З ким залишається дитина після розлучення батьків в Україні?
Після розлучення життя всіх членів сім’ї кардинально змінюється. Крім майнових питань, важливо вирішити подальшу долю дітей. Батьки мають вирішити, з ким із них житимуть неповнолітні діти після розлучення.
Добре, якщо цю проблему буде вирішено за спільною згодою сторін. Але іноді фігуранти шлюборозлучного процесу не хочуть йти назустріч, і тоді питання подальшого перебування дітей вирішується в суді.
Можна мирно домовитись, з ким залишаться діти
Найменш травматичний варіант для всіх членів сім’ї та особливо для дітей – це «мирне» розв’язання проблеми без залучення третіх осіб. З цією метою батькам рекомендується укласти мирову угоду з дітьми до подання заяви про розлучення (зразок можна завантажити нижче) та додати його копію до позову про розлучення, щоб прискорити судовий процес.
- Дитячий договір складається за погодженням сторін та вказує, з ким перебуватиме малюк. У ньому також описані права та обов’язки розлученого чоловіка, зазначено, як часто, на чиїй території та як довго відбуваються зустрічі з малюком, а також зазначений розмір аліментів.
- Один із способів мирного вирішення проблеми дитини – спільна опіка, що дозволяє дитині жити поперемінно з батьком та матір’ю. Але в нашій країні така практика поки не набула широкого поширення.
- Розлучений чоловік виплачує аліменти. У більшості випадків дитина залишається з матір’ю, але батько має право ростити дитину, бачити її, приймати рішення про її виховання, лікування та одужання.
- Дитячий договір складається у трьох примірниках та засвідчується нотаріально. Дві копії роблять батьки, третя залишається у нотаріуса в архіві. Якщо в сім’ї більше однієї дитини, у документі докладно описані умови життя та подальша доля кожної людини. Якщо умови договору не порушують права дітей, суд їх схвалить.
Виконання всіх пунктів «Угоди про дітей» є обов’язковим для обох партнерів, щоб вчинити порушення закону публічним позбавленням виконавця.
Встановлення місця проживання дитини в суді
З ким залишаються неповнолітні діти, якщо їхні батьки розлучаються?
Якщо угода про долю дітей не вдалася або якщо досягнута угода суперечить інтересам дітей, місце проживання дитини буде визначено судом після розлучення батьків. Суд розглядає, з ким із дорослих залишиться дитина після розлучення, хто виплачуватиме йому аліменти та в якому розмірі.
Юридичне право визначення місця проживання дитини (дітей) має містити таку інформацію:
- Прізвище, ім’я, по батькові та адресу проживання подружжя;
- ПІБ дитини, адреса фактичного місця проживання та реєстрації;
- Дата подання та підпис заявника.
У заяві про розлучення обов’язково вказати, чому дитина може жити із чоловіком-заявником після розлучення. До заяви повинні бути додані докази, щоб дитина не проживала з другим чоловіком, якщо такою є. Як правило, заява на отримання допомоги на дитину подається одночасно із цим правом. Ці заяви зазвичай розглядаються приблизно протягом 2 місяців, після чого суд вирішує, з ким саме житимуть діти.
Наступні фактори впливають на рішення суду про те, з ким залишиться дитина:
- Житлові умови та дохід обох батьків;
- Відносини малюка з батьками та ступінь емоційної прихильності до кожного з них;
- Бажання самої дитини, якщо їй більше 10 років;
- Кількість дітей у сім’ї.
Думка дитини старше 10 років обов’язково враховується у суді, але не є вирішальним аргументом.
Не все ясно про рівень доходів кожного з колишнього подружжя. Якщо хтось із них заробляє більше, у них може взагалі не вистачити часу на дитину. Суд бере до уваги всі фактори в сукупності для ухвалення рішення. Основне завдання судді – розв’язувати проблему з урахуванням інтересів та потреб дитини.
Якщо в ході судового розгляду суддя встановить, що один із подружжя завдав шкоди інтересам дитини, він може відмовити батькові в праві бачитися з дитиною та брати участь у її вихованні. У цю ситуацію входять випадки жорстокого поводження, образ, поведінки дорослих, приниження гідності дитини.
Участь органу опіки та піклування у з’ясуванні подальшого перебування дітей
Якщо дружина та чоловік не можуть домовитися про те, з ким залишатись малюкові після розлучення, до розв’язання проблеми обов’язково залучаються органи опіки. Ви повинні стежити за захистом інтересів неповнолітніх дітей.
Органи опіки досліджують житлові умови дитини та батьків, звертаючи увагу на такі моменти:
- умови життя обох батьків;
- Скільки часу дорослі можуть приділяти дітям, наскільки завантажено їхній робочий графік;
- Майно батька та матері;
- Чи є у чоловіка та жінки шкідливі звички?
У ході розгляду складається закон, який буде використаний у суді для визначення місця проживання дитини.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Закон про розлучення (законодавство), Швидке розлучення в Україні, Рішення суду про розірвання шлюбу, Розірвання шлюбу неповнолітніх, Реєстрація розірвання шлюбу, Розірвання шлюбу в суді, Зміна прізвища після розлучення.
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua: