- Поділ однокімнатної квартири при розлученні в Україні
- Загальні положення закону про розподіл подружнього майна
- Коли однокімнатна квартира не підлягає поділу?
- Коли однокімнатна квартира ділиться порівну?
- Як поділити однокімнатну квартиру при розлученні?
- Поділ однокімнатної квартири за згодою
- Порядок дій при поділі однокімнатної квартири при розлученні
- Зразок угоди про поділ однокімнатної квартири при розлученні
- Документи для поділу однокімнатної квартири при розлученні
- Поділ однокімнатної квартири при розлученні через суд
- Порядок дій при поділі однокімнатної квартири при розлученні
- Позовна заява про поділ однокімнатної квартири при розлученні
- Документи для поділу однокімнатної квартири при розлученні
- Держмито за поділ однокімнатної квартири при розлученні
- Процедура поділу однокімнатної квартири при розлученні
- Мирова угода сторін щодо поділу однокімнатної квартири при розлученні
- Судове рішення щодо поділу однокімнатної квартири при розлученні
- Способи поділу однокімнатної квартири
Поділ однокімнатної квартири при розлученні в Україні
Однокімнатна квартира може стати хорошим стартом подружнього життя, але в разі розлучення вона може перетворитися в предмет суперечок і розбіжностей між чоловіком і дружиною. На перший погляд здається, що поділити спільну однокімнатну квартиру неможливо – це не так, особливо, якщо чоловік і жінка готові вирішити питання мирним шляхом. Але навіть якщо мирний спосіб вирішення конфлікту виключений, у подружжя завжди є можливість вдатися до судового посередництва.
У даній статті ми розглянемо, які правила поділу подружнього 1-кімнатної квартири передбачає закон і як цей поділ здійснюється на практиці.
Загальні положення закону про розподіл подружнього майна
Розділ «одинички» – це досить поширена, але не проста ситуація. З процесуальної точки зору поділ однокімнатної квартири нічим не відрізняється від поділу іншого майна. Складність – в способах дозволу майнового спору і практичному застосуванні приписів закону.
Коли однокімнатна квартира не підлягає поділу?
Перш, ніж приступати до поділу квартири, необхідно встановити правовий режим власності. Квартира може належати тільки чоловікові або дружині, якщо вона була придбана до шлюбу (або в шлюбі – на особисті кошти), була отримана у спадок або в подарунок. У такому випадку вона взагалі не підлягає розподілу відповідно до Сімейного кодексу України.
Отже, квартира не ділиться, якщо:
- була придбана одним з подружжя до вступу в шлюб;
- була приватизована одним чоловіком, в той час як інший член подружжя відмовився від участі в приватизації;
- була отримана в подарунок;
- була успадкована;
- була придбана в шлюбі, але не за спільні, а за особисті кошти одного з подружжя.
Таким чином, особиста квартира – не ділиться. Однак в деяких випадках вона все-таки може бути визнана спільного подружнього власністю і поділена, навіть якщо і не порівну:
- якщо належала одному з подружжя, але за спільні гроші або за гроші другого чоловіка була поліпшена і набрала в ціні;
- якщо була придбана в кредит одним з подружжя до шлюбу, але кредит виплачувався в шлюбі – за рахунок спільних коштів або коштів другого чоловіка.
Коли однокімнатна квартира ділиться порівну?
Якщо ж квартира була придбана в шлюбі, згідно Сімейного кодексу України, вона належить подружжю на праві спільної власності і при розлученні ділиться порівну. Причому не має значення, хто зробив покупку, на які кошти вона була здійснена, на ім’я кого з подружжя була зареєстрована.
Таким чином, важливо розуміти: поділити можна тільки квартиру, яка була придбана в шлюбі.
Отже, спільна подружня власність ділиться на рівні частки.
Однак в деяких випадках можна домогтися збільшення або зменшення частки одного з подружжя – підстави для цього в законі передбачені. Якщо мова йде про мирній домовленості чоловіка і дружини, то вони наділені правом поділити належну їм нерухомість на власний розсуд – порівну або не порівну. Якщо ж мова йде про судовий порядок поділу спільної власності, то порушити принцип рівності часток суд може тільки в разі, якщо :
- Збільшення частки відбувається в інтересах неповнолітніх дітей, які залишаються проживати з чоловіком або дружиною після розлучення;
- Зменшення частки відбувається через неучасті чоловіком або дружиною в забезпеченні сім’ї без поважних причин або нерозумне витрачання сімейних коштів на шкоду інтересам сім’ї.
Як поділити однокімнатну квартиру при розлученні?
З процесуальної точки зору існує два способи вирішити питання поділу однокімнатної квартири:
- Мирне, добровільне угоду. Подружня пара приходить до компромісного рішення про розподіл всього спільно нажитого майна, в тому числі, однокімнатної квартири, становить письмова угода, яка містить всі досягнуті домовленості, і засвідчує його в нотаріальній конторі;
- Судовий розгляд. Подружня пара, яка в силу різних причин не може мирно вирішити майновий спір, може звернутися до суду з позовом про поділ спільної нерухомості.
Згідно Сімейного кодексу України, поділити спільне майно подружжя може не тільки під час шлюборозлучного процесу або після розлучення, але навіть під час шлюбу – за взаємною згодою подружжя або на вимогу одного з них.
Поділ однокімнатної квартири за згодою
Подружня пара може самостійно поділити все, що їй належить, шляхом складання та підписання письмової угоди (за бажанням, подружнє угода може бути посвідчено в нотаріальній конторі). Це право передбачено Сімейним кодексом України.
Подружнє угоду про розподіл квартири має багато переваг:
- Індивідуальність. У подружньому угоді може бути передбачено абсолютно будь-який порядок і спосіб розподілу спільної власності, який враховує інтереси, потреби і бажання чоловіка і дружини, головна умова – їх взаємна згода. Ще одна обов’язкова умова – подружнє угода не може порушувати майнові права чоловіка або дружини, наприклад, містити умову, згідно з яким квартира дістається одному чоловікові, а другий залишається ні з чим.
- Визначеність. Звертаючись до суду з позовом про поділ квартири, складно передбачити, як піде судовий процес, яким буде судове рішення. Нерідко співвласникам квартири доводиться оскаржувати рішення суду, яке не відповідає їхнім очікуванням. При добровільний поділ майна – все відбувається згідно з узгодженим планом.
- Оперативність. Як відомо, судові процедури, починаючи від підготовки позову і до отримання судового рішення, тривають довго і забирають багато часу. Обговорення умов мирної угоди, складання і підписання – це відбувається набагато швидше.
- Економія. Те ж саме стосується і грошових витрат – в порівнянні з судовою тяганиною процедура укладення шлюбного угоди тягне за собою мінімальні фінансові витрати.
- Цивілізованість. Розлучення – емоційно складний для чоловіка і жінки період, який часто супроводжується суперечками і сварками. Судова процедура, як правило, тільки підсилює напругу в стосунках і посилює розлад, в той час як підготовка письмової угоди сприяє взаєморозумінню і досягненню компромісу.
Але у подружнього угоди є і недолік – воно повинно виконуватися сторонами так само добровільно, як було добровільно укладено. І якщо один з подружжя раптом «передумає» і відмовиться виконувати умови досягнутої домовленості, другому з подружжя доведеться звертатися в судовий орган для вирішення спору. Іноді в процесі поділу квартири стає ясно, що угода була складена шляхом морального тиску, насильства, із застосуванням погроз – тоді його можна визнати недійсним через суд.
Порядок дій при поділі однокімнатної квартири при розлученні
Який буде порядок дій подружжя, якщо вони вирішили скласти угоду про розподіл квартири? Все дуже просто:
- Подружжя приймають рішення про розподіл квартири;
- Подружжя (самостійно або за допомогою юриста) складають документ, в якому будуть грамотно і точно викладені всі досягнуті домовленості щодо розподілу спільної власності;
- Готовий документ підлягає (за бажанням подружжя) нотаріальному посвідченню;
- Якщо подружнє угоду вносить зміни в права власності на квартиру, вони повинні бути зареєстровані в органах.
Укласти подружнє угоду можна в будь-який момент – ще під час шлюбу або вже після розлучення. Головне – зробити це до того, як спільна квартира буде поділена судом за позовом одного з подружжя.
Зразок угоди про поділ однокімнатної квартири при розлученні
Чоловік і дружина про все можуть домовитися і усно, але щоб досягнута домовленість мала юридичну силу, вона повинна бути оформлена у вигляді письмового документа. Нотаріальне посвідчення – не обов’язково.
Документ повинен містити такі відомості:
- П.І.Б., дата народження, місце проживання, паспортні дані сторін;
- відомості про сімейний стан сторін (перебування в шлюб / розлучення);
- перелік власності на момент поділу з докладним описом кожного майнового об’єкта (якщо мова йде про квартиру – адреса, поверх, площа, кількість кімнат);
- дата і підстава набуття квартири;
- право власності на квартиру;
- вартість спільної квартири;
- спосіб розподілу спільної квартири (докладніше про можливі способи поділу однокімнатної квартири читайте нижче);
- додаткові умови;
- дата;
- підписи сторін.
Документи для поділу однокімнатної квартири при розлученні
Оскільки подружнє угода має містити точні відомості про подружжя, а також про квартиру і інше майно, яке підлягає поділу, в процесі його підготовки можуть знадобитися такі документи:
- паспорта сторін;
- свідоцтво про шлюб / розлучення;
- технічні, правовстановлюючі на квартиру (вони будуть потрібні також для проведення реєстрації змін до реєстру прав нерухомості);
- оціночні документи на квартиру.
Копії документів додаються до кожного примірника подружнього угоди. Важливо зберегти екземпляр угоди на той випадок, якщо доведеться звертатися до суду з позовною заявою.
Поділ однокімнатної квартири при розлученні через суд
Суперечку, яку неможливо вирішити шляхом мирних переговорів і домовленостей, можна вирішити в судовому порядку.
Порядок дій при поділі однокімнатної квартири при розлученні
Що робити чоловікові або дружині, якщо питання поділу однокімнатної квартири можливий тільки в судовому порядку? Порядок дій буде такий:
- Підготовка позовної заяви.
Нижче вам будуть дані докладні рекомендації щодо підготовки позовної заяви, а також представлений зразок, на основі якого Ви зможете скласти позов самостійно. Крім того, на нашому порталі працюють юристи, які готові проконсультувати Вас по будь-якому питанню, що стосується поділу подружнього майна:
- Підготовка пакету документів;
- Оцінка вартості квартири.
Вартість квартири вказана в технічних документах. Однак зазначена інвентаризаційна вартість квартири – значно нижче ринкової. Щоб визначити ринкову вартість квартири, потрібно звернутися за послугами експертної компанії або незалежного експерта-оцінювача. В оціночному акті, який видається за результатами проведеної оцінки, буде вказана адекватна вартість квартири, яка залежить від численних факторів – розташування, стану будинку, поверховості, планування. Детальніше про оцінку майна – в статті «Оцінка майна при поділі майна подружжя».
- Розрахунок і оплата державного мита за подачу позову;
- Подача позову до судового органу;
Перед тим, як вирушати в судовий орган, незайвим буде дізнатися дні та години роботи канцелярії для прийому позовних заяв – це заощадить Ваш час.
- Участь в судових засіданнях;
- Отримання примірника судового рішення;
- Реєстрація змін в праві власності на квартиру в органі Росреестра.
Позовна заява про поділ однокімнатної квартири при розлученні
До складання позовної заяви пред’являються особливо суворі правила – оскільки це процесуальний документ, він повинен мати чітку структуру і зміст, складати його в довільній формі неприпустимо. У разі серйозного невідповідності позовної заяви формою і змістом, передбачених Цивільним процесуальним кодексом України, суд може залишити його без руху, зобов’язавши позивача внести потрібні зміни в виділений для цього строк, а в разі невиконання позивачем вказівок суду – позовна заява повертається.
Щоб уникнути таких несприятливих наслідків, при складанні позовної заяви скористайтеся запропонованими нижче рекомендаціями і готовим зразком позову, підготовленим юристом. А якщо у Вас залишаться питання або потрібна допомога, звертайтеся за консультацією до юриста або адвоката нашого порталу.
Позовна заява має таку структуру:
- Так звана «шапка»:
- Найменування і місце знаходження судового органу, до якого подається позов;
- Дані позивача: П.І.Б., місце проживання, номер телефону;
- Дані відповідача: П.І.Б., місце проживання, номер тел Ефона;
- Дані про інших учасників судового процесу (третіх осіб, представників сторін): П.І.Б., місце проживання, номер телефону;
- Ціна позову;
- Заголовок документа: «Позовна заява про поділ квартири»;
- Основна частина позову:
- Дата, місце реєстрації шлюбу між позивачем та відповідачем, дата і місце розірвання шлюбу;
- Наявність неповнолітніх дітей, відомості про дітей: П.І.Б., дата народження, місце проживання;
- Повний перелік спільного майна, яке підлягає розподілу між подружжям, дату і підставу придбання, відмінні риси кожного майнового об’єкта (якщо поділу підлягає спільна однокімнатна квартира, потрібно вказати її адресу, поверховість будинку, площа, дату і спосіб придбання);
- Причина, по якій спільне майно повинно бути поділене;
- Спосіб поділу, який пропонує позивач і його обгрунтування, посилання на підтверджуючі документи (наприклад, якщо позивач просить збільшити його частку, потрібно вказати підставу для цього – після розлучення діти залишаються проживати з ним, крім того, потрібно послатися на подружнє угоди або рішення суду, визначальне місце проживання дітей, прикласти до позову виписку з будинкової книги за місцем проживання);
- Згоду або незгоду відповідача на поділ спільного подружнього власності;
- Посилання на норми законодавства, на яких грунтуються позовні вимоги (Цивільний кодекс України, Сімейний кодекс України);
- Підзаголовок «Прошу» і виклад позовних вимог;
- Перелік додатків до позовної заяви;
- Дата подачі позову;
- Підпис позивача (підпис представника про довіреності).
Документи для поділу однокімнатної квартири при розлученні
До позовної заяви обов’язково повинні додаватися документи, які підтверджують всі відомості, зазначені в позові і доводять законність позовних вимог. Перелік документів може бути різним, залежно від індивідуальних особливостей ситуації – консультацію і допомогу з формуванням пакета документів Вам може надати юрист або адвокат нашого порталу.
Нижче Вам пропонується приблизний перелік документів:
- Копії позовної заяви за кількістю учасників судового процесу;
- Копії паспортів сторін;
- Копія свідоцтва про шлюб або про розірвання шлюбу;
- Копії свідоцтва про народження дітей;
- Копії правовстановлюючих документів на квартиру (договору купівлі-продажу, дару, обміну, договір іпотеки – якщо квартира куплена в кредит, договір про приватизацію, спадщині), які підтверджують право особистої / спільної власності на майно;
- Копії технічних документів на квартиру (технічний паспорт, план квартири);
- Копії оціночних документів, що підтверджують вартість спільної квартири;
- Копії документів, які підтверджують придбання або поліпшення квартири на особисті / спільні кошти;
- Документи (довідка, виписка) про склад сім’ї за місцем проживання;
- Квитанція про внесення суми державного мита.
Всі документи (в тому числі, позовну заяву) подаються в такому числі копій, яким буде кількість учасників судового процесу. Розсилку документів учасникам процесу здійснює судова канцелярія.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Позовна заява про поділ майна після розлучення, Компенсація за майно при розлученні, Поділ гаража при розлученні, Спільно нажите майно, Заява на розлучення з поділом майна
Держмито за поділ однокімнатної квартири при розлученні
Розмір держмита за подачу позову майнового характеру розраховується на основі ціни позову згідно Закону України Про Судовий збір. Ціна позову – це вартість частки, на яку претендує позивач під час розподілу спірної квартири. Вона, в свою чергу, визначається в залежності від оціночної вартості квартири.
