлучення для подання до суду. Зробити це можна як за допомогою юриста, так і самостійно.
Кількість претензій та необхідні документи залежать від того, чи є у подружжя майнові суперечки. Якщо пара не має прав на спільну власність, партнери подають лише один позов про розлучення.
Якщо є спільне майно, яке підлягає поділу, добровільна угода про поділ загального блага або заяву про поділ загального блага має бути передана до суду. Якщо у вас є шлюбний договір, ви також маєте надати його копію в суді.
Якщо подружжя вирішить не погіршувати відносини і розлучитися мирним шляхом, процес займе деякий час і буде найменш «травматичним», навіть якщо у них є спільне майно та діти. У разі конфлікту інтересів процес затягується і може тривати до 6 місяців, доки суд не ухвалить рішення про поділ спільної власності, місце проживання дітей після розлучення та порядок виплати аліментів. Незгодний чоловік може оскаржити рішення суду вищої інстанції.
Тільки офіційний шлюб може бути розірвано. Це не поширюється на цивільні шлюби. Штамп в паспортах про розірвання шлюбу НЕ ставиться.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Закон про розлучення (законодавство), Швидке розлучення в Україні, Рішення суду про розірвання шлюбу, Розірвання шлюбу неповнолітніх, Реєстрація розірвання шлюбу, Розірвання шлюбу в суді, Зміна прізвища після розлучення.
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua: