Які документи потрібні для розлучення через суд в Україні?
Іноді підготовка позову та збір документів викликає більше страхів і побоювань, ніж сам процес розлучення в суді. Дійсно, ряд вимог до позовної заяви і довгий перелік документів може навіть відбити бажання розлучатися. Може це й на краще?
Якщо ж бажання розлучитися тверде і непохитне, ця стаття допоможе розібратися з підготовкою позову і збором документів. Насправді нічого складного в цьому немає.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Причини розлучення в позовній заяві, Розлучитися з дружиною без згоди, Розлучитися з чоловіком без згоди, Розлучення через РАЦС з дітьми, Розлучитися з дружиною, якщо є неповнолітні діти, Розлучення з чоловіком при наявності дітей, Отримати свідоцтво про розлучення, Як дізнатися розлучений чоловік чи ні, Поміняти прізвище після розлучення.
Позовна заява на розлучення. Зразок
Основний документ для розірвання шлюбу в суді – це позовна заява. Вона повинна бути складеною в письмовій формі і відповідати вимогам цивільно-процесуального законодавства.
Позов повинен містити наступні дані:
- Повне найменування судового органу, до якого подається позовна заява;
- Дані про позивача: П.І.Б., місце і дата народження, адреса проживання та реєстрації, місце роботи, паспортні дані,
- Дані про відповідача: ПІБ, місце і дата народження, адреса проживання та реєстрації, місце роботи, паспортні дані, ІПН;
- Місце і час укладення шлюбу, посилання на що підтверджує документ – свідоцтво про шлюб;
- Згоду або незгоду відповідача з розлученням, посилання на письмовий документ (при наявності);
- Наявність спільних неповнолітніх дітей, дані дітей: П.І.Б., дата і місце народження, місце проживання, з посиланням на що підтверджує документи – свідоцтва про народження дітей;
- Досудове врегулювання спору про місце проживання дітей, про виховання дітей і оплаті аліментів на дітей;
- Вказівка законодавчих норм, на підставі яких позивач звертається до суду;
- Прохання до суду про розірвання шлюбу;
- Додаткове прохання до суду (про визначення місця проживання дітей, про виховання дітей і оплаті аліментів на дітей, на позивача, про розподіл майна);
- Перелік документів, які додаються до позовної заяви на підтвердження зазначених даних і прохань до суду;
- Дата подачі позовної заяви;
- Підпис позивача.
Якщо позов містить тільки вимогу про розірвання шлюбу, скласти його самостійно не складе труднощів. Якщо розірвання шлюбу ускладнюється спорами про дітей (про місце проживання, виховання та утримання дітей) або поділом майна, краще довірити складання позовної заяви професійного юриста.
Перелік документів, які додаються до позовної заяви на розлучення
Законом не визначено перелік документів, які додаються до позовної заяви про розірвання шлюбу. Він залежить від сімейних і матеріальних обставин (наявність дітей, наявність майна, що підлягає розподілу), від позовних вимог, які пред’являються в позові (визначення місця проживання дітей, стягнення аліментів, поділ майна).
Наприклад, якщо між чоловіком і дружиною був укладений шлюбний договір, угоду про дітей або про розподіл майна, докласти ці документи до позову буде незайвим. Якщо від відповідача надійшла згода на розірвання шлюбу в письмовій формі, її теж потрібно докласти до позову. Всі ці документи значно прискорять і спростять судовий процес.
Суд може зажадати від позивача або відповідача подачі додаткових документів.
Стандартний пакет документів для розлучення в суді включає:
- Позовна заява в 3 екземплярах: один – для позивача, другий – для відповідача, третій – для суду;
- Квитанція про оплату судового збору;
- Оригінал паспорта громадянина України або інший документ, що засвідчує особу позивача; індивідуальний податковий номер;
- Оригінал свідоцтва про шлюб;
- копії свідоцтв про народження дітей;
- Виписка з будинкової книги позивача, відповідача, або обох подружжя. Цей документ підтверджує місце проживання подружжя – спільне або подільне, а також місце проживання дітей;
- Шлюбний контракт (при наявності);
- Угода про дітей (при наявності);
- Угода про розподіл майна (при наявності);
- Письмове, нотаріально завірена згода на розлучення (якщо відповідач не може або не бажає брати участь в шлюборозлучному процесі). Цей документ містить:
- П.І.Б. відповідача;
- дата і місце народження, місце проживання і реєстрації;
- дата і місце укладення шлюбу, посилання на документ, що підтверджує – свідоцтво про шлюб;
- згоду на розлучення з позивачем;
- наявність або відсутність претензій до позивача;
- дата складання документа;
- підпис відповідача.
- Довіреність представника (якщо інтереси позивача або відповідача представлятиме довірена особа);
- Документи з місця роботи позивача і відповідача: довідка про заробітну плату, характеристика;
- Перелік спільного майна, якщо ставиться вимога про їх розподіл між позивачем та відповідачем;
- Розрахунок і обґрунтування суми аліментів, якщо одночасно з вимогою про розлучення ставиться вимога про стягнення аліментів.
Як ми бачимо, документи можуть бути різними – вони залежать від тих вимог, які заявляють подружжя при розірванні шлюбу. Тут потрібно грамотно розібратися в ситуації і підготувати документи відповідно до цілей.
Рубрика «Питання / Відповідь» про документи для розлучення через суд
На випадок втрати документа, є кілька варіантів:
- Відновити свідоцтво – на підставі реєстраційного номера або дати укладення шлюбу (але тільки в разі розлучення через ДРАЦС).
- Подавати позов і клопотання про вимогу документа у другого чоловіка (відповідача). Наприклад, якщо останній навмисно приховує свідоцтво від позивача.
- Звернутися в орган ДРАЦС за видачею дубліката свідоцтва про шлюб. Дублікат має таку ж юридичну силу, що й оригінал.
За видачею дубліката можна також звернутися в орган ДРАЦСу. Попередньо доведеться сплатити держмито.
Я хочу розписатися з чоловіком, який одружений. Але він не знає, де проживає його нинішня дружина в цей момент. Зі мною він живе вже півтора року та офіційно зареєстрований на моїй житловій площі. Де вона знаходиться наразі він не знає. Як нам бути?
До розірвання поточного шлюбу, новий укладати не можна. Тому у Вашому випадку можна порадити два варіанти:
- Чоловік подає позов про розірвання шлюбу в суд за останнім відомим місцем проживання дружини або її цінного майна (квартири);
- Звернутися в органи внутрішніх справ і написати заяву про визначення місця знаходження подружжя (розшуку). Поліція встановить, де зараз перебуває дружина – а потім можна буде з нею зв’язатися. Наприклад, для подачі спільної заяви в ДРАЦС – це буде простіше і швидше, ніж в суді.
Зазвичай з цим проблем не виникає. Навіть якщо звернутися до суду, місцезнаходження дружини буде встановлено. А якщо не встановлять, на розлучення це не вплине.
Допомога юриста при розлученні через суд
Замислившись про розірвання шлюбу, люди часто йдуть на поводу у своїх емоцій. Іноді це не сильно шкодить загальній справі, але часом створює відчутні труднощі для шлюборозлучного процесу. Якщо ви вирішили розлучатися, але бажаєте зробити це цивілізовано – приготуйтеся до збору величезного переліку документів. Найскладніше зібрати папери, якщо не маєш уявлення про їх призначення. А адже окремі документи вимагають звернення до кількох інстанцій за потрібними підписами. Займаючись всім самостійно, вам доведеться перечитати силу-силенну юридичної літератури або опитати купу знайомих. Чи є варіант простіше?
Пропонуємо вам онлайн консультацію з питань розірвання шлюбу. Навіть якщо ви зіткнулися з нерозв’язною проблемою, опишіть її нашого юриста або адвоката – фахівець підкаже способи вирішення і порадить, як вам краще вчинити. На безплатної консультації вас отримаєте відповіді на наступні питання:
- які потрібні документи при розлученні з дітьми?
- як правильно скласти позовну заяву?
- куди звертатися з документами?
- коли потрібно йти до нотаріуса?
- які документи потрібні для поділу майна та ін.
Разом з юристом ви знайдете відповіді на виниклі питання, тоді як в поодинці ризикуєте допустити помилки й витратити час на збір непотрібних довідок. юрист або адвокат виступить вашою опорою в питанні розлучення через суд.
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:
- Розлучення із засудженим
- Розлучення по довіреності
- Як розлучитися заочно
- Визнання шлюбу недійсним
- Розлучення в односторонньому порядку з дітьми та без
- Як розлучитися з чоловіком без дітей?
- Розлучення з простроченим паспортом
- Позовна заява про розлучення та стягнення аліментів
- Документи для розлучення