Формула, за якою розраховується держмито, складається з фіксованої суми та процентної ставки. Чим вище вартість частки, на яку претендує позивач, тим вище ціна позову, отже, тим більшу суму держмита доведеться оплатити. Детальніше про те, як правильно розрахувати суму держмита, читайте в статті «Держмито при поділі квартири при розлученні». Якщо у вас залишаться питання, Ви можете задати їх нашим юристам-консультантам .
Квитанцію, що підтверджує оплату держмита, слід додати до позовної заяви. Без цього документа позов буде залишений без руху.
Процедура поділу однокімнатної квартири при розлученні
Після того, як позовну заяву подано позивачем і прийнято судової канцелярією, суд починає підготовку до судового процесу – перевіряє позов, призначає дату та місце судового засідання, розсилає документи і порядку учасникам судового процесу.
На судовому засіданні суд розглядає позов і документи, вислуховує сторін, оцінює докази і свідчення сторін. До моменту, коли буде винесено судове рішення, у сторін є можливість укласти мирову угоду, яка буде затверджена судом і буде мати юридичну силу рішення суду.
Мирова угода сторін щодо поділу однокімнатної квартири при розлученні
Якщо в ході судового розгляду сторони вирішать все-таки досягти згоди самостійно, суд повинен цього тільки посприяти – такий результат судового процесу більш сприятливий для сторін. Мирова угода може бути досягнуто як в усній формі (в такому випадку домовленості сторін про розподіл спільної квартири вносяться в протокол судового засідання), так і в формі письмового документа (в такому випадку документ додає до справи). Якщо суд не побачить в мирній угоді будь-яких порушень закону або обмеження майнових прав сторін, він виносить ухвалу про затвердження мирової угоди.
Виконання умов мирової угоди обов’язково для сторін – за юридичною силою воно прирівнюється до рішення суду. Якщо одна зі сторін ухиляється від вчинення дій, передбачених угодою, на вимогу іншої сторони суд видає виконавчий лист про примусове виконання.
Судове рішення щодо поділу однокімнатної квартири при розлученні
Якщо укласти мирову угоду сторони не можуть, суд виносить рішення про розподіл спільної нерухомості на власний розсуд, на основі вивчених матеріалів справи.
Приймаючи рішення про розподіл спільної однокімнатної квартири, суд враховує час і спосіб придбання, кількість власників і мешканців квартири на момент поділу, хто буде проживати в квартирі після поділу, з ким будуть проживати неповнолітні діти, чи є інше житло у сторін, чи є інше рівноцінне майно у сторін.
Як правило, частки подружжя в спільному майні визнаються рівними. Відійти від принципу рівності часток суд може у виняткових випадках, які були згадані вище (збільшити частку – при проживанні неповнолітніх дітей з одним із подружжя, зменшити – при недбалому витрачанні коштів сімейного бюджету, відсутності рівноцінного вкладу в матеріальне забезпечення сім’ї одним з подружжя).
Суд може поділити квартиру на частки, але не може зобов’язати власників продати належні їм частки, оскільки це суперечить цивільному законодавству, що надає власникам право володіти, використовувати, розпоряджатися майном на власний розсуд. Як вже говорилося вище, дії суду повинні бути спрямовані і сприяти мирному вирішенню спору. Нижче ми розглянемо, якими можуть бути способи поділу спільної однокімнатної квартири, або яким може бути порядок користування спільним жилим приміщенням, якщо його поділ неможливий.
Способи поділу однокімнатної квартири
Подружжя, у власності яких знаходиться однокімнатна квартира, стикаються зі складним питанням поділу житла. Так, поділити однокімнатну квартиру – не те ж саме, що поділити земельну ділянку або грошовий внесок. Але оскільки закон говорить про те, що все спільно нажите майно ділиться між чоловіком і дружиною порівну, значить і квартира може бути поділена. Подружжя можуть знайти рішення самостійно, шляхом складання письмового договору, а можуть подати позов до суду і отримати рішення суду про поділ квартири.
Способи поділу однокімнатної квартири можуть бути такими:
- Виконання перепланування квартири і отримання кожним чоловіком частки, виділеної в натурі.
Треба сказати, що таке рішення стосовно однокімнатній квартирі приймається вкрай рідко, оскільки поділити житлове приміщення малої площі на два повноцінних житлових приміщення практично неможливо в силу технічних обмежень (два повноцінних житлових приміщення повинні бути поділені, повинні мати різні входи і бути обладнані санвузлами, кухнями, іншими підсобними приміщеннями). Але не можна не згадати про цей спосіб поділу квартири – завжди можливі виключення.
Однак оскільки до більшості житлових приміщень такий спосіб поділу не застосуємо, власники однокімнатної квартири можуть спиратися на Цивільний кодекс України, згідно з яким власник частки в спільному майні має право володіти і користуватися сумірною його частці частини спільного майна.
- Визначення порядку користування спільним жилим приміщенням
Незважаючи на те, що виділ частки в однокімнатній квартирі неможливий, кожен з подружжя, проте, зберігає право володіти, користуватися і розпоряджатися належною йому часткою. Він може проживати в квартирі, а може подарувати, продати, здати в оренду належну їй частку. Однак важливо пам’ятати положення ЦК України про переважне право купівлі, яке належить співвласнику. Тільки в тому випадку, якщо чоловік або дружина відмовиться укласти угоду щодо частки, ця угода може бути укладена зі сторонніми особами.
На жаль, тільки в теорії цивільного права можливо встановити порядок спільного проживання одній квартирі розведеними подружжям, в реальному житті це досить проблематично – в силу несприятливого емоційного клімату між співмешканцями і небажання вести спільний побут. Продаж, оренда та інші угоди з «умовної часткою» також майже неможливі без згоди другого власника.
- Передача однокімнатної квартири одному з подружжя із зобов’язанням виплатити іншому дружину грошову компенсацію, рівну вартості його частки
Згідно з положенням Цивільного кодексу України, в разі неможливості виділу частки в натурі, власник має право отримати компенсацію вартості його частки. Саме таке рішення приймається судом у справах про поділ «одиничок» в більшості випадків, саме до такого рішення нерідко вдаються і саме подружжя за власною ініціативою.
Практична реалізація такого способу поділу передбачає:
- Проведення оцінки вартості квартири;
- Ухвалення рішення про те, кому з подружжя дістанеться житлове приміщення, а хто отримає грошову компенсацію;
- Визначення розміру грошової компенсації, яку отримає інший чоловік, пропорційно його частці.
У більшості випадків частки подружжя-співвласників – рівні. Однак можливі і винятки, які передбачають нерівний поділ квартири за згодою сторін або за результатами судового розгляду (наприклад, якщо буде встановлено, що внесок одного з подружжя – більше або менше, що за передбаченими законом підстав можливе збільшення або зменшення частки подружжя).
- Залік частки іншим спільним майном
Ще один оптимальний спосіб розподілу – відшкодувати другому чоловікові вартість його частки не грошовій сумою, а рівноцінним майном з числа спільно нажитого, наприклад, автомобіль, земельну ділянку, дачний будинок тощо. По суті, це теж компенсація, пропорційна розміру частки, але виплачується вона не тільки в грошовій формі, а в формі рівноцінного майна.
- Продаж квартири з подальшим поділом виручених коштів
Зрештою, якщо інші способи поділу однокімнатної квартири подружжю не підходять, завжди залишається можливість продати нерухомість і поділити виручену від продажу грошову суму.
Однак і в даному випадку є свої «підводні камені». На практиці суд може тільки затвердити мирову угоду подружжя про продаж квартири, але не може змусити власників розпоряджатися належним їм нерухомим майном. До того ж, процедура продажу квартири і подальший розподіл грошей – громіздка і скрутна, складності виникають з ринковою оцінкою вартості квартири, часто завищеною, тривалим пошуком покупців і тривалістю проведення операції покупки-продажу.
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua: